QScience (7.x-1.0) - en to id translation catalogue (84 entries)

en: select
id: Pilih

en: delete
id: hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Item
id: Barang

en: Groups
id: Grup-grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: yes
id: ya

en: Edit
id: Sunting

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: remove
id: buang

en: Event
id: Acara

en: Continue
id: Lanjutkan

en: no
id: tidak

en: Display links
id: Tampilkan tautan

en: View arguments
id: Argumen view

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Fields
id: Bidang isian

en: Contains
id: Mengandung

en: N/A
id: T/T

en: configure
id: konfigurasi

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Details
id: Rincian

en: System
id: Sistem

en: Address
id: Alamat

en: Send
id: Kirim

en: General
id: Umum

en: Method
id: Metode

en: here
id: di sini

en: Public Key
id: Kunci Publik

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Search fields
id: Bidang pencarian

en: Text field
id: Bidang isian teks

en: Permissions
id: Izin

en: details
id: detil

en: News
id: Berita

en: Examples
id: Contoh

en: Basic configuration
id: Konfigurasi dasar

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
id: Tambahkan daftar argumen yang dipisahkan oleh koma untuk dikirimkan ke view.

en: Keys
id: Kunci

en: Sort direction
id: Arah sortir

en: Save permissions
id: Simpan kewenangan

en: The settings have been saved.
id: Setingan telah disimpan

en: No link
id: TIdak ada tautan.

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Add new content
id: Tambahkan konten baru

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Inserted
id: Disisipkan

en: Displays the fields with an optional template.
id: Tampilkan data dengan sebuah template opsional.

en: Inline fields
id: Bidang inline

en: No blog entries have been created.
id: Tidak ada entri blog yang sudah dibuat.

en: Read the latest blog entries.
id: Baca artikel blog terbaru.

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Show links
id: Tampilkan tautan

en: system
id: sistem

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Display the label of the referenced entities.
id: Tampilkan label entitas rujukan.

en: Rendered entity
id: Entitas yang dihasilkan

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
id: Tampilkan referensi entitas yang telah diberikan oleh entity_view().

en: Link label to the referenced entity
id: Tautkan label pada entitas yang menjadi acuan

en: Link to the referenced entity
id: Tautan ke entitas rujukan

en: Rendered as @mode
id: Ditampilkan sebagai @mode

en: Change handler
id: Ubah handler

en: Autocomplete (Tags style)
id: Pelengkapan otomatis (bergaya Tag)

en: The selected selection handler is broken.
id: Penangan pilihan yang dipilih rusak.

en: Entity Reference Source
id: Sumber referensi entitas

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
id: <strong>Note:</strong> Pada tampilan 'Refernsi Entitas', semua bidang akan ditampilkan berjajar kecuali pemilihan eksplisit atas bidang yang berjajar di buat di sini.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
id: Pilih bidang yang akan di cari ketika menggunakan widget pelengkap otomatis.
