QScience (7.x-1.0) - en to he translation catalogue (91 entries)

en: select
he: בחירה

en: delete
he: מחיקה

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: Content
he: תוכן

en: Value
he: ערך

en: Item
he: פריט

en: Groups
he: קבוצות

en: Type
he: סוג

en: Author
he: מחבר/ת

en: yes
he: סוגים

en: Edit
he: עריכה

en: Settings
he: הגדרות

en: Name
he: שם

en: edit
he: עריכה

en: Label
he: תווית

en: Save
he: שמירה

en: Help
he: עזרה

en: Default
he: ברירת מחדל

en: remove
he: הסר

en: URL
he: כתובת URL

en: Event
he: אירוע

en: Continue
he: להמשיך

en: no
he: לא

en: Node
he: פריט תוכן

en: Display links
he: הצג קישורים

en: View arguments
he: ארגומנטים להיבט

en: Footer
he: כותרת תחתונה

en: Welcome
he: ברוך הבא

en: Delta
he: דלתא

en: Fields
he: שדות

en: Contains
he: מכיל

en: Mode
he: אופן ביצוע

en: N/A
he: -ללא-

en: configure
he: הגדרות

en: Advanced
he: מתקדם

en: Details
he: פרטים

en: System
he: מערכת

en: Address
he: כתובת

en: Send
he: שלח

en: General
he: כללי

en: Method
he: שיטה

en: Ascending
he: עולה

en: Descending
he: יורד

en: Arguments
he: ארגומנטים

en: Notifications
he: הודעות

en: Sort by
he: מיון לפי

en: Size of textfield
he: גודל שדה הטקסט

en: The changes have been saved.
he: השינויים נשמרו.

en: Search fields
he: שדןת חיפוש

en: Text field
he: שדה טקסט

en: Target type
he: סוג יעד

en: Permissions
he: הרשאות

en: details
he: פרטים

en: News
he: חדשות

en: Authors
he: מחברים

en: Basic configuration
he: הגדרות בסיסיות

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
he: ספק רשימת ארגומנטים מופרדת פסיקים להעברה להיבט.

en: Sort direction
he: כיוון מיון

en: Save permissions
he: שמירת הרשאות

en: The settings have been saved.
he: ההגדרות נשמרו

en: No link
he: אין קישור

en: Save and continue
he: שמירה והמשך

en: Create group
he: יצירת קבוצה

en: Autocomplete matching
he: השלמה אוטומטית

en: Starts with
he: מתחיל ב

en: Autocomplete
he: השלמה אוטומטית

en: Add new content
he: יצירת תוכן חדש

en: First sidebar
he: עמודת צד ראשונה

en: Inserted
he: הוכנס

en: Displays the fields with an optional template.
he: מציג את השדות עם תבנית אופציונלית

en: Inline fields
he: שדות בשורה (inline)

en: No blog entries have been created.
he: לא נוצרו רישומי בלוג.

en: Read the latest blog entries.
he: קרא את רישומי הבלוג האחרונים.

en: References
he: רפרנס

en: Page top
he: ראש הדף

en: Page bottom
he: תחתית הדף

en: Show links
he: הצג קישורים

en: system
he: מערכת

en: View mode
he: מצב תצוגה

en: Entity Reference
he: רפרנס ליישות

en: An autocomplete text field.
he: שדה טקסט עם השלמה אוטומטית.

en: Display the label of the referenced entities.
he: הצגת הכותרת של היישות ברפרנס.

en: Rendered entity
he: ישות מרונדרת

en: Link to the referenced entity
he: קישור ליישות שמצויינת ברפרנס

en: Rendered as @mode
he: רונדר כ@mode

en: Autocomplete (Tags style)
he: השלמה אוטומטית (בסגנון תגיות)

en: Don't sort
he: ללא מיון

en: A property of the base table of the entity
he: תכונה מטבלת הבסיס של היישות

en: A field attached to this entity
he: שדה שמצורף ליישות זו

en: Entity Reference Source
he: מקור הרפרנס ליישות

en: Entity Reference list
he: רשימת רפרנס ליישויות
