SN QUICK FIELD (7.x-1.2) - en to id translation catalogue (20 entries)

en: Save
id: Simpan

en: Fields
id: Bidang isian

en: Add new field
id: Tambah data baru

en: - Select a field type -
id: - Pilih tipe field -

en: - Select a widget -
id: - Pilih widget -

en: Type of data to store.
id: Tipe data untuk penyimpanan.

en: Form element to edit the data.
id: Elemen form untuk mengedit data.

en: Add new field: you need to provide a label.
id: Tambah field baru: Anda perlu untuk menyediakan judulnya.

en: Add new field: you need to provide a field name.
id: Tambah field baru: Anda perlu menyediakan nama field.

en: Add new field: you need to select a field type.
id: Tambah field baru: Anda perlu memilih sebuah tipe field.

en: Add new field: you need to select a widget.
id: Tambah field baru: Anda perlu memilih sebuah widget.

en: Attempt to create field name %name which already exists and is active.
id: Mencoba untuk membuat nama isian %name yang sudah ada dan aktif.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
id: Mengupayakan pemutakhiran field %label gagal: %message.

en: Weight for new field
id: Bobot untuk field baru

en: New field name
id: Nama field baru

en: New field label
id: Nama field baru

en: Type of new field
id: Tipe field baru

en: Widget for new field
id: Piranti untuk field baru

en: There was a problem creating field %label: @message
id: Terdapat masalah dalam membuat field %label: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
id: Nama unik tebaca-mesin mengandung huruf, angka dan garis bawah.
