Questions field (7.x-1.1) - en to he translation catalogue (74 entries)

en: Delete
he: מחיקה

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: Value
he: ערך

en: Type
he: סוג

en: Description
he: תיאור

en: Disabled
he: מושבת

en: Overview
he: סקירה

en: Edit
he: עריכה

en: None
he: ללא

en: Weight
he: משקל

en: Multiple
he: מרובה

en: Required
he: נדרש

en: Name
he: שם

en: Field
he: שדה

en: Label
he: תווית

en: Save
he: שמירה

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Sunday
he: ראשון

en: Monday
he: שני

en: Tuesday
he: שלישי

en: Wednesday
he: רביעי

en: Thursday
he: חמישי

en: Friday
he: שישי

en: Saturday
he: שבת

en: Add
he: הוספה

en: Display
he: תצוגה

en: Email
he: דוא"ל

en: Options
he: אפשרויות

en: Separator
he: מפריד

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
he: אופציונלי. השורות הכבדות יותר בתפריט שוקעות למטה בעוד שהקלות יותר ממוקמות ליד ראש התפריט.

en: Inline
he: בשורה (inline)

en: Is equal to
he: שווה ל

en: Is not equal to
he: לא שווה ל

en: Width
he: רוחב

en: Height
he: גובה

en: Textfield
he: שדה טקסט

en: Position
he: מיקום

en: American Samoa
he: סמואה האמריקאית

en: Georgia
he: גאורגיה

en: Guam
he: גואם

en: Marshall Islands
he: איי מרשל

en: Palau
he: פלאו

en: Puerto Rico
he: פוארטו ריקו

en: Countries
he: מדינות

en: Reversed
he: בסדר הפוך

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
he: תיאור קצר של השדה שישמש כעזרה עבור המשתמש כדי למלא את הטופס.

en: Check this option if the user must enter a value.
he: סמנו אפשרות זו באם המשתמש חייב להזין ערך.

en: Default value
he: ערך ברירת מחדל

en: Questions
he: שאלות

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
he: תסמן את האפשרות הזאת באם המשתמש יכול לבחור כמה ערכים.

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
he: אפשרות ליצירת רשימות לבחירה כתיבות, כפתורי רדיו, או רשימות.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
he: אזור הכולל אפשרות להקלדת מספר רב של שורות טקסט.

en: Basic textfield type.
he: שדה טקסט בסיסי.

en: Above
he: מעל

en: Machine name
he: שם מכונה

en: Validation
he: וידוא

en: Ordered list
he: רשימה מסודרת

en: Unordered list
he: רשימה לא מסודרת

en: starting from @count
he: מתחיל מ-@count

en: Display type
he: סוג תצוגה

en: Is not one of
he: אינו אחד מ-

en: Is one of
he: הינו אחד מתוך

en: Examples: $, #, -.
he: דוגמאות: $, #, -.

en: Simple separator
he: מפריד פשוט

en: Placeholder
he: שומר מקום

en: Textarea
he: אזור לטקסט חופשי

en: Days of the week
he: ימי השבוע

en: (first item is 0)
he: (הפריט הראשון הוא 0)

en: (start from last values)
he: (להתחיל מהערכים האחרונים)

en: Select options
he: אופצית בחירה

en: Other...
he: אחר...

en: US states
he: מדינות בארה"ב

en: Save component
he: שמירת מרכיב

en: Description above field
he: תיאור מעל לשדה
