Questions field (7.x-1.17) - en to fi translation catalogue (167 entries)

en: select
fi: valitse

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Type
fi: Tyyppi

en: Description
fi: Kuvaus

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: File
fi: Tiedosto

en: Edit
fi: Muokkaa

en: None
fi: Ei mitään

en: Weight
fi: Paino

en: Image
fi: Kuva

en: Types
fi: Tyypit

en: Multiple
fi: Monivalinta

en: Required
fi: Pakollinen

en: Category
fi: Kategoria

en: Name
fi: Nimi

en: Field
fi: Kenttä

en: Label
fi: Tunnus

en: Save
fi: Tallenna

en: Default
fi: Oletus

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Archives
fi: Arkistot

en: Add
fi: Lisää

en: Format
fi: Muoto

en: Display
fi: Näyttö

en: Picture
fi: Kuva

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Options
fi: Valinnat

en: Separator
fi: Erotin

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
fi: Valinnainen. Painavammat valikkokohdat "uppoavat" valikon pohjalle ja kevyemmät nousevat ylös.

en: Inline
fi: Avoin

en: Is equal to
fi: On yhtä kuin

en: Is not equal to
fi: Ei ole yhtä kuin

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Textfield
fi: Tekstikenttä

en: Email format
fi: Sähköpostin muoto

en: Position
fi: Sijoitus

en: CSS classes
fi: CSS-luokat

en: show
fi: näytä

en: American Samoa
fi: Amerikan Samoa

en: Marshall Islands
fi: Marshallinsaaret

en: Countries
fi: Maat

en: Maxlength
fi: Enimmäispituus

en: Reversed
fi: Käänteistetty

en: Documents
fi: Dokumentit

en: Allowed file extensions
fi: Sallitut tiedostopäätteet

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
fi: Tätä käytetään kuvaavana otsikkona lomakkeen elementin yhteydessä

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
fi: Lyhyt kuvaus kentästä. Tämä toimii apuna lomaketta täyttävälle käyttäjälle.

en: Check this option if the user must enter a value.
fi: Valitse tämä jos käyttäjän on pakko antaa jokin arvo.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
fi: Kenttäavain %field_key on väärässä muodossa. Käytä vain pieni kirjaimia sekä alaviivoja.

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: The default value of the field.
fi: Kentän oletusarvo.

en: Width of the textfield.
fi: Tekstikentän leveys

en: User email as default
fi: Oletusarvona on käyttäjän sähköposti

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
fi: Jos tämä on valittuna, oletusarvona tässä kentässä on sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköpostiosoite.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
fi: Määrittele tämä kenttä ei-muokattavaksi. Toiminto on käytännöllinen kiinteiden oletusarvojen asettamisessa.

en: Questions
fi: Kysymykset

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
fi: Valitse tämä, jos käyttäjän on sallittua valita useita arvoja.

en: Listbox
fi: Listalaatikko

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
fi: Sallii erilaisten valintalistojen luomisen.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
fi: Isot tekstialueet, jotka sallivat tekstin syöttämisen monirivisesti.

en: Basic textfield type.
fi: Perustyyppinen tekstikenttä.

en: California
fi: Kalifornia

en: North Carolina
fi: Pohjois-Carolina

en: North Dakota
fi: Pohjois-Dakota

en: South Carolina
fi: Etelä-Carolina

en: South Dakota
fi: Etelä-Dakota

en: West Virginia
fi: Länsi-Virginia

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Validation
fi: Validointi

en: Ordered list
fi: Järjestetty lista

en: Unordered list
fi: Järjestämätön lista

en: starting from @count
fi: alkaen kohdasta @count

en: Resizable
fi: Muuttuvakokoinen

en: Display type
fi: Näkymän tyyppi

en: Is not one of
fi: Ei ole yksikään

en: Is one of
fi: On yksi

en: Delete the %name component?
fi: Poistetaanko %name komponentti?

en: Component %name deleted.
fi: Komponentti %name on poistettu.

en: Token values
fi: Merkkiarvot

en: Leaving blank will use the default size.
fi: Jos kenttä on tyhjä, käytetään oletusarvoista kokoa.

en: Filesize (KB)
fi: Tiedostokoko (kt)

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
fi: Tässä listassa listattujen vaihtoehtojen on oltava yksilöllisiä. Seuraavia arvoja on käytetty useamman kerran:

en: Make this field resizable by the user.
fi: Anna käyttäjän muuttaa kentän kokoa.

en: Examples: $, #, -.
fi: Esimerkit $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
fi: Esimerkit lb, kg, %.

en: Simple separator
fi: Yksinkertainen erottaja

en: Placeholder
fi: Paikkamerkki

en: Textarea
fi: Tekstialue

en: Progress indicator
fi: Edistymisentunnistin

en: Bar with progress meter
fi: Palkki edistymisentunnistimella

en: Days of the week
fi: Viikonpäivät

en: (first item is 0)
fi: (ensimmäinen elementti on 0)

en: (start from last values)
fi: (alkaen viimeisistä arvoista)

en: Unique
fi: Yksilöllinen

en: Upload destination
fi: Tallennuskohde

en: Image style
fi: Kuvan tyyli

en: Allow users to upload files of configurable types.
fi: Salli käyttäjien ladata määritetyn tyyppisiä tiedostoja

en: Select options
fi: Valitse vaihtoehdot

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
fi: Tarkista että tähän kenttään syötetyt arvot ovat yksilöllisiä. Samaa arvoa ei saa käyttää kahdesti.

en: no upload
fi: ei latausta

en: Other...
fi: Muu...

en: Allow "Other..." option
fi: Salli vaihtoehto "Muu..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
fi: Valitse tämä jos haluat sallia käyttäjien lisätä vaihtoehto jota ei ole listassa.

en: Text for "Other..." option
fi: "Muu..." vaihtoehdon teksti

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
fi: Jos haluat käyttää muita vaihtoehtoja, syötä muun vaihtoehdon nimi.

en: Randomize options
fi: Sekoita vaihtoehdot

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
fi: Sekoittaa vaihtoehdot lomakkeella näytettäessä.

en: Maximum length of the textfield value.
fi: Tekstikentän arvon enimmäispituus

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
fi: Sähköpostikenttä on pakollinen.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
fi: Syöttämääsi sähköpostiosoitetta "@email" ei ole olemassa.

en: Load a pre-built option list
fi: Lataa esimääritetyt vaihtoehdot

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
fi: Käytä listaa esisyötetyistä vaihtoehdoista manuaalisen syöttämisen sijaan. Vaihtoehtoja ei voi muokata mikäli käytät esirakennettua listaa.

en: Customize keys (Advanced)
fi: Määritä avaimet (edistynyt)

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
fi: Jokaisella vaihtoehdolla on oltava avain. Syötä vaihtoehdot muodossa "avain|Luettava vaihtoehto".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
fi: Vaihtoehtojen avainten on oltava alle 128 merkkiä pitkiä. Seuraavat avaimet ylittävät tämän rajoituksen:

en: US states
fi: Yhdysvaltain osavaltiot

en: Northern Marianas Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

en: None (original image)
fi: Ei mitään (alkuperäinen kuva)

en: Link image to
fi: Linkitä kuva

en: Nothing
fi: Ei mitään

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
fi: Syötä lomake-elementin koneluettava nimi. Voi sisältää aakkosnumeerisia merkkejä ja alaviivoja. Avainta käytetään lomake-elementin nimiatribuuttina. Arvolla ei ole merkitystä tapaan jolla tieto tallennetaan mutta se voi olla hyödyllinen tehtäessä kustomoitua lomakkeen käsittelyä.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
fi: <strong>Avain-arvo-parit ON ESITETTÄVÄ muodossa "turvallinen_avain|Luettava vaihtoehto"</strong>. On suositeltavaa että käytät avaimissa ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä ja alaviivoja. Vaihtoehtoryhmät voidaan määritellä muodossa &lt;Ryhmän nimi&gt;. &lt;&gt; voidaan käyttää syötettäessä kohtia valikon juureen sen jälkeen kun ryhmä on määritetty.

en: Display @count value(s)
fi: Näytä @count arvoa

en: The save directory %directory is not valid.
fi: Tallennuskansio %directory ei kelpaa.

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
fi: Kentän avaimen tunnistama oletusarvo. Käytä pilkkuja erottamaan useampia oletusarvoja kun kyseessä on useamman vaihtoehdon valintamahdollisuus.

en: Hide label
fi: Piilota otsikko

en: Do not display the label of this component.
fi: Älä näytä tämän komponentin otsikkoa.

en: Save component
fi: Tallenna komponentti

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
fi: Throbber-näkymä ei näytä tiedostojen latauksen tilaa mutta vie vähemmän tilaa ruudulla. Latauspalkki on hyödyllinen seurattaessa suurien tiedostolatauksien etenemistä.

en: First and last only
fi: Vain ensimmäinen ja viimeinen

en: Enter the max file size a user may upload such as 2 MB or 800 KB. Your server has a max upload size of @size.
fi: Syötä enimmäistiedostokoko jonka käyttäjä voi tallentaa, esim. 2 MB tai 800 KB. Palvelimesi enimmäistiedostokoko on @size.

en: Private file storage has significantly more overhead than public files, but restricts file access to users who can view submissions.
fi: Yksityisen tiedostotallennuksen lisäkuormitus on merkittävästi suurempi kuin julkisten tiedostojen, mutta se rajaa pääsyn tiedostoihin vain käyttäjille jotka voivat tarkastella vastauksia.

en: Upload directory
fi: Tallennushakemisto

en: You may optionally specify a sub-directory to store your files.
fi: Voit tarvittaessa myös määrittää alihakemiston johon tiedostot tallennetaan.

en: File size @value is not a valid filesize. Use a value such as 2 MB or 800 KB.
fi: Tiedostokoko @value ei ole kelvollinen tiedostokoko. Käytä arvoa muodossa 2 MB tai 800 KB.

en: An upload size of @value is too large, you are allow to upload files @max or less.
fi: Tallentamasi tiedoston koko @value on liian suuri, voit tallentaa enimmillään @max kokoisia tiedostoja.

en: Max upload size
fi: Suurin latauskoko

en: Web images
fi: Verkkokuvat

en: Desktop images
fi: Paikalliset kuvat

en: Additional extensions
fi: Lisälaajennukset

en: Check this option if you want the select component to be displayed as a select list box instead of radio buttons or checkboxes. Option groups (nested options) are only supported with listbox components.
fi: Valitse tämä jos haluat tulostaa valintalaatikon valintalistana radionappien tai valintaruutujen sijaan. Vaihtoehtoryhmät toimivat ainoastaan käytettäessä listaruutua.

en: The component %name has automatically been set to display as a listbox in order to support option groups.
fi: Komoponentti %name on automaattisesti asetettu näkymään listaruutuna jotta se tukee vaihtoehtoryhmiä.

en: Width of the textarea in columns. This property might not have a visual impact depending on the CSS of your site.
fi: Tekstialueen leveys sarakkeina. Sivustosi CSS:stä riippuen tämä ominaisuus ei välttämättä vaikuta ulkoasuun.

en: Height of the textarea in rows.
fi: Tekstialueen korkeus riveinä.

en: Prefix text placed to the left of the textfield
fi: Tekstikentän eteen lisättävä etuliiteteksti

en: Postfix text placed to the right of the textfield
fi: Tekstikentän perään lisättävä jälkiliite

en: This field supports dynamic token values. Common values might be [current-user:mail] or [node:title].
fi: Kenttä tukee dynaamisia korvauskuvioita. Yhteiset arvot voivat olla esimerkiksi [current-user:mail] tai [node:title].

en: A full listing of tokens may be listed here by installing the <a href="http://drupal.org/project/token">Token module</a>.
fi: Täydellinen lista korvauskuvioista on saatavilla asennettuasi <a href="http://drupal.org/project/token">Token moduulin</a>.

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, separated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
fi: Syötä pilkuin eroteltuna lista sallituista lisätiedostopäätteistä tälle latauskentälle.<br />Syötetyt tiedostopäätteet lisätään kuhunkin yllä valittuun kohteeseen.

en: The placeholder will be shown in the field until the user starts entering a value.
fi: Paikkamerkki näytetään kentässä kunnes käyttäjä alkaa syöttää sille arvoa.

en: Often used for example values, such as "john@example.com".
fi: Käytetään useimmiten esimerkkiarvoille kuten "john@example.com".

en: The component positions and required values have been updated.
fi: Komponenttien sijainnit ja pakolliset arvot on päivitetty.

en: Wrapper CSS classes
fi: CSS-kehysluokat

en: Apply a class to the wrapper around both the field and its label. Separate multiple by spaces.
fi: Lisää luokka kentän ja sen etiketin wrapperiin. Erottele luokkien nimet välilyönneillä.

en: Apply a class to the field. Separate multiple by spaces.
fi: Lisää luokka kenttään. Erottele luokkien nimet välilyönneillä.
