qTip (Stylish jQuery Tooltips) (7.x-2.0-rc1) - en to fr translation catalogue (62 entries)

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Title
fr: Titre

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: List
fr: Lister

en: Edit
fr: Modifier

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Export
fr: Exporter

en: Core
fr: Cœur

en: Event
fr: Évènement

en: Text
fr: Texte

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Inactive
fr: Inactif

en: Border
fr: Bordure

en: Example
fr: Exemple

en: Method
fr: Méthode

en: Events
fr: Évènements

en: here
fr: ici

en: Clone
fr: Cloner

en: Do not display
fr: Ne pas afficher

en: Show
fr: Afficher

en: Revert
fr: Rétablir

en: Red
fr: Rouge

en: Color scheme
fr: Schéma de couleurs

en: Storage
fr: Stockage

en: Hide
fr: Masquer

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Title text
fr: Texte du titre

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Shadow
fr: Ombre

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Offset
fr: Décalage

en: Rounded corners
fr: Coins arrondis

en: Target
fr: Cible

en: Hover
fr: Survol

en: Blur
fr: Flou

en: Light
fr: Léger

en: Click
fr: Clic

en: Custom text
fr: Texte personnalisé

en: Leave
fr: Quitter

en: Placement
fr: Emplacement

en: Tooltip
fr: Info-bulle

en: In code
fr: Dans le code

en: Use context keywords
fr: Utiliser des mots-clés contextuels

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
fr: Si coché, les mots-clés contextuels seront substitués à ce contenu.

en: @identifier: @title
fr: @identifier : @title

en: Sample text
fr: Texte d'exemple

en: Only the listed pages
fr: Seulement les pages listées

en: Machine Name
fr: Nom système

en: - Select a value -
fr: - Choisir une valeur -

en: Cream
fr: Crème

en: Dark
fr: Sombre

en: callback
fr: procédure de rappel (callback)

en: Development (uncompressed)
fr: Développement (non compressé)

en: - Default -
fr: - Par défaut -
