QScience (7.x-1.2) - en to fi translation catalogue (172 entries)

en: select
fi: valitse

en: delete
fi: poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Item
fi: Nimike

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: yes
fi: kyllä

en: Yes
fi: Kyllä

en: cron
fi: cron-ajastin

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Settings
fi: Asetukset

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Label
fi: Tunnus

en: Save
fi: Tallenna

en: Help
fi: Ohje

en: Default
fi: Oletus

en: remove
fi: poista

en: Event
fi: Tapahtumat

en: Continue
fi: Jatka

en: no
fi: ei

en: Advanced Settings
fi: Edistyneet asetukset

en: Display links
fi: Näytä linkit

en: View arguments
fi: Näytön argumentit

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Fields
fi: Kentät

en: Contains
fi: Sisältää

en: Mode
fi: Tila

en: N/A
fi: Ei saatavilla

en: configure
fi: Muokkaa

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: System
fi: Järjestelmä

en: Address
fi: Osoite

en: Send
fi: Lähetä

en: An error occurred
fi: Tapahtui virhe

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: Method
fi: Tapa

en: here
fi: täällä

en: General Settings
fi: Yleiset asetukset

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Descending
fi: Laskeva

en: Arguments
fi: Argumentit

en: false
fi: epätosi

en: true
fi: tosi

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Size of textfield
fi: Tekstikentän koko

en: The changes have been saved.
fi: Muutokset on tallennettu.

en: Search fields
fi: Hakukentät

en: Text field
fi: Tekstikenttä

en: Target type
fi: Kohdetyyppi

en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: details
fi: yksityiskohdat

en: Taxonomy index
fi: Sanastoindeksi

en: Run
fi: Suorita

en: Examples
fi: Esimerkit

en: Timeout
fi: Aikakatkaisu

en: Authors
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Basic configuration
fi: Perusasetukset

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fi: Syötä pilkuin eroteltu lista näkymälle syötettävistä argumenteista.

en: Keys
fi: Avaimet

en: Advanced configuration
fi: Edistyneet valinnat

en: Public key
fi: Julkinen avain

en: Sort direction
fi: Lajittelusuunta

en: Save permissions
fi: Tallenna käyttöoikeudet

en: Patterns
fi: Sisältöpolut

en: Private key
fi: Yksityinen avain

en: The settings have been saved.
fi: Asetukset on tallennettu.

en: Instances
fi: Instanssit

en: No link
fi: Ei linkkiä

en: Save and continue
fi: Tallenna ja jatka

en: Autocomplete matching
fi: Automaattinen täydennys

en: Starts with
fi: Alkaa

en: Autocomplete
fi: Automaattinen täydennys

en: Add new content
fi: Lisää uutta sisältöä

en: First sidebar
fi: Ensimmäinen sivupalkki

en: Inserted
fi: Lisätty

en: Displays the fields with an optional template.
fi: Näyttää kentät valinnallisella templatella.

en: Inline fields
fi: Rinnakkaiset kentät

en: No blog entries have been created.
fi: Yhtään blogimerkintää ei ole luotu.

en: Read the latest blog entries.
fi: Lue uusimmat blogimerkinnät.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fi: Valitse tapa jolla autocomplete vaihtoehdot haetaan. Huomaa että <em>Sisältää</em> voi aiheuttaa suorituskykyongelmia sivustoilla joissa on tuhansia solmuja.

en: References
fi: Viittaukset

en: Page top
fi: Sivun yläreunaan

en: Page bottom
fi: Sivun alareuna

en: Show links
fi: Näytä linkit

en: system
fi: järjestelmä

en: View mode
fi: Näyttötila

en: Entity id
fi: Entiteetin ID

en: Sort field
fi: Lajittelukenttä

en: Entity Reference
fi: Entiteettiviittaus

en: This field reference another entity.
fi: Tämä kenttä viittaa toiseen entiteettiin.

en: An autocomplete text field.
fi: Autocomplete tekstikenttä.

en: Display the label of the referenced entities.
fi: Näytä viitattujen entiteettien etiketit.

en: Rendered entity
fi: Renderöity entiteetti

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
fi: Näytä entity_view():n renderöimät viitatut entiteetit.

en: Link label to the referenced entity
fi: Linkitä etiketti viitattuun entiteettiin

en: Link to the referenced entity
fi: Linkitä viitattuun entiteettiin

en: Rendered as @mode
fi: Renderöity muodossa @mode

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type(@entity_id). Aborting rendering.
fi: Rekursiivinen renderöinti tunnistettu renderöitäessä entiteettiä tyyppiä @entity_type (@entity_id). Renderöinti peruutettu.

en: Referenced Entity
fi: Viitattu entiteetti

en: Entity Reference Autocomplete
fi: Entiteettiviittauksen automaattinen täydennys

en: Provides a field that can reference other entities.
fi: Tarjoaa kentän joka voi viitata toisiin entiteetteihin.

en: @entity entity referenced from !field_name
fi: Entiteetti @entity viitattu kentästä !field_name

en: @entity referencing @target_entity from !field_name
fi: Entiteetti @entity viittaamassa @target_entity kentästä !field_name

en: The referenced entity (@type: @id) is invalid.
fi: Viitattu entiteetti (@type: @id) ei ole kelvollinen.

en: Change handler
fi: Vaihda käsittelijää

en: Autocomplete (Tags style)
fi: Automaattinen täydennys (Tagien tavalla)

en: Simple (with optional filter by bundle)
fi: Yksinkertainen (sisältäen vaihtoehtoisen suodatuksen paketin mukaan)

en: Target bundles
fi: Kohdepaketit

en: The bundles of the entity type that can be referenced. Optional, leave empty for all bundles.
fi: Entiteettiniput joihin voidaan viitata. Jätä tyhjäksi salliaksesi kaikki paketit.

en: A bridge to the @entity entity that is referenced via !field_name
fi: Silta entiteettiin @entity johon viitataan kentässä !field_name

en: Referencing entity
fi: Viittaava entiteetti

en: A bridge to the @entity entity that is referencing @target_entity via !field_name
fi: Silta entiteettiin @entity joka viittaa kohde-entiteettiin @target_entity kentässä !field_name

en: Don't sort
fi: Älä lajittele

en: A property of the base table of the entity
fi: Entiteetin perustaulun ominaisuus

en: A field attached to this entity
fi: Kenttä liitettynä entiteettiinsä

en: Sort property
fi: Lajittelusääntö

en: @label (column @column)
fi: @label (sarake @column)

en: Entity Reference Behavior Example
fi: Esimerkki entiteettiviittauksen toiminnasta

en: Provides some example code for implementing Entity Reference behaviors.
fi: Tarjoaa esimerkkikoodia entiteettiviittauksen käyttöönottoa varten.

en: Test behavior
fi: Testaa toimintaa

en: Test instance behavior
fi: Testaa instanssin toimintaa

en: The selected behavior handler is broken.
fi: Valittu toiminnallisuuden käsittelijä on rikki.

en: The selected selection handler is broken.
fi: Valittu valinnan käsittelijä on rikki.

en: Display the id of the referenced entities.
fi: Näytä viitattujen entiteettien ID:t.

en: Render Views filters as select list
fi: Tulosta näkymän suodattimet valintalistana

en: Provides a select list for Views filters on this field. This should not be used when there are over 100 entities, as it might cause an out of memory error.
fi: Tarjoaa näkymien suodattimien valintalistan tälle kentälle. Tätä ei suositella käytettäväksi jos entiteettejä on yli sata koska se saattaa aiheuttaa aikakatkaisuja.

en: The field instance @label of @id
fi: Kenttäinstanssi @label -> @id

en: The entity type that can be referenced through this field.
fi: Entiteettityypit joihin voidaan viitata tämän kentän avulla.

en: Field behavior setting
fi: Kentän toiminnallisuusasetukset

en: Instance behavior setting
fi: Instanssien toiminnallisuusasetukset

en: There are no entities matching "%value"
fi: Hakua "%value" vastaavia entiteettejä ei löytynyt

en: Many entities are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)"
fi: Useampi kuin yksi entiteetti on nimeltään %value. Valitse minkä niistä haluat ID:n perusteella, esimerkiksi "@value (@id)"

en: Multiple entities match this reference; "%multiple"
fi: Enemmän kuin yksi entiteetti vastaa tätä viittausta; "%multiple"

en: View used to select the entities
fi: Näkymä jota käytetään entiteettien valitsemiseen

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
fi: Valitse näkymä ja näyttöruutu jota käytetään entiteettien valitsemisessa.<br />Vain näkymät jotka sisältävät "Entiteettiviittaus" kentän ovat käyttökelpoisia.

en: No eligible views were found. <a href="@create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href="@existing">existing view</a>.
fi: Käyttökelpoisia näkymiä ei löytynyt. <a href="@create">Luo uusi näkymä</a> sisältäen <em>Entiteettiviittaus</em> kentän, tai lisää kenttä johonkin <a href="@existing">olemassaolevaan näkymään</a>.

en: entityreference
fi: entiteettiviittaus

en: The view %view_name is no longer eligible for the %field_name field.
fi: Näkymä %view_name ei ole enää kelvollinen kentälle %field_name.

en: Views: Filter by an entity reference view
fi: Näkymät: Suodata entiteettiviittauksen perusteella

en: Entity Reference Source
fi: Entiteettiviittauksen lähde

en: Entity Reference list
fi: Entiteettiviittauslista

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
fi: Näkymä "@display" vaatii hakukenttiä toimiakseen kunnolla. Tarkista Entiteettiviittausten listamuodon asetukset.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
fi: Näkymä "@display" käyttää kenttää %field hakukenttänä mutta kenttää ei ole enää olemassa. Tarkista Entiteettiviittauksen listamuodon asetukset.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
fi: <strong>Huomaa:</strong> 'Entiteettiviittaus'-näkymissä kaikki kentät näytetään sisennettyinä paitsi jos nimeomaan valitset jonkin muun esitystavan.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
fi: Valitse kentät joista haetaan käytettäessä automaattisesti täydentyvää kenttää.

en: (duplicate)
fi: (monista)

en: Let's Get Started!
fi: Aloitetaan!

en: Entity selection
fi: Entiteetin valinta

en: Additional behaviors
fi: Lisätoiminnot

en: Do not display links
fi: Älä näytä linkkejä

en: Do something on load!
fi: Tee jotakin ladattaessa!

en: Do something on insert!
fi: Tee jotakin syötettäessä!

en: Do something on update!
fi: Tee jotakin päivitettäessä!

en: Do something on delete!
fi: Tee jotakin poistettaessa!

en: Do something on load, on the instance level!
fi: Tee jotakin ladattaessa, instanssikohtaisesti!

en: Do something on insert, on the instance level!
fi: Tee jotakin tallennettaessa, instanssikohtaisesti!

en: Do something on update, on the instance level!
fi: Tee jotakin päivitettäessä, instanssikohtaisesti!

en: Do something on delete, on the instance level!
fi: Tee jotakin poistettaessa, instanssikohtaisesti!

en: The views entity selection mode requires a view.
fi: Näkymäperusteinen valintatapa vaatii näkymän.

en: This behavior can only be set when the target type is taxonomy_term, but the target of this field is %target.
fi: Tämä toiminta voidaan asettaa vain jos kohdetyyppi on luokittelutermi (taxonomy_term); tämän kentän kohdetyyppi on %target.

en: This behavior can only be set when the entity type is node, but the entity type of this instance is %type.
fi: Tämä toiminta voidaan asettaa vain jos entiteetin tyyppi on solmu; tämän kentän kohdetyyppi on %type.

en: This core variable "taxonomy_maintain_index_table" is disabled.
fi: Drupal-ytimen muuttuja "taxonomy_maintain_index_table" on poissa käytöstä.

en: Include the term references created by instances of this field carried by node entities in the core {taxonomy_index} table. This will allow various modules to handle them like core term_reference fields.
fi: Sisällä instanssien luomat termien viittaukset ytimen {taxonomy_index} taulusta. Tämä mahdollistaa eri moduulien käsitellä niitä kuten ytimen term_reference kenttiä.

en: Show ID
fi: Näytä ID

en: A subtheme of Shiny customized for Commerce Kickstart.
fi: Aliteema Shiny teemasta, kustomoitu Commerce Kickstartille.
