Questions field (7.x-1.25) - en to hi translation catalogue (84 entries)

en: select
hi: चुने

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Overview
hi: समीक्षा

en: File
hi: फ़ाइल

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: None
hi: कोई नहीं

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Weight
hi: मान

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Types
hi: प्रकार

en: Multiple
hi: विभिन्न

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Category
hi: वर्ग

en: Name
hi: नाम

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Add
hi: जोड़ें

en: Format
hi: प्रारूप

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Text
hi: लेख

en: Picture
hi: चित्र

en: Email
hi: ईमेल

en: Options
hi: विकल्प

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: Separator
hi: पृथक्कारक

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
hi: वैकल्पिक। मेनू में, भारी सामान डूब जाएगी और हल्का आइटम शीर्ष नजदीक तैनात किया जाएगा

en: Inline
hi: पंक्ति में

en: Widget type
hi: विजेट प्रकार

en: Contains
hi: मे हैं

en: Is equal to
hi: बराबर

en: Is not equal to
hi: समतुल्य नहीं

en: N/A
hi: एन / ए

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Textfield
hi: पाठ का क्षेत्र

en: Media
hi: मीडिया

en: Start date
hi: आरंभ तिथि

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: Position
hi: स्थान

en: American Samoa
hi: अमेरिकी सामोआ

en: Georgia
hi: जॉर्जिया

en: Guam
hi: गुआम

en: Marshall Islands
hi: मार्शल द्वीप समूह

en: Palau
hi: पलाऊ

en: Puerto Rico
hi: प्यूर्टो रिको

en: Select List
hi: सूची चुनें

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: Entity
hi: इकाई

en: Allowed file extensions
hi: अनुमत फ़ाइल एक्सटेंशन

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Above
hi: ऊपर

en: Check boxes/radio buttons
hi: चेक बॉक्स / रेडियो बटन

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Ordered list
hi: क्रमित सूची

en: Unordered list
hi: अव्यवस्थित सूची

en: Display type
hi: प्रदर्शन प्रकार

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Is one of
hi: में से एक है

en: Numeric
hi: संख्यकिक

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: Image style
hi: छवि शैली

en: None (original image)
hi: कोई (मूल छवि) नहीं

en: Link image to
hi: छवि को संबद्ध(लिंक) करे

en: Nothing
hi: कुछ नहीं

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
hi: Throbber प्रदर्शन अपलोड की स्थिति नहीं दिखाता, लेकिन कम जगह लेता है. प्रोग्रेस बार उपयोगी है बड़े अपलोड  की प्रगति पर निगरानी के लिए.
