Quick Edit (7.x-1.5) - en to pt translation catalogue (36 entries)

en: Title
pt: Título

en: Author
pt: Autor

en: Documentation
pt: Documentação

en: Date
pt: Data

en: Save
pt: Guardar

en: The username %name does not exist.
pt: O nome de utilizador %name não existe.

en: Created
pt: Criado

en: Authored by
pt: Criado por

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Close
pt: Fechar

en: You have to specify a valid date.
pt: Tem que indicar uma data válida.

en: Authored on
pt: Criado em

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para %anonymous.

en: Included
pt: Incluído

en: About
pt: Sobre

en: Quick edit
pt: Edição rápida

en: Sorry!
pt: Desculpe!

en: Uses
pt: Usos

en: filter
pt: filtro

en: Discard changes
pt: Descartar alterações

en: Saving
pt: Guardando

en: Submitted by !username on !datetime
pt: Submetido por !username em !datetime

en: Missing text format: %format.
pt: Formato de texto em falta: %format.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
pt: Formato: %time. O formato da data é YYYY-MM-DD e %timezone é o fuso horário equilibrado do UTC. Deixe em branco para usar o tempo de envio do formulário.

en: In-place content editing.
pt: Edição de conteúdo no local.

en: You have unsaved changes
pt: Existem alterações não guardadas

en: Loading…
pt: A carregar…

en: Access in-place editing
pt: Acesso da edição no local

en: Updated the %field-name field through in-place editing.
pt: Atualizado o campo %field-name por meio da edição no local.

en: Entity @type @id, field @field
pt: Entidade @type @id, campo @field

en: Quick Edit
pt: Edição rápida

en: Discard changes?
pt: Descartar alterações?

en: Could not load the form for <q>@field-label</q>, either due to a website problem or a network connection problem.<br>Please try again.
pt: Não foi possível carregar o formulário para <q>@field-label</q>, devido a um problema no sítio da Web ou na conexão de rede. <br> Por favor, tente novamente.

en: Your changes to <q>@entity-title</q> could not be saved, either due to a website problem or a network connection problem.<br>Please try again.
pt: Não foi possível guardar as suas alterações em <q>@entity-title</q>, devido a um problema no sítio da Web ou na conexão de rede. <br>Por favor, tente novamente.

en: The Quick Edit module allows users with the <a href="!quickedit_permission">Access in-place editing</a> and <a href="!contextual_permission">Use contextual links</a> permissions to edit field content without visiting a separate page. For more information, see the <a href="!handbook_url">online documentation for the Quick Edit module</a>.
pt: O módulo Quick Edit permite que os utilizadores com as permissões <a href="!quickedit_permission">Acesso à edição no local</a> e <a href="!contextual_permission">Uso de ligações contextuais</a> editem o conteúdo dos campos sem precisar visitar uma página separada. Para obter mais informações, consulte a <a href="!handbook_url">documentação online do módulo de Edição Rápida</a>.

en: Editing content in-place
pt: Editando o conteúdo no local
