QScience (7.x-1.4) - en to hi translation catalogue (49 entries)

en: Content
hi: सामग्री

en: Item
hi: वस्तु

en: Author
hi: लेखक

en: cron
hi: क्रॉन

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Node
hi: नोड

en: Display links
hi: लिंक प्रदर्शित करें

en: RSS
hi: आरएसएस

en: Footer
hi: पादलेख

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Contains
hi: मे हैं

en: Mode
hi: प्रकार

en: Address
hi: पता

en: Ascending
hi: आरोही

en: Descending
hi: अवरोही

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Search fields
hi: खोज क्षेत्र

en: Basic configuration
hi: बुनियादी विन्यास

en: Sort direction
hi: क्रमबद्ध दिशा

en: No link
hi: कोई लिंक नहीं

en: Save and continue
hi: संचित करके आगे बढिए

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: Add new content
hi: नई सामग्री जोड़ें

en: No blog entries have been created.
hi: कोई ब्लॉग प्रविष्टी नही बनायीं गयी .

en: Read the latest blog entries.
hi: नई ब्लॉग प्रविष्टि पढें|

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Show links
hi: लिंक देखें

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: An autocomplete text field.
hi: एक स्वत: पूर्ण पाठ क्षेत्र ।

en: Display the label of the referenced entities.
hi: संदर्भित संस्थाओं के लेबल प्रदर्शित करें

en: Rendered entity
hi: रेंडर की गई इकाई

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
hi: entity_view() द्वारा प्रदत्त संदर्भित संस्थाओं को प्रदर्शित करें।

en: Link label to the referenced entity
hi: संदर्भित इकाई के लिए लिंक लेबल

en: Link to the referenced entity
hi: संदर्भित इकाई के लिए लिंक

en: Rendered as @mode
hi: @mode के रूप में प्रस्तुत किया गया

en: Change handler
hi: हैंडलर बदलें

en: The selected selection handler is broken.
hi: चयनित चयन हैंडलर टूट गया है।

en: Editorial
hi: संपादकीय
