QScience (7.x-1.3) - en to fa translation catalogue (98 entries)

en: select
fa: انتخاب

en: delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Item
fa: آیتم

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: yes
fa: بله

en: cron
fa: کرون

en: Edit
fa: ویرایش

en: Search
fa: جستجو

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: remove
fa: حذف

en: URL
fa: نشانی

en: Event
fa: رویداد

en: ID
fa: شناسه

en: Continue
fa: ادامه

en: no
fa: خیر

en: Node
fa: محتوا

en: Advanced Settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Display links
fa: نمایش پیوندها

en: View arguments
fa: آرگومان‌های نما

en: Footer
fa: پاورقی

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Fields
fa: فیلدها

en: Contains
fa: شاملِ

en: Mode
fa: سبک

en: N/A
fa: هیچ

en: configure
fa: پیکربندی

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Details
fa: جزئیات

en: System
fa: سیستم

en: Address
fa: نشانی

en: Send
fa: ارسال

en: General
fa: عمومی

en: Method
fa: روش

en: here
fa: اینجا

en: Public Key
fa: کلید عمومی

en: General Settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Ascending
fa: صعودی

en: Descending
fa: نزولی

en: Arguments
fa: آرگومان‌ها

en: Notifications
fa: اطلاع‌رسانی‌ها

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Size of textfield
fa: اندازه فیلد متن

en: The changes have been saved.
fa: تغییرات ذخیره شد.

en: Text field
fa: فیلد متنی

en: Target type
fa: نوع داده هدف

en: Permissions
fa: مجوزها

en: details
fa: جزئیات

en: Examples
fa: مثال‌ها

en: Basic configuration
fa: پیکربندی پایه

en: Keys
fa: کلیدها

en: Notification
fa: اطلاع‌رسانی

en: Sort direction
fa: جهت مرتب سازی

en: Save permissions
fa: ذخیره کردن مجوزها

en: Patterns
fa: الگوها

en: No link
fa: بدون پیوند

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: Autocomplete matching
fa: تطابق خودکار

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Add new content
fa: افزودن محتوای جدید

en: First sidebar
fa: اولین نوار کناری

en: Friends
fa: دوستان

en: Inserted
fa: درج شد

en: Displays the fields with an optional template.
fa: نمایش دادن فیلدها با قالب بندی دلخواه

en: Inline fields
fa: فیلد های خطی

en: No blog entries have been created.
fa: هیچ محتوایی برای وبلاگ ایجاد نشده است.

en: Read the latest blog entries.
fa: آخرین محتوای وبلاگ را بخوانید.

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: Show links
fa: نمایش پیوند‌ها

en: system
fa: سیستم

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Entity id
fa: شناسه عنصر

en: Sort field
fa: فیلد مرتب‌سازی

en: Entity Reference
fa: مرجع عنصر

en: An autocomplete text field.
fa: یک فیلد متنی autocomplete

en: Display the label of the referenced entities.
fa: نمایش عنوان عناصر ارجاع‌یافته.

en: Rendered entity
fa: بخش ارائه شده

en: Provides a field that can reference other entities.
fa: ارائه فیلدی که می تواند به سایر عناصر ارجاع دهد.

en: Autocomplete (Tags style)
fa: تکمیل خودکار (حالت برچسب)

en: Simple (with optional filter by bundle)
fa: ساده (با فیلتر اختیاری بر اساس دسته)

en: A bridge to the @entity entity that is referenced via !field_name
fa: پلی به عنصر @entity که از طریق !field_name به آن ارجاع شده است.

en: A bridge to the @entity entity that is referencing @target_entity via !field_name
fa: پلی به @entity بخشی که از طریق !field_name @target_entity را مرجع قرار می دهد

en: Display the id of the referenced entities.
fa: نمایش شناسه عناصر ارجاع‌یافته.

en: Entity Reference Source
fa: منبع مرجع عنصر

en: Entity Reference list
fa: لیست مرجع عنصر
