Questions field (7.x-1.25) - en to bs translation catalogue (64 entries)

en: Delete
bs: Briši

en: Operations
bs: Operacije

en: Content
bs: Sadržaj

en: Value
bs: Vrijednost

en: Type
bs: Tip

en: Description
bs: Opis

en: Disabled
bs: Onemogućen

en: Overview
bs: Pregled

en: Edit
bs: Izmjeni

en: Date
bs: Datum

en: None
bs: Nijedan

en: - None -
bs: - Nijedno -

en: Weight
bs: Težina

en: Image
bs: Slika

en: Types
bs: Tipovi

en: Required
bs: Obavezno

en: Category
bs: Kategorija

en: Name
bs: Ime

en: Field
bs: Polje

en: Label
bs: Oznaka

en: Save
bs: Sačuvaj

en: Sunday
bs: Nedelja

en: Monday
bs: Ponedeljak

en: Tuesday
bs: Utorak

en: Wednesday
bs: Srijeda

en: Thursday
bs: Četvrtak

en: Friday
bs: Petak

en: Saturday
bs: Subota

en: Add
bs: Dodaj

en: Display
bs: Prikaz

en: Text
bs: Tekst

en: Picture
bs: Slika

en: Options
bs: Opcije

en: Created
bs: Kreiran

en: Node
bs: Nod

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
bs: Opcionalno. U meniju, teže stavke će ići na dno a lakše će se pozicionirati bliže vrhu.

en: Inline
bs: U liniji

en: Widget type
bs: Tip widgeta

en: Contains
bs: Sadrži

en: Is equal to
bs: je jednako

en: Is not equal to
bs: nije jednako

en: Width
bs: Širina

en: Height
bs: Visina

en: Select list
bs: Select lista

en: Default value
bs: Defaultne postavke

en: Above
bs: Iznad

en: Content types that can be referenced
bs: Tipovi sadržaja koji mogu biti referencirani

en: Autocomplete text field
bs: Auto-kompletirajuće tekst polje

en: Node Reference
bs: Node referenciranje

en: Check boxes/radio buttons
bs: Check boxes/radio dugmad

en: Ordered list
bs: Uređena lista

en: Unordered list
bs: Neuređena lista

en: starting from @count
bs: kreni od @count

en: Display type
bs: Tip prikaza

en: Is not one of
bs: Nije nijedan od

en: Autocomplete matching
bs: Auto-kompletirajuće uklapanje

en: Starts with
bs: Počinje sa

en: Is one of
bs: jedan od

en: Numeric
bs: Numerički

en: Broken/missing handler
bs: Pogrešan/Nedostaje handler

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
bs: Handler za ovaj predmet je slomljen ili nedostaje i ne može se koristiti. Ako je neki modul ponudio rukovatelja i bio onemogućen, ponovno omogućavanje modula može vratiti handler. Inače, vjerojatno biste trebali obrisati ovaj predmet.

en: Simple separator
bs: Obični separator

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
bs: Izaberi metod koji se koristi da prikupi auto-kompletirane prijedloge. Napomena da <em>Sadrži</em> može prouzrokovati probleme u performansama na stranicama sa više hiljada nodova.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
bs: %name: netačan naslov. Provjerite svoj izbor.
