Quick Edit (7.x-1.5) - en to fr translation catalogue (39 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Author
fr: Auteur

en: Save
fr: Enregistrer

en: The username %name does not exist.
fr: Le nom d'utilisateur %name n'existe pas.

en: Created
fr: Créé

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Close
fr: Fermer

en: You have to specify a valid date.
fr: Vous devez saisir une date valide.

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Leave blank for %anonymous.
fr: Laisser vide pour %anonymous.

en: Included
fr: Inclus

en: About
fr: À propos

en: Quick edit
fr: Modification rapide

en: Sorry!
fr: Désolé !

en: Uses
fr: Utilisations

en: filter
fr: filtre

en: Discard changes
fr: Annuler les changements

en: Saving
fr: Enregistrement

en: Submitted by !username on !datetime
fr: Soumis par !username le !datetime

en: Missing text format: %format.
fr: Format de texte manquant : %format.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
fr: Format&nbsp;: %time. Le format de date est AAAA-MM-JJ et %timezone est le fuseau horaire à partir de l'UTC. Laisser vide pour utiliser la date de soumission du formulaire.

en: In-place content editing.
fr: Modification rapide du contenu.

en: You have unsaved changes
fr: Vous avez des changements non enregistrés

en: Loading…
fr: Chargement...

en: Access in-place editing
fr: Accéder à la modification rapide

en: Updated the %field-name field through in-place editing.
fr: Champ %field-name mis à jour par modification rapide.

en: Entity @type @id, field @field
fr: Entité @type @id, champ @field

en: Discard changes?
fr: Annuler les changements ?

en: The @library library is not present
fr: La bibliothèque @library n'est pas présente

en: <a href="!sourcedialog-url">"Source Dialog"</a> CKEditor plugin missing
fr: Le plugin <a href="!sourcedialog-url">"Source Dialog"</a> de CKEditor est manquant

en: This plugin is necessary to keep the "edit source" functionality while in-place editing.<br>Please <a href="!builder-url">create a custom build</a> of CKEditor that includes this plugin.
fr: Ce plugin est nécessaire pour conserver la fonctionnalité "modifier la source" pendant la modification à la volée.<br /> Veuillez <a href="!builder-url">créer un gabarit personnalisé</a> CKEditor qui intègre ce plugin.

en: "Source Dialog" CKEditor plugin included
fr: Le plugin CKEditor "Source Dialog" est inclus.

en: The theme appears compatible
fr: Le thème semble compatible

en: The copy of the content being edited is outdated. Reload the page to edit an up-to-date version.
fr: La copie du contenu en cours de modification est périmée. Rechargez la page pour modifier une version à jour.

en: Could not load the form for <q>@field-label</q>, either due to a website problem or a network connection problem.<br>Please try again.
fr: Impossible de charger le formulaire de <q>@field-label</q>, soit à cause d'un problème dans le site web, soit à cause d'un problème de connexion réseau. <br />Veuillez réessayer.

en: Your changes to <q>@entity-title</q> could not be saved, either due to a website problem or a network connection problem.<br>Please try again.
fr: Vos modifications dans <q>@entity-title</q> n'ont pas pu être enregistrées, soit à cause d'un problème dans le site web, soit à cause d'un problème de connexion réseau. <br />Veuillez recommencer.

en: Editing content in-place
fr: Modification rapide du contenu

en: Once quick edit mode is activated, you will be able to edit the individual fields of your content. In the default theme, with a JavaScript-enabled browser and a mouse, the output of different fields in your content is outlined in blue, a pop-up gives the field name as you hover over the field output, and clicking on a field activates the editor. Closing the pop-up window ends quick edit mode.
fr: Une fois le mode de modification rapide activé, vous pourrez modifier chaque champ de votre contenu. Dans le thème par défaut, avec un navigateur utilisant JavaScript et une souris, le rendu des différents champs de votre contenu est entouré de bleu, une fenêtre surgissante indique le nom du champ lors de son survol et le clic sur un champ active l'éditeur. La fermeture de la fenêtre surgissante met fin au mode de modification rapide.
