Questions field (7.x-1.18) - en to ar translation catalogue (76 entries)

en: select
ar: اختر

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Type
ar: النوع

en: Description
ar: الوصف

en: Disabled
ar: معطل

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: None
ar: لا شيء

en: Weight
ar: الوزن

en: Image
ar: الصورة

en: Types
ar: الأنواع

en: Multiple
ar: متعدد

en: Required
ar: ضروري

en: Category
ar: التصنيف

en: Name
ar: الاسم

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Add
ar: إضافة

en: Format
ar: التنسيق

en: Display
ar: العرض

en: Picture
ar: الصورة

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Options
ar: الخيارات

en: Separator
ar: فاصل

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ar: اختياري. في كل قائمة، تترتب الروابط ابتداء بالأخف وانتهاء بالأثقل.

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Is equal to
ar: يساوي

en: Is not equal to
ar: غير مساو لـ

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Textfield
ar: حقل نص

en: Media
ar: ميديا

en: Position
ar: الوضع

en: show
ar: إظهار

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Guam
ar: غوام

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Palau
ar: بالاو

en: Puerto Rico
ar: بورتو ريكو

en: Countries
ar: الدول

en: Reversed
ar: معكوس

en: Allowed file extensions
ar: لواحق الملفات المسموح بها

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Questions
ar: الأسئلة

en: Above
ar: أعلاه

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: Textarea
ar: منطقة نص

en: Progress indicator
ar: مؤشر التقدم

en: Bar with progress meter
ar: شريط مع مقياس التقدم

en: Add image
ar: أضف صورة

en: (first item is 0)
ar: أول عنصر هو 0

en: (start from last values)
ar: ابدأ من القيمة الأخيرة

en: Upload destination
ar: وجهة الرفع

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Other...
ar: آخر...

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: Link image to
ar: ربط الصورة إلى

en: Nothing
ar: لا شيء

en: Save component
ar: حفظ المكون

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ar: عرض النابض لا يظهر حالة الرفع ولكنه يأخذ مساحة أصغر. شريط التقدم مفيد لمراقبة التقدم في الرفع الكبير.
