Publisher 7 (7.x-2.5) - en to ar translation catalogue (1905 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Slideshow
ar: عرض الشرائح

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Next
ar: التالي

en: user
ar: مستخدم

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: enable
ar: تفعيل

en: delete
ar: حذف

en: title
ar: عنوان

en: Status
ar: الحالة

en: Markup
ar: ترميز

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: approve
ar: موافقة

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Item
ar: عنصر

en: content
ar: المحتوى

en: Development
ar: التطوير

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Replies
ar: الردود

en: Closed
ar: مغلق

en: yes
ar: نعم

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Unsubscribe
ar: الغ الاشتراك

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: more
ar: المزيد

en: Create !type
ar: انشئ !type

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Access control
ar: صلاحيات الوصول

en: Article
ar: مقال

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: footer
ar: تذييل

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: not verified
ar: لم يتم التحقق

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: For
ar: لـ

en: new
ar: جديد

en: error
ar: خطأ

en: Tags
ar: وسوم

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: cron
ar: مجدول الأعمال (كرون)

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Homepage
ar: الصفحة الأولى

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: updated
ar: التحديث

en: all
ar: الكل

en: File
ar: ملف

en: Tag
ar: وسم

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Use count
ar: استخدام العد

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Block settings
ar: إعدادات الصناديق

en: Comment form
ar: نموذج التعليق

en: User edit form
ar: استمارة تعديل مستخدم

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Variable
ar: متغير

en: Link
ar: رابط

en: Center
ar: المركز

en: Types
ar: الأنواع

en: Hierarchy
ar: التدرج

en: Required
ar: ضروري

en: Parent
ar: الأب

en: Parents
ar: أمهات

en: Depth
ar: العمق

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: Description field
ar: حقل الوصف

en: settings
ar: إعدادات

en: Back
ar: رجوع

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Field
ar: الحقل

en: header
ar: ترويسة

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Update
ar: تحديث

en: Open
ar: مفتوح

en: Top
ar: الأعلى

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Core
ar: النواة

en: Add new
ar: إضافة جديد

en: Schedule
ar: الجدول الزمني

en: Views
ar: الرؤى

en: Access
ar: الوصول

en: Add
ar: إضافة

en: remove
ar: إزالة

en: View
ar: عرض

en: Format
ar: التنسيق

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Modules
ar: الوحدات

en: Manage
ar: تسيير

en: Refresh
ar: تحديث

en: Region
ar: المنطقة

en: Visible
ar: مرئي

en: Display
ar: العرض

en: Node type
ar: نوع العقدة

en: Menu
ar: القائمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: results
ar: النتائج

en: search
ar: ابحث

en: Teaser
ar: موجز

en: mail
ar: البريد

en: Event
ar: الحدث

en: actions
ar: الإجراءات

en: Text
ar: نص

en: Theme
ar: حلة

en: Layout
ar: التنسيق

en: Select a layout
ar: حدد التنسيق

en: theme
ar: حلة

en: Timestamp
ar: التوقيت الزمني

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Component
ar: عنصر

en: Components
ar: المكونات

en: Submitted by
ar: تم الإرسال من طرف

en: ID
ar: المعرف ID

en: You are not authorized to access this page.
ar: غير مسموح لك بالوصول إلى هذه الصفحة.

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Attachment
ar: المرفق

en: Picture
ar: الصورة

en: Paths
ar: مسارات

en: type
ar: النوع

en: Mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Before
ar: قبل

en: After
ar: بعد

en: Database type
ar: نوع قاعدة البيانات

en: Promoted
ar: مُرَقَّى

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: action
ar: إجراء

en: Continue
ar: متابعة

en: Configure
ar: ضبط

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: file
ar: ملف

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: no
ar: لا

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Number of columns
ar: عدد الأعمدة

en: Data type
ar: نوع البيانات

en: Separator
ar: فاصل

en: Exclude
ar: إقصاء

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Vertical
ar: عمودي

en: Are you sure you want to delete %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title؟

en: term
ar: مصطلح

en: Expanded
ar: موسع

en: The name of the menu.
ar: اسم القائمة.

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Access denied
ar: الوصول مرفوض

en: Submitted
ar: تم الإرسال

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Override title
ar: تجاوز العنوان

en: Display links
ar: اعرض الروابط

en: Page
ar: الصفحة

en: Pager ID
ar: معرّف ناقل الصفحات

en: Bottom
ar: الأسفل

en: 1 hour | @count hours
ar[0]: ساعة واحدة
ar[1]: أقل من ساعة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: @count ساعات
ar[4]: @count ساعة
ar[5]: @count ساعة

en: 1 day | @count days
ar[0]: يوم واحد
ar[1]: أقل من يوم
ar[2]: يومين
ar[3]: @count أيام
ar[4]: @count يوما
ar[5]: @count يوم

en: Taxonomy terms
ar: الوسوم

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site slogan
ar: شعار الموقع

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Not found
ar: غير موجود

en: Module
ar: الوحدة

en: Off
ar: إيقاف

en: Host
ar: المستضيف

en: Never
ar: أبدا

en: Your changes have been saved.
ar: لقد تم حفظ تغييراتك.

en: Update available
ar: يوجد تحديث

en: Update status
ar: حالة التحديث

en: Header
ar: الترويسة

en: Left sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيسر

en: Right sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيمن

en: Footer
ar: التذييل

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Selected
ar: محدد

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
ar: لا يمكنك إرسال أكثر من %number رسالة في الساعة. حاول لاحقا.

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Aggregator category
ar: فئة التجميع

en: Aggregator feed
ar: التغذية الراجعة

en: Aggregator item
ar: عنصر المجمع

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Comment
ar: التعليق

en: Comment ID
ar: معرف التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Score
ar: الدرجة

en: Published
ar: منشور

en: Input format
ar: نسق إدخال

en: Signature
ar: التوقيع

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Log message
ar: رسالة السجل

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: Poll duration
ar: مدة استطلاع الرأي

en: Poll votes
ar: أصوات الاستبيان

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: File size
ar: حجم الملف

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: المعرف ID للمعجم

en: Term
ar: المصطلح

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: Term name
ar: اسم المفردة

en: E-mail address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Last login
ar: آخر تسجيل للدخول

en: Severity
ar: الحدة

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Global settings
ar: إعدادات عامة

en: Fields
ar: الحقول

en: Widget type
ar: نوع الويدجة

en: Contains
ar: يحتوي

en: Does not contain
ar: لا يحتوي

en: Is less than
ar: أصغر من

en: Is less than or equal to
ar: أقل من أو مساو

en: Is equal to
ar: يساوي

en: Is greater than or equal to
ar: أكبر من أو يساوي

en: Is greater than
ar: أكبر من

en: Is not equal to
ar: غير مساو لـ

en: Average
ar: متوسط

en: Count
ar: العدد

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Conditions
ar: الشروط

en: Mode
ar: النمط

en: Normal
ar: طبيعي

en: Warning
ar: تحذير

en: active
ar: نشط

en: Items
ar: أخبار

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: %time ago
ar: منذ %time

en: Nodes
ar: العقد

en: Advanced
ar: متقدم

en: Sort order
ar: الترتيب

en: Up
ar: اعلى

en: Performance
ar: الأداء

en: Width
ar: العرض

en: This field is required.
ar: هذا الحقل ضروري.

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Medium
ar: متوسط

en: Media
ar: ميديا

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Caching
ar: التخزين المؤقت

en: Month
ar: بالشهر

en: Widget
ar: ودجة

en: System
ar: النظام

en: Current
ar: الحالي

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Terms
ar: المصطلحات

en: Desc
ar: تنازلي

en: Code
ar: الكود

en: Owner
ar: المالك

en: OR
ar: أو

en: security
ar: أمن

en: node
ar: عقدة

en: General
ar: عام

en: Method
ar: الطريقة

en: Recent posts
ar: المحتوى الحديث

en: Egypt
ar: مصر

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Israel
ar: إسرائيل

en: Iran
ar: إيران

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: Tonga
ar: تونجا

en: Cuba
ar: كوبا

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Chile
ar: تشيلي

en: Paraguay
ar: باراجواي

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

en: Libya
ar: ليبيا

en: Navajo
ar: نافاجية

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Turkey
ar: تركيا

en: Day
ar: باليوم

en: Table
ar: جدول

en: here
ar: هنا

en: All views
ar: في كل العروض

en: Start date
ar: تاريخ البداية.

en: End date
ar: تاريخ النهاية.

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Security
ar: الأمن والحماية

en: !time ago
ar: منذ !time

en: Other
ar: آخر

en: Align
ar: المحاذاة

en: Loop
ar: حلقة

en: Text color
ar: لون النص

en: Basic
ar: الأساسي

en: List type
ar: نوع اللائحة

en: Attributes
ar: سمات

en: Role
ar: الدور

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: First name
ar: الاسم الشخصي

en: Last name
ar: الاسم العائلي

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Link text
ar: نص الرابط

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: Destination
ar: الوجهة

en: String
ar: المقطع

en: Case
ar: شكل الحروف

en: Users
ar: المستخدمين

en: Referrer
ar: أحال إليه

en: Site off-line message
ar: رسالة وضع خارج الخط

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site حاليا تحت الصيانة. يعود قريبا. شكرا على صبرك.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
ar: الرسالة التي ستعرض للزوار عندما يكون الموقع خارج الخط.

en: Both
ar: جميعهم

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: access denied
ar: الوصول مرفوض

en: Cache
ar: ذاكرة التخزين المؤقت

en: Argument
ar: وسيط

en: Anonymous
ar: مجهول

en: <All>
ar: <الكل>

en: Edit view
ar: تحرير الرؤية

en: Clone
ar: استنساخ

en: Administer views
ar: إدارة الرؤى

en: Default Views
ar: الرؤى الإفراضي

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Normal menu item
ar: عنصر القائمة العادي

en: Empty text
ar: نص خالى

en: Down
ar: أسفل

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Operator
ar: العامل

en: Filters
ar: المرشحات

en: Optional
ar: اختياري

en: Exposed Filters
ar: المرشحات المكشوفة

en: Order
ar: الترتيب

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ar: يجب أن يتكون اسم الرؤية من الحروف اللاتينية والأرقام والشرطات السفلى فقط.

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Random
ar: عشوائي

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Plain
ar: عادي

en: Position
ar: الوضع

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: IP Address
ar: العنوان IP

en: Last checked
ar: أخر تحقق

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: text
ar: نص

en: Close
ar: إغلاق

en: Term description
ar: وصف المصطلح

en: fields
ar: خانات

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Operation
ar: عملية

en: reply
ar: رد

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Property
ar: الخاصية

en: Tracker
ar: المتتبع

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: Server settings
ar: إعدادات الخادم

en: Germany
ar: ألمانيا

en: with comments
ar: مع تعليقات

en: without comments
ar: بلا تعليقات

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Created date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Updated date
ar: تاريخ التحديث

en: comments
ar: تعليقات

en: Full
ar: كامل

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Delete rule
ar: احذف القاعدة

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Algeria
ar: الجزائر

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Anguilla
ar: أنغويلا

en: Antarctica
ar: القطب الجنوبي

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا وبربودا

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Bahamas
ar: الباهامس

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلادش

en: Barbados
ar: باربادوس

en: Belarus
ar: بيلاروسيا

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بيليز

en: Benin
ar: بينين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيه

en: Brunei
ar: بروناي

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Canada
ar: كندا

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Cayman Islands
ar: جزر الكايمان

en: Central African Republic
ar: جمهورية إفريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: China
ar: الصين

en: Christmas Island
ar: جزيرة الكريسماس

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر الكوكوس

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Cook Islands
ar: جزر كووك

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: Denmark
ar: الدانمارك

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

en: Ecuador
ar: الإكوادور

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الإستوائية

en: Eritrea
ar: اريتريا

en: Estonia
ar: إستونيا

en: Ethiopia
ar: إثيوبيا

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: French Guiana
ar: غويانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Greece
ar: اليونان

en: Greenland
ar: غرينلاند

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Guadeloupe
ar: غواديلوب

en: Guam
ar: غوام

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا-بيساو

en: Guyana
ar: غوايانا

en: Haiti
ar: هاييتي

en: Heard Island and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

en: Honduras
ar: الهندوراس

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Iceland
ar: آيسلندا

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: أندونيسيا

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: ايرلندا

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Jordan
ar: الأردن

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قيرغيزستان

en: Laos
ar: لاوس

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar: لكسمبورغ

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Malawi
ar: الملاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: المالديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: المارتينيك

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

en: Moldova
ar: مولدوفا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Morocco
ar: المغرب

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Netherlands Antilles
ar: جزر الأنتيل الهولندية

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نيوي

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: North Korea
ar: كوريا الشمالية

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Oman
ar: عمان

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Panama
ar: بنما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Peru
ar: البيرو

en: Philippines
ar: الفليبين

en: Puerto Rico
ar: بورتو ريكو

en: Qatar
ar: قطر

en: Reunion
ar: ريونيون

en: Romania
ar: رومانيا

en: Russia
ar: روسيا

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Samoa
ar: ساموا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

en: Senegal
ar: السنغال

en: Seychelles
ar: سيشل

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصومال

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبية وجزر ساندويتش الجنوبية

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Sri Lanka
ar: سيريلانكا

en: Sudan
ar: السودان

en: Suriname
ar: سورينام

en: Svalbard and Jan Mayen
ar: سفالبارد وجان ماين

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Syria
ar: سوريا

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tajikistan
ar: طاجكستان

en: Tanzania
ar: تنزانيا

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Togo
ar: توغو

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تيركس وكايكوس

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United States
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: United States Minor Outlying Islands
ar: الولايات المتحدة الجزر الصغيرة النائية

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Wallis and Futuna
ar: واليس وفوتونا

en: Yemen
ar: اليمن

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: Table prefix
ar: بادئة الجدول

en: Database username
ar: اسم مستخدم قاعدة البيانات

en: Database password
ar: كلمة مرور قاعدة البيانات

en: Database name
ar: اسم قاعدة البيانات

en: Port
ar: منفذ

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Hidden
ar: مخفي

en: Approved
ar: معتمد

en: minutes
ar: دقائق

en: Show
ar: عرض

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: أدخل مسارات دروبال: عنوان صفحة واحد في كل سطر. علامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. على سبيل المثال %blog هو مسار المدونات، %blog-wildcard لمدونة كل مستخدم. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Other queries
ar: استفسارات أخرى

en: Link to content
ar: رابط المحتوى

en: Change
ar: تغيير

en: Arabic
ar: عربية

en: English
ar: إنجليزية

en: French
ar: فرنسية

en: Italian
ar: إيطالية

en: Spanish
ar: أسبانية

en: Japanese
ar: يابانية

en: Korean
ar: كورية

en: in
ar: في

en: Messages
ar: الرسائل

en: Edit term
ar: حرر المفردة

en: Sources
ar: المصادر

en: 1 item | @count items
ar[0]: خبر واحد
ar[1]: لا أخبار
ar[2]: خبران
ar[3]: @count أخبار
ar[4]: @count خبرا
ar[5]: @count خبر

en: Clear
ar: مسح

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Node title
ar: عنوان العقدة

en: View user profile.
ar: عرض ملف المستخدم.

en: Full text
ar: كامل المتن

en: Source
ar: المصدر

en: Display all menu items
ar: عرض كل عناصر القائمة

en: The changes have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات.

en: Select all rows in this table
ar: اختر كل الصفوف في هذا الجدول

en: Deselect all rows in this table
ar: ألغ اختيار كل الصفوف في هذا الجدول

en: User search
ar: بحث المستخدم

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Your search yielded no results
ar: لا نتائج لعملية البحث

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Request new password
ar: طلب كلمة مرور جديدة

en: unlimited
ar: غير محدود

en: Replacement patterns
ar: نماذج الاستبدال

en: Display name
ar: اسم العرض

en: Languages
ar: اللغات

en: Features
ar: الخصائص

en: Activity
ar: النشاط

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Query
ar: استفسار

en: Search fields
ar: بحث الحقول

en: equals
ar: يساوي

en: Configure block
ar: ضبط الصندوق

en: Hour
ar: الساعة

en: Minute
ar: الدقيقة

en: Second
ar: الثانية

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Granularity
ar: النعومة

en: Target type
ar: نوع الهدف

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: AND
ar: و

en: None.
ar: لا شيء.

en: Fixed
ar: ثابت

en: Revert
ar: استرجع

en: Negate
ar: نفي

en: Are you sure you want to delete %label?
ar: هل أنت متأكد بأنك تريد حذف %label?

en: Empty
ar: فارغ

en: Existing system path
ar: مسار نظام موجود سابقا

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: Page redirect
ar: إعادة توجيه الصفحة

en: any
ar: أياً

en: Log out
ar: خروج

en: Open in new window
ar: افتح في نافذة جديدة

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Create new account
ar: إنشاء حساب جديد

en: Seconds
ar: ثوان

en: warning
ar: تحذير

en: Site information
ar: معلومات الموقع

en: Blocked
ar: ممنوع

en: critical
ar: حرِج

en: or
ar: أو

en: Are you sure?
ar: هل أنت متأكد؟

en: open
ar: مفتوح

en: Convert
ar: تحويل

en: Parent term
ar: مفردة أم

en: Parent terms
ar: مفردات أم

en: Style
ar: نمط

en: Forums
ar: المنتديات

en: revert
ar: استرجاع

en: Revision
ar: مراجعة

en: The specified passwords do not match.
ar: كلمتا السر غير متطابقين.

en: Missing
ar: مفقود

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Last modified
ar: آخر تحديث

en: Reversed
ar: معكوس

en: Changed
ar: تم التغير

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Reverse
ar: عكس

en: Testing
ar: جار الاختبار

en: Standard
ar: معياري

en: Aland Islands
ar: جزر ألاند

en: Fiji
ar: فيجية

en: Falkland Islands
ar: جزر الفوكلاند

en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: South Korea
ar: كوريا الجنوبية

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Saint Helena
ar: سانت هيلينا

en: Sao Tome and Principe
ar: ساو تومي وبرينسيبي

en: French Southern Territories
ar: مناطق فرنسا الجنوبية

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سان فنسنت وغريناديس

en: British Virgin Islands
ar: الجزر العذراء البريطانية

en: U.S. Virgin Islands
ar: الجزر العذراء الأمريكية

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: Guernsey
ar: غيرنسي

en: Jersey
ar: جيرسي

en: Authentication
ar: المصادقة

en: Not published
ar: لم ينشر

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: Color scheme
ar: خطة الألوان

en: Unformatted
ar: غير منسق

en: RSS Feed
ar: تلقيمة RSS

en: New comments
ar: تعليقات جديدة

en: New
ar: جديد

en: Relationships
ar: العلاقات

en: Relationship
ar: العلاقة

en: relationships
ar: العلاقات

en: image
ar: صورة

en: Oldest first
ar: الأقدم أولاً

en: Sort criteria
ar: معايير الترتيب

en: <Hidden>
ar: <مخفي>

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: Parent menu item
ar: عنصر القائمة الأصل

en: Action '%action' added.
ar: تمت إضافة الإجراء '%action'.

en: Remove orphaned actions
ar: حذف الإجراءات اليتيمة

en: Themes
ar: الحلل

en: Security update
ar: تحديث أمني

en: comment
ar: تعليق

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Loading...
ar: تحميل...

en: !name field is required.
ar: حقل "!name" ضروري.

en: Sticky
ar: مثبت

en: You are here
ar: أنت هنا

en: Ok
ar: حسنًا

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Processing
ar: قيد المعالجة

en: Finished
ar: اكتمل

en: disable
ar: تعطيل

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: Line break converter
ar: محول فواصل السطور

en: date
ar: تاريخ

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف الذي تم رفعه.

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Shortcuts
ar: الاختصارات

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: The specified date is invalid.
ar: التاريخ المحدد باطل.

en: Slogan
ar: الشعار

en: Apply
ar: تطبيق

en: Please wait...
ar: يرجى الانتظار...

en: Examples
ar: أمثلة

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Go to page @number
ar: الذهاب إلى الصفحة @number

en: Enter the terms you wish to search for.
ar: أدخل العبارات التي تريد البحث عنها.

en: Information
ar: معلومات

en: Variables
ar: المتغيرات

en: PHP Code
ar: كود PHP

en: No caching
ar: بدون تخزين مؤقّت

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Macedonia
ar: مقدونيا

en: Pitcairn
ar: بيتكيرن

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Translation
ar: الترجمة

en: Translation status
ar: حالة الترجمة

en: Save blocks
ar: حفظ الصناديق

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ar: أدخل الكود بين %php إذا اخترت نمط بي.إتش.بي. لاحظ أن تنفيذ كود بي.إتش.بي غير صحيح سيؤدي إلى تعطل موقعك المبني على دروبال.

en: Menus
ar: القوائم

en: Above
ar: أعلاه

en: Default time zone
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية

en: Add another item
ar: أضف عنصراً آخراً

en: Manage fields
ar: تسيير الحقول

en: Add field
ar: أضف خانة

en: Text area
ar: مساحة نص

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Content types that can be referenced
ar: أنواع المحتوى التي تمكن الإشارة إليها

en: Title (link)
ar: العنوان (رابط)

en: Title (no link)
ar: العنوان (بدون رابط)

en: Decimal
ar: عدد عشري

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Precision
ar: الدقة

en: Permalink
ar: الرابط الثابت

en: Form
ar: النموذج

en: Exceptions
ar: استثناءات

en: 1 minute
ar: دقيقة واحدة

en: Permission
ar: الصلاحية

en: !title !required
ar: ‏!title ‏!required

en: Grid
ar: شبكة

en: Italic
ar: مائل

en: Hide
ar: إخفاء

en: Date range
ar: مجال التاريخ

en: Global
ar: عالمي

en: debug
ar: تنقيح

en: Examples:
ar: أمثلة:

en: Profiles
ar: ملفات المستخدمين

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: @user's picture
ar: صورة @user

en: Extension
ar: امتداد

en: Space
ar: فراغ

en: Page not found
ar: الصفحة غير موجودة

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: More help
ar: المزيد من المساعدة

en: Account blocked
ar: تم حظر الحساب

en: info
ar: معلومات

en: Provided by
ar: موفّر من طرف

en: Available
ar: متوفّر

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Loading
ar: جاري التحميل

en: The directory %directory is not writable
ar: لا يمكن الكتابة في الدليل %directory

en: Rearrange
ar: إعادة الترتيب

en: empty
ar: فارغ

en: Restore
ar: استرجاع

en: Aggregator
ar: مجمع

en: Attach to
ar: إرفاق إلى

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ar: المسار %url ليس صحيحا. من فضلك أدخل مسارا كاملا، مثل http://www.example.com/feed.xml.

en: ajax
ar: أجاكس

en: New custom content
ar: محتوى مخصص جديد

en: Create a completely custom piece of HTML content.
ar: قم بإنشاء جزء مخصص بالكامل من محتوى HTML.

en: Context
ar: السياق

en: Book navigation
ar: تصفح الوثيقة

en: !a comments per page
ar: !a تعليقات في الصفحة

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Identifier
ar: المعرف

en: Taxonomy vocabulary
ar: معجم الوسوم

en: Remove this item
ar: حذف العنصر

en: Keyword
ar: كلمة مفتاحيّة

en: 1 year | @count years
ar[0]: سنة واحدة
ar[1]: أقل من سنة
ar[2]: سنتان
ar[3]: @count سنوات
ar[4]: @count سنة
ar[5]: @count سنة

en: 1 week | @count weeks
ar[0]: أسبوع واحد
ar[1]: أقل من أسبوع
ar[2]: أسبوعين
ar[3]: @count أسابيع
ar[4]: @count أسبوعا
ar[5]: @count أسبوع

en: 1 min | @count min
ar[0]: دقيقة واحدة
ar[1]: أقل من دقيقة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: @count دقائق
ar[4]: @count دقيقة
ar[5]: @count دقيقة

en: 1 sec | @count sec
ar[0]: ثانية واحدة
ar[1]: أقل من ثانية
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: @count ثوان
ar[4]: @count ثانية
ar[5]: @count ثانية

en: No title
ar: لا يوجد عنوان

en: Columns
ar: أعمدة

en: Page settings
ar: إعدادات الصفحة

en: Simple cache
ar: تخزين مؤقت بسيط

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
ar: التخزين المؤقت البسيط هو تخزين مؤقت يعتمد على الوقت. وعند تتخزين محتوى تخزينا مؤقّتا بسيطا سيبقى كذلك إلى أن ينتهي أجل التخزين المؤقت.

en: Use pager
ar: استخدم ناقل الصفحات

en: Items to display
ar: عناصر للعرض

en: Offset
ar: الإزاحة

en: More link
ar: رابط المزيد

en: More link text
ar: النص الخاص برابط المزيد

en: Top level book
ar: كتاب المستوى الأعلى

en: Palestinian Territory
ar: فلسطين

en: Vatican
ar: الفاتيكان

en: Bulgarian
ar: بلغارية

en: Croatian
ar: كرواتية

en: Czech
ar: تشيكية

en: Danish
ar: دنماركية

en: Dutch
ar: هولندية

en: Finnish
ar: فنلندية

en: German
ar: ألمانية

en: Greek
ar: يونانية

en: Hebrew
ar: عبرية

en: Hungarian
ar: مجرية

en: Indonesian
ar: إندونيسية

en: Polish
ar: بولندية

en: Romanian
ar: رومانية

en: Russian
ar: روسية

en: Slovak
ar: سلوفاكية

en: Swedish
ar: سويدية

en: Turkish
ar: تركية

en: contains
ar: يحتوي على

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Edit rule
ar: تحرير القاعدة

en: Print
ar: الطباعة

en: The file could not be created.
ar: لم يتم إنشاء الملف.

en: Locked
ar: مقفل

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
ar: تم إرسال تعليمات إعادة ضبط كلمة المرور إلى %name على البريد %email.

en: The e-mail address %mail is not valid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني %mail غير صالح.

en: Account
ar: الحساب

en: Data
ar: المعطيات

en: Selection type
ar: نوع الاختيار

en: No name
ar: لا يوجد اسم

en: Node count
ar: عدد العقد

en: Finish
ar: إنهاء

en: Default order
ar: الترتيب الافتراضي

en: Number of views
ar: عدد مرات العرض

en: Or
ar: أو

en: Underline
ar: خط سفلي

en: About
ar: حول

en: Case sensitive
ar: حساس لحالة الأحرف

en: Database host
ar: مستضيف قاعدة البيانات

en: Add row
ar: إضافة صف

en: Link class
ar: صنف الرابط

en: Install profile
ar: لاحة التركيب

en: Default theme
ar: الحلة الافتراضية

en: sort by @s
ar: رتب حسب @s

en: and
ar: و

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
ar: فيض المكدّس: استدعاءات كثيرة جدا لدالة ‪actions_do()‬. ستُجهض لمنع التكرار لمالا نهاية.

en: Action %action saved.
ar: تم حفظ الإجراء '%action'.

en: After saving a new comment
ar: بعد حفظ تعليق جديد

en: After deleting a comment
ar: بعد حذف تعليق

en: Banned IP address %ip
ar: حُظِر رقم الإنترنت %ip

en: After deleting a term
ar: بعد حذف مصطلح

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Add new rule
ar: إضافة قاعدة جديدة

en: Add @type
ar: إضافة @type

en: Lithuanian
ar: ليتوانية

en: field
ar: حقل

en: clone
ar: استنساخ

en: Week @week
ar: الأسبوع @week

en: Translate
ar: ترجمة

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
ar: فشل استيراد الترجمة، لتعذر قراءة الملف %filename.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr" كان متوقعا، و لكن لا يوجد على السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgid_plural" كان متوقعا و لكن لم يوجد على السطر %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ صياغي في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgid" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr[]" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: هناك مقطع غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
ar: انتهى ملف الترجمة %filename بشكل غير متوقع في السطر %line.

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: Sort direction
ar: اتجاه الترتيب

en: Element
ar: عنصر

en: Effect
ar: التأثير

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
ar: لأسباب أمنية تم تغيير اسم الملف المرفوع إلى %filename.

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: notice
ar: إخطار

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: More link path
ar: مسار رابط المزيد

en: Title only
ar: العناوين فقط

en: Rule
ar: قاعدة

en: Validator
ar: محقق الصحة

en: Debugging
ar: تصحيح الأخطاء

en: Inherit
ar: مشتق

en: 1 month | @count months
ar[0]: شهر واحد
ar[1]: أقل من شهر
ar[2]: شهران
ar[3]: @count أشهر
ar[4]: @count شهراً
ar[5]: @count شهر

en: Parameter
ar: معامل

en: rule
ar: قاعدة

en: done
ar: تم

en: Display format
ar: صيغة العرض

en: Custom format
ar: نسق خاص

en: Drupal core
ar: نواة دروبال

en: Password field is required.
ar: حقل كلمة المرور مطلوب.

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Confirm password
ar: تأكيد كلمة المرور

en: export
ar: تصدير

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
ar: نشكرك لطلبك حسابا. حسابك حاليا في انتظار موافقة إداري الموقع.<br /> حتى يحين ذلك، أرسلت رسالة ترحيب إلى عنوان بريدك الإلكتروني، و معها مزيد من التوجيهات.

en: Congo (Kinshasa)
ar: الكونغو (كينشاسا)

en: Congo (Brazzaville)
ar: الكونغو (برازافيل)

en: Ivory Coast
ar: ساحل العاج

en: Hong Kong S.A.R., China
ar: هونغ كونغ - الصين

en: Isle of Man
ar: جزيرة مان

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Macao S.A.R., China
ar: ماكاو

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سان بيير وميكويلون

en: Serbia
ar: صربيا

en: Afar
ar: أفارية

en: Somali
ar: صومالية

en: Komi
ar: كومية

en: Run cron
ar: تشغيل مجدول الأعمال (كرون)

en: Run updates
ar: تشغيل التحديثات

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: translate
ar: ترجمة

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
ar: تحذير أمني: لا يمكن الكتابة على ملف "‪.htaccess‬". من فضلك أنشئ ملف ‪.htaccess‬ في الدليل %directory، على أن يحتوى الملف على السطر التالي: <code>!htaccess</code>

en: The specified file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
ar: الملف %file لا يمكن نسخه. لا يوجد ملف بذلك الاسم. من فضلك تأكد أن اسم الملف صحيح.

en: The specified file %file was not copied because it would overwrite itself.
ar: لم يتم نسخ الملف المحدد %file لأنه سيستبدل نفسه.

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لأنه يتجاوز %maxsize، الحجم الأقصى المسموح به للملفات المرفوعة.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لأن عملية التحميل لم تكتمل.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لسبب مجهول.

en: The specified file %name could not be uploaded.
ar: لم يتم تحويل الملف المحدد %name.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
ar: اسم الملف فارغ. الرجاء إعطاء اسم للملف.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ar: يُسمح بالملفات التي تحمل هذه الامتدادات فقط: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ar: حجم الملف %filesize يتجاوز الحجم الأقصى للملفات %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ar: حجم الملف %filesize وهو ما قد يتجاوز حصتك من القرص (%quota).

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
ar: يسمح بالصور من امتدادات JPEG و PNG و GIF فقط.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
ar: تم تغيير أبعاد الصورة حتى تلائم أكبر أبعاد مسموح بها، و هو %dimensions بكسل.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
ar: الصورة كبيرة جدا؛ الحد الأقصى هو %dimensions بكسل.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
ar: الصورة صغيرة جداً؛ الحد الأدنى هو %dimensions بكسل.

en: The file %path was not deleted, because it does not exist.
ar: لم يتم حذف الملف %path لأنه غير موجود.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف %file إلى الوجهة %destination.

en: Database port
ar: منفذ قاعدة البيانات

en: Save and continue
ar: حفظ ومتابعة

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
ar: هذه الخيارات ضرورية لبعض المواقع. إن لم تكن متأكدا مما يجب أن تدخل هنا، اترك الإعدادات المبدئية أو راجع مقدم خدمة الاستضافة أولا.

en: If your database is located on a different server, change this.
ar: إذا كانت قاعدة بياناتك على خادم آخر، غيّر هذا.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
ar: إذا كانت قاعدة البيانات مضبوطة على منفذ غير معياري، أدخل رقمه هنا.

en: Database port must be a number.
ar: يجب أن يكون منفذ قاعدة البيانات رقما.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
ar: يسمح باستعمال الفراغات؛ لا يسمح باستعمال الترقيم ما عدا النقط والشرطات والشرطات السفلية

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Autocomplete matching
ar: الإكمال التلقائي (متطابق)

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Variants
ar: المتغيرات

en: Filter by event
ar: الانتقاء حسب الأحداث

en: Active rules
ar: القواعد النشطة

en: Inactive rules
ar: القواعد غير النشطة

en: created comment
ar: تم

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ar: تم التعرف على اختيار غير مسموح به. من فضلك اتصل بإداري الموقع.

en: Illegal choice %choice in !name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل !name.

en: Not writable
ar: غير قابل للكتابة عليه

en: Decimal point
ar: نقطة عشرية

en: ends with
ar: ينتهي ب

en: Book outline
ar: هيكل الوثيقة

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: Comma
ar: فاصلة

en: Show All
ar: إظهار الجميع

en: The comment you are replying to does not exist.
ar: التعليق الذي ترد عليه غير موجود.

en: Theming information
ar: بيانات التحلية

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: This will override any other link you have set.
ar: سيلغي هذا أي رابط أخر قمت بحفظه

en: Text to display for anonymous users
ar: النص الذي يظهر للمستخدمين المجهولين

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: The size of the file.
ar: حجم الملف.

en: The MIME type of the file.
ar: نوع MIME للملف.

en: Delete link
ar: رابط الحذف

en: locale
ar: المحلية

en: Per page
ar: لكل صفحة

en: Per user
ar: لكل مستخدم

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
ar: طقم أدوات مناولة الصور '%toolkit' لا يستطيع معالجة '%function'.

en: Administration pages
ar: صفحات الإدارة

en: Currently using !item !version
ar: يستخدم الآن !item !version

en: Capitalize first letter
ar: تكبير أول حرف

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
ar: واجه الموقع خطأ غير متوقع. يرجى المحاولة في وقت لاحق.

en: Hindi
ar: هندية

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
ar: قام %name باستخدام رابط الولوج في %timestamp.

en: Sum
ar: المجموع

en: sorted by
ar: تصنيف بحسب

en: is greater than
ar: هو أكبر من

en: Add link
ar: إضافة رابط

en: Overwrite
ar: كتابة فوق

en: No fields available.
ar: لا حقول متاحة.

en: After saving new content
ar: بعد حفظ محتوى جديد

en: After updating existing content
ar: بعد تحديث محتوى موجود

en: After deleting content
ar: بعد حذف محتوى

en: rules
ar: القواعد

en: After saving a new term
ar: بعد حفظ مصطلح جديد

en: Rule sets
ar: مجموعات قواعد

en: Rule set
ar: مجموعة قواعد

en: Rules Scheduler
ar: مجدول Rules

en: Vertical Tabs
ar: التبويبات العمودية

en: Alias: @alias
ar: البديل: @alias

en: No alias
ar: لا يوجد بدائل

en: Initializing.
ar: التجهيز.

en: An error has occurred.
ar: حدث خطأ.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
ar: من فضلك انتقل إلى <a href="@error_url">صفحة الخطأ</a>

en: HTTP POST is required.
ar: ‏HTTP POST ضروري.

en: 0 sec
ar: 0 ثانية

en: form
ar: استمارة

en: alert
ar: تنبيه

en: emergency
ar: حالة طارئة

en: Add comment link
ar: إضافة رابط تعليق

en: Skipping broken view @view
ar: يجري تخطي الرؤية العاطلة @view

en: Ajax callback for view loading.
ar: الرد Ajax لتحميل الرؤية.

en: Changes cannot be made to a locked view.
ar: لا يمكن إجراء تغييرات رؤية مقفلة.

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Current node's creation time
ar: تاريخ إنشاء العقدة الحالية

en: Current node's update time
ar: تاريخ تحديث العقدة الحالية

en: Do not display items with no value in summary
ar: عدم عرض العناصر التي لا قيمة لها في الملخص

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: Character limit
ar: أقصى حد للحروف

en: No transform
ar: بدون تغيير

en: Upper case
ar: حروف كبيرة

en: Lower case
ar: حروف صغيرة

en: Capitalize each word
ar: تكبير كل كلمة

en: Case in path
ar: شكل الحروف في المسار

en: Transform spaces to dashes in URL
ar: تغيير المسافات إلى عوارض في المسارات URL

en: Exclude from display
ar: إقصاء من العرض

en: File size display
ar: عرض حجم الملف

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ar: النص الي يسبق الرقم مثل رموز العملات

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ar: النص الي يتبع الرقم مثل رموز العملات

en: Display as link
ar: عرض كرابط

en: Remember the last setting the user gave this filter.
ar: تذكر الاعدادات الأخيرة التي وضعها المستخدم في التصفية

en: - Any -
ar: - اختر -

en: Invalid date format.
ar: صيغة التاريخ غير صحيحة

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ar: اذا وضعت علامة صح ستظهر فقط العناصر المختارة من هنا للمستخدم

en: View name
ar: اسم الرؤية

en: View description
ar: مشاهدة الوصف

en: Break lock
ar: كسر القفل

en: Click on an item to edit that item's details.
ar: أضغط على العنصر لتعديل بياناته

en: The title of the aggregator item.
ar: عنوان مجمع العنصر

en: The link to the original source URL of the item.
ar: الرابط لمصدرالعنوان الأصلي للعنصر

en: The author of the original imported item.
ar: مؤلف العنصر الاصلي المستورد

en: The actual content of the imported item.
ar: المحتوى الفعلي للعنصر المستورد

en: Feed ID
ar: معرف المرجع

en: The unique ID of the aggregator feed.
ar: المعرف الوحيد لمجمع المرجع

en: The title of the aggregator feed.
ar: عنوان مجمع المرجع

en: The date the feed was last checked for new content.
ar: تاريخ آخر مرة تم فيها التحقق من المرجع  بحثًا عن محتوى جديد

en: The description of the aggregator feed.
ar: وصف مجمع المرجع

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ar: عرض عنصر المجمع باستخدام بيانات المصدر الأصلي.

en: The weight of the book page.
ar: وزن صفحة الكتاب.

en: The title of the comment.
ar: عنوان التعليق

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: The title of the node.
ar: عنوان العقدة.

en: The date the node was posted.
ar: تاريخ نشر العقدة.

en: Filter by access.
ar: الترشيح حسب الوصول.

en: Poll
ar: استطلاع رأي

en: Total views
ar: مجموع المشاهدات

en: Views today
ar: مشاهدة اليوم

en: No user
ar: لا يوجد مستخدم

en: contact
ar: اتصال

en: Contact %user
ar: جهة الإتصال %user

en: Unknown language
ar: لغة غير معروفة

en: Current user's language
ar: لغة المستخدم الحالي

en: Default site language
ar: لغة الموقع الافتراضية

en: Dropdown
ar: القائمة المنسدلة

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ar: أخترت كلمة خاطئة. قم بتغييرها من الخيارات

en: Select terms
ar: أختر مصطلحات

en: Current language
ar: اللغة الحالية

en: To the user
ar: للمستخدم

en: Restrict to the selected roles
ar: مخصص لأدوار معينة

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ar: اذا لم تحدد الأدوار، سيسمح لجميع المستخدمين مهما كانت أدوارهم

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ar: عدد العناصر التي تظهر في الصفحة الواحدة. أدخل 0 اذا اردتها غير
     محدودة

en: Access restrictions
ar: قيود الوصول

en: Access options
ar: خيارات الوصول

en: Display even if view has no result
ar: عرضه ولو كانت الرؤية دون نتائج

en: Display output
ar: عرض المخرجات

en: Change theme
ar: تغيير الحلة

en: Exposed form: @view-@display_id
ar: الاستمارة المكشوفة: @view-@display_id

en: Inherit exposed filters
ar: وراثة المرشحات المكشوفة

en: Using the site name
ar: استخدام اسم الموقع

en: Use the site name for the title
ar: استخدام اسم الموقع للعنوان

en: Already exists
ar: موجود مسبقًا

en: Title is required for this menu type.
ar: العنوان مطلوب لنوع القائمة هذه.

en: RSS description
ar: وصف الـRSS

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
ar: محاولة إعادة تشغيل مجدول الأعمال (كرون) وهو مشغل.

en: Cron run completed.
ar: اكتمل تشغيل مجدول الأعمال (كرون).

en: - All -
ar: - الكل -

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Allow multiple values
ar: السماح بتعدد القيم

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: The value of the variable.
ar: قيمة المتغير

en: Filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Catalan
ar: كتلانية

en: Contact form
ar: استمارة الاتصال

en: Drag to re-order
ar: اسحب لتغير الترتيب

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ar: التغييرات الحادثة على هذا الجدول لن تُحفظ إلا بعد إرسال الاستمارة.

en: The requested page could not be found.
ar: تعذر العثور على الصفحة المطلوبة.

en: Requirements problem
ar: مشكلة متطلبات

en: Database configuration
ar: إعدادات قاعدة البيانات

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
ar: نوع قاعدة البيانات التي ستخزن فيها بيانات @drupal.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
ar: اسم قاعدة البيانات التي ستخزن فيها بيانات @drupal. يجب أن تكون موجودة على خادمك لتتمكن من تركيب @drupal.

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
ar: في حالة تقاسم قاعدة البيانات بين أكثر من تطبيق، أدخل بادئة مثل %prefix لجداول @drupal.

en: Select an installation profile
ar: اختر لاحة تثبيت

en: Choose language
ar: اختيار اللغة

en: Learn how to install Drupal in other languages
ar: تعلّم كيف تُركّب دروبال بلغات أخرى

en: (built-in)
ar: (مدمجة)

en: No profiles available
ar: لا تتوفر لاحات

en: Drupal already installed
ar: دروبال مثبت مسبقا

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
ar: <ul><li>كي تبدأ من جديد، عليك أولا أن تفرغ قاعدة البيانات الموجودة حاليا.</li><li>لتركب الموقع على قاعدة بيانات مختلفة، حرر ملف <em>settings.php</em> المناسب في دليل <em>sites</em>.</li><li>لترقي التركيبة الحالية، تقدم إلى <a href="@base-url/update.php">برمجية الترقية</a>.</li><li> اعرض<a href="@base-url"> موقعك الحالي </a>.</li></ul>

en: Installing @drupal
ar: تركيب @drupal

en: The installation has encountered an error.
ar: واجه التركيب خطأ.

en: Configure site
ar: ضبط الموقع

en: @drupal installation complete
ar: اكتمل تركيب @drupal

en: Installed %module module.
ar: تم تثبيت الوحدة %module.

en: Choose profile
ar: اختيار اللاحة

en: Verify requirements
ar: التحقق من المتطلبات

en: Set up database
ar: ضبط قاعدة البيانات

en: Set up translations
ar: ضبط الترجمات

en: Install site
ar: تثبيت الموقع

en: Finish translations
ar: إكمال الترجمات

en: Site e-mail address
ar: البريد الإلكتروني للموقع

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
ar: تعرض التواريخ و التوقيتات في الموقع كله باستخدام هذا التوقيت.

en: Update notifications
ar: إخطارات التحديثات

en: Check for updates automatically
ar: مراقبة التحديثات تلقائيا

en: Removed orphaned action '%action' from database.
ar: تم حذف الإجراء اليتيم '%action' من قاعدة البيانات.

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
ar: تجاوز مجدول الأعمال (كرون) الحد الزمني و تم إجهاضه.

en: 1 byte | @count bytes
ar[0]: بايت واحد
ar[1]: 0 بايت
ar[2]: بايتان
ar[3]: @count بايتات
ar[4]: @count بايت
ar[5]: @count بايت

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ar: لا يمكن أن يتجاوز !name ‏%max حرفاً إلا أن طوله الحالي %legnth حرفاً.

en: Illegal choice %choice in %name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل %name.

en: Text group
ar: مجموعة النصوص

en: The language selected for import is not supported.
ar: اللغة التي اختيرت للاستيراد ليست مدعومة.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
ar: يبدو أن ملف الترجمة %filename لا يحتوي على ترويسة سليمة.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
ar: تم استيراد الترجمة بنجاح. يوجد الآن %number مقطعاً مترجماً جديداً، و %update مقطعاً تم تحديثه، و %delete مقطعاً تم حذفه.

en: Importing interface translations
ar: يتم استيراد ترجمات الواجهة

en: Starting import
ar: يبدأ الاستيراد

en: Error importing interface translations
ar: خطأ أثناء استيراد ترجمة الواجهة

en: The %language language (%code) has been created.
ar: رمز اللغة %language ‏(%code) موجودة سلفا.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
ar: تم استيراد %file إلى %locale: أضيف %number مقطعا جديدا و %update مقطعا تم تحديثها و %delete مقطعا تم حذفها.

en: Exported %locale translation file: %filename.
ar: تم تصدير ملف ترجمة %locale و اسم الملف: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
ar: تم تصدير ملف الترجمة: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
ar: تم تحديث ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
ar: تم إنشاء ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
ar: تم حذف ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language لعدم وجود أي ترجمة حاليا لهذه اللغة.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
ar[0]: تُخطّيت ترجمة واحدة لأنها تحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.
ar[1]: لم تتخطى أي ترجمة.
ar[2]: تُخطّيت ترجمتين لأنهما تحتويان إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.
ar[3]: تُخطّيت @count ترجمات لأنها تحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.
ar[4]: تُخطّيت @count ترجمة لأنها تحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.
ar[5]: تُخطّيت @count ترجمة لأنها تحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
ar[0]: تم استيراد ملف ترجمة واحد للوحدة المثبتة حديثا.
ar[1]: لم يتم استيراد أي ملفات ترجمة للوحدة المثبتة حديثا.
ar[2]: تم استيراد ملفي ترجمة للوحدة المثبتة حديثا.
ar[3]: تم استيراد @count ملفات ترجمة للوحدة المثبتة حديثا.
ar[4]: تم استيراد @count ملف ترجمة للوحدة المثبتة حديثا.
ar[5]: تم استيراد @count ملف ترجمة للوحدة المثبتة حديثا.

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
ar[0]: تم استيراد ملف ترجمة واحد للوحدات المفعّلة.
ar[1]: لم يتم استيراد أي ملفات ترجمة للوحدات المفعّلة.
ar[2]: تم استيراد ملفي ترجمة للوحدات المفعّلة.
ar[3]: تم استيراد @count ملفات ترجمة للوحدات المفعّلة.
ar[4]: تم استيراد @count ملف ترجمة للوحدات المفعّلة.
ar[5]: تم استيراد @count ملف ترجمة للوحدات المفعّلة.

en: Abkhazian
ar: أبخازية

en: Avestan
ar: أفستانية

en: Afrikaans
ar: أفريكانية

en: Akan
ar: أقانية

en: Amharic
ar: أمهرية

en: Assamese
ar: أسامية

en: Avar
ar: عفارية

en: Aymara
ar: أيمارية

en: Azerbaijani
ar: أذرية

en: Bashkir
ar: بشكيرية

en: Belarusian
ar: بيلاروسية

en: Bihari
ar: بيهارية

en: Bislama
ar: بيسلامية

en: Bambara
ar: بمبارية

en: Bengali
ar: بنغالية

en: Tibetan
ar: تبتية

en: Breton
ar: بريتونية

en: Bosnian
ar: بوسنية

en: Chechen
ar: ششنية

en: Chamorro
ar: شامورية

en: Corsican
ar: كورسية

en: Cree
ar: كيرية

en: Old Slavonic
ar: سلافونية قديمة

en: Chuvash
ar: تشوفاش

en: Welsh
ar: ولزية

en: Maldivian
ar: مالديفية

en: Bhutani
ar: بوتانية

en: Ewe
ar: إيوية

en: Esperanto
ar: أسبيرية

en: Estonian
ar: إستونية

en: Basque
ar: باسكية

en: Persian
ar: فارسية

en: Fulah
ar: فولية

en: Faeroese
ar: فايروسية

en: Frisian
ar: فريزية

en: Irish
ar: إيرلندية

en: Scots Gaelic
ar: اسكوتلندية جيلية

en: Galician
ar: جالية

en: Guarani
ar: جوارانية

en: Gujarati
ar: جوجاراتية

en: Manx
ar: كانسية

en: Hausa
ar: هاوسية

en: Hiri Motu
ar: هيري موتية

en: Armenian
ar: أرمنية

en: Herero
ar: هيريرية

en: Interlingua
ar: إنترلينجوة

en: Interlingue
ar: إنترلينجا

en: Igbo
ar: إيغبو

en: Inupiak
ar: إينوبياك

en: Icelandic
ar: إيسلندية

en: Inuktitut
ar: إينوكتيتو

en: Javanese
ar: جافية

en: Georgian
ar: جورجية

en: Kongo
ar: كونجولية

en: Kikuyu
ar: كيكويو

en: Kwanyama
ar: كوانياما

en: Kazakh
ar: كازاخية

en: Greenlandic
ar: جرينلندية

en: Cambodian
ar: كمبودية

en: Kannada
ar: كندية

en: Kanuri
ar: كانورية

en: Kashmiri
ar: كشميرية

en: Kurdish
ar: كردية

en: Cornish
ar: كورنيشية

en: Latin
ar: لاتينية

en: Luxembourgish
ar: لكسمبورجية

en: Luganda
ar: موغندية

en: Lingala
ar: لينغالية

en: Laothian
ar: لوثانية

en: Latvian
ar: لاتفية

en: Malagasy
ar: مالاجية

en: Marshallese
ar: مارشالية

en: Macedonian
ar: مقدونية

en: Malayalam
ar: مالايالامية

en: Mongolian
ar: منغولية

en: Moldavian
ar: مولدوفية

en: Marathi
ar: ماراتية

en: Malay
ar: مالاية

en: Maltese
ar: مالطية

en: Burmese
ar: بورمية

en: North Ndebele
ar: نيبيلية شمالية

en: Nepali
ar: نيبالية

en: Ndonga
ar: ندونغا

en: Norwegian Bokmål
ar: نرويجية بوكمال

en: Norwegian Nynorsk
ar: نرويجية نينورسك

en: South Ndebele
ar: نيبيلية جنوبية

en: Chichewa
ar: شيشيوا

en: Occitan
ar: أوسيتانية

en: Oromo
ar: أورومية

en: Oriya
ar: أورية

en: Ossetian
ar: أوسيتانية

en: Punjabi
ar: بنجابية

en: Pali
ar: بالية

en: Pashto
ar: بشتية

en: Portuguese, Portugal
ar: برتغالية، البرتغال

en: Portuguese, Brazil
ar: برتغالية، البرازيل

en: Quechua
ar: كيشوا

en: Rhaeto-Romance
ar: رايتو-رومانس

en: Kirundi
ar: كيروندية

en: Kinyarwanda
ar: كينياروندية

en: Sanskrit
ar: سنسيكريتية

en: Sardinian
ar: سردينية

en: Sindhi
ar: سينديهية

en: Northern Sami
ar: سامية شمالية

en: Sango
ar: سنغالية

en: Serbo-Croatian
ar: صرب-كرواتية

en: Sinhala
ar: صنهالا

en: Slovenian
ar: سلوفينية

en: Samoan
ar: ساموية

en: Shona
ar: شونا

en: Albanian
ar: ألبانية

en: Serbian
ar: صربية

en: Siswati
ar: سيسواتية

en: Sesotho
ar: سيزوتو

en: Sudanese
ar: سودانية

en: Swahili
ar: سواحيلية

en: Tamil
ar: تاميلية

en: Telugu
ar: تيلوغية

en: Tajik
ar: طاجيكية

en: Thai
ar: تايلندية

en: Tigrinya
ar: تيغيانية

en: Turkmen
ar: تركمانية

en: Tagalog
ar: تاجالية

en: Setswana
ar: سيستوانية

en: Tsonga
ar: تسونغا

en: Tatar
ar: تترية

en: Twi
ar: توي

en: Tahitian
ar: تاهيتية

en: Ukrainian
ar: أوكرانية

en: Urdu
ar: أردية

en: Uzbek
ar: أوزبكية

en: Venda
ar: فندية

en: Vietnamese
ar: فيتنامية

en: Wolof
ar: ولوف

en: Xhosa
ar: خوسية

en: Yiddish
ar: يديشية

en: Yoruba
ar: يوروبية

en: Zhuang
ar: زوانجية

en: Chinese, Simplified
ar: صينية مبسطة

en: Chinese, Traditional
ar: صينية تقليدية

en: Zulu
ar: زولووية

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
ar: عطل في إرسال البريد (من %from إلى %to).

en: sort ascending
ar: رتب تصاعديا

en: sort descending
ar: رتب تنازليا

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
ar: العمليات على نصوص يونيكود تقريبية للقدر الممكن. يرجى تثبيت <a href="@url">خاصية البي.اش.بي mbstring</a> لدعم أفضل لليونيكود.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ar: التحميل الزائد لدوال المقاطع متعددة البايتات مفعل في PHP، و يجب أن يتم إيقافه. راجع إعداد <em>mbstring.func_overload</em> في ملف php.ini. لمزيد من المعلومات، من فضلك ارجع إلى <a href="@url">توثيق المقاطع متعددة البايتات في بي.إتش.بي</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ar: تحويل مدخلات المقاطع متعددة البايتات مفعل في PHP و يجب إيقافه. راجع إعداد <em>mbstring.encoding_translation</em> في ملف php.ini. لمزيد من المعلومات، من فضلك راجع <a href="@url">توثيق المقاطع متعددة البايتات في PHP</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ar: تحويل مدخلات المقاطع متعددة البايتات مفعل في بي.إتش.بي و يجب إيقافه. راجع إعداد <em>mbstring.encoding_input</em> في ملف php.ini. لمزيد من المعلومات، من فضلك راجع <a href="@url">توثيق المقاطع متعددة البايتات في بي.إتش.بي</a>.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ar: تحويل مخرجات المقاطع متعددة البايتات مفعل في بي.إتش.بي ويجب إيقافه. راجع إعداد <em>mbstring.encoding_output</em> في ملف php.ini. لمزيد من المعلومات، من فضلك راجع <a href="@url">توثيق المقاطع متعددة البايتات في بي.إتش.بي</a>.

en: Standard PHP
ar: PHP قياسي

en: PHP Mbstring Extension
ar: امتداد المقاطع المتعددة البايتات في  PHP

en: Unicode library
ar: مكتبة يونيكود

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
ar: تعذّر تحويل ترميز لغة النص الموسع '%s' إلى UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
ar: الترميز '%s' غير مدعوم. من فضلك ركب iconv‏، GNU recode، أو مقاطع الأحرف متعددة البايتات (mbstring) في بي.إتش.بي.

en: Parse error. Not well formed
ar: خطأ تحليلي. الصيغة غير صحيحة

en: Parse error. Request not well formed.
ar: خطأ تحليلي. الصيغة غير صحيحة.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
ar: خطأ في الخادم. XML-RPC غير صالح. يجب أن يكون الطلب methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
ar: خطأ في الخادم. الطريقة المطلوبة %methodname غير محددة.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
ar: خطأ في الخادم. عدد خاطئ من معاملات الطريقة.

en: Server error. Invalid method parameters.
ar: خطأ في الخادم. معاملات الطريقة غير صالحة.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
ar: خطأ في الخادم. الدالة المطلوبة @method غير موجودة.

en: Invalid syntax for system.multicall.
ar: صيغة دالة نظام متعددة النداء غير مقبولة.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
ar: لا يسمح بالنداء الذاتي لدوال النظام متعددة النداء.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
ar: خطأ في الخادم. توقيع الطريقة المطلوبة %methodname  غير محدد.

en: Ampersand
ar: رمز &

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
ar: اللغة المبدئية للرسائل البريدية و لعرض الموقع الخاصة بهذا الحساب.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يمكن أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية فقط.

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: Popular content
ar: المحتوى المشهور

en: Date and time
ar: التاريخ والتوقيت

en: Content translation
ar: ترجمة المحتوى

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
ar: اطلب تأكيد البريد الإلكتروني عندما ينشئ زائر حسابا جديدا

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
ar: تم إرسال تعليمات إضافية إلى عنوان بريدك الإلكتروني.

en: Deleted user: %name %email.
ar: حُذف المستخدم: %name ‏%email.

en: Item ID
ar: معرف العنصر

en: @size KB
ar: @size كيلوبايت

en: @size MB
ar: @size ميغابايت

en: @size GB
ar: @size جيغابايت

en: @size TB
ar: @size تيرابايت

en: @size PB
ar: @size بيتابايت

en: @size EB
ar: @size إكسابايت

en: @size ZB
ar: @size زيتابايت

en: @size YB
ar: @size يوتابايت

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: Sort descending
ar: التصنيف التنازلي

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgctxt" غير متوقع في السطر %line.

en: The name of the site.
ar: اسم الموقع.

en: No info available.
ar: لا تتوفّر معلومات.

en: Update and return
ar: تحديث وعودة

en: Get a summary of the information about this page.
ar: الحصول على ملخص للمعلومات حول هذه الصفحة.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
ar: قم بتعطيل هذه الصفحة. اليانات ستبقى ولكن الصفحة لن تستخدم من قبل النظام.

en: Add variant
ar: إضافة البديل

en: Add a new variant to this page.
ar: إضافة متغير جديد لهذه الصفحة.

en: Create variant
ar: إنشاء تنويعة

en: Import variant
ar: استيراد تنويعة

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
ar: أضف تنويعة جديدة لهذه الصفحة من الكود المصدّر من صفحة أخرى.

en: Variant operations
ar: عمليات متنوعة

en: Get a summary of the information about this variant.
ar: احصل على بيانات موجزة عن هذه التنويعة.

en: Make an exact copy of this variant.
ar: عمل نسخة طبق الأصل من هذا البديل.

en: Export this variant into code to import into another page.
ar: تصدير هذا المتغير إلى رمز للاستيراد إلى صفحة أخرى.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
ar: قم بتعطيل هذه التنويعة. البيانات ستبقى ولكن التنويعة لن تستخدم من النظام.

en: Optional features
ar: مزايا اختيارية

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
ar: اسم هذه الصفحة. سيظهر هذا في واجهة مدير النظام ليسهل التعرّف إليه.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
ar: الاسم المقروء آليّا لهذه الصفحة. يجب أن يكون فريدا ويجب أن يحتوي على حروف أبجديّة وأرقام فقط. حال إنشائه لا يمكنك تعديل هذه القيمة!

en: Administrative description
ar: الوصف الإداري

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
ar: وصف لماهيّة هذه الصفحة، وما تقوم به أو الخدف منها لأغراض إداريّة.

en: View information
ar: عرض المعلومات

en: Allow settings
ar: السماح بالاعدادات

en: Your changes have been discarded.
ar: لقد تم استبعاد تغييراتك.

en: Style settings
ar: إعدادات الشكل

en: Disable this pane
ar: تعطيل هذا الجزء

en: CSS properties
ar: خصائص CSS

en: Remove row
ar: حذف الصف

en: Region settings
ar: إعدادات المنطقة

en: Update and preview
ar: التحديث والمعاينة

en: Add event
ar: إضافة حدث

en: Content type name
ar: اسم نوع المحتوى

en: manage fields
ar: تسيير الحقول

en: @field_name (Locked)
ar: @field_name (مقفل)

en: %name must be an integer.
ar: يجب أن يكون %name عدد صحيح.

en: %name must be a positive integer.
ar: يجب أن يكون %name عدداً صحيحاً موجباً.

en: %name must be a number.
ar: %name يجب أن يكون عدد.

en: (first item is 0)
ar: أول عنصر هو 0

en: (start from last values)
ar: ابدأ من القيمة الأخيرة

en: Number of pages
ar: عدد الصفحات

en: Elements
ar: العناصر

en: Hello <strong>@username</strong>
ar: مرحباً <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
ar: عرض الاختصارات

en: Gallery page
ar: اسم المعرض

en: Database is encoded in UTF-8
ar: قاعدة البيانات بترميز UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
ar: لم يستطع دروبال تحديد ما إذا كان  ترميز قاعدة البيانات هو UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
ar: قام PostgreSQL بتهيئة نفسه

en: Structure
ar: الهيكلية

en: Default values
ar: القيم الافتراضية

en: Content statistics
ar: احصائيات المحتوى

en: No rules
ar: لا توجد قواعد

en: Manually set
ar: ضبط يدوي

en: From pane
ar: من الجزء

en: Upgrade
ar: ترقية

en: @argument title
ar: عنوان @argument

en: @argument input
ar: مُدخل @argument

en: Cancel account
ar: إلغاء الحساب

en: Entities
ar: الكيانات

en: The unique ID of the comment.
ar: المعرف الفريد للتعليق.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ar: عنوان الإيبي للجهاز الذي أرسل منه التعليق.

en: The name left by the comment author.
ar: الاسم المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The email address left by the comment author.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The home page URL left by the comment author.
ar: رابط الموقع المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The URL of the comment.
ar: مسار التعليق.

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: The URL of the comment's edit page.
ar: مسار صفحة تحرير التعليق.

en: The date the comment was posted.
ar: تاريخ إرسال التعليق.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ar: التعليق الأب، إذا كان تسنن التعليقات مفعّل.

en: The node the comment was posted to.
ar: العقدة التي تم التعليق عليها.

en: The number of comments posted on a node.
ar: عدد التعليقات المرسلة في عقدة.

en: New comment count
ar: عدد التعليقات الجديدة

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ar: عدد التعليقات المرسلة على مشاركة منذ آخر زيارة للقارئ.

en: The type of the node.
ar: نوع العقدة.

en: The language the node is written in.
ar: اللغة المستخدمة في العقدة

en: The URL of the node.
ar: عنوان رابط العقدة.

en: The URL of the node's edit page.
ar: URL صفحة تحرير العقدة.

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: The date the node was most recently updated.
ar: تاريخ آخر تحديث للعقدة.

en: The author of the node.
ar: مؤلف العقدة.

en: Poll winner
ar: الفائز في الاستبيان

en: The winning poll answer.
ar: الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner votes
ar: أصوات الفائز في الاستبيان

en: The number of votes received by the winning poll answer.
ar: عدد الأصوات التي حصلت عليها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner percent
ar: النسبة المئوية من الأصوات التي حصل عليها الفائز

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
ar: النسبة المئوية للأصوات التي تلقتها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: The number of visitors who have read the node.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة.

en: The number of visitors who have read the node today.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة اليوم.

en: Last view
ar: آخر مشاهدة

en: The date on which a visitor last read the node.
ar: تاريخ آخر قراءة للمشاركة.

en: The slogan of the site.
ar: شعار الموقع.

en: The administrative email address for the site.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الإداري للموقع.

en: The URL of the site's front page.
ar: رابط الصفحة الرئيسية للموقع.

en: Login page
ar: صفحة الدخول

en: The URL of the site's login page.
ar: رابط صفحة الدخول إلى الموقع.

en: The unique ID of the uploaded file.
ar: المعرف الفريد (ID) للملف المرفوع.

en: The name of the file on disk.
ar: اسم الملف على القرص.

en: The size of the file, in kilobytes.
ar: حجم الملف، بالكيلوبايت.

en: The web-accessible URL for the file.
ar: رابط الملف القابل للوصول من الويب.

en: The date the file was most recently changed.
ar: تاريخ آخر تغيير للملف.

en: The user who originally uploaded the file.
ar: المستخدم الذي قام برفع الملف أولاً.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ar: المعرف الفريد للوسم.

en: The name of the taxonomy term.
ar: اسم الوسم.

en: The optional description of the taxonomy term.
ar: الوصف الاختياري للوسم.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ar: عدد العقد الموسومة بمصطلح التصنيف.

en: The URL of the taxonomy term.
ar: العنوان URL لمصطلح التصنيف.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ar: المعجم الذي ينتمي إليه مصطلح التصنيف.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ar: المعرف ID الفريد لمعجم التصنيف.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ar: اسم معجم التصنيف.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ar: الوصف الاختياري لمعجم التصنيف.

en: Term count
ar: عدد الوسوم

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ar: عدد المصطلحات التي تنتمي إلى معجم التصنيف.

en: The unique ID of the user account.
ar: المعرف الوحيد (ID) لحساب المستخدم.

en: The login name of the user account.
ar: اسم الدخول لحساب المستخدم.

en: The email address of the user account.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لحساب المستخدم.

en: The URL of the account profile page.
ar: عنوان رابط الصفحة الشخصية للحساب.

en: The date the user account was created.
ar: تاريخ إنشاء حساب المستخدم.

en: You are not allowed to access this page.
ar: لا يسمح لك بالوصول إلى هذه الصفحة.

en: Authorize file system changes
ar: السماح بالتغييرات على نظام الملفات

en: It appears you have reached this page in error.
ar: يبدو أنك وصلت إلى هذه الصفحة عن طريق الخطأ.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
ar: تعذر تشغيل مجدول الأعمال (كرون) لأنه تم استخدام مفتاح غير صالح.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
ar: لا يمكن تشغيل مجدول الأعمال (كرون) لأن الموقع في وضع الصيانة.

en: Default country
ar: البلد الافتراضي

en: Check the error messages and <a href="!url">proceed with the installation</a>.
ar: تحقق من رسائل الخطأ و <a href="!url">تابع التثبيت</a>.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
ar: في ملفك %settings_file أعددت @drupal لاستخدام خادم %driver، ولكن تثبيتك الحالي لـPHP لا يدعم هذا النوع من قاعدة البيانات.

en: Sorry, you must select a language to continue the installation.
ar: عذراً، ولكن يجب أن تحدد لغة لمتابعة التثبيت.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
ar: تعذر العثور على أي ملف تثبيت. تحدد لنا ملفات التثبيت الوحدات التي بنبغي تفعيلها والمخطط الذي ينبغي تثبيته في قاعدة البيانات. ملف التثبيت ضروري لمتابعة عملية التثبيت.

en: Sorry, the profile you have chosen cannot be loaded.
ar: عذرا، لا يمكن تحميل الملف الشخصي الذي اخترته.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
ar: تمت كل التغييرات المطلوبة على %dir و %file، لذا يُمكنك الآن إزالة صلاحيات الكتابة منهم لتفادي الأخطار الأمنية. إذا لم تكن متأكداً كيف تفعل ذلك، راجع <a href="@handbook_url">كتيب الاستخدام</a>.

en: Congratulations, you installed @drupal!
ar: هنيئا، لقد قمت بتثبيت @drupal!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
ar: من فضلك راجع الرسائل أعلاه قبل التوجه إلى <a href="@url">موقعك الجديد</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
ar: <a href="@url">زيارة موقعك الجديد</a>.

en: Settings file
ar: ملف الإعدادات

en: The settings file does not exist.
ar: ملف الإعدادات غير موجود.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>.
ar: يحتاج مثبت @drupal لأن تقوم بإنشاء ملف الإعدادات كجزء من عملية التثبيت. قم بنسخ الملف %default_file إلى %file. مزيد من التفاصيل حول تثبيت دروبال متوفرة في <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a> .

en: The %file file exists.
ar: الملف %file موجود.

en: The settings file is not writable.
ar: ملف الإعدادات غير قابل للكتابة.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
ar: يحتاج مثبت @drupal إلى صلاحيات للكتابة على %file أثناء عملية التثبيت. إذا لم تكن متأكد من كيفية القيام بذلك يرجى مراجعة <a href="@handbook_url">الدليل بموقع دروبال</a>

en: Automated e-mails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these e-mails from being flagged as spam.
ar: الرسائل الإلكترونية المولدة آلياً كمعلومات التسجيل، سترسل من هذا العنوان. استخدم عنوان في نهايته موقعك الشخصي للمساعدة في منع اعتبار هذه الرسائل كرسائل غير مرغوب بها عند استقبالها.

en: Site maintenance account
ar: حساب صيانة الموقع

en: Select the default country for the site.
ar: اختر الدولة الافتراضية للموقع.

en: Receive e-mail notifications
ar: استقبال تنبيهات البريد الإلكتروني

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href="@drupal">Drupal.org</a>.
ar: سيبلغك النظام عند توفر تحديثات وإصدارات أمنية مهمة للمكونات المثبتة. يتم إرسال معلومات مجهولة المصدر حول موقعك إلى <a href="@drupal">Drupal.org</a>.

en: No pending updates.
ar: لا توجد تحديثات معلقة.

en: 1 pending update | @count pending updates
ar[0]: لا توجد تحديثات بالانتظار
ar[1]: يوجد تحديث واحد بالانتظار
ar[2]: يوجد تحديثان بالانتظار
ar[3]: يوجد @count تحديثات بالانتظار
ar[4]: يوجد @count تحديثاً بالانتظار
ar[5]: يوجد @count تحديث بالانتظار

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
ar: حدث خطأ أثناء معالجة الطلب: تلقى الخادم إدخال غير صالح.

en: Invalid form POST data.
ar: بيانات POST في الاستمارة غير صالحة.

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
ar: تعذرت المتابعة، لا توجد انماط متوفرة لنقل الملفات.

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href="@https-link">Learn more</a>.
ar: تحذير : أنت لا تستخدم اتصال مشفر، لذلك سيتم إرسال كلمة المرور الخاصة بك بشكل نصي واضح. <a href="@https-link">لمعرفة المزيد</a>.

en: To continue, provide your server connection details
ar: للاستمرار, زود تفاصيل الاتصال بخادمك.

en: Connection method
ar: نمط الاتصال

en: Enter connection settings
ar: أدخل إعدادات الاتصال

en: @backend connection settings
ar: إعدادات الاتصال @backend

en: Change connection type
ar: تغيير نوع الاتصال

en: Error, this type of connection protocol (%backend) does not exist.
ar: خطأ، هذا النوع من بروتوكولات الاتصال (%backend) غير موجود.

en: No active batch.
ar: لا توجد دفعة نشطة.

en: Site under maintenance
ar: الموقع قيد الصيانة

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
ar: لا يمكن أن تعمل الأرشفة إلا على الملفات المحلية: %file غير مدعوم.

en: The file could not be uploaded, because the destination %destination is invalid.
ar: تعذر رفع الملف لأن الوجهة %destination غير صحيحة.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
ar: تعذر رفع الملف %source لأنه يوجد ملف بنفس هذا الاسم في الدليل %directory.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
ar: طول اسم الملف أكثر من 240 حرفاً. أعد تسمية الملف من فضلك ثم حاول من جديد.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
ar: %path عبارة عن دليل ولا يمكن حذفه باستخدام file_unmanaged_delete().

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
ar: الملف %path ليس من نوع معروف لذا لم يتم حذفه.

en: The file permissions could not be set on %uri.
ar: لا يمكن تطبيق صلاحيات الملف على %uri.

en: Completed @current of @total.
ar: تم @current من @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
ar: تعذر تشغيل كافة المهام على خادم قاعدة البيانات. لم يتم العثور على المهمة %task.

en: Failed to modify %settings. Verify the file permissions.
ar: فشل في تغيير %settings. من فضلك تحقق من صلاحيات الملفات.

en: Failed to open %settings. Verify the file permissions.
ar: فشل في فتح %settings، من فضلك تحقق من صلاحيات الملفات.

en: Required modules
ar: الوحدات المطلوبة

en: Required modules not found.
ar: لم يتم العثور على وحدات مطلوبة.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>sites/all/modules</em>. Missing modules: !modules
ar: الوحدات التالية مطلوبة ولكن لم يتم العثور عليها. اُنقلها إلى المجلد الفرعي للوحدات المناسب، مثل <em>sites/all/modules</em>. الوحدات المفقودة: !modules

en: system
ar: النظام

en: %module module uninstalled.
ar: تمت إزالة وحدة %module.

en: Saint Barthélemy
ar: سانت بارتيليمي

en: Saint Martin (French part)
ar: سانت مارتن (الجزء الفرنسي)

en: Use the default site language (@language_name).
ar: إستخدم اللغة الافتراضية للموقع (@language_name).

en: The translation file %filepath contains an error: the plural formula could not be parsed.
ar: ملف الترجمة %filepath يحتوي على خطأ: تعذر تحليل صيغة الجمع.

en: No strings available.
ar: لا يوجد أي مقطع متوفر.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
ar: @count سلسلة HTML غير مسموح بها في %file

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
ar: تم فقدان ملف ترجمة الجافاسكريبت %file.js.

en: Unable to send e-mail. Contact the site administrator if the problem persists.
ar: تعذر إرسال البريد الإلكتروني. الرجاء الاتصال بإدارة الموقع إذا استمرت المشكلة.

en: Class %class does not implement interface %interface
ar: صنف %class لا يطبق الواجهة %interface

en: (active tab)
ar: (علامة التبويب النشطة)

en: Operating in maintenance mode. <a href="@url">Go online.</a>
ar: الموقع قيد الصيانة. <a href="@url">رفع حالة الصيانة.</a>

en: Operating in maintenance mode.
ar: يعمل في وضع الصيانة.

en: %module module enabled.
ar: تم تفعيل الوحدة %module.

en: %module module disabled.
ar: وحدة %module معطلة.

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: Unable to determine the type of the source directory.
ar: تعذر تحديد نوع الدليل المصدر.

en: Cannot determine the type of project.
ar: تعذر تحديد نوع المشروع.

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
ar: خطأ فادح أثناء التحديث، تعذر حذف دليل التثبيت.

en: File Transfer failed, reason: !reason
ar: فشل في رفع الملف، بسبب : !reason

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
ar: تعذر إنشاء %directory بسبب: %reason

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
ar: لا يمكن إعداد دروبال بشكل صحيح مع قاعدة البيانات الموجودة. يرجى مراجعة أية أخطاء.

en: An AJAX HTTP error occurred.
ar: حدث خطأ أجاكس HTTP.

en: HTTP Result Code: !status
ar: نتيجة كود PHP: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
ar: تم إنهاء طلب AJAX HTTP بشكل غير عادي.

en: Debugging information follows.
ar: يليه معلومات التنقيح.

en: Path: !uri
ar: المسار: !uri

en: StatusText: !statusText
ar: نص الحالة: !statusText

en: Manage display
ar: تسيير العرض

en: Text formats
ar: تنسيقات النص

en: Image styles
ar: أنماط الصور

en: manage display
ar: إدارة العرض

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Searched %type for %keys.
ar: البحث في %type عن %key.

en: Requires: !module-list
ar: تتطلب: !module-list

en: Required by: !module-list
ar: تتطلبها: !module-list

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
ar: لن يتم حفظ كلمة المرور في قاعدة البيانات وستستخدم فقط لبدء لإنشاء اتصال.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
ar: سيتم إنشاء الاتصال بين خادم الويب الخاص بك والجهاز المستضيف لملفات الخادم. في أغلب الحالات سيكون الجهاز نفسه و "localhost" هو الأصح.

en: There is currently no content classified with this term.
ar: لا يوجد محتويات مصنفة ضمن هذا المصطلح.

en: Welcome (new user created by administrator)
ar: ترحيب (مستخدم جديد أنشأه مدير)

en: Welcome (awaiting approval)
ar: ترحيب (في انتظار الموافقة)

en: Welcome (no approval required)
ar: ترحيب (موافقة غير مطلوبة)

en: Password recovery
ar: استعادة كلمة المرور

en: Account activation
ar: تفعيل الحساب

en: Account cancellation confirmation
ar: تأكيد إلغاء الحساب

en: Account canceled
ar: تم إلغاء الحساب

en: Notify user when account is canceled.
ar: إعلام المستخدم عند إلغاء حسابه.

en: When enabled, the user will receive an e-mail notification after the account has been cancelled.
ar: عند تفعيله، سيستلم المستخدم تأكيدا بالبريد الإلكتروني بعد إلغاء الحساب.

en: Account details for [user:name] at [site:name]
ar: تفاصيل حساب [user:name] على [site:name]

en: When cancelling these accounts
ar: عند إلغاء هذه الحسابات

en: Blocked user: %name %email.
ar: مستخدم ممنوع: %name %email.

en: Minimal
ar: مختزل

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ar: أدخل قائمة كلمات مفصولة بفواصل لوصف المحتوى الخاص بك.

en: Install with commonly used features pre-configured.
ar: التثبيت مع الميزات الأكثر استخداما معدة مسبقا.

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Machine Name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Exposed Form
ar: الاستمارة المكشوفة

en: Exposed form options
ar: إعدادات الاستمارة المكشوفة

en: is one of
ar: هو واحد من

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
ar[0]: لا توجد تحديثات بالانتظار
ar[1]: يوجد تحديث واحد بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[2]: يوجد تحديثان بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[3]: يوجد @count تحديثات بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[4]: يوجد @count تحديثاً بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[5]: يوجد @count تحديث بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)

en: Collapse
ar: طي

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
ar: تم إرسال رسالة ترحيب مع تعليمات إضافية إلى عنوان بريدك الإلكتروني.

en: Update preview
ar: تحديث المعاينة

en: %module module installed.
ar: تم تثبيت وحدة %module.

en: Attachment before
ar: المرفق السابق

en: Attachment after
ar: المرفق التالي

en: Kyrgyz
ar: قرقيزية

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
ar: لن يتم استدعاء الدالة theme() إلى حين تحميل كافة الوحدات.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Filipino
ar: فيلبينية

en: Swiss German
ar: ألمانية سويسرية

en: Scots
ar: اسكوتلندية

en: Data comparison
ar: مقارنة معطيات

en: Fill up single line
ar: ملئ خط واحد

en: Can't handle more than one field storage engine
ar: ليس من الممكن تحديد أكثر من محرك تخزين لهذا الحقل

en: Field storage engine not found.
ar: لم يتم العثور على محرك التخزين للحقل.

en: For this query an entity type must be specified.
ar: يجب تحديد نوع الكيان لهذا الاستعلام.

en: Entity %entity has no base table.
ar: كينونة %entity ليس لديها جدول أساسي في قاعدة البيانات.

en: Do not know how to order on @key for @entity_type
ar: لا يمكن ترتيب @entity_type حسب @key

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
ar: بادئة جداول قاعدة البيانات %db_prefix التي أدخلتها غير صالحة. يمكن أن تحتوي البادئة على حروف لاتينية وأرقام وشرطات ونقط وشرطات سفلى فقط.

en: Default settings file
ar: ملف الإعدادات الافتراضية

en: The default settings file does not exist.
ar: ملف الإعدادات غير موجود.

en: The @drupal installer requires that the %default-file file not be modified in any way from the original download.
ar: مثبت @drupal يتطلب عدم تغيير الملف %default-file في أي حالة من الحالات.

en: Māori
ar: ماورية

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ar: إعادة ترتيب السطور حسب وزن رقمي بدلا من سحبها.

en: Show row weights
ar: إظهار أوزان الأسطر

en: Hide row weights
ar: إخفاء أوزان السطور

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ar: القيم المتاحة هي: [site:name]، [site:url]، [user:name]، [user:mail]، [site:login-url]، [site:url-brief]، [user:edit-url]، [user:one-time-login-url]، [user:cancel-url].

en: - Use default -
ar: - استخدام الافتراضي -

en: Unknown content type
ar: نوع محتوى غير معروف

en: Condition set (OR)
ar: مجموعة شروط (أو)

en: Condition set (AND)
ar: مجموعة شروط (و)

en: Action set
ar: مجموعة إجراءات

en: Administer rule configurations
ar: تسيير إعدادات قاعدة

en: Manage reaction rules and rule components.
ar: تسيير قواعد ردود الأفعال ومكونات القواعد.

en: React on events and conditionally evaluate actions.
ar: رد الفعل عند الأحداث وتقييم الإجراءات ظرفيا.

en: NOT @condition
ar: نفي @condition

en: NOT AND
ar: نفي و

en: Current list item
ar: عنصر اللائحة التالي

en: After updating an existing comment
ar: بعد تحديث تعليق موجود

en: Before saving a comment
ar: قبل حفظ تعليق

en: A comment is viewed
ar: يتم عرض تعليق

en: Set a data value
ar: تحديد قيمة أحدى البيانات

en: The property by which the entity is to be selected.
ar: الخاصية التي ينبغي تحديد الكيان بحسبها

en: Delete entity
ar: حذف كيان

en: Added variable
ar: المتغير المضاف

en: Create a data structure
ar: إنشاء هيكل بيانات

en: Reload form
ar: إعادة تحميل الاستمارة

en: Data to compare
ar: المُعطى المراد مقارنته

en: Data value
ar: قيمة المُعطى

en: Entity is new
ar: الكيان جديد

en: is lower than
ar: هو أصغر من

en: Content is of type
ar: العقدة من النوع

en: Select the roles whose users should receive the mail.
ar: اختر الدور الذي ينبغي أن يستقبل مستخدموه البريد.

en: After updating an existing term
ar: بعد تحديث مصطلح موجود

en: Before saving a taxonomy term
ar: قبل حفظ مصطلح قاموس

en: After saving a new vocabulary
ar: بعد حفظ قاموس جديد

en: After updating an existing vocabulary
ar: بعد تحديث قاموس موجود

en: Before saving a vocabulary
ar: قبل حفظ قاموس

en: After saving a new user account
ar: قبل حفظ حساب مستخدم جديد

en: After updating an existing user account
ar: بعد تحديث حساب مستخدم موجود

en: Before saving a user account
ar: قبل حفظ حساب مستخدم

en: After a user account has been deleted
ar: بعد حذف حساب مستخدم

en: If checked, the condition result is negated such that it returns TRUE if it evaluates to FALSE.
ar: عند تحديده، يتم نفي نتيجة الشرط بحيث أنه يُرجع TRUE إذا كانت نتيجة تقييمه FALSE.

en: cloned
ar: مستنسخ

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد تعطيل %plugin %label؟

en: Disabled %plugin %label.
ar: تم تعطيل %plugin %label

en: Select the %element to add
ar: اختر ال%element المراد إضافته

en: React on event
ar: رد الفعل عند الحدث

en: Error opening socket @socket
ar: خطأ أثناء فتح المأخذ @socket

en: delivery callback not found
ar: دالة رد النداء (callback) غير موجودة

en: callback %callback not found: %q.
ar: callback @callback غير موجود : %q.

en: The specified file %file could not be copied, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
ar: تعذر نسخ الملف المحدد %file لأن الوجهة غير صحيحة. المزيد من المعلومات متوفرة في سجل النظام.

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
ar: تعذر نسخ الملف المحدد %file لأن دليل الوجهة غير معد بشكل صحيح.قد يكون هذا بسبب مشكل في الأذونات على الملف أو الدليل. المزيد من المعلومات متوفرة في سجل النظام.

en: The file %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory.
ar: تعذر نسخ الملف %file لأنه يوجد ملف بنفس هذا الاسم في دليل الوجهة.

en: The specified file %file could not be moved, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
ar: تعذر نقل الملف المحدد %file لأن الوجهة غير صحيحة. المزيد من المعلومات متوفرة في سجل النظام.

en: The specified file %file could not be deleted, because it is not a valid URI. More information is available in the system log.
ar: تعذر حذف الملف المحدد %file، لأنه ليس URI صحيح. المزيد من المعلومات متوفرة في سجل النظام.

en: The data could not be saved, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
ar: تعذر حفظ البيانات لأن الوجهة غير صحيحة. المزيد من المعلومات متوفرة في سجل النظام.

en: File %file (%realpath) could not be copied, because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
ar: تعذر نسخ الملف %file (%realpath) لأن الوجهة %destination غير صحيحة. غالباً ما يكون هذا نتيجة استخدام غير سليم لـ file_copy() أو علامة إطار مفقودة.

en: File %file (%realpath) could not be copied because it does not exist.
ar: تعذر نسخ الملف %file (%realpath) لأنه غير موجود.

en: File %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory (%directory)
ar: تعذر نسخ الملف %file لأنه يوجد ملف بنفس هذا الاسم في دليل الوجهة (%directory)

en: File %file could not be copied because it would overwrite itself.
ar: لم يتم نسخ الملف المحدد %file لأنه سيستبدل نفسه.

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
ar: تعذر نسخ الملف المحدد %file إلى %destination.

en: File %file (%realpath) could not be moved, because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
ar: تعذر نقل الملف %file (%realpath)، لأن الوجهة %destination غير صالحة. قد يكون هذا بسبب استخدام غير سليم لـ file_move() أو حاوية تدفق مفقودة.

en: File %file (%realpath) could not be deleted because it is not a valid URI. This may be caused by improper use of file_delete() or a missing stream wrapper.
ar: تعذر حذف الملف %file (%realpath) لأنه ليس بعنوان URI صالح. قد يكون ذلك بسبب استخدام غير سليم لـ file_delete() أو غياب حاوية تدفق.

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
ar: تعذر حفظ البيانات لأن الوجهة %destination غير صالحة. قد يكون هذا بسبب استخدام غير سليم لـ file_save() أو غياب حاوية تدفق.

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
ar: إعدادات PHP الخاص بك تدعم نوع واحد فقط من قواعد البيانات، لذا تم اختيارها تلقائياً.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
ar: فشل في الاتصال بخادم قاعدة البيانات. قام الخادم بإرجاع الرسالة التالية: %error. <ul><li>هل خادم قاعدة البيانات يعمل؟</li><li>هل قاعدة البيانات موجودة، وهل أنت متأكد من كتابة اسمها بشكل صحيح؟</li><li>هل أنت متأكد من كتابة اسم المستخدم وكلمة المرور بشكل صحيح؟</li><li>هل أنت متأكد من كتابة خادم قاعدة البيانات بشكل صحيح؟</li></ul>

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
ar: نسخة البي.اش.بي التي تستخدمها لا تدعم PostgreSQL. يجب عليك تحديث نسختك إلى 5.2.11، 5.3.1 أو أكثر.

en: Format settings:
ar: إعدادات التنسيق:

en: Upload an image to go with this article.
ar: رفع صورة لإضافتها لهذا المقال

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Delete data
ar: حذف البيانات

en: The settings file is writable.
ar: ملف الإعدادات قابل للكتابة

en: The settings file is owned by the web server.
ar: ملف الإعدادات ينتمي إلى خادم الويب.

en: The @drupal installer failed to create a settings file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>. If you have problems with the file permissions on your server, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
ar: فشل مثبت @drupal في إنشاء ملف إعدادت بملكية مناسبة. سجل الدخول إلى خادم الويب الخاص بك واحذف الملف %file الموجود وأنشئ ملفا جديدا بنسخ الملف %default_file إلى %file. المزيد من التفاصيل عن تثبيت دروبال في الملف <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>. إذا واجهت مشاكل مع ملكيات الملفات على خادمك، راجع <a href="@handbook_url">الدليل على الشبكة</a>.

en: Invalid merge query: no conditions
ar: استعلام مزج غير صالح: لا توجد شروط

en: After updating an existing @entity
ar: بعد تحديث @entity موجود

en: Before saving a @entity
ar: قبل حفظ @entity

en: Rules configuration
ar: ضبط القواعد

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
ar: %type :!message في %function (السطر %line من %file).

en: Update @title
ar: تحديث @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: اسم فريد مقروء من طرف الجهاز. يمكن أن يحتوي فقط على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
ar: يجب أن يحتوي الاسم المقروء آليا على أحرف فريدة غير مستعملة.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
ar: يجب أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة، أرقام وعلامات الوصل فقط.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
ar: الاسم المقروء من طرف الجهاز مستخدم مسبقا. يجب أن يكون فريدا.

en: Asturian
ar: أسترية

en: English, British
ar: إنجليزية بريطانية

en: Haitian Creole
ar: كريول هايتية

en: Portuguese, International
ar: برتغالية دولية

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: The database version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
ar: النسخة %version من قاعدة البيانات أقدم من الإصدار الأدنى المطلوب %minimum_version.

en: Next steps
ar: الخطوات التالية

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
ar: تعذر نسخ الملف %file لأن دليل الوجهة %destination غير معد بشكل صحيح.

en: @driver_name settings
ar: إعدادات @driver_name

en: MySQL, MariaDB, or equivalent
ar: MySQL، MariaDB، أو ما يعادلهما.

en: Database file
ar: نوع قاعدة البيانات

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
ar: المسار المطلق (الكامل) للملفات التي سيتم حفظ بيانات @drupal بها. ينبغي أن تكون هذه الملفات قابلة للكتابة من طرف خادم الويب وأن تكون خارج دليل جذر الخادم.

en: The directory you specified is not writable by the web server.
ar: الدليل الذي حددته غير قابل للكتابة من قبل خادم الويب.

en: Autocomplete popup
ar: نافذة الإكمال التلقائي

en: Searching for matches...
ar: جاري البحث عن الكلمات المطابقة...

en: @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
ar: @count إجراء يتيم (%orphans) موجود في جدول الإجراءات. !link

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
ar: الإعداد %setting معين حاليا على '%current_value'، ولكنه يجب أن يكون على '%needed_value'. يرجى تغيير ذلك بتشغيل العملية التالية : !query

en: Failed to connect to the server. The server reports the following message: !message For more help installing or updating code on your server, see the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
ar: إخفاق محاولة الاتصال بالخادم حيث أعطى الرسالة التالية: !message للحصول على تعليمات إضافية حول تثبيت أو تحديث الكود على الخادك الخاص بك، راجع <a href="@handbook_url">الدليل</a>.

en: Unable to parse info file: %info_file.
ar: غير قادر على تحليل ملف المعلومات : %info_file

en: The info file (%info_file) does not define a 'name' attribute.
ar: ملف المعلومات (%info_file) لم يعرف خاصية 'name'.

en: Task %tid has been deleted.
ar: تم حذف المهمة %tid.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Custom blocks
ar: صناديق مخصصة

en: Field on the referenced entity.
ar: حقل على الكينونة المشار إليها.

en: Access the views administration pages.
ar: الوصول إلى صفحات إدارة الرؤى.

en: Bypass access control when accessing views.
ar: تجاوز مراقبة خلال الوصول إلى الرؤى

en: Add new view
ar: إضافة رؤية جديدة

en: - Basic validation -
ar: - تحقق أساسي للصحة -

en: HTML element
ar: عنصر HTML

en: Place a colon after the label
ar: وضع نقطتين بعد التسمية

en: The unique ID of the aggregator item.
ar: المعرف الوحيد لمجمع العنصر

en: The guid of the original imported item.
ar: دليل العنصر الأصلي المستورد

en: 5 minute
ar: 5 دقائق

en: 15 minute
ar: 15 دقيقة

en: There are no inactive rules.
ar: لا توجد قواعد غير النشطة.

en: Import rule
ar: استيراد قاعدة

en: Completed.
ar: تم.

en: Export %name
ar: تصدير %name

en: rule set
ar: مجموعة قواعد

en: Data value is empty
ar: قيمة المُعطى فارغة

en: Bypass views access control
ar: تجاوز مراقبة الوصول إلى الرؤى

en: No results behavior
ar: التصرف عند انعدام النتائج

en: Edit this view to add a display.
ar: تحرير هذه الرؤية لإضافة عرض.

en: Add view from template
ar: إضافة رؤية انطلاقا من قالب

en: View to insert
ar: الرؤية المراد إدراجها

en: Inherit contextual filters
ar: وراث مرشحات السياق

en: Recursion detected in view @view display @display.
ar: تم اكتشاف عودية في الرؤية @view العرض @display

en: Exception value
ar: قيمة الاستثناء

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ar: إذا تم استقبال هذه القيمة، فسيم تجاهل المرشح؛ بمعنى "كل القيم"

en: Provide title
ar: توفير عنوان

en: Override breadcrumb
ar: استبدال مسار التنقل

en: Provide breadcrumb
ar: تزويد مسار التنقل

en: Specify validation criteria
ar: تحديد معيار التحقق من الصحة.

en: Action to take if filter value does not validate
ar: الإجراء المتخذ إذا لم تتحقق صحة المرشِح

en: Provide default value
ar: توفير قيمة افتراضية

en: Show "Page not found"
ar: إظهار محتوى "الصفحة غير موجودة"

en: Display a summary
ar: عرض ملخص

en: Display contents of "No results found"
ar: إظهار محتوى "لا توجد نتائج"

en: Number of records
ar: عدد التسجيلات

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ar: الترتيب الافتراضي

[ctx: Sort order]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ar: عددي

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ar: أبجدي

en: Create a label
ar: إنشاء تسمية

en: Enable to create a label for this field.
ar: فعِّل لإنشاء تسمية لهذا الحقل

en: Expose operator
ar: كشف العامل

en: edit view name/description
ar: تحرير اسم/وصف الرؤية

en: Apply and continue
ar: تطبيق واستمرار

en: All displays (except overridden)
ar: كل العروض (عدا المتجاوزة)

en: All displays
ar: كل العروض

en: View name and description
ar: اسم ووصف الرؤية

en: Automatically update preview on changes
ar: تحديث المعاينة تلقائيا عند التغيير

en: Master
ar: الرئيسي

en: Display | Displays
ar[0]: عروض
ar[1]: عرض
ar[2]: عرض
ar[3]: عروض
ar[4]: عرضا
ar[5]: عرض

en: filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: Filter value type
ar: نوع قيمة المرشح

en: Hide view
ar: إخفاء الرؤية

en: Field item
ar: عنصر حقل

en: Field: @widget_label (@field_name)
ar: الحقل: @widget_label (@field_name)

en: Formatter options for: @widget_label (@field_name)
ar: خيارات المنسّق لـ: @widget_label (@field_name)

en: @entity (tokens)
ar: @entity (المقاطع النصيّة)

en: Allow multiple filter values to work together
ar: السماح لقيم مرشِحات متعددة بالعمل جميعا

en: Customize field HTML
ar: تخصيص HTML الحقل

en: Display extenders
ar: عرض الممدِّدات

en: Empty display extender
ar: ممدِّد عرض فارغ

en: Apply (all displays)
ar: تطبيق (كل العروض)

en: Apply (this display)
ar: تطبيق (هذا العرض)

en: The date of the most recent new content on the feed.
ar: تاريخ أحدث محتوى جديد في المرجع

en: Unknown field: @field_name
ar: حقل غير معروف: @field_name

en: starts with
ar: يبدأ ب

en: File %file could not be copied, because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
ar: تعذر نسخ الملف %file، لأن الوجهة %destination غير صالحة. غالبا ما يكون السبب استعمالا خاطئا لـfile_copy() أو غياب حاوية تدفق.

en: File %file could not be copied because it does not exist.
ar: لا يمكن نسخ الملف %file لأنه غير موجود.

en: File %file could not be moved, because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
ar: تعذر نقل الملف %file، لأن الوجهة %destination غير صالحة. قد يكون السبب استعمالا خاطئا لـfile_move() أو غياب حاوية التدفق.

en: File %file could not be deleted because it is not a valid URI. This may be caused by improper use of file_delete() or a missing stream wrapper.
ar: تعذر حذف الملف %file، لأنه عنوان URI غير صالح. قد يكون السبب استعمالا خاطئا لـfile_delete() أو غياب حاوية التدفق.

en: Curaçao
ar: كوراساو

en: Bypass Rules access control
ar: تجاوز مراقب الوصول لِـRules

en: Access the Rules debug log
ar: الوصول إلى سجل التصحيح لِـRules

en: Rules tags autocomplete
ar: إتمام تلقائي لوسوم Rules

en: Missing required module %name.
ar: الوحدة مطلوبة %name مفتقذة.

en: Filter by tag
ar: الانتقاء حسب الوسم

en: Link label to the referenced entity
ar: تسمية الرابط بناء على الكيان المرجعي

en: Rendered as @mode
ar: يقدم كـ  @mode

en: edit configuration
ar: تحرير الإعدادات

en: Default end date
ar: نهاية التاريخ الافتراضية

en: Time increments
ar: تزايدات الوقت

en: 10 minute
ar: 10 دقائق

en: 30 minute
ar: 30 دقيقة

en: Missing bundle property on entity of type @entity_type.
ar: خاصية الحزمة مفقودة للكينونة من نوع @entity_type .

en: Change handler
ar: تغيير المعالج

en: Whenever the event occurs, rule evaluation is triggered.
ar: كلما طرأ الحدث، يتم إطلاق تقييم القاعدة.

en: Unknown event "!event_name"
ar: حدث مجهول "!event_name"

en: Tags associated with this configuration, used for filtering in the admin interface. Separate multiple tags with commas.
ar: الوسوم المرتبطة بهذا الإعداد، تستعمل في التصفية في واجهة الإدارة. افصل الوسوم المتعددة بفواصل لاتينية.

en: Added event %event.
ar: إضافة الحدث %event.

en: Event %event has been removed.
ar: تمت إزالة الحدث %event.

en: The requested page "@path" could not be found.
ar: لقد تعذر العثور على الصفحة المطلوبة "@path".

en: The form has become outdated. Copy any unsaved work in the form below and then <a href="@link">reload this page</a>.
ar: أصبحت الاستمارة قديمة. انسخ أي عمل غير محفوظ في الاستمارة أسفله ثم <a href="@link">أعد تحميل هذه الصفحة</a>.

en: View: @view - Display: @display
ar: الرؤية: @view - العرض: @display

en: And/Or, Rearrange
ar: أو/و، إعادة الترتيب

en: Tokens related to views.
ar: الرموز المتعلقة بالرؤى.

en: The human-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The description of the view.
ar: وصف الرؤية.

en: The machine-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The title of current display of the view.
ar: عنوان العرض الحالي للرؤية.

en: The URL of the view.
ar: العنوان URL للرؤية.

en: -Select-
ar: -اختر-

en: The selected selection handler is broken.
ar: معالج التحديد المحدد معطل.

en: Display the user with standard user view.
ar: عرض المستخدم باستخدام الرؤية الافتراضية.

en: Rules (built in)
ar: القواعد (المدمجة)

en: condition
ar: شرط

en: A lock you had has been externally broken, and all your changes have been reverted.
ar: لقد تم كسر قفل كان لديك من الخارج، وتم عكس كل تغييراتك.

en: Rendered @entity_type
ar: @entity_type مطبوع بكامله

en: Convert data type
ar: تحويل نوع بيانات

en: Used in views
ar: مستعمل في الرؤى

en: Views plugins
ar: إضافات المشاهدات

en: Display "Access Denied"
ar: عرض "الوصول ممنوع"

en: Unfiltered text
ar: نص غير مرشح

en: Subscribe to !feed-title
ar: اشترك ب !feed-title

en: Theme hook %hook not found.
ar: مربط الحلة %hook غير موجود.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table doesn't exist.
ar: لا يمكن إعادة تسمية @table الى @table_new: الجدول @table غير موجود.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table_new already exists.
ar: لا يمكن إعادة تسمية @table الى @table_new: الجدول @table_new موجود مسبقاً.

en: Cannot add field @table.@field: table doesn't exist.
ar: لا يمكن إضافة الحقل @table.@field: فالجدول غير موجود.

en: Uyghur
ar: الأغورية

en: Available buttons
ar: الأزرار المتاحة

en: Invalid or missing cache bin specified: %bin
ar: ذاكرة التخزين المؤقت غير صالحة أو مفقودة: %bin

en: Edit menu links
ar: تحرير روابط القائمة

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. If you want the title actually to be blank, change the "Title type" dropdown from "Manually Set" to "No Title".
ar: عنوان هذه اللوحة. إذا ما ترك فارغا سيتم استخدام العنوان الافتراضي. إذا أردت العنوان أن يكون فارغا فعلا، فاختر "ضبط يدوي" من لائحة "نوع العنوان" أعلاه.
