QScience (7.x-1.5) - en to da translation catalogue (98 entries)

en: Content
da: Indhold

en: Item
da: Element

en: Author
da: Forfatter

en: Edit
da: Redigér

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: Default
da: Standard

en: Event
da: Begivenhed

en: Continue
da: Fortsæt

en: Node
da: Indholdselement

en: Display links
da: Vis links

en: View arguments
da: Argumenter til oversigt

en: Footer
da: Sidefod

en: Welcome
da: Velkommen

en: Fields
da: Felter

en: Contains
da: Indeholder

en: Mode
da: Tilstand

en: Address
da: Adresse

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Parameters
da: Parametre

en: Search fields
da: Søgefelter

en: Text field
da: Tekstfelt

en: Target type
da: Måltype

en: News
da: Nyheder

en: Authors
da: Forfattere

en: Basic configuration
da: Grundlæggende indstillinger

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
da: Angiv en kommasepareret liste af argumenter til visningen.

en: Advanced configuration
da: Avancerede indstillinger

en: Sort direction
da: Sorteringsretning

en: Patterns
da: Mønstre

en: No link
da: Intet link

en: Save and continue
da: Gem og fortsæt

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Add new content
da: Tilføj nyt indhold

en: First sidebar
da: Første sidepanel

en: Displays the fields with an optional template.
da: Viser felterne med en valgfri skabelon.

en: Inline fields
da: Indlejrede felter

en: No blog entries have been created.
da: Der er ingen blogindlæg at vise.

en: Read the latest blog entries.
da: Læs seneste blogindlæg.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af indholdselementer.

en: Page top
da: Sidehovede

en: Page bottom
da: Sidefod

en: Show links
da: Vis links

en: Entity id
da: Entity ID

en: Sort field
da: Sorteringsfelt

en: This field reference another entity.
da: Dette felt refererer til en anden entity.

en: An autocomplete text field.
da: Et tekstfelt med autofuldførelse.

en: Display the label of the referenced entities.
da: Vis label for de refererede entities.

en: Rendered entity
da: Renderet entity

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
da: Vis de refererede entities renderet af entity_view().

en: Link label to the referenced entity
da: Link label til den refererede entity

en: Link to the referenced entity
da: Link til den refererede entity

en: Rendered as @mode
da: Renderet som @mode

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type(@entity_id). Aborting rendering.
da: Rekursiv rendering detekteret ved rendering af entity @entity_type(@entity_id). Afbryder rendering.

en: Referenced Entity
da: Refereret entity

en: Provides a field that can reference other entities.
da: Et felt som kan referere til andre entities.

en: @entity entity referenced from !field_name
da: @entity entity refereret fra !field_name

en: @entity referencing @target_entity from !field_name
da: @entity refererer til @target_entity fra !field_name

en: The referenced entity (@type: @id) is invalid.
da: Den refererede entity (@type: @id) er ugyldig.

en: Change handler
da: Skift handler

en: Autocomplete (Tags style)
da: Autocomplete (tags-style)

en: Simple (with optional filter by bundle)
da: Simple (med valgfrit bundle-filter)

en: The bundles of the entity type that can be referenced. Optional, leave empty for all bundles.
da: Bundles af entity-typen, som der kan refereres til. Lad feltet stå tomt for at bruge alle bundles.

en: A bridge to the @entity entity that is referenced via !field_name
da: En bro til den @entity entity som der refereres til via !field_name

en: Referencing entity
da: Refererende entity

en: A bridge to the @entity entity that is referencing @target_entity via !field_name
da: En bro til den @entity entity som refererer til @target_entity via !field_name

en: Don't sort
da: Ingen sortering

en: A property of the base table of the entity
da: En egenskab ved basistabellen for den pågældende entity

en: A field attached to this entity
da: Et felt knyttet til denne entity

en: Sort property
da: Sorteringsegenskab

en: @label (column @column)
da: @label (kolonne @column)

en: Provides some example code for implementing Entity Reference behaviors.
da: Eksempler på implementering af Entity Reference behaviors.

en: The selected behavior handler is broken.
da: Den valgte behavior handler er i stykker.

en: The selected selection handler is broken.
da: Den valgte selection handler er i stykker.

en: Display the id of the referenced entities.
da: Vis ID på de refererede entities.

en: Render Views filters as select list
da: Rendér Views-filter som en select-liste

en: Provides a select list for Views filters on this field. This should not be used when there are over 100 entities, as it might cause an out of memory error.
da: Viser en select-liste for filtre på dette felt. Bør ikke anvendes hvis der er mere end 100 entitites, da det kan resultere i "out of memory"-fejl.

en: View used to select the entities
da: View som bruges til at udvælge entiteter

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
da: Vælg viewet og displayet som udvælger de entities, der kan henvises til. Kun views med et display af typen "Entity-rereference" kan bruges.

en: No eligible views were found. <a href="@create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href="@existing">existing view</a>.
da: Ingen kvalificerede views fundet. <a href="@create">Opret et view</a> med et <em>Entity Reference</em>-display, eller tilføj et sådant display til et <a href="@existing">eksisterende view</a>.

en: Views: Filter by an entity reference view
da: Views: Filtrér efter et entity-reference view

en: Entity Reference Source
da: Entity-referencekilde

en: Entity Reference list
da: Entity-referenceliste

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
da: Displayet "@display" skal have et søgefelt for at virke korrekt. Se indstillingerne for entity-reference listeformatet.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
da: Displayet "@display" bruger feltet %field som søgefelt, men feltet er ikke længere tilgængeligt. Se indstillingerne for entity-reference listeformatet.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
da: <strong>Bemærk:</strong> I 'Entity Reference' displays bliver alle felter vist inline medmindre der foretages et eksplicit valg af felter her.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
da: Vælg de felter som autocomplete widget skal søge i.

en: Do not display links
da: Vis ikke links

en: The views entity selection mode requires a view.
da: Views entity selection mode kræver et view.

en: Editorial
da: Redaktionel
