Quick Edit (7.x-1.4) - en to ru translation catalogue (38 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Author
ru: Автор

en: Documentation
ru: Документация

en: Date
ru: Дата

en: Save
ru: Сохранить

en: The username %name does not exist.
ru: Имя пользователя %name не существует.

en: Created
ru: Создано

en: Authored by
ru: Автор

en: Anonymous
ru: Гость

en: Close
ru: Закрыть

en: You have to specify a valid date.
ru: Необходимо указать правильную дату.

en: Authored on
ru: Создан в

en: Leave blank for %anonymous.
ru: Если поле оставить пустым, автором будет %anonymous.

en: Included
ru: Включено

en: About
ru: Информация

en: Quick edit
ru: Быстрое редактирование

en: Sorry!
ru: Извините!

en: Uses
ru: Использование

en: filter
ru: фильтр

en: Discard changes
ru: Отменить изменения

en: Saving
ru: Сохранение

en: Submitted by !username on !datetime
ru: Опубликовано !datetime пользователем !username

en: Missing text format: %format.
ru: Отсутствует текстовый формат: %format.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ru: Формат: %time. Формат даты - YYYY-MM-DD, часовой пояс %timezone - смещение по UTC. Оставьте пустым, чтобы использовать время отправки формы.

en: In-place content editing.
ru: Быстрое редактирование материала.

en: You have unsaved changes
ru: Имеются несохранённые изменения

en: Loading…
ru: Загрузка…

en: Access in-place editing
ru: Доступ ко встроенному редактору

en: Updated the %field-name field through in-place editing.
ru: %field-name поле обновлено через быстрое редактирование.

en: Entity @type @id, field @field
ru: Сущность @type @id, поле @field

en: Quick Edit
ru: Быстрое редактирование

en: Discard changes?
ru: Отменить изменения?

en: Could not load the form for <q>@field-label</q>, either due to a website problem or a network connection problem.<br>Please try again.
ru: Не удалось загрузить форму для <q>@field-label</q> из-за проблемы с веб-сайтом или проблемы с сетевым подключением. <br>Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Your changes to <q>@entity-title</q> could not be saved, either due to a website problem or a network connection problem.<br>Please try again.
ru: Невозможно сохранить ваши изменения в <q>@entity-title</q> из-за проблемы с веб-сайтом или проблемы с сетевым подключением. <br>Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Editing content in-place
ru: Быстрое редактирование материала

en: Once quick edit mode is activated, you will be able to edit the individual fields of your content. In the default theme, with a JavaScript-enabled browser and a mouse, the output of different fields in your content is outlined in blue, a pop-up gives the field name as you hover over the field output, and clicking on a field activates the editor. Closing the pop-up window ends quick edit mode.
ru: При включении режима быстрого редактирования появится возможность редактировать отдельные поля вашего материала. В теме по умолчанию с JavaScript-поддерживающим браузером и мышью некоторые поля материала будут подсвечены синим цветом, и наведение курсора мыши на поле выведет во всплывающем окне его название, а щелчок на поле активирует редактор. С закрытием всплывающего окна режим быстрого редактирования завершится.

en: Quick Edit: @library library
ru: Быстрое редактирование: библиотека @library

en: Quick Edit: CKEditor library
ru: Быстрое редактирование: библиотека CKEditor
