Pushtape Music (7.x-1.0-alpha5) - en to th translation catalogue (354 entries)

en: Home
th: หน้าแรก

en: Slideshow
th: สไลด์โชว์

en: Title
th: ชื่อ

en: Body
th: เนื้อความ

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Next
th: ถัดไป

en: Pages
th: หน้า

en: delete
th: ลบ

en: Status
th: สถานะ

en: Prefix
th: คำนำหน้า

en: Suffix
th: คำต่อท้าย

en: approve
th: อนุมัติ

en: E-mail
th: อีเมล

en: Delete
th: ลบ

en: Operations
th: การดำเนินการ

en: Content
th: เนื้อหา

en: Value
th: ค่า

en: Email address
th: ที่อยู่อีเมล

en: Type
th: ชนิด

en: Author
th: ผู้เขียน

en: Replies
th: ตอบ

en: Closed
th: ปิด

en: List
th: รายการ

en: Subject
th: หัวเรื่อง

en: Actions
th: การกระทำ

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Remove
th: เอาออก

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Language
th: ภาษา

en: Read more
th: อ่านต่อ

en: more
th: มากกว่านี้

en: Enable
th: เปิดใช้

en: Disable
th: ปิดใช้งาน

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Comments
th: ความเห็น

en: More
th: เพิ่มเติม

en: Block title
th: ชื่อบล็อค

en: Taxonomy
th: หมวดหมู่

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Content types
th: ชนิดเนื้อหา

en: Home page
th: เว็บไซต์

en: Version
th: รุ่น

en: view
th: แสดง

en: all
th: ทั้งหมด

en: File
th: ไฟล์

en: Advanced options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: Links
th: ลิงก์

en: Search
th: ค้นหา

en: Reset
th: คืนค่าเดิม

en: None
th: ไม่มี

en: Number
th: หมายเลข

en: - None -
th: - ไม่มี -

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: Link
th: ลิงก์

en: Required
th: จำเป็น

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Name
th: ชื่อ

en: edit
th: แก้ไข

en: Import
th: นำเข้า

en: Book
th: หนังสือ

en: Export
th: ส่งออก

en: Taxonomy term
th: หมวดหมู่

en: Back
th: ย้อนกลับ

en: Field
th: ฟิลด์

en: Label
th: ป้ายชื่อ

en: Preview
th: แสดงตัวอย่าง

en: Save
th: บันทึก

en: Help
th: ช่วยเหลือ

en: Default
th: ค่าปริยาย

en: Summary
th: สรุป

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Open
th: เปิด

en: Small
th: เล็ก

en: Large
th: ใหญ่

en: Add new
th: เพิ่มใหม่

en: Add
th: เพิ่ม

en: View
th: ดู

en: Format
th: รูปแบบ

en: Path
th: ตำแหน่งพาธ

en: Display
th: แสดงผล

en: Menu
th: เมนู

en: Advanced settings
th: การติดตั้งขั้นสูง

en: results
th: ผล

en: search
th: ค้นหา

en: Text
th: ข้อความ

en: Keywords
th: คำค้นหา

en: ID
th: ไอดี

en: Unknown
th: ไม่รู้

en: Picture
th: รูปภาพ

en: Before
th: ก่อน

en: After
th: หลัง

en: User
th: ผู้ใช้

en: Continue
th: ดำเนินการต่อ

en: Configure
th: ตั้งค่า

en: Email
th: อีเมล์

en: Check
th: เช็ค

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Contact
th: ติดต่อ

en: Created
th: สร้างเมื่อ

en: Exclude
th: ไม่รวม

en: Are you sure you want to delete %title?
th: คุณแน่ใจว่าต้องการลบ %title?

en: All
th: ทั้งหมด

en: Active
th: ใช้งาน

en: Year
th: ปี

en: Date format
th: รูปแบบวันที่

en: Page title
th: ชื่อหัวเว็บ

en: Block
th: บล็อค

en: CSS class
th: คลาส CSS

en: Page
th: หน้า

en: Site name
th: ชื่อเว็บไซต์

en: Site slogan
th: สโลแกน

en: Never
th: ไม่เคย

en: Header
th: ส่วนหัว

en: Footer
th: ส่วนท้าย

en: Selected
th: ถูกเลือก

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Roles
th: บทบาท

en: Comment
th: ความเห็น

en: Comment ID
th: หมายเลขประจำความคิดเห็น

en: Hostname
th: ชื่อโฮสต์

en: Score
th: คะแนน

en: Published
th: จัดพิมพ์แล้ว

en: Signature
th: ข้อความลงท้าย

en: Filter
th: ตัวกรอง

en: Location
th: สถานที่ตั้ง

en: Promoted to front page
th: แสดงในหน้าแรกแล้ว

en: Log message
th: บันทึกข้อความ

en: Poll duration
th: ระยะเวลาแบบสำรวจ

en: Last access
th: เข้าชมล่าสุด

en: Field name
th: ชื่อฟิลด์

en: Fields
th: เขตข้อมูล

en: Average
th: เฉลี่ย

en: Count
th: จำนวน

en: Mode
th: รูปแบบ

en: Last update
th: ปรับปรุงล่าสุด

en: %time ago
th: %time ก่อนหน้า

en: Sort order
th: ลำดับการเรียง

en: Up
th: ขึ้น

en: This field is required.
th: ช่องนี้จำเป็นต้องกรอก

en: Maximum
th: อย่างสูง

en: Medium
th: ปานกลาง

en: Caching
th: ตั้งค่าแคช

en: Month
th: เดือน

en: Details
th: รายละเอียด

en: System
th: ระบบ

en: State
th: รัฐ

en: Owner
th: เจ้าของ

en: OR
th: หรือ

en: node
th: โหนด

en: General
th: ทั่วไป

en: Recent posts
th: เนื้อหาล่าสุด

en: Day
th: วัน

en: Table
th: ตาราง

en: Now
th: เดี๋ยวนี้

en: Start date
th: วันเริ่ม

en: !time ago
th: !time ก่อน

en: Other
th: อื่นๆ

en: Navigation
th: นำทาง

en: Basic
th: พื้นฐาน

en: Link URL
th: ลิงค์ URL

en: User login
th: ล็อกอิน

en: Add new comment
th: แสดงความเห็น

en: String
th: ข้อความ

en: Case
th: ตัวพิมพ์

en: Users
th: ผู้ใช้

en: Referrer
th: อ้างอิง

en: Maximum length
th: ความยาวสูงสุด

en: Anonymous
th: ผู้ไม่ประสงค์ออกนาม

en: <All>
th: <ทั้งหมด>

en: Ascending
th: เรียงน้อยไปมาก

en: Descending
th: เรียงจากมากไปน้อย

en: Optional
th: ไม่จำเป็น

en: Order
th: เรียงตาม

en: Recent comments
th: ความคิดเห็นล่าสุด

en: Uncategorized
th: ไร้หมวดหมู่

en: IP Address
th: หมายเลข IP

en: Profile
th: ประวัติผู้ใช้

en: Save settings
th: บันทึกค่า

en: Operation
th: การดำเนินการ

en: reply
th: ตอบ

en: Duration
th: เวลาสอบ

en: Protocol
th: โปรโตคอล

en: Sort by
th: เรียงลำดับตาม

en: Size of textfield
th: ขนาดช่องข้อความ

en: Authoring information
th: ข้อมูลผู้เขียน

en: Hidden
th: ซ่อน

en: Show
th: แสดง

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
th: ระบุตำแหน่งในระบบของ Drupal 1 ตำแหน่งต่อบรรทัด ตัวอักษร '*' ทำหน้าที่เป็น wildcard ตัวอย่างเช่นตำแหน่ง %blog หมายถึงหน้าบล็อกหลัก และ %blog-wildcard หมายถึงบล็อกของผู้ใช้แต่ละคนทุกบล็อก ถ้าต้องการหน้าแรก ให้ใช้ %front

en: Full text
th: เนื้อหาทั้งหมด

en: Date/Time
th: วัน/เวลา

en: Search results
th: ผลการค้นหา

en: Your search yielded no results
th: ไม่พบสิ่งที่คุณต้องการค้นหา

en: Front page
th: หน้าแรก

en: Languages
th: ภาษา

en: Available tokens
th: Token ที่สามารถนำไปใช้ได้

en: Publishing options
th: ตั้งค่าการตีพิมพ์

en: Configure block
th: ตั้งค่าบล็อค

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: Select list
th: รายการที่เลือก

en: Text field
th: ช่องข้อความ

en: Granularity
th: ความละเอียด

en: None.
th: ไม่มี

en: Revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: Greater than
th: มากกว่า

en: Less than
th: น้อยกว่า

en: Log out
th: ออก

en: Blocked
th: ถูกบล็อค

en: open
th: เปิด

en: Forums
th: กระดานสนทนา

en: revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: Track
th: ตามรอย

en: Permissions
th: สิทธิ์

en: Date created
th: วันที่สร้าง

en: Not published
th: ไม่ได้ตีพิมพ์

en: Menu settings
th: ตั้งค่าเมนู

en: Color scheme
th: ชุดสี

en: Themes
th: ธีม

en: Sticky
th: ปักหมุด

en: You are here
th: คุณอยู่ที่นี่

en: cancel
th: ยกเลิก

en: Timezone
th: เขตเวลา

en: Slogan
th: สโลแกน

en: Apply
th: เริ่มใช้

en: Select
th: เลือก

en: Enter the terms you wish to search for.
th: ใส่คำที่คุณต้องการค้นหา

en: Menus
th: เมนู

en: Above
th: ด้านบน

en: Within
th: ภายใน

en: Add another item
th: เพิ่มรายการอื่น

en: Used in
th: ถูกใช้ใน

en: Decimal
th: ตัวเลข

en: Minimum
th: อย่างต่ำ

en: Precision
th: ความละเอียด

en: Exceptions
th: ข้อยกเว้น

en: 1 minute
th: 1 นาที

en: Permission
th: สิทธิ์

en: URL path settings
th: การตั้งค่าพาธสำหรับ URL

en: Space
th: ช่องว่าง

en: Language neutral
th: ไม่ขึ้นกับภาษา

en: Package
th: แพ็คเกจ

en: Aggregator
th: ข่าวที่ดึงมา

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
th: URL %url ไม่ต้องต้อง กรุณากรอก URL ที่ถูกต้อง เช่น http://www.example.com/feed.xml เป็นต้น

en: Context
th: บริบท

en: Book navigation
th: ดูรายการหนังสือ

en: !a comments per page
th: !a ความคิดเห็นต่อหน้า

en: Pager
th: ตัวเปลี่ยนหน้า

en: Show all
th: แสดงทุกข้อ

en: Machine name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Locked
th: ถูกล็อค

en: Account
th: บัญชีผู้ใช้

en: Data
th: ข้อมูล

en: Finish
th: ส่งข้อสอบ

en: Default order
th: การจัดลำดับเริ่มต้น

en: Number of views
th: จำนวนการเข้าชม

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: sort by @s
th: เรียงตาม @s

en: and
th: และ

en: Time ago
th: เวลาก่อนหน้า

en: Create @name
th: สร้าง @name

en: Show @count value(s)
th: แสดง @count ค่า

en: User account
th: บัญชีผู้ใช้

en: Custom format
th: กำหนดรูปแบบเอง

en: Primary tabs
th: แท็บหลัก

en: Secondary tabs
th: แท็บรอง

en: Decimal point
th: จุดทศนิยม

en: Book outline
th: หนังสือ

en: Revision information
th: ข้อมูลรุ่น

en: Comma
th: จุลภาค

en: The size of the file.
th: ขนาดของไฟล์

en: Delete link
th: ลบลิงก์

en: Format: @date
th: รูปแบบ: @date

en: No fields available.
th: ยังไม่มีช่องรับข้อมูลที่ใช้งานได้

en: Edit link
th: แก้ไขลิงก์

en: Current date
th: วันปัจจุบัน

en: Character limit
th: จำกัดอักขระ

en: No transform
th: ไม่แปลง

en: Upper case
th: ตัวพิมพ์ใหญ่

en: Lower case
th: ตัวพิมพ์เล็ก

en: Link path
th: พาธลิงก์

en: Time ago (with "ago" appended)
th: เวลาก่อนหน้า (พร้อมคำว่า "ก่อนหน้า" ต่อท้าย)

en: The title of the comment.
th: ชื่อเรื่องของความคิดเห็น

en: Comment count
th: จำนวนความคิดเห็น

en: Poll
th: แบบสำรวจ

en: contact
th: ติดต่อ

en: Machine-readable name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Contact form
th: แบบฟอร์มติดต่อ

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
th: ชื่อสำหรับอ้างอิงต้องประกอบด้วยตัวอักษรตัวเล็ก ตัวเลข และสัญประกาศ (_)

en: The value provided for %field is not a valid URL.
th: ข้อมูลที่กรอกลงในช่อง %field ไม่ใช่ที่อยู่ URL ที่ถูกต้อง

en: Search form
th: ฟอร์มค้นหา

en: Date and time
th: วันที่และเวลา

en: Content translation
th: แปลเนื้อหา

en: Text format
th: รูปแบบข้อความ

en: %name must be a positive integer.
th: %name ต้องเป็นจำนวนเต็มบวก

en: Hide if empty
th: ซ่อนถ้าว่างเปล่า

en: The unique ID of the comment.
th: หมายเลขเฉพาะสำหรับความคิดเห็น

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
th: หมายเลข IP ที่ความคิดเห็นถูกส่งมา

en: The name left by the comment author.
th: ชื่อของคนแสดงความคิดเห็น

en: The email address left by the comment author.
th: อีเมลของผู้แสดงความคิดเห็น

en: The home page URL left by the comment author.
th: เว็บไซต์ของผู้แสดงความคิดเห็น

en: The URL of the comment.
th: URL ของความคิดเห็น

en: Edit URL
th: แก้ไข URL

en: The URL of the comment's edit page.
th: URL ของหน้าแก้ไขความคิดเห็น

en: The date the comment was posted.
th: วันที่ความคิดเห็นถูกส่ง

en: The comment's parent, if comment threading is active.
th: ความคิดเห็นหลักของความคิดเห็นนี้ ถ้าเปิดใช้ลำดับความคิดเห็น

en: The node the comment was posted to.
th: node ที่ความคิดเห็นถูกส่งไป

en: The number of comments posted on a node.
th: จำนวนความคิดเห็นที่เขียนในแต่ละ node

en: New comment count
th: จำนวนความคิดเห็นใหม่

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
th: จำนวนความเขียนเห็นที่เขียนใน node นับตั้งแต่ถูกอ่านครั้งล่าสุด

en: Date changed
th: วันที่เปลี่ยนแปลง

en: All pages except those listed
th: ทุกหน้ายกเว้นในรายการ

en: Only the listed pages
th: เฉพาะหน้าที่อยู่ในรายการ

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
th: กำหนดหน้าโดยใช้ path ของหน้านั้นๆ และให้กรอกบรรทัดละ path ใช้เครื่องหมาย '*' สำหรับ path ใดๆ เช่น ถ้า path ของหน้าบล็อก คือ %blog ให้ใช้ %block-* สำหรับบล็อกส่วนตัวใดๆ ถ้าต้องการใช้หน้าแรก ให้กรอก %frong

en: - Use default -
th: - ใช้ค่าปริยาย -

en: - Basic validation -
th: - การตรวจสอบพื้นฐาน -

en: HTML element
th: อิลิเมนต์ HTML

en: Rel Text
th: ข้อความ Rel

[ctx: datetime]
en: All day
th: ทั้งวัน

[ctx: datetime]
en: Year
th: ปี

[ctx: datetime]
en: Month
th: เดือน

[ctx: datetime]
en: Day
th: วัน

en: Display:
th: แสดง:

en: starting from @isodate
th: เริ่มจาก @isodate

en: ending with @isodate
th: สิ้นสุด @isodate

[ctx: datetime]
en: Hour
th: ชั่วโมง

[ctx: datetime]
en: Minute
th: นาที

[ctx: datetime]
en: Second
th: วินาที

en: 5 minute
th: 5 นาที

en: 15 minute
th: 15 นาที

en: All Day
th: ทั้งวัน

en: Edit @section
th: แก้ไข @section

en: Number of records
th: จำนวนระเบียน

[ctx: Sort order]
en: Default sort
th: ค่าเริ่มต้น

[ctx: Sort order]
en: Date
th: วันที่

[ctx: Sort order]
en: Numerical
th: ตามลำดับเลข

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
th: ตามลำดับตัวอักษร

en: Create a label
th: สร้างป้ายชื่อ

en: Remove whitespace
th: ลบช่องว่าง

en: Start date only
th: เฉพาะวันเริ่ม

en: End date only
th: เฉพาะวันสิ้นสุด

en: Display Start date only
th: แสดงเฉพาะวันเริ่ม

en: Display End date only
th: แสดงเฉพาะวันสิ้นสุด

en: 10 minute
th: 10 นาที

en: 30 minute
th: 30 นาที

en: !start-date to !end-date
th: !start-date ถึงวันที่ !end-date

en: E.g., @date
th: เช่น @date

en: -Select-
th: -เลือก-

en: to:
th: ถึง:

en: You need to download a later version of the !colorbox and replace the old version located in the %path directory on your server.
th: คุณจำเป็นต้องดาวน์โหลดเวอร์ชั่นล่าสุดของ !colorbox และติดตั้งทับเวอร์ชั่นเดิมที่อยู่ในไดเรกทอรี %path บนเซิร์ฟเวอร์ของคุณ
