Questions field (7.x-1.28) - en to id translation catalogue (94 entries)

en: select
id: Pilih

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Overview
id: Sekilas

en: Date
id: Tanggal

en: None
id: Tiada

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Types
id: Jenis

en: Multiple
id: Banyak

en: Required
id: Wajib

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Archives
id: Arsip

en: Add
id: Tambah

en: Display
id: Tampilan

en: Text
id: Teks

en: Picture
id: Foto

en: Options
id: Opsi

en: Created
id: Dibuat

en: Separator
id: Pemisah

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
id: Pilihan. Pada menu, semakin besar angka maka akan ditempatkan semakin ke bawah, begitu juga sebaliknya.

en: Inline
id: Sebaris

en: Term
id: Istilah

en: Widget type
id: Jenis widget

en: Contains
id: Mengandung

en: Is equal to
id: Sama dengan

en: Is not equal to
id: Tidak sama dengan

en: N/A
id: T/T

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Textfield
id: Bidang isian teks

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: End date
id: Tanggal selesai

en: Position
id: Posisi

en: show
id: tampilkan

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: Select List
id: Pilih daftar

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Entity
id: Entitas

en: Reversed
id: Terbalik

en: Allowed file extensions
id: Ekstensi berkas yang diperbolehkan

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Questions
id: Soal

en: Above
id: Di atas

en: Check boxes/radio buttons
id: Cekbox/tombol radio

en: Field Type
id: Jenis field

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Ordered list
id: Daftar terurut

en: Unordered list
id: Daftar tidak urut

en: starting from @count
id: memulai dari @count

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: Is not one of
id: Bukan salah satu dari

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Is one of
id: Adalah bagian dari

en: Default image
id: Gambar bawaan

en: Numeric
id: Bersifat Angka

en: Broken/missing handler
id: Handler rusak/hilang

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
id: Pengendali untuk item ini rusak atau hilang dan tidak dapat digunakan. Jika modul disediakan pengendali dan dinonaktifkan, kembali mengaktifkan modul bisa mengembalikannya. Jika tidak, Anda mungkin harus menghapus item ini.

en: Simple separator
id: Pembatas sederhana

en: Progress indicator
id: Indikator kemajuan

en: Bar with progress meter
id: Bar dengan meteran kemajuan

en: Throbber
id: Pendenyut

en: (first item is 0)
id: (item pertama adalah 0)

en: (start from last values)
id: (dimulai dari nilai terakhir)

en: Render
id: Sajikan

en: Upload destination
id: Tujuan unggahan

en: Image style
id: Gaya gambar

en: None (original image)
id: Tidak ada (gambar asli)

en: Link image to
id: Tautkan gambar ke

en: Nothing
id: Tidak ada

en: Display @count value(s)
id: Tampilkan @count nilai

en: Entity Reference
id: Referensi Entitas

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
id: Tampilan throbber tidak menunjukkan status unggah namun membutuhkan sedikit ruang. Bar kemajuan sangat membantu untuk memantau kemajuan pada unggah besar.

en: First and last only
id: Hanya yang pertama dan terakhir

en: Upload directory
id: Direktori unggahan
