qTip (Stylish jQuery Tooltips) (7.x-2.0-rc3) - en to pt translation catalogue (62 entries)

en: Focus
pt: Foco

en: User interface
pt: Interface de usuário

en: Title
pt: Título

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: List
pt: Lista

en: Version
pt: Versão

en: Edit
pt: Editar

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Export
pt: Exportar

en: Event
pt: Evento

en: Text
pt: Texto

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Inactive
pt: Inativo

en: Border
pt: Borda

en: Example
pt: Exemplo

en: Method
pt: Método

en: Events
pt: Eventos

en: here
pt: aqui

en: Clone
pt: Clonar

en: Position
pt: Posição

en: Do not display
pt: Não exibir

en: Show
pt: Exibir

en: Delay
pt: Atraso

en: Revert
pt: Reverter

en: Red
pt: Vermelho

en: Style
pt: Estilo

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Debug
pt: Depurar

en: Hide
pt: Ocultar

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: Title text
pt: Texto do título

en: Miscellaneous
pt: Variados

en: Shadow
pt: Sombra

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Rounded corners
pt: Cantos arredondados

en: Hover
pt: Ao passar do mouse

en: Click
pt: Clique

en: Custom text
pt: Texto personalizado

en: Leave
pt: Deixar

en: Tooltip
pt: Dica

en: In code
pt: em código

en: Use context keywords
pt: Usar palavras-chave de contexto

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
pt: Se marcado, palavras-chave de contexto serão substituídas neste conteúdo.

en: Substitutions
pt: Substituições

en: Only the listed pages
pt: Apenas nas páginas listadas

en: Machine Name
pt: Nome de Máquina

en: - Select a value -
pt: - Selecione um valor -

en: Dark
pt: Escuro

en: - Default -
pt: - Padrão -

en: Instance
pt: Instância

en: Title: %title
pt: Título: %title
