QScience (7.x-1.3) - en to is translation catalogue (60 entries)

en: delete
is: eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Value
is: Gildi

en: Item
is: Hlutur

en: Groups
is: Hópar

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: yes
is: já

en: Edit
is: Breyta

en: Search
is: Leit

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Label
is: Merking

en: Save
is: Vista

en: Help
is: Hjálp

en: Default
is: Sjálfgefið

en: remove
is: fjarlægja

en: URL
is: vefslóð

en: Event
is: Viðburður

en: ID
is: Kenni

en: Continue
is: Halda áfram

en: no
is: nei

en: Node
is: Nóða

en: Display links
is: Birta hlekki

en: Footer
is: Fótur

en: Welcome
is: Velkomin(n)

en: To
is: Til

en: From
is: Frá

en: Fields
is: Svæði

en: Contains
is: Inniheldur

en: Mode
is: Hamur

en: N/A
is: Á ekki við

en: configure
is: stilla

en: Advanced
is: Ítarlegt

en: Details
is: Nánar

en: System
is: Kerfi

en: Address
is: Heimilisfang

en: Send
is: Senda

en: General
is: Almennt

en: Ascending
is: Hækkandi

en: Descending
is: Lækkandi

en: Arguments
is: Rök

en: Sort by
is: Raða eftir

en: The changes have been saved.
is: Breytingarnar hafa verið vistaðar.

en: Text field
is: Textareitur

en: Permissions
is: Réttindi

en: details
is: nánar

en: News
is: Fréttir

en: Examples
is: Dæmi

en: Authors
is: Höfundar

en: Basic configuration
is: Grunnstillingar

en: Save permissions
is: Vista réttindi

en: No link
is: Enginn tengill

en: Save and continue
is: Vista og halda áfram

en: Starts with
is: Byrjar á

en: Autocomplete
is: Sjálfvirk útfylling

en: Add new content
is: Bæta við efni

en: system
is: kerfi
