Questions field (7.x-1.18) - en to sv translation catalogue (127 entries)

en: select
sv: välj

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Type
sv: Typ

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Overview
sv: Översikt

en: File
sv: Fil

en: Edit
sv: Redigera

en: None
sv: Ingen

en: Weight
sv: Vikt

en: Image
sv: Bild

en: Types
sv: Typer

en: Multiple
sv: Flerval

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Category
sv: Kategori

en: Name
sv: Namn

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Archives
sv: Arkiv

en: Add
sv: Lägg till

en: Display
sv: Visa

en: Picture
sv: Bild

en: Email
sv: E-post

en: Options
sv: Alternativ

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
sv: Valfritt. I menyn sjunker tyngre menyval nedåt medan lättare menyval placerar sig närmare toppen.

en: Inline
sv: Löpande

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Textfield
sv: Textfält

en: Email format
sv: E-postformat

en: CSS classes
sv: Stilmallsklasser

en: show
sv: visa

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Georgia
sv: Georgien

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Virgin Islands
sv: Jungfruöarna

en: Countries
sv: Länder

en: Maxlength
sv: Maxlängd

en: Reversed
sv: Omvänd

en: Documents
sv: Dokument

en: Allowed file extensions
sv: Tillåtna filändelser

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
sv: Detta används som en beskrivande etikett när detta formulärelement visas.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
sv: En kort beskrivning av fältet som används som hjälp för användaren när hon eller han fyller i formuläret.

en: Check this option if the user must enter a value.
sv: Välj detta om användaren måste skriva in ett värde.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
sv: Fältnyckeln %field_key är ogiltig. Använd bara små bokstäver, siffror och understreck.

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: The default value of the field.
sv: Standardvärdet för fältet.

en: Width of the textfield.
sv: Textfältets bredd.

en: User email as default
sv: Användarens e-postadress som standard

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
sv: Använd användarens e-postadress som standardvärde för detta fält, om hon eller han är inloggad.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
sv: Gör detta fält låst. Detta är användbart för att ställa in ett standardvärde som inte kan ändras.

en: Questions
sv: Frågor

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
sv: Välj detta om användaren ska kunna välja flera värden.

en: Listbox
sv: Listruta

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
sv: Tillåter skapande av kryssrutor, envalsknappar och listrutor/popupmenyer.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
sv: En stor textruta som tillåter flera rader med text.

en: Basic textfield type.
sv: Enkelt textfält.

en: California
sv: Kalifornien

en: New Mexico
sv: Nya Mexiko

en: Above
sv: Ovanför

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Validation
sv: Validering

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: starting from @count
sv: med början från @count

en: Resizable
sv: Storleksförändring

en: Display type
sv: Typ av visning

en: Is not one of
sv: Är inte en av

en: Is one of
sv: Är en av

en: Delete the %name component?
sv: Radera komponenten %name?

en: Component %name deleted.
sv: Komponenten %name raderades.

en: Token values
sv: Värden för ersättningstecken

en: Leaving blank will use the default size.
sv: Om du inte fyller i detta används standardstorleken.

en: Filesize (KB)
sv: Filstorlek (KB)

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
sv: Alternativen inom rullgardinsmenyn måste vara unika. Följande nycklar används flera gånger:

en: Make this field resizable by the user.
sv: Gör det möjligt för användaren att ändra storleken på fältet.

en: Examples: $, #, -.
sv: Exempel: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
sv: Exempel: kg, lb, %.

en: Simple separator
sv: Enkel avskiljare

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Default email link
sv: Förvald e-postlänk

en: Textarea
sv: Textruta

en: Progress indicator
sv: Förloppsindikator

en: Bar with progress meter
sv: Stapel med förloppsindikator

en: Throbber
sv: Laddningsindikator

en: Days of the week
sv: Veckodagar

en: (first item is 0)
sv: (första alternativet är 0)

en: (start from last values)
sv: (börja från sista värdena)

en: Unique
sv: Unik

en: Upload destination
sv: Destination för uppladdning

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: Allow users to upload files of configurable types.
sv: Tillåter användare att ladda upp filer av konfigurerbara typer.

en: Select options
sv: Välj alternativ

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
sv: Kontrollera att alla angivna värden för detta fält är unika. Samma värde får inte användas två gånger.

en: Maximum length of the textfield value.
sv: Största längd för värdet på textfältet.

en: Northern Marianas Islands
sv: Nordmarianerna

en: None (original image)
sv: Ingen (ursprunglig bild)

en: Link image to
sv: Länka bild till

en: Email plain text
sv: E-post med ren text

en: Nothing
sv: Inget

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
sv: Skriv in en maskinläsbar nyckel för detta formulärelement. Får bara innehålla alfanumeriska tecken, siffror och understreck. Denna nyckel kommer att användas som namnttribut för formulärelementet. Detta värde har ingen betydelse för hur data sparas, men kan vara till hjälp om man använder håller på med anpassade formulär.

en: Display @count value(s)
sv: Visar @count värde(n)

en: Save component
sv: Spara komponent

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
sv: Laddningsindikatorn visar inte statusen för uppladdningen men tar upp mindre plats. Förloppsindikatorn är till hjälp för att se hur långt man kommit med stora uppladdningar.

en: First and last only
sv: Enbart första och sista

en: Upload directory
sv: Uppladdningskatalog

en: Prefix text placed to the left of the textfield
sv: Prefix som kommer att placeras ut till vänster om textfältet

en: Postfix text placed to the right of the textfield
sv: Suffix som placeras ut till höger om textfältet

en: The placeholder will be shown in the field until the user starts entering a value.
sv: Platshållaren kommer att visas i fältet tills användaren börjar skriva något.

en: Wrapper CSS classes
sv: CSS-klasser för omslutare

en: Apply a class to the wrapper around both the field and its label. Separate multiple by spaces.
sv: Tilldela en klass till omslutaren runt både fältet och dess etikett. Separera flera med mellanslag.

en: Apply a class to the field. Separate multiple by spaces.
sv: Tilldela en klass till fältet. Separera flera med mellanslag.
