Quick Edit (7.x-1.5) - en to ja translation catalogue (36 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Author
ja: 投稿者

en: Date
ja: 日付

en: Save
ja: 保存

en: The username %name does not exist.
ja: ユーザー名 %name が存在しません。

en: Created
ja: 作成

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Close
ja: 閉じる

en: You have to specify a valid date.
ja: 正しい日付を指定する必要があります。

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Leave blank for %anonymous.
ja: 投稿者の名前を入力してください。 空欄にすると %anonymous の投稿として扱われます。

en: About
ja: アバウト

en: Quick edit
ja: クイック編集

en: Sorry!
ja: ごめんなさい！

en: Uses
ja: 機能

en: filter
ja: フィルター

en: Discard changes
ja: 変更を破棄

en: Saving
ja: 保存中

en: Submitted by !username on !datetime
ja: 作成者:!username 作成日:!datetime

en: Missing text format: %format.
ja: 見つからないテキストフォーマット: %format 。

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ja: フォーマットは： %time です。日付形式には YYYY-MM-DD を用い、  %timezone は UTC を基準とした時間帯の補正に用います。保存時の時間を使いたい場合は空白のままにしてください。

en: In-place content editing.
ja: その場で行うコンテンツ編集。

en: You have unsaved changes
ja: 保存されていない変更があります

en: Loading…
ja: 読込中...

en: Access in-place editing
ja: インプレース編集へのアクセス

en: Updated the %field-name field through in-place editing.
ja: インプレース編集から %field-name フィールドを更新しました。

en: Entity @type @id, field @field
ja: エンティティ @type @id、フィールド @field

en: Quick Edit
ja: クイック編集

en: Discard changes?
ja: 変更を破棄しますか？

en: Could not load the form for <q>@field-label</q>, either due to a website problem or a network connection problem.<br>Please try again.
ja: ウェブサイトもしくはネットワークの接続に問題があるため、<q>@field-label</q>のフォームを読み込めませんでした。<br>再度行なってください。

en: Your changes to <q>@entity-title</q> could not be saved, either due to a website problem or a network connection problem.<br>Please try again.
ja: ウェブサイトもしくはネットワークの接続に問題があるため、<q>@entity-title</q>への変更を保存できませんでした。<br>再度行なってください。

en: The Quick Edit module allows users with the <a href="!quickedit_permission">Access in-place editing</a> and <a href="!contextual_permission">Use contextual links</a> permissions to edit field content without visiting a separate page. For more information, see the <a href="!handbook_url">online documentation for the Quick Edit module</a>.
ja: Quick Edit モジュールによって、<a href="!quickedit_permission">インプレース編集にアクセス</a>と<a href="!contextual_permission">コンテクスチュアルリンクの使用</a>権限を持つユーザーはフィールドのコンテンツを別ページに移動すること無く編集できるようになります。より詳しい情報は、<a href="!handbook_url">Quick Edit モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: Editing content in-place
ja: コンテンツをその場で編集

en: To edit content in place, you need to activate quick edit mode for a content item. Activate quick edit mode by choosing Quick edit from the contextual links for an area displaying the content (see the <a href="!contextual">Contextual Links module help</a> for more information about how to use contextual links).
ja: コンテンツをその場で編集するには、コンテンツアイテムでクイック編集モードをアクティブにする必要があります。コンテンツが表示されているエリアのコンテクスチュアルリンクからクイック編集を選択することで、クイック編集モードをアクティブにします（コンテクスチュアルリンクの使用法についてのより詳しい情報は、<a href="!contextual">Contextual Links モジュールのヘルプ</a>を参照してください）。

en: Once quick edit mode is activated, you will be able to edit the individual fields of your content. In the default theme, with a JavaScript-enabled browser and a mouse, the output of different fields in your content is outlined in blue, a pop-up gives the field name as you hover over the field output, and clicking on a field activates the editor. Closing the pop-up window ends quick edit mode.
ja: クイック編集モードをアクティブにすると、コンテンツの個々のフィールドを編集できるようになります。デフォルトのテーマでは、JavaScript が有効なブラウザーとマウスで閲覧すると、コンテンツにあるそれぞれのフィールドは青で枠取りされ、フィールドにマウスカーソルを重ねるとフィールド名がポップアップで表示され、フィールドをクリックするとエディターが起動します。ポップアップウィンドウを閉じるとクイック編集モードが終了します。
