QScience (7.x-1.2) - en to sv translation catalogue (118 entries)

en: select
sv: välj

en: delete
sv: radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Item
sv: Artikel

en: Groups
sv: Grupper

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: yes
sv: ja

en: Yes
sv: Ja

en: cron
sv: schemalagda aktiviteter

en: Edit
sv: Redigera

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: Default
sv: Förvald

en: remove
sv: ta bort

en: Event
sv: Händelse

en: Continue
sv: Fortsätt

en: no
sv: nej

en: Node
sv: Nod

en: Advanced Settings
sv: Utökade inställningar

en: Display links
sv: Visa länkar

en: View arguments
sv: Argument för vy

en: Footer
sv: Sidfot

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Fields
sv: Fält

en: Contains
sv: Innehåller

en: Mode
sv: Läge

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: configure
sv: konfigurera

en: Advanced
sv: Utökad

en: Details
sv: Detaljer

en: Address
sv: Adress

en: Send
sv: Skicka

en: General
sv: Allmän

en: Method
sv: Metod

en: here
sv: här

en: Public Key
sv: Offentlig nyckel

en: General Settings
sv: Allmänna Inställningar

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Arguments
sv: Argument

en: false
sv: falskt

en: true
sv: sant

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: The changes have been saved.
sv: Ändringarna har sparats.

en: Search fields
sv: Sökfält

en: Text field
sv: Textfält

en: Target type
sv: Måltyp

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: details
sv: detaljer

en: Examples
sv: Exempel

en: Basic configuration
sv: Grundläggande inställningar

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
sv: Ange en kommaseparerad lista av argument att skicka till vyn.

en: Keys
sv: Nycklar

en: Advanced configuration
sv: Avancerade inställningar

en: Notification
sv: Avisering

en: Public key
sv: Offentlig nyckel

en: Sort direction
sv: Riktning för sortering

en: Save permissions
sv: Spara behörigheter

en: Patterns
sv: Mönster

en: Private key
sv: Privat nyckel

en: The settings have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: No link
sv: Ingen länk

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: Create group
sv: Skapa grupp

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Add new content
sv: Lägg till nytt innehåll

en: First sidebar
sv: Första sidospalten

en: Inserted
sv: Infogat

en: Displays the fields with an optional template.
sv: Visar fältet med en valfri mall.

en: Inline fields
sv: Radvisa fält

en: No blog entries have been created.
sv: Inga blogginlägg har skapats.

en: Read the latest blog entries.
sv: Läs de senaste blogginläggen.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
sv: Välj metod att använda för att samla in automatiskt kompletterande förslag. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem med webbplatser som har tusentals noder.

en: available
sv: tillgänglig

en: References
sv: Referenser

en: Page top
sv: Överst på sidan

en: Page bottom
sv: Nederst på sidan

en: Show links
sv: Visa länkar

en: set
sv: grupp

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Entity id
sv: ID-nummer för objekt

en: Entity Reference
sv: Objektsreferens

en: An autocomplete text field.
sv: Ett automatiskt kompletterande textfält.

en: Display the label of the referenced entities.
sv: Visa etiketten för de refererade objekten.

en: Rendered entity
sv: Genererat objekt

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
sv: Visa de refererade objekten som genererats av entity_view().

en: Link label to the referenced entity
sv: Länketikett till det refererade objektet

en: Link to the referenced entity
sv: Länk för det refererade objektet

en: Rendered as @mode
sv: Genererad som @mode

en: Provides a field that can reference other entities.
sv: Tillhandahåller ett fält som kan referera andra objekt.

en: Change handler
sv: Byt hanterare

en: Autocomplete (Tags style)
sv: Automatisk komplettering (etiketter)

en: The selected selection handler is broken.
sv: Den valda urvalshanteraren är trasig.

en: Display the id of the referenced entities.
sv: Visa ID-numret för de refererade objekten.

en: View used to select the entities
sv: Vy som används för att välja objekten

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
sv: Välj vyn och visning som väljer de objekt som kan refereras.<br />Endast vyer med en visning av typ "Objektsreferens" kan väljas.

en: No eligible views were found. <a href="@create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href="@existing">existing view</a>.
sv: Inga valbara vyer hittades. <a href="@create">Skapa en vy</a> med en visning av typ <em>Objektsreferens</em>, eller lägg till en sådan visning till en <a href="@existing">befintlig vy</a>.

en: Views: Filter by an entity reference view
sv: Vyer: Filtrera på en vy av objektsreferens

en: Entity Reference Source
sv: Källa för Objektsreferens

en: Entity Reference list
sv: Lista för Objektsreferens

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
sv: Visning "@display" behöver ett valt sökfält som fungerar på rätt sätt. Se inställningarna för listformatet Objektsreferens.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
sv: Visning "@display" använder fält %field som sökfält men fältet finns inte längre. Se inställningarna för listformatet Objektsreferens.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
sv: <strong>Observera:</strong> I visningar för "Objektsreferens" kommer alla fält visas på samma rad såvida inte ett uttryckligt val av radfält görs här.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
sv: Välj fältet/fälten som skall sökas igenom vid användning av den automatiskt kompletterande gränssnittskomponenten.

en: Do not display links
sv: Visa inte länkar

en: The views entity selection mode requires a view.
sv: Vyns objektsväljarläge kräver en vy.

en: Editorial
sv: Redaktionell
