Publisher 7 (7.x-2.5) - en to am translation catalogue (461 entries)

en: Home
am: ቤት

en: User interface
am: የተጠቃሚ አዋዋይ

en: Title
am: ዓርእስት

en: Body
am: አካል

en: Next
am: ቀጣይ

en: user
am: ተጠቃሚ

en: Pages
am: ገፆች

en: Save configuration
am: ውቅረት አስቅምጥ

en: delete
am: ሰርዝ

en: Status
am: ሁኔታ

en: Prefix
am: ቅድመ ቅጥያ

en: Suffix
am: ቅጥያ

en: Delete
am: ሰርዝ

en: Submit
am: አስገባ

en: Operations
am: ክወናዎች

en: Content
am: ይዞታ

en: Value
am: እሴት

en: Username
am: የተጠቃሚ ስም

en: Email address
am: የኢሜል አድራሻ

en: Development
am: ልማት

en: Group
am: ቡድን

en: Type
am: ዓይነት

en: Author
am: ደራሲ

en: Replies
am: ምላሾች

en: Closed
am: የተዘጋ

en: yes
am: አዎ

en: List
am: ዝርዝር

en: Subject
am: ዓርእስት

en: Actions
am: ድርጊቶች

en: Confirm
am: አረጋግጥ

en: Cancel
am: ሰርዝ

en: Remove
am: አስወግድ

en: Description
am: ማብራሪያ

en: Language
am: ቋንቋ

en: more
am: ተጨማሪ

en: Disabled
am: ቦዘኔ

en: Enabled
am: ንቁ

en: Administration
am: አስተዳደር

en: Comments
am: አስተያየቶች

en: Action
am: እርምጃ

en: error
am: ስህተት

en: Tags
am: መለያዎች

en: Block title
am: የጥምር ዓርስት

en: Taxonomy
am: ስርዓተ ክፍፍል

en: Yes
am: እሺ

en: No
am: እምቢ

en: Content types
am: የይዞታ ዓይነቶች

en: Version
am: ሥሪት

en: view
am: ትይታ

en: Advanced options
am: የላቁ አማራጮች

en: Edit
am: አርትእ

en: Date
am: ቀን

en: Search
am: ፈልግ

en: Message
am: መልእክት

en: Password
am: የይለፍ ቃል

en: Block settings
am: የጥምር ቅንብሮች

en: Weight
am: ክብደት

en: The configuration options have been saved.
am: የውቅረቱ አማራጮች ተቀምጠዋል።

en: Required
am: አስፈላጊ

en: Parent
am: ወላጅ

en: none
am: ምንም

en: Settings
am: ቅንብሮች

en: Name
am: ስም

en: edit
am: አስተካክል

en: Go to previous page
am: ወደ ቀድሞ ገጽ ሂድ

en: Go to next page
am: ወደ ሚቀጥለው ገጽ ሂድ

en: Import
am: አስመጣ

en: Export
am: ላክ

en: Label
am: መሰየሚያ

en: Preview
am: ቅድመ እይታ

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Help
am: እርዳታ

en: Default
am: ነባሪ

en: Update
am: አዘምን

en: View
am: ትይታ

en: URL
am: ዩአርኤል

en: Path
am: ዱካ

en: Modules
am: ሞዱሎች

en: Region
am: ክልል

en: actions
am: ርምጃዎች

en: Text
am: ጽሁፍ

en: Timestamp
am: ማህተመ ሰዓት

en: Component
am: ምንዝር

en: ID
am: አይዲ

en: You are not authorized to access this page.
am: እዚ ገፅ ላይ ለመድረስ ፈቃድ አልተሰጥህም።

en: type
am: ዓይነት

en: Mail
am: ደብዳቤ

en: Database type
am: የመረጃ ቋቱ አይነት

en: User
am: ተጠቃሚ

en: Configure
am: ውቀር

en: Email
am: ኢሜይል

en: Error
am: ስህተት

en: Horizontal
am: አግድም

en: Vertical
am: አቀብ

en: Expanded
am: የተለጠጠ

en: Active
am: ገባሪ

en: Access denied
am: መድረስ ክልክል ነው

en: Date format
am: የቀን አጻጻፍ

en: Page title
am: የገፅ ርዕስ

en: Block
am: ጥምር

en: Page
am: ገጽ

en: 1 hour | @count hours
am[0]: 1 ሰዓት
am[1]: @count ሰዓቶች

en: 1 day | @count days
am[0]: 1 ቀን
am[1]: @count ቀኖች

en: Site name
am: የድረ ገጽ ስም

en: Site slogan
am: የድረ ገጽ መፈክር

en: php
am: ፒኤችፒ

en: PHP
am: ፒኤችፒ

en: Header
am: ራስጌ

en: Left sidebar
am: ግራ ጎን አሞሌ

en: Right sidebar
am: የቀኝ ጎን አሞሌ

en: Footer
am: ግርጌ

en: Selected
am: የተመረጠ

en: Custom
am: ብጁ

en: Roles
am: ሚናዎች

en: Published
am: የታተመ

en: Input format
am: ግቤት ቅርፀት

en: Filter
am: ማጣሪያ

en: Location
am: ቦታ

en: Promoted to front page
am: ወደ ፊተኛው ገጽ የተሸጋገረ

en: Log message
am: መልእክቱን መዝግብ

en: E-mail address
am: ኢ-ሜል አድራሻ

en: Field name
am: የመስኩ ስም

en: Global settings
am: አጠቃላይ አቀናባሪዎች

en: Mode
am: ሁኔታ

en: active
am: ገባሪ

en: Performance
am: አፈፃፀም

en: This field is required.
am: ይህ መስክ ተፈላጊ ነው።

en: Maximum
am: ከፍተኛው

en: Medium
am: መካከለኛ

en: help
am: እርዳታ

en: Code
am: ኮድ

en: node
am: አንጓ

en: Tonga
am: ቶንጋ

en: Navajo
am: ናቫጆ

en: Table
am: ሰንጠረዥ

en: Text color
am: የጽሑፍ ቀለም

en: User login
am: የተጠቃሚ መግቢያ

en: String
am: ሕብረቁምፊ

en: Users
am: ተጠቃሚዎች

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
am: @site በአሁኑ ሰዓት ማስተካከያ እየተደረገለት ነው፡፡ በቅርብ ጊዜ ውስጥ ወደነበረበት ይመለሳል፡፡ ለትዕግስቷ እናመሰግናለን!

en: Maximum length
am: የመጨረሻ እርዝማኔ

en: Cache
am: መሸጎጫ

en: Anonymous
am: ስም አልባ

en: Filters
am: ማጣሪያዎች

en: Recent comments
am: የቅርብ አስተያየቶች

en: Position
am: ቦታ

en: Integer
am: ኢንቲጀር

en: Close
am: ዝጋ

en: Save settings
am: ቅንብሮቹን አስቀምጥ

en: Sort by
am: ደርድር

en: Delete rule
am: ህጉን አጥፋ

en: Nauru
am: ናዑሩ

en: Database username
am: የመረጃ ቋቱ ተጠቃሚ ስም

en: Database password
am: የመረጃ ቋቱ የይለፍ ቃል

en: Database name
am: የመረጃ ቋቱ ስም

en: Size of textfield
am: የፅሁፍ መስኩ መጠን

en: Authoring information
am: የድርሰቱ መረጃ

en: Hidden
am: ድብቅ

en: Arabic
am: አረብኛ

en: English
am: እግሊዝኛ

en: French
am: ፈረንሳይኛ

en: Italian
am: ጣሊያንኛ

en: Spanish
am: ስፓኒሽ

en: Japanese
am: ጃፓንኛ

en: Korean
am: ኮሪያኛ

en: Edit term
am: መጠሪያ አርትእ

en: Clear
am: አጥራ

en: ‹ previous
am: ‹ ቀድሞ

en: next ›
am: ቀጣይ ›

en: View user profile.
am: የተጠቃሚ መገለጫዎችን ተመልከት።

en: Source
am: ምንጭ

en: Select all rows in this table
am: ሰንጠረዡ ውስጥ ያሉትን ረድፎች በሙሉ ምረጥ

en: Front page
am: ፊት ገፅ

en: Request new password
am: አዲስ የይለፍ ቃል ጠይቅ

en: Languages
am: ቋንቋዎች

en: Publishing options
am: የህትመት አማራጮች

en: Configure block
am: የጥምረት ውቀርት

en: Granularity
am: አንኳርነት

en: None.
am: ምንም።

en: Negate
am: አሉታዊ

en: Greater than
am: ይበልጣል

en: Log out
am: ውጣ

en: Create new account
am: አዲስ መለያ ፍጠር

en: warning
am: ማስጠንቀቂያ

en: Site information
am: ድረ ገጽ መረጃ

en: Blocked
am: የተጣመረ

en: critical
am: አስጊ

en: Permissions
am: ፈቃዶች

en: Fiji
am: ፊጂ

en: Menu settings
am: የምናሌ ቅንብሮች

en: Color scheme
am: የቀለም ሙሉ ምስርት

en: Themes
am: ገጽታዎች

en: comment
am: አስተያይት

en: Tabs
am: ትሮች

en: Processing
am: በሂደት ላይ

en: Output format
am: የውፅአት ቅርፅ

en: Line break converter
am: ወሰነ መስመር ቀያሪ

en: Default value
am: ነባሪ እሴት

en: Slogan
am: መፈክር

en: Go to first page
am: ወደ መጀመሪያ ገጽ ሂድ

en: Go to last page
am: ወደ መጨረሻ ገጽ ሂድ

en: Go to page @number
am: ወደ ገጽ @number ሂድ

en: Translation
am: ትርጉም

en: Save blocks
am: ጥምሮችን አስቀምጥ

en: Menus
am: ምናሌዎች

en: Minimum
am: አነስተኛው

en: Precision
am: ትክክልነት

en: Permission
am: ፈቃድ

en: debug
am: አርም

en: info
am: መረጃ

en: « first
am: « መጀምሪያ

en: last »
am: መጨረሻ »

en: The directory %directory is not writable
am: %directory የተስኘው ማውጫ መጻፍ አያስችልም

en: 1 year | @count years
am[0]: 1 ዓመት
am[1]: @count ዓመቶች

en: 1 week | @count weeks
am[0]: 1 ሳምንት
am[1]: @count ሳምንቶች

en: 1 min | @count min
am[0]: 1 ደቂቃ
am[1]: @count ደቂቃዎች

en: 1 sec | @count sec
am[0]: 1 ሴኮንድ
am[1]: @count ሴኮንዶች

en: Bulgarian
am: ቡልጋሪያኛ

en: Croatian
am: ክሮሽያኛ

en: Czech
am: ቼክኛ

en: Danish
am: ዳንሽ

en: Dutch
am: ደች

en: Finnish
am: ፊንላንድኛ

en: German
am: ጀርመንኛ

en: Greek
am: ግሪክኛ

en: Hebrew
am: እብራይስጥ

en: Hungarian
am: ሃንጋሪኛ

en: Indonesian
am: ኢንዶኒዠኛ

en: Polish
am: ፖላንድኛ

en: Romanian
am: ሮማኒያንኛ

en: Russian
am: ራሽኛ

en: Slovak
am: ስሎቫክኛ

en: Swedish
am: ስዊድንኛ

en: Turkish
am: ቱርክኛ

en: Edit rule
am: ህግ አርትእ

en: The file could not be created.
am: ፍይሉን መፍጠር አልተቻለም።

en: Locked
am: የተቆለፈ

en: Account
am: መለያ

en: Case sensitive
am: መልከፊደል ትብ

en: Install profile
am: የመጫኛ መገለጫ

en: sort by @s
am: በ@s ደርድር

en: Lithuanian
am: ሊቱዌንያንኛ

en: Translate
am: ተርጉም

en: Create @name
am: @name ፍጠር

en: Sort direction
am: የድርድር አቅጣጫ

en: Element
am: አባል

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
am: ለመረጃ ደህንነት ሲባል ያስቀመጡት ፋይል ስም ወደ %filename ተቀይራል::

en: Entity type
am: የአካሉ ዓይነት

en: notice
am: ማስታወቂያ

en: User account
am: የተጠቃሚ መለያ

en: 1 month | @count months
am[0]: 1 ወር
am[1]: @count ወሮች

en: Confirm password
am: የይለፍ ቃል አረጋግጥ

en: Afar
am: አፍርኛ

en: Somali
am: ሱማልኛ

en: Komi
am: ኮሚ

en: Run cron
am: ክሮንን አሩጥ

en: Save and continue
am: አስቀምጥ እና ቀጥል

en: Autocomplete matching
am: የራሥ-ሙላ ማዛመድ

en: Primary tabs
am: ቀዳሚ ትሮች

en: Secondary tabs
am: ሁለተኛ ትሮች

en: Not writable
am: የማይጻፍበት

en: Custom date format
am: የብጁ ቀን ቅርፅ

en: Revision information
am: የክለሳ መረጃ

en: MIME type
am: ሚሜ አይነት

en: locale
am: አካባቢ

en: Administration pages
am: ገፆችን ያስተዳድሩ

en: Hindi
am: ሂንዲ

en: Initializing.
am: በማስነሳት ላይ።

en: An error has occurred.
am: ስህተት ተፈጥሯል።

en: alert
am: ማስጠንቀቂያ

en: emergency
am: ድንገተኛ

en: Language settings
am: የቋንቋ ቅንብሮች

en: Catalan
am: ካታላን

en: Requirements problem
am: የማሟያዎች ችግር

en: Database configuration
am: የመረጃ ቋቱ ውቅረት

en: Select an installation profile
am: የአጫጫን መገለጫውን ይምረጡ

en: Choose language
am: ቋንቋ ይምረጡ

en: Installing @drupal
am: @drupal በመጫን ላይ

en: The installation has encountered an error.
am: የመጫን ሂደቱ እክል አጋጥሞታል።

en: Configure site
am: ድህረ ገጹን ይውቀሩ

en: Choose profile
am: ገፅታውን ይምረጡ

en: Verify requirements
am: ቅድመ-ሁኔታዎች መሟላታቸውን አረጋግጥ

en: Set up database
am: የውሂብ ጎትውን ያዘጋጁ

en: Set up translations
am: ትርጉሞችን ያዘጋጁ

en: Install site
am: ድህረ ገጹን ይጫኑ

en: Finish translations
am: ትርጉሞችን ያጠናቅቁ

en: Update notifications
am: ማሳወቂያዎችን አዘምን

en: Check for updates automatically
am: ማዘመኛዎች መኖራቸውን በራስህ አረጋግጥ

en: 1 byte | @count bytes
am[0]: 1 ባይት
am[1]: @count ባይቶች

en: Text group
am: የጽሑፍ ቡድን

en: Abkhazian
am: አብካሃዚያንኛ

en: Avestan
am: አቬስታን

en: Afrikaans
am: አፍሪካነስ

en: Akan
am: አካን

en: Amharic
am: አማርኛ

en: Assamese
am: አሳሜሴ

en: Avar
am: አቫር

en: Aymara
am: አይማራ

en: Azerbaijani
am: አዘርበጃንኛ

en: Bashkir
am: ባሽኪር

en: Belarusian
am: ቤሌሩስያንኛ

en: Bihari
am: ቢሃሪ

en: Bislama
am: ቢስላማ

en: Bambara
am: ባምባራ

en: Bengali
am: ቤንጋልኛ

en: Tibetan
am: ቲቤትኛ

en: Breton
am: ብሬቶን

en: Bosnian
am: ቦስኒያንኛ

en: Chechen
am: ቺቸን

en: Chamorro
am: ጫሞሮ

en: Corsican
am: ኮርሲካኛ

en: Cree
am: ክሪ

en: Old Slavonic
am: ኦልድ ስላቮኒክ

en: Chuvash
am: ቹቫሽ

en: Welsh
am: ዌልሸ

en: Maldivian
am: ማልዲቭኛ

en: Bhutani
am: ቡታኒ

en: Ewe
am: ኢዊ

en: Esperanto
am: ኤስፔራንቶ

en: Estonian
am: እስቶንይንኛ

en: Basque
am: ባስቅ

en: Persian
am: ፋርስኛ

en: Fulah
am: ፉላህ

en: Faeroese
am: ፌሮኢስ

en: Frisian
am: ፊሪሲያንኛ

en: Irish
am: አይሪሽ

en: Scots Gaelic
am: ስኮትስ ጌልክ

en: Galician
am: ጋሊሽኛ

en: Guarani
am: ጓራኒ

en: Gujarati
am: ጉጃራቲ

en: Manx
am: ማንስክ

en: Hausa
am: ሃውሳ

en: Hiri Motu
am: ሂሪ ሞቱ

en: Armenian
am: አርመንኛ

en: Herero
am: ሄሬሮ

en: Igbo
am: ኢግቦ

en: Inupiak
am: ኢንፒአክ

en: Icelandic
am: አይስላንድኛ

en: Inuktitut
am: ኢኑክቲቱት

en: Javanese
am: ጃቫኛ

en: Georgian
am: ጆርጂያንኛ

en: Kongo
am: ኮንጎ

en: Kikuyu
am: ኪኩዩ

en: Kwanyama
am: ክዋንያማ

en: Kazakh
am: ካዛክ

en: Greenlandic
am: ግሪንላንድኛ

en: Cambodian
am: ካምቦዲያንኛ

en: Kannada
am: ካናዳ

en: Kanuri
am: ካኑሪ

en: Kashmiri
am: ካሽሚሪ

en: Kurdish
am: ኩርድሽ

en: Cornish
am: ክሮንኛ

en: Latin
am: ላቲን

en: Luxembourgish
am: ሉክሰንበርግኛ

en: Luganda
am: ሉጋንዳ

en: Lingala
am: ሊንጋላ

en: Laothian
am: ላኦስኛ

en: Latvian
am: ላቲቭያንኛ

en: Malagasy
am: ማላጋሲ

en: Marshallese
am: ማርሻሊዚ

en: Macedonian
am: መቄዶንኛ

en: Malayalam
am: ማላያላም

en: Mongolian
am: ሞንጎልኛ

en: Moldavian
am: ሞልዳቭኛ

en: Marathi
am: ማራቲ

en: Malay
am: ማሌይ

en: Maltese
am: ማልቴዝ

en: Burmese
am: በርማንኛ

en: North Ndebele
am: ሰሜናዊ ንዴቤሌ

en: Nepali
am: ኔፓልኛ

en: Ndonga
am: ንዶንጋ

en: Norwegian Bokmål
am: ኖርዌንኛ ቦክማል

en: Norwegian Nynorsk
am: ኖርዌንኛ ኒኦርስክ

en: South Ndebele
am: ደቡብ ንዴቤሌ

en: Chichewa
am: ቺችዋን

en: Occitan
am: ኦሲታን

en: Oromo
am: ኦሮሚኛ

en: Oriya
am: ኦሪያ

en: Ossetian
am: ኦሴቲያን

en: Punjabi
am: ፑንጃቢ

en: Pali
am: ፓሊ

en: Pashto
am: ፓሽቶ

en: Portuguese, Portugal
am: ፖርቹጊዝ፣ ፖርቹጋል

en: Portuguese, Brazil
am: ፖርቹጊዝ፣ ብራዚል

en: Quechua
am: ቈቹዋ

en: Rhaeto-Romance
am: ራሄቶ-ሮማንስ

en: Kirundi
am: ኪሩንዲ

en: Kinyarwanda
am: ኪንያሩዋንዳ

en: Sanskrit
am: ሳንስክሪት

en: Sardinian
am: ሳርዲንኛ

en: Sindhi
am: ሲንድሂ

en: Northern Sami
am: ሰሜናዊ ሳሚ

en: Sango
am: ሳንጎ

en: Serbo-Croatian
am: ሰርቦ-ክሮሽኛ

en: Sinhala
am: ሲንሃላ

en: Slovenian
am: ስሎቬንኛ

en: Samoan
am: ሳሞዓኛ

en: Shona
am: ሾና

en: Albanian
am: አልባኒያኛ

en: Serbian
am: ስርብኛ

en: Siswati
am: ሲስዋቲ

en: Sesotho
am: ሴሶቶ

en: Sudanese
am: ሱዳንኛ

en: Swahili
am: ስዋሂሊ

en: Tamil
am: ታሚል

en: Telugu
am: ቴሉጉ

en: Tajik
am: ታጂክ

en: Thai
am: ታሂ

en: Tigrinya
am: ትግርኛ

en: Turkmen
am: ቱርክመን

en: Tagalog
am: ታጋሎግ

en: Setswana
am: ሴትስዋና

en: Tsonga
am: ፆንጋ

en: Tatar
am: ታታር

en: Twi
am: ተዊ

en: Tahitian
am: ታሂትኛ

en: Ukrainian
am: ዩክሬንኛ

en: Urdu
am: ዑርዱ

en: Uzbek
am: ዑዝቤክ

en: Venda
am: ቬንዳ

en: Vietnamese
am: ቪየትናምኛ

en: Wolof
am: ዎሎፍ

en: Xhosa
am: ዞሳ

en: Yiddish
am: ይድኛ

en: Yoruba
am: ዮሩባ

en: Zhuang
am: ዡአንግ

en: Chinese, Simplified
am: ቻንኛ፣  የተቃለለ

en: Chinese, Traditional
am: ቻንኛ፣  ባህላዊ

en: Zulu
am: ዙሉ

en: sort ascending
am: ሽቅብ ደርድር

en: sort descending
am: ቁልቁል ደርድር

en: Standard PHP
am: መደበኛ ፒኤችፒ

en: PHP Mbstring Extension
am: ፒኤችፒ ኤምቢሕብረቁምፊ ቅጥያ

en: Unicode library
am: ዩኒኮድ ቤተ ፍርግም

en: Ampersand
am: አያያዥ

en: Date and time
am: ቀን እና ሰዓት

en: @size KB
am: @size ኬቢ

en: @size MB
am: @size ኤምቢ

en: @size GB
am: @size ጂቢ

en: @size TB
am: @size ቲቢ

en: @size PB
am: @size ፒቢ

en: @size EB
am: @size ኢቢ

en: @size ZB
am: @size ዚቢ

en: @size YB
am: @size ዋይቢ

en: Text format
am: ፅሁፍ ቅርፀት

en: Optional features
am: ግድ ያልሆኑ ባህሪዎች

en: Show links
am: ማገናኛዎቹን አሳይ

en: Status messages
am: የሁኔት መልዕክቶች

en: Default values
am: ነባሪ እሴቶች

en: You are not allowed to access this page.
am: ይህንን ገፅ ለማየት ፍቅድ የሎትም።

en: Authorize file system changes
am: የፋይል ስርዓት ለውጦችን ይፍቀዱ

en: It appears you have reached this page in error.
am: በስህተት ወደ እዝህ ገፅ እንደመጡ ያሳያል።

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
am: በ %settings_file ፍይሎት ውስጥ @drupal የ %driver አገልጋይ እንዲጠቀም ተዋቅሯል። ነገር ግን አሁን ያሎት የPHP ቅምጥ ከዚህ የውሂብ ጎታ ጋር አይሰራም።

en: No active batch.
am: ገባሪ ቅርንጫፍ የለውም።

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
am: ምዝጋቢዎች በአካባቢያዊ ፍይሎች ብቻ ነው ሚስችሩት፤ %file አይሰራም

en: Completed @current of @total.
am: ከ @total ያህል @current ተጠናቋል።

en: View mode
am: የእይታ ሁኔታ

en: Next steps
am: ቀጣይ ሂደቶች

en: Link label to the referenced entity
am: መሰየሚያውን ከሚጣቀሰው አካል ጋር አገናኝ

en: Custom output for TRUE
am: ለTRUE ብጁ ውፅአት

en: Custom output for FALSE
am: ለFALSE ብጁ ውፅአት
