Persistent URL (7.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (30 entries)

en: Submit
fr: Soumettre

en: Settings
fr: Paramètres

en: Path
fr: Chemin

en: <none>
fr: --aucun--

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Domain
fr: Domaine

en: Method
fr: Méthode

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Key
fr: Clef

en: Subdomain
fr: Sous-domaine

en: Behavior
fr: Comportement

en: Enter a domain registered for this context, such as "www.example.com".  Do not include http://
fr: Entrez un domaine enregistré pour ce contexte, comme "www.example.com". N'incluez pas "http://".

en: Query string
fr: paramètres d'URL

en: Modifier
fr: Modifieur

en: File extension
fr: Extension du fichier

en: No persistent urls have been registered.
fr: Aucune URL persistante n'a été enregistrée.

en: Default domain
fr: Domaine par défaut

en: Enter the default domain if you are using domain modifiers.
fr: Entrez le domaine par défaut si vous utilisez les modifieurs de domaines.

en: Modifier type
fr: Type de modifieur

en: Enter a sub-domain for this context, such as "mygroup".  Do not include http://
fr: Entrez un sous-domaine pour ce contexte, tel que "mongroupe". N'incluez pas http://.

en: Enter a extension for this context, such as "csv".
fr: Entrez une extension pour ce contexte, comme "csv".

en: Enter a user agent for this context, such as "iPhone".
fr: Entrez un user agent pour ce contexte, tel que "iPhone".

en: Infinite redirect prevented.
fr: Redirection infinie empêchée.

en: Persistent URL
fr: URL persistante

en: Settings for persistent url.
fr: Paramètres pour les URLs persistantes.

en: Modifiers
fr: Modifieurs

en: Choose a path. May contain only lowercase letters, numbers, dashes and underscores. e.g. "my-value"
fr: Choisissez un chemin. Il ne peut contenir que des lettres minuscules, des chiffres, des tirets et des tirets bas (underscores), comme "ma-valeur".

en: Choose a querystring. May contain only lowercase letters, numbers, dashes and underscores. e.g. "my-value"
fr: Choisissez une chaine de recherche. Elle ne peut contenir que des lettres minuscules, des nombres des tirets et des tirets bas (underscores), par exemple "ma-valeur".

en: The key may only consist of letters, numbers, dashes and underscores.
fr: La clé ne peut être composée que de lettres, chiffres, tirets et tirets bas (underscores).

en: The domain must be a fully qualified domain name of the form `http://www.example.com`.
fr: Le domaine doit être un nom de domaine pleinement qualifié de la forme "http://www.example.com".
