QScience (7.x-1.2) - en to ja translation catalogue (118 entries)

en: select
ja: 選択

en: delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Item
ja: 項目

en: Groups
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: yes
ja: はい

en: Yes
ja: はい

en: Edit
ja: 編集

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: remove
ja: 除去

en: Event
ja: イベント

en: Continue
ja: 継続

en: no
ja: いいえ

en: Node
ja: ノード

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Display links
ja: リンクを表示

en: View arguments
ja: ビューの引数

en: Footer
ja: フッター

en: Welcome
ja: 歓迎

en: Fields
ja: フィールド

en: Contains
ja: 含む

en: Mode
ja: モード

en: configure
ja: 設定

en: Advanced
ja: 高度

en: Details
ja: 詳細

en: System
ja: システム

en: Address
ja: 住所

en: Send
ja: 送信

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: General
ja: 全般

en: Method
ja: メソッド

en: here
ja: こちら

en: General Settings
ja: 基本設定

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Arguments
ja: 引数

en: false
ja: 偽

en: true
ja: 真

en: Notifications
ja: 通知

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Search fields
ja: 検索フィールド

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: Target type
ja: ターゲットタイプ

en: Permissions
ja: 権限

en: details
ja: 詳細

en: Examples
ja: 例

en: Authors
ja: 著者

en: Basic configuration
ja: 基本設定

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ja: ビューへ渡す引数のリストをコンマ（,）で区切って設定してください。

en: Field Name
ja: フィールド名

en: Notification
ja: 通知

en: Public key
ja: 公開鍵

en: Sort direction
ja: 並べ替えの向き

en: Save permissions
ja: 権限の保存

en: Patterns
ja: パターン

en: Private key
ja: 秘密鍵

en: The settings have been saved.
ja: 設定を保存しました

en: Instances
ja: インスタンス

en: No link
ja: リンクなし

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Create group
ja: グループを作成

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Add new content
ja: 新規コンテンツを追加

en: First sidebar
ja: 第1サイドバー

en: Inserted
ja: 挿入

en: Displays the fields with an optional template.
ja: 任意のテンプレートでフィールドを表示します。

en: Inline fields
ja: インラインフィールド

en: No blog entries have been created.
ja: ブログエントリーが作成されていません。

en: Read the latest blog entries.
ja: 最新のブログエントリーを表示

en: References
ja: 参照

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Show links
ja: リンクを表示

en: set
ja: セット

en: system
ja: システム

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Entity id
ja: エンティティ id

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照

en: An autocomplete text field.
ja: 自動補完されるテキストフィールド。

en: Display the label of the referenced entities.
ja: 参照先エンティティのラベルを表示します。

en: Rendered entity
ja: 描画されたエンティティ

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
ja: entity_view() によって描画されている参照先エンティティを表示します。

en: Link label to the referenced entity
ja: ラベルを参照先エンティティへリンク

en: Link to the referenced entity
ja: 参照先エンティティへのリンク

en: Rendered as @mode
ja: @mode として描画されています

en: Provides a field that can reference other entities.
ja: 他のエンティティを参照することのできるフィールドを提供します。

en: Change handler
ja: ハンドラーの変更

en: Autocomplete (Tags style)
ja: 自動補完（タグスタイル）

en: Simple (with optional filter by bundle)
ja: シンプル(バンドルのオプションフィルター付)

en: The selected selection handler is broken.
ja: 選択されたセレクションハンドラーは壊れています。

en: View used to select the entities
ja: エンティティの選択に使用するビュー

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
ja: 参照可能なエンティティを選択するビューとディスプレイを選択してください。<br />「エンティティ参照」タイプのディスプレイがあるビューだけが適しています。

en: No eligible views were found. <a href="@create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href="@existing">existing view</a>.
ja: 適したビューが見つかりません。<em>エンティティ参照</em>ディスプレイのある<a href="@create">ビューを作成</a>するか、<a href="@existing">既存のビュー</a>にディスプレイを追加してください。

en: Views: Filter by an entity reference view
ja: Views: エンティティ参照ビューによるフィルター

en: Entity Reference Source
ja: エンティティ 参照元

en: Entity Reference list
ja: エンティティ参照リスト

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
ja: ディスプレイ "@display" が正しく動作するには、選択した検索フィールドが必要です。エンティティ参照リストのフォーマット設定を確認してください。

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
ja: ディスプレイ "@display" はフィールド %field を検索フィールドとして使用しますが、フィールドは表示されなくなります。エンティティ参照リストのフォーマット設定を確認してください。

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
ja: <strong>注意:</strong> インラインフィールドの選択をここで明確に行わない限り、'エンティティ参照' のディスプレイにおいてはすべてのフィールドをインラインで表示します。

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
ja: 自動補完ウィジェットを使用する場合に検索するフィールドを選択してください。

en: Do not display links
ja: リンクを非表示

en: The views entity selection mode requires a view.
ja: ビューズエントリ選択モードには、ビューが必要です。

en: Editorial
ja: コンテンツ編集
