Pushtape Music (7.x-1.0-alpha2) - en to ja translation catalogue (1869 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Pages
ja: ページ

en: context
ja: コンテキスト

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: approve
ja: 承認

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Replies
ja: 返信

en: Closed
ja: クローズド

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Read more
ja: 続きを読む

en: more
ja: 続き...

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Access control
ja: アクセスコントロール

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: footer
ja: フッター

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Home page
ja: ホームページ

en: Version
ja: バージョン

en: view
ja: ビュー

en: all
ja: すべて

en: File
ja: ファイル

en: Tag
ja: タグ

en: Login
ja: ログイン

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Links
ja: リンク

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Use count
ja: 使用回数

en: Number
ja: 数値

en: Block settings
ja: ブロックの設定

en: Comment form
ja: コメントフォーム

en: User edit form
ja: ユーザー編集フォーム

en: User contact form
ja: ユーザーコンタクトフォーム

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Center
ja: 中央

en: Hierarchy
ja: 階層構造

en: Required
ja: 必須

en: Parent
ja: 親

en: Parents
ja: 上位

en: Depth
ja: 深さ

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 環境設定

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Book
ja: ブック

en: Export
ja: エクスポート

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Description field
ja: 説明フィールド

en: settings
ja: 設定

en: Back
ja: 戻る

en: Node ID
ja: ノードID

en: Field
ja: フィールド

en: header
ja: ヘッダー

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: サマリー

en: Update
ja: 更新

en: Open
ja: オープン

en: Top
ja: トップ

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Core
ja: コア

en: Add new
ja: 新規追加

en: Views
ja: ビュー

en: Access
ja: アクセス

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: Path
ja: パス

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Manage
ja: 管理

en: Placeholder tokens
ja: プレースホルダートークン

en: Display
ja: 表示

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: Menu
ja: メニュー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: results
ja: 結果

en: search
ja: 検索

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Event
ja: イベント

en: Text
ja: テキスト

en: Theme
ja: テーマ

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Keywords
ja: キーワード

en: Unknown
ja: 不明

en: Attachment
ja: 添付

en: Picture
ja: 写真

en: Paths
ja: パス

en: Mail
ja: メール

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Continue
ja: 継続

en: Configure
ja: 設定

en: Email
ja: メール

en: Check
ja: 小切手

en: Files
ja: ファイル

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Number of columns
ja: カラム数

en: Separator
ja: セパレーター

en: Exclude
ja: 除外

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Are you sure you want to delete %title?
ja: 本当に、%title を削除してもよろしいですか？

en: Default (no target attribute)
ja: デフォルト（target 属性を使用しない）

en: term
ja: ターム

en: The name of the menu.
ja: メニューの名称を入力してください。

en: All
ja: すべて

en: days
ja: 日

en: Access log
ja: アクセスログ

en: Active
ja: アクティブ

en: Submit @name
ja: 「@name」の投稿

en: Year
ja: 年

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Override title
ja: タイトルをオーバーライド

en: CSS class
ja: CSSクラス

en: Display links
ja: リンクを表示

en: Page
ja: ページ

en: Pager ID
ja: ページャーID

en: Bottom
ja: ボトム

en: Node links
ja: ノードリンク

en: Taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: User picture
ja: ユーザー画像

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Site name
ja: サイト名

en: Site slogan
ja: サイトスローガン

en: Module
ja: モジュール

en: Off
ja: オフ

en: Never
ja: なし

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Inline
ja: インライン

en: Selected
ja: 選択済み

en: Menu link
ja: メニューリンク

en: Aggregator category
ja: アグリゲーターカテゴリー

en: Aggregator feed
ja: アグリゲーターフィード

en: Aggregator item
ja: アグリゲーターアイテム

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Comment
ja: コメント

en: Comment ID
ja: コメントID

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Score
ja: 得点

en: Published
ja: 掲載

en: Signature
ja: 署名

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Log message
ja: ログメッセージ

en: Poll duration
ja: 投票の継続期間

en: Poll votes
ja: 投票数

en: Session ID
ja: セッションID

en: File ID
ja: ファイルID

en: File name
ja: ファイル名

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Term
ja: ターム

en: Term ID
ja: タームID

en: Term name
ja: タームの名称

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Last login
ja: 最終ログイン

en: Field name
ja: フィールド名

en: Fields
ja: フィールド

en: Widget type
ja: ウィジェットタイプ

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Is less than
ja: より小さい

en: Is less than or equal to
ja: ～以下

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than or equal to
ja: ～以上

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Average
ja: 平均

en: Count
ja: 回数

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Mode
ja: モード

en: Normal
ja: ノーマル

en: Last update
ja: 前回の更新

en: %time ago
ja: %time前

en: Nodes
ja: ノード

en: Advanced
ja: 高度

en: Sort order
ja: 並び順

en: Up
ja: 上へ

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: Maximum
ja: 最大

en: Medium
ja: 中程度

en: Sortable
ja: 並び替え可能

en: Caching
ja: キャッシュ

en: Month
ja: 月

en: Details
ja: 詳細

en: End Date
ja: 終了日

en: System
ja: システム

en: Current
ja: 現在

en: State
ja: 状態

en: Terms
ja: ターム

en: Desc
ja: 降順

en: Owner
ja: 所有者

en: node
ja: ノード

en: General
ja: 全般

en: Method
ja: メソッド

en: Recent posts
ja: 最近の投稿

en: Day
ja: 日

en: Table
ja: テーブル

en: Now
ja: 今

en: All views
ja: 全て表示

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ja: デフォルトの URL パターン（下記で設定が空白になっているすべてのボキャブラリーに適用）

en: Pattern for all %vocab-name paths
ja: %vocab-name ボキャブラリー内のすべてのタームの URL パターン

en: Pattern for forums and forum containers
ja: フォーラムとフォーラムコンテナーのURLパターン

en: Pattern for user account page paths
ja: ユーザアカウントページの URL パターン

en: Pattern for blog page paths
ja: ユーザ別ブログの URL パターン

en: Verbose
ja: 詳細なメッセージを出力

en: Display alias changes (except during bulk updates).
ja: エイリアスの変更内容を表示します。（一括アップデート時は除く）

en: Replace by separator
ja: セパレーターに置換

en: Maximum alias length
ja: エイリアスの最大文字数

en: Maximum component length
ja: コンポーネントの最大文字数

en: Update action
ja: アップデート動作

en: Strings to Remove
ja: 取り除く文字列

en: Pathauto
ja: 自動エイリアス設定

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
ja: コンテンツ管理のために、自動的に URL エイリアス（別名）を生成するメカニズムを提供します。

en: !time ago
ja: !time 前

en: Other
ja: その他

en: Align
ja: 文字寄せ

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Basic
ja: 基本

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Link URL
ja: リンク URL

en: List type
ja: リスト形式

en: Role
ja: 役割

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: String
ja: 文字列

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Users
ja: ユーザー

en: Referrer
ja: リファラ

en: Both
ja: 両方

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Argument
ja: 引数

en: Anonymous
ja: 匿名ユーザー

en: <All>
ja: <すべて>

en: Edit view
ja: ビューを編集

en: Clone
ja: 複製

en: Administer views
ja: 表示を管理する

en: Existing Views
ja: 既存のビュー

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Normal menu item
ja: 通常のメニューアイテム

en: Down
ja: 下へ

en: Wildcard
ja: ワイルドカード

en: Arguments
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Filters
ja: フィルター

en: Optional
ja: 任意

en: Order
ja: オーダー

en: Add criteria
ja: 基準を追加

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ja: ビューの名称には半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけが使用可能です。

en: Views UI
ja: ビュー UI

en: Recent comments
ja: 最近のコメント

en: Random
ja: ランダム

en: Uncategorized
ja: カテゴリーなし

en: Plain
ja: プレーン

en: Position
ja: ポジション

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Last checked
ja: 最終確認日時

en: false
ja: 偽

en: true
ja: 真

en: Profile
ja: プロフィール

en: Close
ja: 閉じる

en: Term description
ja: タームの説明

en: fields
ja: フィールド

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Operation
ja: 操作

en: reply
ja: 返信

en: Duration
ja: 期間

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Full
ja: すべて

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Rules
ja: ルール

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Hidden
ja: 非表示

en: Approved
ja: 承認済み

en: Root
ja: ルート

en: Show
ja: 表示

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、Drupalパスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。<br />

en: Other queries
ja: その他のクエリー

en: Timer
ja: タイマー

en: Change
ja: 変更

en: Edit term
ja: タームの編集

en: Tokens
ja: トークン

en: Token
ja: トークン

en: Week of @date
ja: @dateの週

en: Feeds
ja: フィード

en: Pager position
ja: ページャーの位置

en: Full text
ja: すべてのテキスト

en: Feed settings
ja: フィードの設定

en: Source
ja: ソース

en: Date/Time
ja: 日時

en: Search results
ja: 検索結果

en: Your search yielded no results
ja: キーワードに該当するページは見つかりませんでした

en: Front page
ja: フロントページ

en: unlimited
ja: 無制限

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Display name
ja: 表示名

en: Languages
ja: 言語

en: Features
ja: 特徴

en: Available tokens
ja: 利用可能なトークン

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Publishing options
ja: 掲載オプション

en: Query
ja: クエリー

en: Search fields
ja: 検索フィールド

en: Configure block
ja: ブロックの設定

en: Block name
ja: ブロック名

en: Site's time zone
ja: サイトのタイムゾーン

en: Date's time zone
ja: 日付のタイムゾーン

en: No time zone conversion
ja: タイムゾーン変換無し

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
ja: 時間集合単位がない日付にはどのタイムゾーン処理も使用できません。

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Time zone handling
ja: タイムゾーン処理

en: Target type
ja: ターゲットタイプ

en: Date field
ja: 日付フィールド

en: Date API
ja: 日付API

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: Link label
ja: リンクラベル

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: None.
ja: なし

en: Fixed
ja: 固定

en: Revert
ja: 戻す

en: Import failed.
ja: インポートに失敗しました。

en: Greater than
ja: 大なり記号（&gt;）

en: Equal to
ja: 次に等しい

en: Less than
ja: 小なり記号（&lt;）

en: Log out
ja: ログアウト

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Seconds
ja: 秒

en: Fade
ja: フェード

en: Blocked
ja: ブロック

en: or
ja: または

en: open
ja: オープン

en: Parent term
ja: 上位の分類用語

en: Parent terms
ja: 上位のターム

en: Style
ja: スタイル

en: Forums
ja: フォーラム

en: revert
ja: 戻す

en: Track
ja: 履歴

en: Missing
ja: 喪失

en: Permissions
ja: 権限

en: All tags
ja: 全タグ

en: Last modified
ja: 最終更新日時

en: Changed
ja: 変更済

en: Date created
ja: 作成日時

en: Reverse
ja: 逆順

en: Interval
ja: 間隔

en: Not published
ja: 非掲載

en: Menu settings
ja: メニューの設定

en: Color scheme
ja: 配色

en: Unformatted
ja: 未フォーマット

en: RSS Feed
ja: RSSフィード

en: New comments
ja: 新しいコメント

en: New
ja: 新

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: Plural
ja: 複数

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: relationships
ja: リレーションシップ

en: Oldest first
ja: 古い順

en: Sort criteria
ja: 並び替え基準

en: Base path
ja: ベースパス

en: Parent menu item
ja: 親メニューアイテム

en: Themes
ja: テーマ

en: Translations
ja: 翻訳

en: Unpublished
ja: 未公開

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Sticky
ja: 固定

en: You are here
ja: 現在地

en: Ok
ja: OK

en: cancel
ja: キャンセル

en: Tabs
ja: タブ

en: Output format
ja: 出力書式

en: Storage
ja: 格納

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Slogan
ja: スローガン

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: You must select a node.
ja: コンテンツを選択してください。

en: Enter the terms you wish to search for.
ja: 検索したいキーワードを入力してください

en: Information
ja: 情報

en: PHP Code
ja: PHPコード

en: Simple
ja: 簡単

en: Relationship type
ja: リレーションシップのタイプ

en: Translation
ja: 翻訳

en: Translation status
ja: 翻訳ステータス

en: Menus
ja: メニュー

en: A valid date is required for %title.
ja: 正しい日付が%titleには必要です。

en: A Date API that can be used by other modules.
ja: 日付APIは他のモジュールによって使用されることができます。

en: The Strtotime default value is invalid.
ja: Strtotimeデフォルト値は無効です。

en: Relative
ja: 関連

en: Above
ja: 上部

en: Within
ja: 内部

en: Position of date part labels
ja: 日付部分ラベルの位置

en: User's time zone
ja: ユーザーのタイムゾーン

en: @min and @max
ja: @min と @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
ja: 歴史的または部分的な日付として推奨される、ISO形式の日付としてデータベースに保存します。

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
ja: タイムゾーン変換が必要な完全な日付時刻として推奨される、datetimeフィールドとしてデータベースに保存します。

en: Date Popup
ja: 日付ポップアップ

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
ja: jqueryポップアップカレンダーと日付と時刻を選択する時刻入力ウィジェットを有効にします。

en: Until
ja: まで

en: Date Repeat API
ja: 日付繰り返しAPI

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
ja: 日付繰り返しAPIは日付の繰り返しとiCalルールで時刻の計算をします。

en: Overrides
ja: 上書き

en: !title: !required
ja: !title： !required

en: Add another item
ja: 別のアイテムを追加

en: Text area
ja: テキストエリア

en: Used in
ja: 利用場所

en: Decimal
ja: 固定小数点数値

en: Minimum
ja: 最小

en: Precision
ja: 精度

en: Form
ja: フォーム

en: Exceptions
ja: 例外

en: Permission
ja: 権限

en: Grid
ja: グリッド

en: Italic
ja: イタリック

en: Thread
ja: スレッド

en: URL path settings
ja: URLエイリアスの設定

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Extension
ja: 拡張子

en: Space
ja: スペース

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
ja: 自動生成されたエイリアス %original_alias は、既存のエイリアスとコンフリクトしたため %alias に変更されました。

en: Pattern for all @node_type paths
ja: @node_type タイプのすべてのコンテンツの URL パターン

en: Delete aliases
ja: エイリアスの削除

en: Automatic alias
ja: エイリアスの自動生成

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
ja: タイトル中の単語を区切るために使用される文字（記号）です。 セパレーターはスペースや句読点（記号）の置換にも利用されます。 スペースやプラス（+）記号を使用した場合、予想外の結果を引き起こす可能性があります。

en: Character case
ja: 大文字・小文字の区別

en: Leave case the same as source token values.
ja: トークンからの値をそのまま使用する

en: Change to lower case
ja: 小文字に変換する

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
ja: なにもしません。 既存の URL エイリアスをそのまま使用します。

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスもそのまま機能させておきます。

en: Create a new alias. Delete the old alias.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスは削除します。

en: Transliterate prior to creating alias
ja: URL エイリアスを生成する前に翻訳を行う

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
ja: ASCII-96 セット内に存在する文字列や数字だけを抽出して新しい URL エイリアスを生成します。

en: No action (do not replace)
ja: なにもしない（置換しない）

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
ja: すべての URL エイリアスを削除します。 削除される URL エイリアスの数： %count

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
ja: @labelページのすべての URL エイリアスを削除します。 削除される URL エイリアスの数： %count

en: Delete aliases now!
ja: エイリアスの削除

en: All of your path aliases have been deleted.
ja: すべての URL エイリアスが削除されました。

en: All of your %type path aliases have been deleted.
ja: %type ページのすべての URL エイリアスが削除されました。

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: Provided by
ja: による提供

en: Contexts
ja: コンテクスト

en: <Any>
ja: <すべて>

en: Initial height
ja: 高さの初期値

en: Initial width
ja: 幅の初期値

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Rearrange
ja: 並べ替え

en: empty
ja: 空

en: Package
ja: パッケージ

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Attach to
ja: 添付先

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ja: URL %url は無効です。 http://www.example.com/feed.xml のような、省略されていないURLを入力してください。

en: Argument type
ja: 引数のタイプ

en: Context
ja: コンテキスト

en: Attached files
ja: 添付ファイル

en: Book navigation
ja: ブックナビゲーション

en: "@s" comment form
ja: "@s"コメントフォーム

en: !a comments per page
ja: !a コメント／ページ

en: Pager
ja: ページャー

en: Identifier
ja: 識別子

en: Unordered
ja: 順序不同

en: Ordered
ja: 順序通り

en: User profile
ja: ユーザープロフィール

en: Maximum depth
ja: 最大の深さ

en: Taxonomy vocabulary
ja: タクソノミーボキャブラリー

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Remove this item
ja: このアイテムを除去

en: Keyword
ja: キーワード

en: Panel settings
ja: パネルの設定

en: Module name
ja: モジュール名

en: Enter the module name to export code to.
ja: コードをエクスポートするモジュール名を入力して下さい。

en: Panel
ja: パネル

en: Page settings
ja: ページの設定

en: Use pager
ja: ページャーを使用

en: Items to display
ja: 表示件数

en: Offset
ja: オフセット

en: More link
ja: 続きへのリンク

en: More link text
ja: 続きへのリンクのテキスト

en: Book parent
ja: 親ブック

en: Top level book
ja: トップレベルのブック

en: contains
ja: 含む

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Locked
ja: ロック

en: Account
ja: アカウント

en: Data
ja: データ

en: Selection type
ja: 選択タイプ

en: No name
ja: 名前なし

en: Node count
ja: ノード数

en: Finish
ja: 終了

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Default order
ja: デフォルトの並び順

en: Number of views
ja: 参照回数

en: Or
ja: または

en: Underline
ja: 下線

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: About
ja: アバウト

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字の識別

en: Link class
ja: リンクのクラス

en: Default theme
ja: デフォルトテーマ

en: regex
ja: 正規表現

en: Column
ja: カラム

en: Default sort
ja: デフォルトの並び順

en: sort by @s
ja: @sで並べ替え

en: and
ja: かつ

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Content language
ja: コンテンツの言語

en: Add @type
ja: @typeを追加

en: Not sticky
ja: 固定されていない

en: Nid
ja: ノードID

en: Parent comment
ja: 親コメント

en: The parent comment.
ja: このコメントの返信先である親コメント。

en: Author's website
ja: 投稿者のウェブサイト

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ja: スレッド化される場合のコメントの深さを表示します。

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ja: スレッド化の順番で並べ替えます。これは子コメントをそれらの親コメントと共に保存します。

en: Reply-to link
ja: 返信リンク

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ja: コメントに返信するためのリンクを出力します。

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Link this field to its user or an author's homepage
ja: このフィールドを投稿者のアカウントページまたはホームページへリンク

en: Newest first
ja: 新しい順

en: field
ja: フィールド

en: nodes
ja: ノード

en: Formatter
ja: フォーマッター

en: clone
ja: 複製

en: Week @week
ja: 第 @week 週

en: Time ago
ja: 現在からの時間

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: The taxonomy vocabulary ID
ja: タクソノミーボキャブラリーID

en: Show @count value(s)
ja: @count 個の値を表示

en: starting from @count
ja: @count から開始

en: The language the content is in.
ja: コンテンツの言語。

en: Patterns
ja: パターン

en: Entity type
ja: エンティティータイプ

en: User roles
ja: ユーザーの役割

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: Title only
ja: タイトルのみ

en: Validator
ja: バリデーター

en: Debugging
ja: デバッグ処理

en: Inherit
ja: 継承

en: Mime type
ja: MIMEタイプ

en: Per page gallery
ja: ページ毎のギャラリー

en: Per post gallery
ja: 投稿毎のギャラリー

en: No gallery
ja: ギャラリー無し

en: Display format
ja: 表示形式

en: Custom format
ja: カスタムフォーマット

en: The date the node was last updated.
ja: ノードが最後に更新された日時。

en: Category ID
ja: カテゴリーID

en: Invalid display id @display
ja: 不正なディスプレイID @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
ja: エラー: @table > @field のハンドラーは存在しません！

en: Do not use a relationship
ja: リレーションシップを使用しない

en: Display type
ja: 表示形式

en: export
ja: エクスポート

en: The cache has been cleared.
ja: キャッシュをクリアーしました。

en: of
ja: の

en: translate
ja: 翻訳

en: No link
ja: リンクなし

en: Is not one of
ja: の一つではない

en: Row
ja: 行

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Decimal point
ja: 小数点

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: Custom date format
ja: 独自の日付表示形式

en: Book outline
ja: ブックアウトライン

en: Revision information
ja: リビジョン情報

en: interval
ja: 間隔

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Expression
ja: 式

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
ja: 指定した権限を持つユーザーへアクセス権限を付与します。

en: Comma
ja: コンマ

en: Show All
ja: すべて表示

en: Comments are responses to node content.
ja: コメントはノードコンテンツへの返事です。

en: Users who have created accounts on your site.
ja: サイトにアカウント登録のあるユーザー。

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: Theming information
ja: テーマ情報

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: Undated
ja: 日付のない

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Do not cache
ja: キャッシュしない

en: Action to take if argument is not present
ja: 引数が与えられていない場合に起こすアクション

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
ja: この値が引数として与えられると、引数は無視されます。例: "all value"

en: Wildcard title
ja: ワイルドカードのタイトル

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
ja: ワイルドカードの代わりとして使用するタイトル

en: Action to take if argument does not validate
ja: 引数が検証をパスしなかった場合に起こすアクション

en: Link this field to its user
ja: このフィールドをユーザーにリンク

en: This will override any other link you have set.
ja: 他に設定したリンクがあれば、それによって上書きされます。

en: Overwrite the value to display for anonymous users
ja: 未ログインユーザーに表示するための値で上書き

en: Text to display for anonymous users
ja: 匿名ユーザーに向けて表示するテキスト

en: Use default RSS settings
ja: RSS に関するデフォルトの設定を使用

en: Title plus teaser
ja: タイトルとティーザー

en: Front page feed
ja: フロントページのフィード

en: Tab weight
ja: タブのウェイト

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: No role
ja: 役割なし

en: View link
ja: 表示リンク

en: The size of the file.
ja: ファイルのサイズ。

en: The MIME type of the file.
ja: ファイルの MIME タイプ

en: Link this field
ja: このフィールドをリンク

en: Menu links
ja: メニューリンク

en: Delete link
ja: 削除リンク

en: Filter the view to the currently logged in user.
ja: 現在ログイン状態にあるユーザーでビューを絞り込みます。

en: Localization
ja: ローカライズ

en: Cache once for everything (global)
ja: 全体で一度キャッシュ（共通）

en: Per page
ja: ページ単位

en: Per role
ja: 役割単位

en: Per role per page
ja: 役割単位かつページ単位

en: Per user
ja: ユーザー単位

en: Per user per page
ja: ユーザー単位かつページ単位

en: Has Avatar
ja: アバター登録済み

en: Capitalize first letter
ja: 頭文字を大文字に変更

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Uid
ja: ユーザーID

en: Logged in user
ja: ログインユーザー

en: Custom text
ja: 独自のテキスト

en: Sum
ja: 合計

en: sorted by
ja: 並び順

en: Date year range
ja: 日付の年の範囲

en: Format: @date
ja: 書式: @date

en: date ical
ja: 日付ical

en: The dates are invalid.
ja: 日付は不正です。

en: Repeats
ja: 繰り返し

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
ja: !date_order !day_of_weekで!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
ja: !day_of_week毎!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
ja: !month_namesの!month_daysで!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval on !month_names
ja: !month_namesで!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval !count times
ja: !repeats_every_interval !count 回

en: !repeats_every_interval until !until_date
ja: !until_dateまで!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval except !except_dates
ja: !except_datesを越える!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
ja: !day_of_weekの開始日!repeats_every_interval

en: every week | every @count weeks
ja[0]: 毎週
ja[1]: @count週ごと

en: every month | every @count months
ja[0]: 毎月
ja[1]: @countヶ月ごと

en: every year | every @count years
ja[0]: 毎年
ja[1]: @count年ごと

en: every day | every @count days
ja[0]: 毎日
ja[1]: @count日ごと

en: Not Approved
ja: 承認されていない

en: Remove group
ja: グループを削除

en: Overwrite
ja: 上書き

en: No fields available.
ja: 利用できるフィールドがありません。

en: Alias: @alias
ja: エイリアス: @alias

en: No alias
ja: エイリアスなし

en: Numeric
ja: 数値

en: Alt text
ja: 代替テキスト

en: Custom URL
ja: カスタムURL

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: Submit button text
ja: 送信ボタンのテキスト

en: Date field(s)
ja: 日付フィールド

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
ja: 同じクエリーで複数の日付フィールドを処理する方法です。日付フィールドのどれか(date = field_1 OR field_2)からマッチした項目、または選択された日付フィールドの全て(date = field_1 AND field_2)からマッチした項目だけが返されます。

en: You must select at least one date field for this filter.
ja: このフィルターには最低一つの日付フィールドが必要です。

en: Missing date fields!
ja: 日付フィールドが見つかりません!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
ja: (@field) <strong>公開された</strong> @widget @format

en: Punctuation
ja: 句読点

en: Add comment link
ja: コメント追加リンク

en: Justify
ja: 正当化する

en: Parent term(s)
ja: 上位ターム

en: Broken handler @table.@field
ja: 壊れているハンドラー @table.@field

en: Skipping broken view @view
ja: 壊れているビュー @view をスキップ

en: Ajax callback for view loading.
ja: 表示読込用のAjaxコールバック

en: Changes cannot be made to a locked view.
ja: ロックされた表示は変更することはできません

en: Create customized lists and queries from your database.
ja: カスタマイズされた一覧とクエリーをデータベースから作成する

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
ja: 表示の管理インターフェース。 このモジュールを利用せずに、表示の作成や編集はきません。

en: Broken/missing handler
ja: 壊れている、もしくは消失しているハンドラー

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
ja: このアイテムのハンドラーは壊れているか消失しており、使用できません。もしもモジュールが提供しているハンドラーで、そのモジュールが無効になっている場合は、モジュールを再度有効にすることで修復できるかもしれません。そうでなければ、このアイテムを削除するべきです。

en: Current date
ja: 現在の日時

en: Current node's creation time
ja: 現在のノードの作成日時

en: Current node's update time
ja: 現在のノードの更新日時

en: Do not display items with no value in summary
ja: 値がない項目をサマリーに表示しない

en: Invalid input
ja: 不正な入力

en: Fail basic validation if any argument is given
ja: 余分な引数が与えられたら検証を失敗にする

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
ja: このオプションを有効にすると、必要なものより多くの引数がビューに与えられた場合に検証を失敗させることができます。

en: Glossary mode
ja: 辞典モード

en: Character limit
ja: 文字数制限

en: No transform
ja: 変換なし

en: Upper case
ja: 大文字

en: Lower case
ja: 小文字

en: Capitalize each word
ja: 単語の頭文字を大文字にする

en: Case in path
ja: パスでの大文字小文字

en: Transform spaces to dashes in URL
ja: URLに含まれている空白をダッシュに変換

en: Exclude from display
ja: 表示から除外

en: Rewrite the output of this field
ja: フィールドの出力を変更

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ja: このフィールドの表示に使用する文字列。HTMLを含めることができます。下記の「置換パターン」を利用して、このビューのデータを入力することができます。

en: Output this field as a link
ja: このフィールドをリンクとして表示

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
ja: このオプションを有効にすると、このフィールドはリンクとして表示されます。以下でリンク先を指定してください。

en: Link path
ja: リンクパス

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ja: このリンクのDrupal内部パスまたは絶対URL。下記の「置換パターン」を利用して、このビューのデータを入力することができます。

en: The CSS class to apply to the link.
ja: このリンクに適用するCSSクラス。

en: Prefix text
ja: 接頭語文字列

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
ja: このリンクの前に表示する文字列。HTMLを含めることができます。

en: Suffix text
ja: 接尾語文字列

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
ja: このリンクの後ろに表示する文字列。HTMLを含めることができます。

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ja: <p>このフィールドを使用する前にこのディスプレイにいくつかの付加的なフィールドを追加する必要があります。これらのフィールドは、状況に応じて<em>表示から除外する</em>ことも可能です。また、レンダリングの順序がこのフィールドよりも後に位置しているフィールドは置換パターンとして使用できないため、リストに表示されていないフィールドを使用したい場合には、フィールドを再構成する必要があることに注意して下さい。</p>

en: Trim this field to a maximum length
ja: 最大文字数でこのフィールドをトリミング

en: Trim only on a word boundary
ja: 単語の区切りでトリミング

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
ja: このオプションを有効にすると、単語の区切りでフィールドがトリミングされて表示されます。最大文字数を超えることはありません。単語の区切りが無ければ、フィールドは何も表示しません。

en: Add an ellipsis
ja: 省略符号を追加

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
ja: このオプションを有効にすると、フィールドの内容が切り詰められた場合に「...」を追加します。

en: Strip HTML tags
ja: HTMLタグを除去

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
ja: このオプションを有効にすると、すべてのHTMLタグを除去して表示します。

en: Field can contain HTML
ja: フィールドに HTML を含める

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
ja: このオプションを有効にすると、トリミングの後にHTML コレクターが実行され、タグが正しく閉じられているようにします。

en: File size display
ja: ファイルサイズの表示

en: Formatted (in KB or MB)
ja: フォーマット済み（KBまたはMB）

en: Raw bytes
ja: バイト数そのまま

en: If checked, true will be displayed as false.
ja: このオプションを有効にすると、trueの場合にfalseを返します。

en: Time ago (with "ago" appended)
ja: 現在からの時間（「～前」を付加）

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ja: 経過時間（「～前 / ～後」を付加）

en: Round
ja: 端数切り捨て

en: If checked, the number will be rounded.
ja: チェックがあれば、端数を切り捨てます。

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ja: 小数点第何位まで表示するか指定してください。

en: What single character to use as a decimal point.
ja: 小数点として使用する文字を指定してください。

en: What single character to use as the thousands separator.
ja: 千単位の区切り文字として使用する文字を指定してください。

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の前に置く文字列。

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の後に置く文字列

en: Simple separator
ja: 単純なセパレーター

en: Display as link
ja: リンクとして表示

en: Operator identifier
ja: オペレーターの識別子

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
ja: URLで ? の後ろに現れ、このオペレーターを区別できるようにします。

en: Filter identifier
ja: フィルターの識別子

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
ja: URLで ? の後ろに現れ、このフィルターを区別できるようにします。必ず入力してください。

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
ja: この外部設置フィルターへの入力は任意で、値のないオプションが追加されます。

en: Remember
ja: 記憶

en: Remember the last setting the user gave this filter.
ja: ユーザーがこのフィルターに行った最終の設定を記憶します。

en: The identifier is required if the filter is exposed.
ja: フィルターを外部設置する場合は識別子を入力してください。

en: This identifier is not allowed.
ja: この識別子は許可されていません。

en: - Any -
ja: - すべて -

en: exposed
ja: 表示

en: Value type
ja: 値のタイプ

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ja: システム内部で使用する書式で日時を入力します。CCYY-MM-DD HH:MM:SS といった書式が適当でしょう。

en: Invalid date format.
ja: 日時の書式に誤りがあります。

en: Limit list to selected items
ja: 選択した項目だけをリストに表示

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ja: このオプションを有効にすると、ここで選択することができるのはユーザーに表示される項目だけとなります。

en: Is all of
ja: ～のすべて

en: Is none of
ja: ～のどれでもない

en: not
ja: ～でない

en: <
ja: より小さい

en: <=
ja: 同じかより小さい

en: >=
ja: 同じかより大きい

en: >
ja: より大きい

en: Is between
ja: 範囲内にある

en: between
ja: 範囲内

en: Is not between
ja: 範囲外にある

en: not between
ja: 範囲外

en: Min
ja: 最小

en: And max
ja: および最大

en: And
ja: および

en: Contains any word
ja: いずれかの単語を含む

en: has word
ja: 単語がある

en: Contains all words
ja: すべての単語を含む

en: has all
ja: すべてを持つ

en: begins
ja: ～で始まる

en: ends
ja: ～で終わる

en: Require this relationship
ja: このリレーションシップを必須とする

en: asc
ja: 昇順

en: desc
ja: 降順

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ja: 粒度はふたつの日時が同じかどうかを決定する際に用いる最小単位です。例えば、粒度が「年」の場合にすべての日時が1999年であれば、それぞれ1999年のいつであるかに関わらず、同じ日時として扱います。

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
ja: Advanced helpモジュールが有効であれば、より多くのより良いヘルプを参照することができます。 <a href="@hide">このメッセージを非表示にする。</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
ja: !href からAdvanced helpモジュールをインストールすれば、より多くのより良いヘルプを参照することができます。 <a href="@hide">このメッセージを非表示にする。</a>

en: Displays
ja: ディスプレイ

en: These queries were run during view rendering:
ja: ビューのレンダリング中に以下のクエリーが実行されました:

en: This display has no path.
ja: このディスプレイにはパスがありません。

en: Query build time
ja: クエリー構築時間

en: Query execute time
ja: クエリー処理時間

en: View render time
ja: 生成時間を表示

en: No query was run
ja: 実行されたクエリーはありません

en: Unable to preview due to validation errors.
ja: 検証エラーのため、プレビュー出来ません。

en: View name
ja: ビューの名前

en: View description
ja: ビューの説明

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
ja: Viewsの管理画面で表示される説明で、何のためのビューかを表します。

en: View tag
ja: ビューのタグ

en: The view has been deleted.
ja: ビューを削除しました。

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
ja: ビュー %name のロックを本当に解除しますか？

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
ja: ロックを解除すると、!userが行った変更で保存されていないものがすべて失われます！

en: Break lock
ja: ロックを解除

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
ja: ロックが解除されました。このビューは編集可能です。

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
ja: このビューに使用する名称を、ソースに含まれているものとは別に指定する場合は入力してください。空欄にすると、ソースに含まれている名称を使用します。

en: Paste view code here
ja: ビューのコードをここに貼り付けてください

en: Unable to interpret view code.
ja: ビューのコードを解析できません。

en: A view by that name already exists; please choose a different name
ja: 同じ名前のビューが存在します。他の名前を指定してください。

en: Display plugin @plugin is not available.
ja: ディスプレイプラグイン @plugin は利用できません。

en: Style plugin @plugin is not available.
ja: スタイルプラグイン @plugin は利用できません。

en: Row plugin @plugin is not available.
ja: 行プラグイン @plugin は利用できません。

en: @type handler @table.@field is not available.
ja: @type のハンドラー @table.@field は利用できません。

en: Unable to import view.
ja: ビューをインポートできません。

en: Click on an item to edit that item's details.
ja: 項目をクリックして、詳細を編集してください。

en: Go to the real page for this display
ja: このディスプレイの実際のページへ移動

en: Invalid
ja: 不正

en: Missing style plugin
ja: 失われたスタイルプラグイン

en: Change settings for this style
ja: このスタイルの設定を変更

en: Configure @type
ja: @typeの設定

en: Broken field @id
ja: 壊れているフィールド @id

en: There are no @types available to add.
ja: 追加できる@typesがありません。

en: Configure extra settings for @type %item
ja: @typeの%itemに関するその他の設定を行う

en: Configure summary style for @type %item
ja: @typeの%itemに関するサマリースタイルを設定

en: Clear Views' cache
ja: ビューのキャッシュをクリアー

en: Add Views signature to all SQL queries
ja: すべてのSQLクエリーにViewsのシグニチャーを追加

en: Disable views data caching
ja: ビューのキャッシュの無効化

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
ja: ビューは、テーブルやモジュールおよび利用可能なビューのデータをキャッシュして、パフォーマンスを向上させます。 このチェックボックスにチェックを入れると、そのキャッシュを省略し、必要な時に常にデータを再構築するようになります。 これはサイトのパフォーマンスに重大な影響を及ぼします。

en: Show other queries run during render during live preview
ja: ライブプレビューを生成中に実行された他のクエリーを表示

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
ja: Drupalには、ビューを生成中にも多くのクエリーを実行する能力があります。このオプションを有効にすると、ライブプレビューのビューを生成中に実行したすべてのクエリーを表示します。

en: Error: missing @component
ja: エラー: 失われた@component

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
ja: このビューにはデフォルトのディスプレイしかなく、そのためサイトのどこにも配置できません。ページやブロックのディスプレイを追加してください。

en: Reduce duplicates
ja: 重複を減らす

en: Default settings for this view.
ja: このビューのデフォルト設定

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
ja: URLとメニューリンクがあるページとしてビューを表示します。

en: Display the view as a block.
ja: ブロックとしてビューを表示します。

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
ja: 他のディスプレイに添付することで、ひとつのビューに複数のビューを表示することができます。

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
ja: RSSフィードのようなフィードとしてビューを表示します。

en: Displays rows one after another.
ja: 1行ずつ表示。

en: Displays rows as an HTML list.
ja: HTMLリスト形式で行を表示します。

en: Displays rows in a grid.
ja: グリッド形式で行を表示します。

en: Displays rows in a table.
ja: テーブル形式で行を表示します。

en: Displays the default summary as a list.
ja: デフォルトのサマリーをリスト形式で表示。

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
ja: 行で区切るかインラインかを選択して、形式なしでサマリーを表示

en: Generates an RSS feed from a view.
ja: ビューからRSSフィードを生成します。

en: Displays the fields with an optional template.
ja: 任意のテンプレートでフィールドを表示します。

en: Will be available to all users.
ja: すべてのユーザーが利用可能。

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
ja: 指定した役割のいずれかを持つユーザーにアクセス権限が付与されます。

en: No caching of Views data.
ja: Views のデータをキャッシュしません。

en: Time-based
ja: 時間基準

en: Simple time-based caching of data.
ja: 単純に時間を基準としてデータをキャッシュします。

en: sort criteria
ja: 並び順

en: Sort criterion
ja: 並び替え基準

en: sort criterion
ja: 並び替え基準

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
ja: アグリゲーターアイテムは外部のRSSやAtomニュースフィードからインポートされます。

en: The title of the aggregator item.
ja: アグリゲーターアイテムのタイトル。

en: The link to the original source URL of the item.
ja: アイテムのオリジナルソースのURLへのリンク。

en: The author of the original imported item.
ja: インポート元の項目の作成者。

en: The actual content of the imported item.
ja: インポートした項目の実際のコンテンツ。

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
ja: 元のフィードアイテムが投稿された日時。（インポートされた日時となるフィードもあります）

en: Feed ID
ja: フィードID

en: The unique ID of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードの固有のID。

en: The title of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードのタイトル。

en: The link to the source URL of the feed.
ja: フィードのソースURLへのリンク。

en: The date the feed was last checked for new content.
ja: 最後にフィードをチェックした日時。

en: The description of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードの説明。

en: The unique ID of the aggregator category.
ja: アグリゲーターカテゴリーのユニークID。

en: The title of the aggregator category.
ja: アグリゲーターカテゴリーのタイトル。

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ja: 元のソースに含まれているデータでアグリゲーターの項目を表示します。

en: The book the node is in.
ja: ノードが属しているブック。

en: The weight of the book page.
ja: ブックページのウェイト。

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
ja: ブックページの階層の深さ。トップレベルのブックは階層が 1 です。

en: The parent book node.
ja: 親ブックノード。

en: The title of the comment.
ja: コメントのタイトル

en: The comment ID of the field
ja: フィールドのコメントID

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ja: コメント投稿者の名前。投稿者のホームページへのリンクとして出力可能です。

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ja: コメント投稿者のウェブサイトアドレス。リンクとして出力可能です。投稿者が登録済みユーザーの場合は値がありません。

en: Post date
ja: 投稿日

en: Provide a simple link to view the comment.
ja: コメントを表示するシンプルなリンクを表示。

en: Provide a simple link to edit the comment.
ja: コメントを編集するシンプルなリンクを表示。

en: Provide a simple link to delete the comment.
ja: コメントを削除するシンプルなリンクを表示。

en: The User ID of the comment's author.
ja: コメント投稿者のユーザーID。

en: Parent CID
ja: 親CID

en: The Comment ID of the parent comment.
ja: 親コメントのコメントID。

en: Last comment time
ja: 最新コメント日時

en: Date and time of when the last comment was posted.
ja: 最後にコメントが投稿された日時。

en: Last comment author
ja: 最新コメント投稿者

en: The name of the author of the last posted comment.
ja: 最後に投稿されたコメントの投稿者名。

en: Comment count
ja: コメント数

en: The number of comments a node has.
ja: ノードに寄せられたコメント数。

en: Updated/commented date
ja: 更新またはコメント日時

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
ja: コメントが投稿されたかノードが更新された最終の日時。

en: The number of new comments on the node.
ja: ノードに寄せられた新着コメント数。

en: Comment status
ja: コメントステータス

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
ja: ノードでコメントが有効かどうか。

en: User posted or commented
ja: ユーザーが投稿またはコメント

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
ja: ユーザーが投稿したりコメントしたノードだけを表示します。

en: Display the comment with standard comment view.
ja: 通常の方法でコメントを表示します。

en: Display the comment as RSS.
ja: RSSとしてコメントを表示します。

en: Link to contact page
ja: コンタクトページへのリンク

en: Provide a simple link to the user contact page.
ja: ユーザーのコンタクトページへの単純なリンクを出力します。

en: Locale source
ja: ロケールソース

en: A source string for translation, in English or the default site language.
ja: 翻訳用の原文。英語かもしくはサイトのデフォルト言語。

en: The ID of the source string.
ja: 元の文字列のID。

en: A description of the location or context of the string.
ja: 文字列の場所やコンテクストについての説明。

en: The group the translation is in.
ja: 翻訳が含まれているグループ。

en: The full original string.
ja: 元々の文字列全文。

en: The version of Drupal core that this string is for.
ja: この文字列が対象としている Drupal コアのバージョン。

en: Provide a simple link to edit the translations.
ja: 翻訳を編集するための単純なリンクを出力します。

en: Locale target
ja: 対象言語

en: The full translation string.
ja: 翻訳全文。

en: The language this translation is in.
ja: この翻訳の言語。

en: Singular LID
ja: 単一のLID

en: The ID of the parent translation.
ja: 親翻訳のID。

en: Whether or not the translation is plural.
ja: 複数の翻訳が存在するかどうか。

en: The title of the node.
ja: ノードのタイトル。

en: The date the node was posted.
ja: ノードが投稿された日付。

en: Published or admin
ja: 掲載されている、または管理権限がある

en: Created year + month
ja: 作成年月

en: Created year
ja: 作成年

en: Created month
ja: 作成月

en: Created day
ja: 作成日

en: Created week
ja: 作成週

en: Updated year + month
ja: 更新年月

en: Updated year
ja: 更新年

en: Updated month
ja: 更新月

en: Updated day
ja: 更新日

en: Updated week
ja: 更新週

en: The log message entered when the revision was created.
ja: リビジョンが作成された際に入力されたログメッセージ。

en: Revert link
ja: 戻すリンク

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ja: リビジョンを戻す単純なリンクを出力します。

en: Filter by access.
ja: アクセス権限で絞り込み。

en: Has new content
ja: 新着コンテンツがある

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
ja: ディスプレイ %display にはアクセス制御の指定がなく、掲載済みのノードだけに絞り込むフィルターもありません。

en: Poll
ja: 投票

en: Whether the poll is open for voting.
ja: 投票がオープンとなっているかどうか。

en: Profile textfield
ja: プロフィールのテキストフィールド

en: Profile textarea
ja: プロフィールのテキストエリア

en: Profile checkbox
ja: プロフィールのチェックボックス

en: Profile URL
ja: プロフィールのURLフィールド

en: Profile selection
ja: プロフィールの選択リスト

en: Profile freeform list %field-name.
ja: プロフィールのフリーフォームリスト %field-name。

en: Profile date %field-name.
ja: プロフィールの日付フィールド %field-name。

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ja: 検索にマッチした数。検索フィルターが出力されない場合はこちらも表示されません。

en: Links from
ja: リンク元

en: Other nodes that are linked from the node.
ja: ノードからリンクを張られている他のノード。

en: Links to
ja: リンク先

en: Other nodes that link to the node.
ja: ノードへリンクを張っている他のノード

en: Search Terms
ja: 検索語句

en: The terms to search for.
ja: 検索に使用する語句。

en: Display the results with standard search view.
ja: 通常の検索ビューで結果を表示。

en: Total views
ja: 総閲覧数

en: The total number of times the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された回数の合計。

en: Views today
ja: 本日のアクセス数

en: The total number of times the node has been viewed today.
ja: ノードが本日閲覧された回数の合計。

en: Most recent view
ja: 最新の閲覧

en: The most recent time the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された最新の日時。

en: Stores site access information.
ja: サイトのアクセス情報を保存します。

en: Browser session ID of user that visited page.
ja: ページを閲覧したユーザーのブラウザーセッションID。

en: Title of page visited.
ja: 閲覧したページのタイトル。

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
ja: 閲覧ページの内部パス（Drupalルートからの相対パス）

en: Referrer URI.
ja: リファラーURI。

en: Hostname of user that visited the page.
ja: ページを閲覧したユーザーのホスト名。

en: The user who visited the site.
ja: サイトに訪れたユーザー。

en: Time in milliseconds that the page took to load.
ja: ページの読み込みに要した時間（ミリ秒）。

en: Timestamp of when the page was visited.
ja: ページを閲覧した時間のタイムスタンプ。

en: Files maintained by Drupal and various modules.
ja: Drupalや様々なモジュールによって管理されているファイル。

en: The ID of the file.
ja: ファイルのID。

en: The name of the file.
ja: ファイルの名称。

en: The path of the file.
ja: ファイルのパス。

en: The mime type of the file.
ja: ファイルのMIMEタイプ。

en: The status of the file.
ja: ファイルのステータス。

en: The date the file was uploaded.
ja: ファイルがアップロードされた日時。

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
ja: タームが属しているボキャブラリー名。「タクソノミー: ターム」フィールドのすべてのボキャブラリーとなるでしょうし、同様に重複が生じる可能性があります。

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ja: タクソノミータームはノードに関連付けられています。

en: Taxonomy term name.
ja: タクソノミータームの名称。

en: The term weight field
ja: タームのウェイトフィールド

en: The description associated with a taxonomy term.
ja: タクソノミータームについての説明。

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
ja: 特定のボキャブラリーで「タクソノミー: ターム」の結果を絞り込みます。

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
ja: ノードに関連付けられているタームのうち、指定のボキャブラリーのものをすべて表示します。

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ja: タームの親ターム。複数の親タームを指定できるボキャブラリーを使用している場合は、エントリーが重複して出力されることもあります。

en: The parent term of the term.
ja: タームの親ターム。

en: Node translation
ja: ノード翻訳

en: Translation set node ID
ja: 翻訳セットのノードID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
ja: コンテンツが属している翻訳セットのID。

en: Source translation
ja: 翻訳のソース

en: The source that this content was translated from.
ja: このコンテンツの翻訳元となったソース。

en: Versions of content in different languages.
ja: 異なる言語によるコンテンツのバージョン。

en: Child translation
ja: 子翻訳

en: Outdated
ja: 期限切れ

en: The user ID
ja: ユーザーID

en: The user or author name.
ja: ユーザーまたは投稿者の名前。

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
ja: ユーザーのメールアドレス。通常、このフィールドはユーザーに対して表示されないので、注意して使用してください。

en: Language of the user
ja: ユーザーの使用言語

en: The user's picture, if allowed.
ja: ユーザーのアバター（使用が許可されている場合）。

en: The date the user was created.
ja: ユーザーの作成日時。

en: The user's last access date.
ja: ユーザーの最終アクセス日時。

en: The user's last login date.
ja: ユーザーの最終ログイン日時。

en: The user's signature.
ja: ユーザーの署名。

en: Provide a simple link to edit the user.
ja: ユーザーを編集する単純なリンクを出力します。

en: Roles that a user belongs to.
ja: ユーザーの所属する役割。

en: User ID from URL
ja: URL から取得したユーザーID

en: User ID from logged in user
ja: ログインユーザーのユーザーID

en: Randomize the display order.
ja: 表示順序をランダムにします。

en: Provide custom text or link.
ja: カスタムテキストまたはリンクを提供します。

en: View result counter
ja: 結果のカウンターを表示

en: Displays the actual position of the view result
ja: ビューの結果内での位置を表示します。

en: Link this field to its aggregator category page
ja: このフィールドをアグリゲーターカテゴリーページへリンク

en: Link this field to its comment
ja: このフィールドをコメントにリンク

en: Show teaser-style link
ja: ティーザー形式のリンクを表示

en: Link this field to new comments
ja: このフィールドを新しいコメントへリンク

en: contact
ja: コンタクト

en: Contact %user
ja: %userにコンタクトを取る

en: Unknown group
ja: 不明なグループ

en: Unknown language
ja: 不明な言語

en: Current user's language
ja: カレントユーザーの言語

en: Default site language
ja: デフォルトのサイト言語

en: No language
ja: 言語なし

en: Current installed version
ja: 現在インストールされているバージョン

en: Check for new comments as well
ja: 新しいコメントもチェック

en: Node IDs separated by , or +
ja: 「,」（カンマ）や「+」（プラス記号）で区切られたノードID

en: Alternative sort
ja: 代替の並び順

en: Alternate sort order
ja: 代替の並び順

en: Link this field to download the file
ja: ファイルをダウンロードするリンクとしてこのフィールドを表示

en: Set the breadcrumb for the term parents
ja: 親タームのパンくずを表示

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
ja: このオプションを有効にすると、パンくずにはすべての親タームが含まれ、それぞれがこのビューへリンクされます。ただひとつのタームが与えられている場合にだけ動作することに注意してください。

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ja: 階層構造を持ったタームでタグ付けされているノードを、深さの範囲で一致させることができます。例えば、「フルーツ」というタームの下に「りんご」というタームがあるとして、深さ 1 （またはそれ以上）で「フルーツ」を絞り込んだら、「フルーツ」のノードと一緒に「りんご」でタグ付けされているノードも取得することができます。マイナスの値を指定すると、その逆のことが起こります。深さを -1 （またはそれ以下）で指定して「りんご」を検索すると、「フルーツ」でタグ付けされているノードも検索に一致します。

en: No vocabulary
ja: ボキャブラリーなし

en: Link this field to its taxonomy term page
ja: このフィールドをタクソノミータームページへリンク

en: Link this field to its term page
ja: このフィールドをタームページへリンク

en: Limit terms by vocabulary
ja: ボキャブラリーでタームを制限

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ja: 通常のオプションでタームを表示するボキャブラリーを選択してください。

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Show hierarchy in dropdown
ja: ドロップダウンに階層を表示

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ja: 不正なボキャブラリーが選択されています。変更してください。

en: Select terms from vocabulary @voc
ja: ボキャブラリー @voc からタームを選択

en: Select terms
ja: タームを選択

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
ja[0]: タームが見つかりません: @terms
ja[1]: タームが見つかりません: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
ja: 特定のボキャブラリーで検証する場合はそれらにチェックを入れてください。チェックがなければ、すべてのタームがパスします。

en: Term IDs separated by , or +
ja: カンマやプラス記号で区切られたタームID

en: Current language
ja: 現在の言語

en: Translation option
ja: 翻訳オプション

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
ja: 翻訳オプションによって、翻訳セットのどの翻訳を組み込むか選択できるようになります。「現在の言語」と「デフォルトの言語」の翻訳に組み込む言語をそれぞれ選択してください。その他、翻訳に組み込む言語を選択してください。「すべて」を選択すると、それぞれの翻訳に新しい行が作成され、重複が生じることになる可能性があります。

en: To the user
ja: ユーザーへ

en: With a mailto:
ja: 「mailto:」付きで

en: Is the logged in user
ja: ログインユーザーである

en: Usernames
ja: ユーザー名

en: Enter a comma separated list of user names.
ja: ユーザー名の一欄をカンマ区切りで入力してください。

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
ja[0]: ユーザーが見つかりません: @users
ja[1]: ユーザーが見つかりません: @users

en: Also look for a node and use the node author
ja: ノードを調べてノードの作成者を使用する

en: Only allow numeric UIDs
ja: 数値によるユーザーIDの指定のみ許可

en: Only allow string usernames
ja: 文字列によるユーザー名の指定のみ許可

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
ja: 数値によるユーザーIDの指定と文字列によるユーザー名の指定の両方を許可

en: Restrict user based on role
ja: 役割でユーザーを制限

en: Restrict to the selected roles
ja: 選択した役割にユーザーを制限

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ja: 役割が選択されていなければ、すべての役割のユーザーが許可されます。

en: Unrestricted
ja: 無制限

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
ja: 選択した権限を持つユーザーだけがこのディスプレイにアクセスすることができます。「すべてのビューへのアクセス」権限を持つユーザーは、権限に関係なくすべてのビューを閲覧できることに注意してください。

en: No role(s) selected
ja: 役割が選択されていません

en: Multiple roles
ja: 複数の役割

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
ja: チェックを入れた役割だけがこのディスプレイにアクセスすることができます。「すべてのビューへのアクセス」権限を持つユーザーは、役割に関係なくすべてのビューを閲覧できることに注意してください。

en: PHP validate code
ja: PHP検証コード

en: Never cache
ja: キャッシュしない

en: Query results
ja: クエリー結果

en: The length of time raw query results should be cached.
ja: クエリーをキャッシュする時間の長さ。

en: Rendered output
ja: 生成された出力

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ja: 生成された HTML の出力をキャッシュする時間の長さ。

en: Broken field
ja: 壊れているフィールド

en: Change the title that this display will use.
ja: このディスプレイで使用するタイトルの変更。

en: Use AJAX
ja: AJAXを利用

en: Change whether or not this display will use AJAX.
ja: このディスプレイで AJAX を使用するかどうか指定してください。

en: Change this display's pager setting.
ja: このディスプレイのページャー設定を変更。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
ja: このディスプレイで続きへのリンクを提供するかどうかを指定

en: Specify access control type for this display.
ja: このディスプレイのアクセス制御タイプを指定してください。

en: Change settings for this access type.
ja: このアクセス制御タイプの設定を変更。

en: Specify caching type for this display.
ja: このディスプレイのキャッシュタイプを指定してください。

en: Change settings for this caching type.
ja: このキャッシュタイプの設定を変更してください。

en: Link display
ja: ディスプレイにリンク

en: Exposed form in block
ja: 外部設置フォームをブロックで提供

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
ja: 外部設置フォームをビューの中に表示する代わりに、ブロックとして表示します。

en: Get information on how to theme this display
ja: このディスプレイのテーマに関する情報を得ます。

en: The title of this view
ja: このビューのタイトル

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
ja: 通常どこにタイトルを表示しても、このタイトルはビューとともに表示されます。 例) ページのタイトル、ブロックのタイトル等

en: Use AJAX when available to load this view
ja: このビューの読み込みに利用可能であればAJAXを使用する

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
ja: このオプションを有効にすると、ページングやテーブルの並び替えや外部設置フィルターに AJAX のメカニズムを使用します。これはページ全体が再読み込みされなくなることを意味します。このビューがページのメインコンテンツである場合は、特定のページにリンクを張るのが難しくなるためこの機能の使用をオススメしませんが、サイドのコンテンツにはとても役立ちます。

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ja: このビューに関係したページャーに問題がなければ、この値を 0 のままにしておいてください。ひとつのページに複数のページャーを使用している場合は、「?page=」の配列で衝突が生じないようにするため、より大きな値をセットする必要があります。大きな値をセットすると URL にたくさんのカンマが加わりますので、できる限り避けてください。

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ja: 1ページあたりに表示する件数。0を入力すると無制限。

en: Add a more link to the bottom of the display.
ja: ディスプレイの最後尾に続きへのリンクを追加。

en: Create more link
ja: 続きへのリンクを作成

en: The text to display for the more link.
ja: 続きへのリンクに表示するテキスト

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ja: このオプションを有効にすると、別々の項目しか表示されなくなります。完全に同一の項目が複数ある場合は、同じ項目は一度ずつしか表示されません。ビューから重複を取り除くのに使用できますが、いつも上手く動作するとは限りません。このオプションはクエリーの処理を遅くするので、使用に注意が必要です。

en: Access restrictions
ja: アクセス制限

en: Access options
ja: アクセス権限のオプション

en: Caching options
ja: キャッシュのオプション

en: Display even if view has no result
ja: ビューの結果が0件でも表示

en: Style options
ja: スタイルのオプション

en: Row style options
ja: 行スタイルのオプション

en: Which display to use for path
ja: パスに使用するディスプレイ

en: Change theme
ja: テーマを変更

en: Rescan template files
ja: テンプレートファイルを再スキャン

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
ja: <strong>重要！</strong> テンプレートファイルを追加したり削除したり名前を変更した際には、システムにあるファイルをスキャンしなおして Drupal にファイルの変更を知らせる必要があります。このボタンをクリックすると、Drupal のテーマレジストリーを消去し、再スキャンを開始します。上記でハイライト表示されているテンプレートは、システムの新しい状態を反映します。

en: Theming information (display)
ja: テーマに関する情報（ディスプレイ）

en: Back to !info.
ja: !infoに戻る。

en: theming information
ja: テーマに関する情報

en: This display has no theming information
ja: このディスプレイにはテーマに関する情報がありません。

en: This is the default theme template used for this display.
ja: このディスプレイに使用されているデフォルトのテーマテンプレートです。

en: This is an alternative template for this display.
ja: このディスプレイの代わりとなるテンプレート。

en: Theming information (style)
ja: テーマに関する情報（スタイル）

en: This display has no style theming information
ja: このディスプレイにはスタイルテーマに関する情報がありませｎ

en: This is the default theme template used for this style.
ja: このスタイルに使用されているデフォルトのテーマテンプレートです。

en: This is an alternative template for this style.
ja: このスタイルの代わりとなるテンプレート。

en: Theming information (row style)
ja: テーマに関する情報（行スタイル）

en: This display has no row style theming information
ja: このディスプレイには行スタイルのテーマテンプレートがありません。

en: This is the default theme template used for this row style.
ja: この行スタイルに使用されるデフォルトのテーマテンプレート。

en: This is an alternative template for this row style.
ja: この行スタイルの代わりとなるテンプレート。

en: Put the exposed form in a block
ja: 外部設置フォームをブロックで表示

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
ja: このオプションを有効にすると、外部設置フィルターのフォームはビューに現れません。代わりに、Drupal ブロック管理システムでブロックを利用可能となり、外部設置フォームはそこに表示されます。このブロックは手動で有効にする必要があり、Views が自動で有効にするのではないことに注意してください。

en: File found in folder @template-path
ja: フォルダー @template-path にあるファイル

en: (File not found, in folder @template-path)
ja: （@template-path にはファイルが見つかりません）

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
ja: ディスプレイ「@display」はフィールドを使用しますが、設定されていないかまたはすべて除外されています。

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
ja: ディスプレイ「@display」はパスを使用しますが設定されていません。

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
ja: ディスプレイ「@display」には不正なスタイルプラグインがあります。

en: Exposed form: @view-@display_id
ja: 外部設置フォーム： @view-@display_id

en: Attachment settings
ja: 添付の設定

en: Inherit exposed filters
ja: 外部設置フィルターを継承

en: Multiple displays
ja: 複数ディスプレイ

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
ja: このディスプレイが添付されている親ディスプレイから、このディスプレイに外部設置フィルターの値を継承させますか？

en: Attach before or after the parent display?
ja: 親ディスプレイの前後に添付しますか？

en: Select which display or displays this should attach to.
ja: このディスプレイを添付するディスプレイを選択してください。

en: Block admin description
ja: ブロック管理用の説明

en: Block caching type
ja: ブロックのキャッシュタイプ

en: Using the site name
ja: サイト名を使用

en: Use the site name for the title
ja: サイト名をタイトルに使用

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ja: 選択したディスプレイでのみ、フィードアイコンを利用可能です。

en: No menu
ja: メニューなし

en: Normal: @title
ja: 通常: @title

en: Tab: @title
ja: タブ: @title

en: Change settings for the parent menu
ja: 親メニューの設定を変更

en: The menu path or URL of this view
ja: このビューのメニューパスまたはURL

en: Menu item entry
ja: メニューアイテムエントリー

en: No menu entry
ja: メニューエントリーなし

en: Normal menu entry
ja: 通常のメニューエントリー

en: Menu tab
ja: メニュータブ

en: Default menu tab
ja: デフォルトのメニュータブ

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
ja: ノーマルまたはタブに設定する場合は、メニューアイテムに使用するテキストを入力してください。

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
ja: ノーマルまたはタブに設定する場合は、メニューアイテムの説明に使用するテキストを入力してください。

en: Insert item into an available menu.
ja: 利用可能なメニューに項目を挿入。

en: Menu selection requires the activation of menu module.
ja: メニューを選択するにはmenuモジュールを有効にする必要があります。

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
ja: より低いウェイトを指定すると、より高く、もしくはより左に表示されます。

en: Default tab options
ja: デフォルトのタブオプション

en: Already exists
ja: 既存

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
ja: 親メニューアイテムを作成する場合は、アイテムのタイトルを入力してください。

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
ja: 親メニューアイテムを作成する場合は、アイテムの説明を入力してください。

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
ja: 親メニューアイテムがタブの場合は、タブのウェイトを入力してください。より低い値を指定すると、より左に表示されます。

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
ja: "$arg"は現在はサポートされていません。代わりに % を使用してください。

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ja: "%"をパスの先頭に使用することはできません。

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
ja: Viewsは % を含んだパスのノーマルメニューアイテムを作成できません。

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
ja: % で終わるパスのディスプレイをタブにすることはできません。

en: Title is required for this menu type.
ja: このメニュータイプにはタイトルが必要です。

en: Inline fields
ja: インラインフィールド

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ja: セパレーターはインラインフィールドの間に置かれ、フィールド同士がごちゃごちゃになるのを防ぎます。このフィールドに HTML を使用することができます。

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
ja: その値でレコードをグループに分けるフィールドを指定することができます（任意）。空欄にするとグループ分けは行われません。

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
ja: スタイル @style には行スタイルが必要ですが、行プラグインが不正です。

en: RSS description
ja: RSSの説明

en: This will appear in the RSS feed itself.
ja: RSSフィードの中に出力されます。

en: Display record count with link
ja: リンクに件数を表示

en: Override number of items to display
ja: 表示する項目数を上書き

en: Display items inline
ja: 項目をインラインで表示

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ja: テーブルの設定を行う前に、フィールドを追加してください。

en: Override normal sorting if click sorting is used
ja: クリックでの並び替えが行われると通常の並び順を上書き

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ja: Drupalスタイルの「固定」テーブルヘッダーを有効化 (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ja: （固定のヘッダーは下記のプレビューでは動作せず、実際の出力でのみ動作します。）

en: None defined
ja: 未定義

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
ja: このビューはユーザー !user が編集中のため、他のユーザーが編集できないようロックがかけられています。このロックは !age 前からのものです。<a href="!break">このロックを解除</a>するにはリンクをクリックしてください。

en: New view
ja: 新しいビュー

en: Changed view
ja: 変更済みビュー

en: Live preview
ja: ライブプレビュー

en: @current of @max
ja: 全 @max ページ中 @current ページ目

en: - All -
ja: - 全て -

en: Allow multiple values
ja: 複数の値を許可する

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Array
ja: 配列

en: Filter criteria
ja: フィルターの条件

en: Link ID
ja: リンクID

en: Contact form
ja: コンタクトフォーム

en: Ampersand
ja: アンパサンド（&amp;）

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
ja: メール用のデフォルト言語と、サイト表示用の好みの言語を指定してください。

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: システム内部名称は、英小文字、数字、アンダーバー(_)だけを利用してください。

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: Popular content
ja: 人気のあるコンテンツ

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Content translation
ja: コンテンツ翻訳

en: Styles
ja: スタイル

en: Item ID
ja: 項目ID

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Release date
ja: 発売日

en: Sort descending
ja: 降順で並び替え

en: Sort ascending
ja: 昇順で並び替え

en: Aid
ja: 広告ID

en: The name of the site.
ja: サイト名

en: Bulk Exporter
ja: 一括エクスポーター

en: All criteria must pass.
ja: すべての基準を満たしている。

en: Only one criteria must pass.
ja: ひとつでも基準を満たしている。

en: Broken/missing access plugin %plugin
ja: 壊れた/消失したアクセスプラグイン %plugin

en: In code
ja: コード内

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: Administrative description
ja: 管理用の説明

en: Substitutions
ja: 置換

en: Allow settings
ja: 設定を許可する

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
ja: パネルページはランディングページとしても使用可能です。URLパスがあって引数を設定でき、メニューエントリーの設定も可能です。

en: Panel page
ja: パネルページ

en: Go to list
ja: 一覧ページへ

en: Style settings
ja: スタイルの設定

en: Selection rules
ja: 選択ルール

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
ja: このバリアントを使用するかどうか決定する基準を設定します。

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
ja: コンテンツで使用するコンテクストをバリアントに追加します。

en: This panel will be selected if @conditions.
ja: このパネルは@conditionsの場合に選択された状態になります。

en: This panel will always be selected.
ja: このパネルは常に選択された状態になります。

en: Selection rule
ja: 選択ルール

en: Panel: @title
ja: パネル: @title

en: Administrative title of this variant.
ja: このバリアントを管理する際のタイトル。

en: %title is invalid.
ja: %titleは不正です。

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
ja: %filenameをインポート中のHTTPリクエストエラー: @error

en: Failed to open file: %filename
ja: ファイルを開けませんでした: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
ja: 不正なカレンダーファイル: %filename

en: Invalid calendar file.
ja: 不正なカレンダーファイルです。

en: Custom input format
ja: 独自の入力書式

en: Hide repeat rule
ja: 繰り返しルールを非表示

en: There are errors in @field_name value #@delta:
ja: @field_name 値 #@deltaにエラーがあります:

en: There are errors in @field_name:
ja: @field_nameにエラーがあります:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
ja: 日付と日付APIモジュールの完全なドキュメントは、<a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>で利用可能です。

en: Use default jQuery timepicker
ja: デフォルトjQuery timepickerを使用

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
ja: 手動で時刻を入力、jQuery timepickerを使用しない

en: Current exceptions
ja: 現在の例外

en: Date wizard
ja: 日付ウィザード

en: Content type name
ja: コンテンツタイプ名

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
ja: システム内部名称。許可される値: (a-z, 0-9, _)。これが既存のコンテンツタイプでない場合、コンテンツタイプが作成されます。

en: Content type label
ja: コンテンツタイプのラベル

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
ja: このコンテンツタイプの人間が可読な名前。新しいコンテンツタイプを作成する時のみに必要です。

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
ja: ビューカレンダーにリンクされた日付コンテンツタイプ。

en: Content type description
ja: コンテンツタイプの説明

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
ja: コンテンツタイプの説明。新しいコンテンツタイプを作成する時のみに必要です。

en: Date field name
ja: 日付フィールド名

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
ja: システム内部名称。許可される値: (a-z, 0-9, _)。既存のフィールド名でないこと。

en: Date field label
ja: 日付フィールドのラベル

en: The human-readable label for this field.
ja: このフィールドの人間が可読なラベル。

en: Date widget type
ja: 日付ウィジェットタイプ

en: Show repeating date options
ja: 繰り返し日付オプションを表示

en: Date field type
ja: 日付フィールドタイプ

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
ja: 歴史的な日付、年または月集合単位のみの日付を除いて、日付時刻タイプをおすすめします。より古い、または不完全な日付は日付型(ISO形式の日付)を使用する必要があります。

en: Date timezone handling
ja: 日付タイムゾーン処理

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
ja: 時刻要素のない集合単位においては、タイムゾーン処理は'なし'にする必要があります。

en: Create a calendar for this date field
ja: この日付フィールドのカレンダーを作成

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
ja: このコンテンツタイプ名は既に存在するので、既存のコンテンツタイプに新しいフィールドを追加します。

en: This field name already exists.
ja: このフィールド名は既に存在します。

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
ja: 時刻のない集合単位においてはタイムゾーン処理をなしにする必要があります。

en: Date Tools
ja: 日付ツール

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
ja: インポートと日付とカレンダーの自動生成のツール

en: Date browser
ja: 日付ブラウザー

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
ja: 日付の 戻る/次へ のナビゲーションを他の画面に追加します。日付の引数が必要です。

en: Date browser style
ja: 日付のブラウザーのスタイル

en: Creates back/next navigation.
ja: 戻る/次へ のナビゲーションを作成します。

en: Date (!base_table)
ja: 日付 (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
ja: 任意のビュー !base_table 日付フィールドをフィルタリングします。

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
ja: デフォルト、概要やナビゲーションで使用される値の日付のタイプを選択して下さい。例えば、'月'の集合単位はデフォルト日付として現在の月を設定し、概要ビューには月毎に概要を作り、日付ナビゲーションを使用する際は前月と次月のリンクを作成します。

en: You must select at least one date field for this argument.
ja: この引数には日付フィールドが最低一つ必要です。

en: Navigate to previous year
ja: 前の年にナビゲート

en: Navigate to next year
ja: 次の年にナビゲート

en: Navigate to previous month
ja: 前の月にナビゲート

en: Navigate to next month
ja: 次の月にナビゲート

en: Navigate to previous week
ja: 前の週にナビゲート

en: Navigate to next week
ja: 次の週にナビゲート

en: Navigate to previous day
ja: 前の日にナビゲート

en: Navigate to next day
ja: 次の日にナビゲート

en: View full page month
ja: フルページ月表示

en: Taxonomy Term
ja: タクソノミーターム

en: manage fields
ja: フィールドの管理

en: %name must be a positive integer.
ja: %name は正の整数でなければなりません。

en: Number of pages
ja: ページ数

en: Manage pages
ja: ページの管理

en: Max width
ja: 最大の幅

en: Default values
ja: デフォルト値

en: Content statistics
ja: コンテンツ統計

en: styles
ja: スタイル

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
ja: _blankや_parentまたはiframe名といったリンクのターゲット。このフィールドが使われるのはまれです。

en: @argument title
ja: @argument タイトル

en: @argument input
ja: @argument インプット

en: The maximum number of characters this field can be.
ja: このフィールドの最大文字数。

en: Count the number 0 as empty
ja: 数値が0のものを空として数える

en: Hide if empty
ja: 空の場合は非表示

en: Starting value
ja: 開始値

en: Specify the number the counter should start at.
ja: カウンターを開始する数値を指定してください。

en: Does not start with
ja: 次で始まらない

en: Does not end with
ja: 次で終わらない

en: The view %name has been saved.
ja: ビュー %name を保存しました。

en: Jump menu
ja: ジャンプメニュー

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
ja: すべての結果が含まれたセレクトボックスを表示し、その各ページにユーザーは移動できるようになります。

en: Hostname of user that posted the comment.
ja: コメントを投稿したユーザーのホスト名。

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
ja: コメントを投稿したユーザーのメールアドレス。投稿者が登録済みユーザーの場合は空となります。

en: The text of the profile item.
ja: プロフィール項目のテキスト。

en: The taxonomy term ID for the term.
ja: タクソノミータームID。

en: The taxonomy term name for the term.
ja: タクソノミーターム名。

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ja: タームが属しているボキャブラリー名。

en: The name of the role.
ja: 役割の名称。

en: The role ID of the role.
ja: 役割の役割ID。

en: Hide empty fields
ja: 空のフィールドを非表示

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ja: 内容が含まれていないフィールドを、ラベルやマークアップも含めて表示しません。

en: Length is shorter than
ja: 長さが以下より短い

en: shorter than
ja: より短い

en: Length is longer than
ja: 長さが以下より長い

en: longer than
ja: より長い

en: SQL Query
ja: SQLクエリー

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
ja: クエリが生成され、Drupal  のデータベースAPI を用いて実行されます。

en: Exposed form
ja: 外部設置フォーム

en: Secondary menu
ja: セカンダリーメニュー

en: The order of pages in the book hierarchy.
ja: ブックの階層構造におけるページの並び順。

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
ja: 閲覧中のユーザーにコメントを投稿する権限があれば、通常のコメント投稿用リンクを表示します。

en: Inherit pager
ja: ページャーを継承

en: Render pager
ja: ページャーを出力

en: Render
ja: 出力

en: The human readable label.
ja: 人間が判別可能なラベル。

en: If part of a book, the book to which this book page belongs.
ja: ブックの一部の場合、このブックページが含まれているブック。

en: The unique ID of the comment.
ja: コメントに付与される固有のID

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ja: コメント投稿元のコンピューターのIPアドレス。

en: The name left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力した名前

en: The email address left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力したメールアドレス

en: The home page URL left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力したホームページのURL

en: The URL of the comment.
ja: コメントのURL

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: The URL of the comment's edit page.
ja: コメント編集ページのURL

en: The date the comment was posted.
ja: コメントが投稿された日時。

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ja: 上位コメント（スレッド形式が有効になっている場合のみ）

en: The node the comment was posted to.
ja: コメントが投稿されたノード。

en: The number of comments posted on a node.
ja: ノードに投稿されたコメントの数。

en: New comment count
ja: 新しいコメントの数

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ja: ユーザーが最後にノードを訪れてから投稿されたコメントの数。

en: The unique ID of the node.
ja: ノードのユニークID。

en: The type of the node.
ja: ノードのコンテンツタイプ。

en: The language the node is written in.
ja: ノード内記事の言語。

en: The URL of the node.
ja: ノードのURL。

en: The URL of the node's edit page.
ja: ノードの編集ページのURL。

en: Date changed
ja: 更新日付

en: The date the node was most recently updated.
ja: ノードの最終更新日付。

en: The author of the node.
ja: ノードの作成者。

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
ja: 投票ノードに投票された数。

en: Poll winner
ja: 正解者

en: The winning poll answer.
ja: 正解。

en: Poll winner votes
ja: 正解者数

en: The number of votes received by the winning poll answer.
ja: 正解に投票した投票数。

en: Poll winner percent
ja: 正解者％

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
ja: 正解の投票％。

en: The length of time the poll node is set to run.
ja: 投票のノードが有効な期間。

en: The number of visitors who have read the node.
ja: このノードをアクセスした訪問者数

en: The number of visitors who have read the node today.
ja: このノードを今日アクセスした問者数。

en: Last view
ja: 最終アクセス

en: The date on which a visitor last read the node.
ja: このノードを最後に訪問者がアクセスした日時。

en: The slogan of the site.
ja: サイトのスローガン。

en: The administrative email address for the site.
ja: サイトの管理用メールアドレス。

en: The URL of the site's front page.
ja: このサイトのトップページのURL

en: Login page
ja: ログインページ

en: The URL of the site's login page.
ja: サイトログインページURL

en: The unique ID of the uploaded file.
ja: アップロードされたファイルのユニークID

en: The name of the file on disk.
ja: 保存されたファイルの名前

en: The size of the file, in kilobytes.
ja: ファイルのサイズ（キロバイト）

en: The web-accessible URL for the file.
ja: Web がアクセス可能なファイルのURL

en: The date the file was most recently changed.
ja: ファイルの最終更新日時

en: The user who originally uploaded the file.
ja: 最初にファイルをアップロードしたユーザー

en: The unique ID of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームのユニークID

en: The name of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームの名前

en: The optional description of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームの説明（任意）

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ja: タクソノミータームでタグ付けされたノード数

en: The URL of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームのURL

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ja: タクソノミータームが属するボキャブラリー

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーのユニークID

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーの名前

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーボキャブラリーのシステム内部名称。

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーの説明（任意）

en: Term count
ja: タームの数

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーに属するタームの数

en: The unique ID of the user account.
ja: ユーザーアカウント固有のID

en: The login name of the user account.
ja: ユーザーアカウントのログイン名

en: The email address of the user account.
ja: ユーザーアカウントのメールアドレス

en: The URL of the account profile page.
ja: アカウントプロフィールページのURL

en: The url of the account edit page.
ja: アカウント編集ページのURL

en: The date the user last logged in to the site.
ja: ユーザーの最終ログイン日時

en: The date the user account was created.
ja: ユーザーアカウントが作成された日時

en: The unique ID of the node's revision.
ja: ノードのリビジョンのユニークID。

en: Is new
ja: 新しい

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
ja: 新しいノードでありデータベースにまだ保存されていないかどうか。

en: Promoted to frontpage
ja: フロントページへ掲載

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
ja: ノードがフロントページへ掲載されているかどうか。

en: Sticky in lists
ja: リスト上部に固定

en: Whether the node is displayed at the top of lists in which it appears.
ja: ノードが表示される際、リスト上部に固定されているかどうか。

en: Comments allowed
ja: コメント許可

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
ja: このノードでコメントが許可されているかどうか: 0 = 不許可、1 = クローズド (閲覧のみ)、2 = オープン (閲覧/書込)。

en: All pages except those listed
ja: 以下を除く全てのページ

en: Only the listed pages
ja: 以下のページのみ

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Text formats
ja: テキストフォーマット

en: Image styles
ja: 画像スタイル

en: manage display
ja: 表示の管理

en: Revision log message
ja: リビジョンログメッセージ

en: Full content
ja: 全文

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ja[0]: @count 文字以上の長さの単語を少なくとも一つは含めてください。
ja[1]: @count 文字以上の長さの単語を少なくとも一つは含めてください。

en: Searched %type for %keys.
ja: %type から %keys を検索しました。

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
ja: このエリアのラベルは、管理用としてのみ表示されます。

en: Exposed
ja: 外部設置

en: Displays Reorder
ja: ディスプレイを並び替え

en: Remove this display
ja: このディスプレイを除去

en: Operator to use on all groups
ja: すべてのグループに使用するオペレーター

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
ja: 例えば「グループ 0 AND グループ 1 AND グループ 2」とするか、「グループ 0 OR グループ 1 OR グループ 2」とするか

en: Remove group @group
ja: グループ @group を除去

en: Default group
ja: デフォルトのグループ

en: Group @group
ja: グループ @group

en: Ungroupable filters
ja: グループ化不可フィルター

en: Basic exposed form
ja: 基本の外部設置フォーム

en: Input required
ja: 入力必須

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
ja: ユーザーがフォームを入力するとビューを生成するだけの外部設置フォーム。

en: Display all items
ja: すべての件数を表示

en: Display a specified number of items
ja: 表示件数を指定

en: Display a limited number items that this view might find.
ja: このビューで探し出せる限られた数のアイテムを表示。

en: Paged output, full pager
ja: ページ分けして出力、フルページャー

en: Paged output, full Drupal style
ja: ページ分けして出力、Drupal スタイル

en: Paged output, mini pager
ja: ページ分けして出力、ミニページャー

en: Use the mini pager output.
ja: ミニページャーの出力を使用します。

en: The taxonomy vocabulary name
ja: タクソノミーボキャブラリー名

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
ja: ユーザーまたは投稿者の名前。このフィルターは、ユーザーの存在をチェックせず、部分一致に対応しています。自動補完はされません。

en: Machine Name
ja: システム内部名称

en: Change the machine name of this display.
ja: このディスプレイのシステム内部名称を変更。

en: Change settings for this pager type.
ja: このページャーのタイプを変更

en: Exposed form style
ja: 外部設置フォームのスタイル

en: Select the kind of exposed filter to use.
ja: 使用する外部設置フィルターの種類を選択してください。

en: Exposed form settings for this exposed form style.
ja: 外部設置フォーム

en: The machine name of this display
ja: このディスプレイのシステム内部名称

en: This is machine name of the display.
ja: このディスプレイのシステム内部名称です。

en: Exposed Form
ja: 外部設置フォーム

en: Exposed form options
ja: 外部設置フォームの選択肢

en: Select which pager, if any, to use for this view
ja: このビューで使用するページャーを選択

en: Pager options
ja: ページャーオプション

en: Display id should be unique.
ja: ディスプレイIDは固有で重複しないものを指定してください。

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
ja: 外部設置フォームの送信ボタンに表示するテキスト。

en: Include reset button
ja: リセットボタンを含む

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
ja: このオプションを有効にすると、外部設置フィルターにセットされているすべての値をリセットするボタンを外部設置フォームに表示します。

en: Reset button label
ja: リセットボタンのラベル

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
ja: 外部設置フォームのリセットボタンに表示する文字列。

en: Exposed sorts label
ja: 並び替えセレクトボックスのラベル

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
ja: 外部設置した並び替えセレクトボックスに表示する文字列。

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
ja: 並び替えセレクトボックスが昇順の際に使用する文字列。

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
ja: 並び替えセレクトボックスが降順の際に使用する文字列。

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
ja: スキップする件数。例えば、このフィールドに3を入力すると、最初の3件がスキップされ、表示されなくなります。

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
ja: 総ページ数。すべてのページを表示する場合は空欄にしてください。

en: Exposed options
ja: 選択肢を外部設置

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
ja: このオプションを外部に設置すると、ビューの閲覧時にユーザーが外部設置フォームで値を設定することができます。

en: Expose items per page
ja: ページあたり項目数を外部設置

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
ja: チェックを入れると、ビューの各ページに表示される項目数をユーザーが決定できるようになります。

en: Items per page label
ja: ページあたり項目数のラベル

en: Label to use in the exposed items per page form element.
ja: 外部に設置したページあたり項目数のフォームに使用するラベル。

en: Exposed items per page options
ja: ページあたり項目数の選択肢

en: Expose Offset
ja: 開始位置を外部設置

en: Offset label
ja: オフセットのラベル

en: Label to use in the exposed offset form element.
ja: 外部に設置した開始位置のフォームに使用するラベル。

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
ja: オフセットには0以上の整数を指定してください。

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
ja[0]: ミニページャー、 @count 件ずつ、 @skip 件スキップ
ja[1]: ミニページャー、 @count 件ずつ、 @skip 件スキップ

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
ja[0]: ミニページャー、 @count 件ずつ
ja[1]: ミニページャー、 @count 件ずつ

en: All items, skip @skip
ja: すべての項目、@skip 件をスキップ

en: All items
ja: すべての項目

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
ja[0]: @count 項目、@skip 件をスキップ
ja[1]: @count 項目、@skip 件をスキップ

en: @count item | @count items
ja[0]: @count 項目
ja[1]: @count 項目

en: Group results together
ja: 結果をグループにまとめる

en: The subject of the comment.
ja: コメントの件名。

en: The currently logged in user.
ja: 現在ログイン中のユーザー。

en: The weight of the term, which is used for ordering terms during display.
ja: タームのウェイト。タームの表示順を決定する際に使用します。

en: The parent terms of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームの親ターム。

en: The roles of the user.
ja: ユーザーの役割。

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ja: 生成するエイリアスの最大文字数。100がおすすめです。設定可能な最大値は @max です。詳しくは<a href="@pathauto-help">自動エイリアス設定のヘルプ</a>を参照してください。

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
ja: すでにエイリアスがある既存のコンテンツを更新した場合の、自動エイリアス設定の動作。

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
ja: 特定の文字（アクセント記号がついたもの等）がパターンに含まれる場合に、それらをASCII-96のアルファベットに自動エイリアス設定で置換しますか？置換はTransliterationモジュールで行われます。

en: Reduce strings to letters and numbers
ja: 文字列を文字と数字に分解

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
ja: URLエイリアスから取り除く文字列を、カンマ区切りで入力してください。句読点を除去するのにこの機能を使用しないでください。

en: Choose aliases to delete
ja: 削除するエイリアスを選択

en: All aliases
ja: すべてのエイリアス

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
ja: <strong>注意:</strong> 確認画面はありません。"エイリアスの削除"ボタンをクリックする前によく確認して下さい。<br />この機能を使用する前に、データベースやurl_aliasテーブルのバックアップをとるのも良いでしょう。

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
ja: 既存のパスと衝突するため、エイリアス %alias を無視します。

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
ja: 内部パスと同じであるため、エイリアス %alias を無視します。

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
ja: %source のエイリアス %old_alias を置き換え、%alias を作成しました。

en: Created new alias %alias for %source.
ja: %source のエイリアス %alias を作成しました。

en: Maximum alias and component length
ja: エイリアスとコンポーネントの最大文字数

en: Administer pathauto
ja: 自動エイリアス設定の管理

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
ja: 自動的に生成されるエイリアスのパターンを設定したり、URLエイリアスを一括削除することができるようになります。

en: Notify of Path Changes
ja: パスの変更の通知

en: Determines whether or not users are notified.
ja: ユーザーに通知するかどうかを選択してください。

en: User blogs
ja: ユーザーブログ

en: The file description
ja: ファイルの説明

en: Update preview
ja: プレビューの更新

en: Is not empty (NOT NULL)
ja: 空でない（NOT NULL）

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
ja: バージョン  @import_version の Views 用に作成されたビューですが、システムにインストールされているバージョンは @api_version です。

en: Broken/missing handler: @table > @field
ja: 壊れているか失われたハンドラー: @table > @field

en: Translate link
ja: 翻訳リンク

en: Provide a simple link to translate the node.
ja: ノードを翻訳するための単純なリンクを出力します。

en: Use absolute link (begins with "http://")
ja: 絶対リンクを使用（「http://」で始まる）

en: Output machine name
ja: システム内部名称を出力

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
ja: Drupal のタクソノミータームパスをパンくずリンクの作成に使用

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
ja: このディスプレイに追加される CSS のクラス名を変更します。

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
ja: ビューに追加する CSS のクラス名。これによって、ビューごとに特定の CSS コードを適用することができます。スペースで区切って複数のクラスを指定することができます。

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ja: CSS のクラスには半角英数字とダッシュだけを使用することができます。

en: Term edit link
ja: ターム編集リンク

en: Provide a simple link to edit the term.
ja: タームを編集するための単純なリンクを出力します。

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
ja: ユーザーが選択できるページあたり項目数の種類をカンマ区切りで指定してください。

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
ja: このオプションを有効にすると、開始位置からスキップする項目数をユーザーが選択できるようになります。

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
ja: 整数をカンマ区切りで入力してください。例: 10, 20, 50, 100

en: No tokens available.
ja: 利用可能なトークンがありません。

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
ja: トークンをクリックして、最後にフォーカスされていたフィールドへトークンを挿入してください。

en: Translation source node
ja: 翻訳ソースノード

en: List of the currently available tokens on this site
ja: このサイトで現在利用可能なトークンの一覧

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
ja: Token APIのユーザーインターフェースと、利用できなかったコアのトークンをいくつか提供します。

en: Insert this token into your form
ja: このトークンをフォームに挿入

en: First click a text field to insert your tokens into.
ja: トークンを挿入するには、まず挿入したいテキストフィールドをクリックしてください。

en: A module provides this configuration.
ja: この設定を提供しているモジュール。

en: Current page
ja: カレントページ

en: Highlighted
ja: ハイライトされた

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
ja: ハンドラー @handler が additional_field @identifier を追加しようとしましたが @table を追加できませんでした！

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ja: 利用可能な変数は以下です： [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Custom content panes
ja: カスタムコンテンツパネル

en: %title has been created.
ja: %titleが作成されました。

en: %title could not be created.
ja: %title は作成されませんでした。

en: %title has been updated.
ja: %title は更新されました。

en: %title could not be updated.
ja: %title は更新されませんでした。

en: Row class
ja: 行のクラス

en: The configuration is fixed and cannot be changed.
ja: この設定は固定で、変更できません。

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
ja: この設定はモジュールによるものですが、変更されています。

en: A custom configuration by a user.
ja: ユーザー単位の独自設定。

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
ja: 新しいリビジョンを保存する場合、このバージョンの変更に関する説明がログエントリーに記録されます。

en: Creates revision
ja: リビジョンを作成

en: Whether saving this node creates a new revision.
ja: このノードを保存すると新しいリビジョンを作成するかどうか。

en: The current date and time.
ja: 現在日時。

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
ja: ノードに最近加えられた変更の説明。

en: The title of the current page.
ja: カレントページのタイトル。

en: The URL of the current page.
ja: カレントページのURL。

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
ja: ページ分けされた一覧を閲覧している場合に、現在表示しているページのページ数。

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
ja: %element-titleには以下の不正なトークンが使用されています: @invalid-tokens。

en: The source node for this current node's translation set.
ja: 現在のノードの翻訳セットのソースノード。

en: Account cancellation URL
ja: アカウント登録解除URL

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
ja: ユーザーアカウントの削除を承諾するページのURL。

en: One-time login URL
ja: ワンタイムログインURL

en: The URL of the one-time login page for the user account.
ja: ユーザーアカウントのワンタイムログインのURL。

en: Tokens related to menu links.
ja: メニューリンクに関連したトークン。

en: The unique ID of the menu link.
ja: メニューリンクのユニークID。

en: The title of the menu link.
ja: メニューリンクのタイトル。

en: The URL of the menu link.
ja: メニューリンクのURL。

en: The menu link's parent.
ja: メニューリンクの親。

en: Tokens related to the current page request.
ja: カレントページのリクエストに関連したトークン。

en: Page number
ja: ページ数

en: The book page associated with the node.
ja: ノードに関連付けられたブックページ。

en: The menu link for this node.
ja: このノードのメニューリンク。

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ja: エイリアスに含まれるコンポーネント毎の最大文字数（例: [title]）。100がおすすめです。指定可能な最大値は@maxです。より詳しい情報は<a href="@pathauto-help">自動エイリアス設定のヘルプ</a>を参照してください。

en: The field %name is not a valid number.
ja: フィールド %name は正しい数値ではありません。

en: The field %name cannot be greater than @max.
ja: フィールド %name は @max を超えることはできません。

en: The field %name cannot be less than @min.
ja: フィールド %name は @min を下回ることはできません。

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
ja: <em>取り除く文字列</em>フィールドにはHTMLを使用できません。このフィールドにはどのWYSIWYGエディターも無効にしてください。

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
ja: URLエイリアスを生成するタイプを選択してください。

en: Bulk updating URL aliases
ja: URLエイリアスを一括更新

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ja: 引数の @operation を処理中にエラーが発生しました: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
ja[0]: 1個のURLエイリアスを生成しました。
ja[1]: @count個のURLエイリアスを生成しました。

en: language neutral
ja: 言語ニュートラル

en: Pattern for all @language @node_type paths
ja: @language の @node_type のパスすべてに適用するパターン

en: Updated alias for node @nid.
ja: ノード @nid のエイリアスを更新しました。

en: Taxonomy term paths
ja: タクソノミータームパス

en: Updated alias for term @tid.
ja: ターム @tid のエイリアスを更新しました。

en: Forum paths
ja: フォーラムパス

en: User paths
ja: ユーザーパス

en: Updated alias for user @uid.
ja: ユーザー @uid のエイリアスを更新しました。

en: Blog paths
ja: ブログパス

en: Updated alias for blog user @uid.
ja: ブログユーザー @uid のエイリアスを更新しました。

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
ja[0]: ノード1件のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ノード@count件のURLエイリアスを更新しました。

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
ja[0]: ターム1語のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ターム@count語のURLエイリアスを更新しました。

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
ja[0]: ユーザーアカウント1名のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ユーザーアカウント@count名のURLエイリアスを更新しました。

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
ja: @name をセパレーターに設定していますので、文字列に含まれているものは取り除かれます。それにより、問題が起きる可能性のあるパターン（特にターム:パスのトークンが含まれているもの）もあります。「セパレーターに置換」するアクションを @name にセットする必要があるかもしれません。

en: - Use default -
ja: - デフォルトを使用 -

en: view mode
ja: 閲覧モード

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: The menu link's root.
ja: メニューリンクのルート。

en: @entity "@property" property.
ja: @entity "@property"のプロパティー。

en: The machine-readable name identifying this @entity.
ja: この@entityを区別するためのシステム内部名称。

en: Internal, numeric @entity ID
ja: システム内部で使用する数字の@entity ID

en: The ID used to identify this @entity internally.
ja: この@entityを内部的に区別するためのID。

en: The unique ID of the @entity.
ja: @entityのユニークID。

en: After saving a new @entity
ja: 新しい@entityを保存後

en: created @entity
ja: 作成された@entity

en: After updating an existing @entity
ja: 既存の@entityを更新後

en: updated @entity
ja: 更新された@entity

en: Before saving a @entity
ja: @entityを保存前

en: saved @entity
ja: 保存された@entity

en: After deleting a @entity
ja: @entityを削除後

en: deleted @entity
ja: 削除された@entity

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
ja: Chaos AJAXのパワフルな使い方を見ます

en: User signature
ja: 署名

en: Are you sure you want to revert the %entity %label?
ja: 本当に%entityの%labelを元に戻しますか？

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
ja: 本当に%entityの%labelを削除しますか？

en: Reverted %entity %label to the defaults.
ja: %entityの%labelをデフォルトに戻しました。

en: Deleted %entity %label.
ja: %entityの%labelを削除しました。

en: Add @entity_type
ja: @entity_typeを追加

en: Edit @label
ja: @labelを編集

en: Clone @label
ja: @labelを複製

en: Revert @label
ja: @labelを元に戻す

en: Delete @label
ja: @labelを削除

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
ja: システム内部名称を数字だけで指定することはできません。

en: The author of the comment.
ja: コメントの投稿者。

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
ja: インポートするには、テキストエリアの内容をコピーして、インポートページにペーストしてください。

en: Paste an exported %entity_type here.
ja: エクスポートした%entity_typeをここにペーストしてください。

en: If checked, any existing %entity with the same identifier will be replaced by the import.
ja: このオプションを有効にすると、同じシステム内部名称の既存の%entityをインポートしたもので置き換えます。

en: Import of %entity %label failed, a %entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
ja: 同じシステム内部名称の%entityがすでに存在しているため、%entityの%labelをインポートするのに失敗しました。上書きのオプションを確認して、差し替えてください。

en: Imported %entity %label.
ja: %entityの%labelをインポートしました。

en: Export @label
ja: @labelをエクスポート

en: Import @entity_type
ja: @entity_typeをインポート

en: Enables modules to work with any entity type and to provide entities.
ja: モジュールを有効にして、エンティティータイプと組み合わせて動作させたり、エンティティーを提供したりしてください。

en: Entity tokens
ja: エンティティートークン

en: Provides token replacements for all properties that have no tokens and are known to the entity API.
ja: トークンが無いすべてのプロパティーに、トークンによる置換を提供し、それらはエンティティーAPIと呼ばれます。

en: The original-language version of this node, if one exists.
ja: このノードのオリジナル言語のバージョン（あれば）。

en: The file.
ja: ファイル。

en: Whether the file is being displayed.
ja: ファイルが表示されるかどうか。

en: The image file.
ja: 画像ファイル。

en: The main body text
ja: メインの本文のテキスト

en: Asc
ja: 昇順

en: Access the views administration pages.
ja: ビューの管理ページへのアクセス。

en: Bypass access control when accessing views.
ja: ビューへアクセスする際に、アクセス制限を迂回します。

en: Add new view
ja: ビューを追加

en: - Basic validation -
ja: - 基本の検証 -

en: HTML element
ja: HTML要素

en: Label HTML element
ja: HTML要素のラベル

en: Place a colon after the label
ja: ラベルの後ろにコロンを置く

en: Wrapper HTML element
ja: ラッパーHTML要素

en: Wrapper class
ja: ラッパーのクラス

en: Add default classes
ja: デフォルトのクラスを追加

en: Use absolute path
ja: 絶対パスを使用

en: Translation method
ja: 翻訳方法

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
ja: ヘッダーやフッター、空のテキストといった Views のデータに使用する翻訳方法を選択してください。

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
ja: このタイトルは、デフォルトのものに代わってビューの編集ページに表示されます。同じ項目を何回も使用する場合に役立ちます。

en: Do not pass admin strings for translation.
ja: 管理画面の文字列を翻訳しない。

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
ja: Drupal コアの t() 関数を使用する。既存の文字列の更新はサポートされていないのでオススメしません。

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
ja: Views のラベルを他の言語に翻訳する必要がある場合は、<a href="!path">Internationalization</a> パッケージに含まれている Views translation モジュールのインストールを検討してください。

en: Feed Item ID
ja: フィードアイテムID

en: The unique ID of the aggregator item.
ja: アグリゲーターアイテムに固有の重複しないID。

en: Date and time of when the comment was created.
ja: コメントが登録された日時。

en: Date and time of when the comment was last updated.
ja: コメントが最後に更新された日時。

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
ja: コメントが承認されている（または承認待ちリストにまだある）かどうか。

en: Approved comment
ja: 承認済みコメント

en: Last comment CID
ja: 最新コメントのCID

en: Display the last comment of a node
ja: ノードの最新コメントを表示

en: Last Comment
ja: 最新コメント

en: The last comment of a node.
ja: ノードの最新コメント。

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
ja: コンテンツへのアクセス権限がない役割もありますが、ディスプレイ %display はアクセス制限を行いません。

en: The extension of the file.
ja: ファイルの拡張子。

en: Taxonomy Vocabulary
ja: タクソノミーボキャブラリー

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
ja: このファイルに関連付けられているタクソノミーボキャブラリー。通常、このファイルはタクソノミーボキャブラリーのフィールドにあるためです。

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
ja: このタクソノミーボキャブラリーに関連付けられているファイル。通常、それはタクソノミーボキャブラリーのフィールドにあるためです。

en: The module managing this file relationship.
ja: このファイルとの関連付けを管理しているモジュール。

en: The type of entity that is related to the file.
ja: ファイルに関連付けられたエンティティーのタイプ。

en: The number of times the file is used by this entity.
ja: このエンティティーを通じてファイルが使用された回数。

en: Display download path instead of file storage URI
ja: ファイル保存場所の URI の代わりにダウンロードパスを表示

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
ja: 内部のファイルパスではなく、ダウンロード用の URL を出力します。

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
ja: タームが属しているボキャブラリーのシステム内部名称。

en: Display error message
ja: エラーメッセージを表示

en: No comment
ja: コメントなし

en: Comment or document this display.
ja: このディスプレイのコメントもしくはドキュメント。

en: Query settings
ja: クエリーの設定

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
ja: クエリープラグインの高度な設定を行えるようにします。

en: The name and the description of this display
ja: このディスプレイの名前と説明

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
ja: この名前は、ビューの管理画面でのみ表示されます。

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
ja: この説明は、ビューの管理画面でのみ表示されます。

en: This display's comments
ja: このディスプレイのコメント

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
ja: この値は、ビューUI内でのみ使用・表示され、このディスプレイのドキュメントして利用できます。このサイトの他のもしくは未来のメンテナーのために、どのように、もしくは、なぜこのディスプレイを設定したのか等のメモとして利用できます。

en: Query options
ja: クエリーオプション

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
ja: 表示名には半角英数字またはアンダースコア ( _ ) だけが使用可能です。

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
ja: このディスプレイが添付されている親ディスプレイから、このディスプレイにページャーを継承させますか？

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
ja: このディスプレイでページャーの値を出力しますか？この設定はページャーを継承している場合にだけ意味があります。

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
ja: ユーザーが外部設置フィルターを選択して適用するまで、結果の代わりに表示する文字列。

en: Include all items option
ja: 「すべての項目」オプションを含める

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
ja: このオプションを有効にすると、ページあたり項目数にすべての項目を表示する選択肢が加わります。

en: All items label
ja: 「すべての項目」のラベル

en: Which label will be used to display all items
ja: 「すべての項目」の表示に使用するラベル

en: Disable SQL rewriting
ja: SQL書き換えを無効化

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
ja: 警告: SQLの書き換えを無効にするということは、ノードへのアクセス権限によるセキュリティーが無効になることを意味します。設定を誤ると、本来閲覧できてはいけないデータをユーザーが閲覧できるようになる可能性があります。このセキュリティーリスクを理解して了承した場合にだけ、このオプションを有効にしてください。

en: Use Slave Server
ja: スレーブサーバーを使用

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
ja: スレーブサーバーが利用可能であれば、それに接続するクエリーを発行します。スレーブサーバーが定義されていなかったり利用可能でなければ、デフォルトのサーバーを使用します。

en: Field Language
ja: フィールドの言語

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
ja: 翻訳に対応しているフィールドは、すべてその選択されている言語で表示されます。

en: The class to provide on each row.
ja: 各行に与えられるクラス。

en: Table summary
ja: テーブルサマリー

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
ja: テーブルのsummary属性としてこの値が使用されます。サイトのアクセシビリティー向上のため、この値を設定してください。

en: List class
ja: リストのクラス

en: The class to provide on the list element itself.
ja: リスト要素に与えられるクラス。

en: Tokens related to the current date and time.
ja: 現在の日時に関連したトークン。

en: The URL of the @entity.
ja: @entityのURL。

en: The content type of the node.
ja: ノードのコンテンツタイプ。

en: Tokens related to content types.
ja: コンテンツタイプに関連したトークン。

en: The name of the content type.
ja: コンテンツタイプの名前。

en: The unique machine-readable name of the content type.
ja: コンテンツタイプのシステム内部名称。

en: The optional description of the content type.
ja: コンテンツタイプの説明。

en: The number of nodes belonging to the content type.
ja: コンテンツタイプに属しているノード数。

en: The URL of the content type's edit page.
ja: コンテンツタイプ編集ページのURL。

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
ja: タクソノミーターム編集ページのURL。

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
ja: ボキャブラリーのシステム内部名称。

en: The URL of the vocabulary's edit page.
ja: ボキャブラリー編集ページのURL。

en: The picture of the user.
ja: ユーザーのアバター。

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
ja: カレントページの特定の引数（例: ページ「node/1」で 「arg:1」を指定すると返ってくる値は「1」）。

en: Tokens related to URLs.
ja: URLに関連したトークン。

en: Relative URL
ja: 相対URL

en: The relative URL.
ja: 相対的なURL。

en: Absolute URL
ja: 絶対URL

en: The absolute URL.
ja: 絶対的なURL。

en: Tokens related to menus.
ja: メニューに関連したトークン。

en: The unique machine-readable name of the menu.
ja: メニューのシステム内部名称。

en: The optional description of the menu.
ja: メニューの説明。

en: Menu link count
ja: メニューリンク数

en: The number of menu links belonging to the menu.
ja: メニューに含まれているメニューリンクの数。

en: The URL of the menu's edit page.
ja: メニュー編集ページのURL。

en: The menu of the menu link.
ja: メニューリンクのメニュー。

en: The URL of the menu link's edit page.
ja: メニューリンク編集ページのURL。

en: @category @type field.
ja: @categoryの@typeフィールド。

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
ja[0]: %element-titleにはトークンが含まれていなければなりません。
ja[1]: %element-titleには@count個以上のトークンが含まれていなければなりません。

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
ja[0]: %element-titleにはトークンをひとつしか含ませることができません。
ja[1]: %element-titleにはトークンを@count個までしか含ませることができません。

en: Content paths
ja: コンテンツパス

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
ja: デフォルトのパスパターン（下記でパターンが空欄になっているすべてのコンテンツタイプに適用）

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
ja: @node_typeのデフォルトのパスパターン（下記でパターンが空欄になっているすべての@node_typeコンテンツに適用）

en: Configure the Date Popup settings.
ja: 日付のポップアップ表示方法を設定します。

en: Bypass views access control
ja: ビューのアクセスコントロールを無視する

en: No results behavior
ja: 結果が返されなかった場合の動作

en: Edit @section
ja: @section を編集

en: Add view from template
ja: テンプレートからビューを追加

en: View to insert
ja: 追加するビュー

en: The view to insert into this area.
ja: このエリアに追加するビュー。

en: Inherit contextual filters
ja: コンテクスチュアルフィルターを継承する

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
ja: チェックが入っている場合、このビューには親と同じコンテクスチュアルフィルターが与えられます。

en: Recursion detected in view @view display @display.
ja: ビュー @view の ディスプレイ @display に再帰が検出されました。

en: Exception value
ja: 例外の場合の値

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ja: もしこの値を受け取った場合、フィルターは無視され、"すべての値"が適用されます

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
ja: ビューや他の引数のタイトルをオーバーライドします。"%1" を最初の引数に、"%2" を二つ目の引数に、というように使用します。

en: Provide title
ja: タイトルを設定

en: Override breadcrumb
ja: パンくずのオーバーライド

en: Provide breadcrumb
ja: パンくずを設定

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
ja: 使用したいパンくず名を入力して下さい。パーセント記号を使った置換については、"タイトル"を参照してください。

en: Specify validation criteria
ja: 検証の条件を指定

en: Action to take if filter value does not validate
ja: 入力された値が検証に失敗した際に実行するアクション

en: Display all results for the specified field
ja: 指定されたフィールドの結果を全て表示する

en: Provide default value
ja: デフォルト値を指定

en: Show "Page not found"
ja: "ページが見つかりません" を表示

en: Display a summary
ja: 要約を表示

en: Display contents of "No results found"
ja: "結果がありません" の内容を表示

en: Skip default argument for view URL
ja: ビューの URL のデフォルトの引数を無視する

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
ja: このビューの URL を構築する際に、このデフォルトの引数を含むかどうかを選択できます。デフォルトの引数を無視するのは、フィードなどの場合に役立ちます。

en: Number of records
ja: レコード数

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ja: コンテキスト内のデフォルトの並べ替え：並べ替え順

[ctx: Sort order]
en: Date
ja: コンテキスト内の日付：並べかえ順

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ja: 選択された場合、ユーザーは複数の値を入力できます。'OR' の際には1+2+3、'AND' の場合は 1,2,3 となります。

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ja: コンテキスト内のアルファベット順：並び替え順

en: Create a label
ja: ラベルの作成

en: Create a CSS class
ja: CSS クラスの作成

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ja: ソートは公開されていません。ユーザーが変更できるようにソートを公開します。

en: Expose sort
ja: ソートを公開する

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ja: このソートは公開されています。非公開にするとユーザーが変更できなくなります。

en: Hide sort
ja: ソートを非公開にする

en: Auto preview
ja: 自動プレビュー

en: Apply and continue
ja: 適用して続ける

en: No filters have been added.
ja: フィルタが追加されていません。

en: Drag to add filters.
ja: ドラッグしてフィルターに追加してください。

en: Live preview settings
ja: ライブプレビューの設定

en: Automatically update preview on changes
ja: 自動的に変更のプレビューを更新

en: Show the SQL query
ja: SQLクエリーを表示

en: Show performance statistics
ja: パフォーマンス統計を表示

en: Unformatted list
ja: フォーマットされていないリスト

en: Contextual filters
ja: 前後関係からみたフィルター

en: The content title.
ja: コンテンツのタイトル。

en: The date the content was posted.
ja: コンテンツが投稿された日付。

en: Whether or not the content is sticky.
ja: コンテンツが固定されているかどうか。

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
ja: コンテンツが固定されているかどうか。固定されているコンテンツを一覧の始めにもってくるなら、降順を選択してください。

en: Create a page
ja: ページを作成する

en: Hide view
ja: ビューを非表示にする

en: The date value.
ja: 日付の値

en: Customize field HTML
ja: フィールドの HTML のカスタマイズ

en: Customize label HTML
ja: ラベルの HTML のカスタマイズ

en: This display is disabled.
ja: この表示は無効です

en: Has taxonomy term ID
ja: タクソノミータームIDを含む

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
ja: 選択したタクソノミータームを含んでいればコンテンツを表示します。

en: Has taxonomy term
ja: タクソノミータームを含む

en: Query Comment
ja: クエリコメント

en: Provides a field that can reference other entities.
ja: 他のエンティティを参照することのできるフィールドを提供します。

en: Hide empty column
ja: 空の列を隠す

en: View: @view - Display: @display
ja: ビュー： @view - ディスプレイ： @display

en: Overview of fields used in all views.
ja: すべてのビューで使用されているフィールド一覧。

en: Revert to default
ja: デフォルトに戻す

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
ja: 各 @entity を画像にセットされた @field に関連付ける。

en: You don't have translatable entity types.
ja: 翻訳可能なエンティティタイプがありません。

en: Use a pager
ja: ページャーを使用する

en: Tokens related to views.
ja: ビューに関連しているトークン。

en: The description of the view.
ja: ビューについての説明。

en: The title of current display of the view.
ja: ビューの現在のディスプレイのタイトル。

en: The URL of the view.
ja: ビューの URL。

en: -Select-
ja: - 選択してください -

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDDの日付形式です。

en: Date in the form of YYYYMM.
ja: YYYYMMの日付形式です。

en: Date in the form of YYYY.
ja: YYYYの日付形式です。

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ja: （01から12）MMの日付形式です。

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
ja: このフィールド内で HTML コードを使用できます。以下のトークンを利用可能です：

en: Contextual Links
ja: コンテクスチュアルリンク

en: Used in views
ja: ビューにて使用されています

en: Views plugins
ja: Views プラグイン

en: Overview of plugins used in all views.
ja: すべてのビューで使用されているプラグイン一覧。

en: Display "Access Denied"
ja: "アクセスは許可されていません" を表示

en: There are no enabled views.
ja: 有効なビューがありません。

en: The language the comment is in.
ja: コメントが入っている言語です。
