Quick Tabs (7.x-3.0-alpha2) - en to ru translation catalogue (78 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Cancel
ru: Отмена

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Edit
ru: Редактировать

en: One
ru: Один

en: Export
ru: Экспортировать

en: Save
ru: Сохранить

en: Default
ru: По умолчанию

en: Node
ru: Материал

en: Done
ru: Готово

en: Teaser view
ru: Аннотация

en: Overridden
ru: Переопределён

en: Normal
ru: Нормальный

en: Select a view
ru: Выберите представление

en: Clone
ru: Клонировать

en: Revert
ru: Вернуть

en: Style
ru: Стиль

en: Storage
ru: Хранилище

en: No style
ru: Нет стиля

en: Two
ru: Два

en: Three
ru: Три

en: More tabs
ru: Больше вкладок

en: Click here to add more tabs.
ru: Нажмите для добавления вкладки.

en: Select a block
ru: Выбор блока

en: Hide the title of this block
ru: Скрыть заголовок для этого блока

en: Tab type
ru: Тип вкладки

en: Title field
ru: Заголовок полей

en: Quicktabs
ru: Вкладки Quicktabs

en: Create blocks of tabbed content.
ru: Создать блок с материалами во вкладках.

en: Select the default style for quicktabs.
ru: Выберите стиль по умолчанию для quicktabs.

en: Default style
ru: Стиль по умолчанию

en: Choose the quicktab style.
ru: Выбор стиля закладки.

en: Add tab
ru: Добавить вкладку

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL.
ru: Дополнительные аргументы для представления, как если бы они были в виде arg1/arg2/arg3. Вы можете использовать %0, %1, ..., %N для захвата аргументов из URL.

en: The node ID of the node.
ru: ID материала.

en: Hide the title of this node
ru: Скрыть заголовок для этого материала

en: Click here to delete this tab.
ru: Нажмите для удаления вкладки

en: Tab title
ru: Название вкладки

en: Tab weight
ru: Вес вкладки

en: Tab content
ru: Содержимое вкладки

en: At least one tab should be created.
ru: Должна быть создана хотя бы одна вкладка.

en: Title is required for each tab.
ru: Заголовк требуется для каждой вкладки.

en: Quicktab styles
ru: Quicktab стили

en: The default quicktab style has been saved.
ru: Стиль по умолчанию для quicktab был сохранён.

en: First tab
ru: Первая вкладка

en: Second tab
ru: Вторая вкладка

en: Third tab
ru: Третья вкладка

en: %style preview
ru: %style предпросмотр

en: Styles
ru: Стили

en: Default tab
ru: Вкладка по умолчанию

en: Load all tabs on page view.
ru: Загружать все закладки на одной странице.

en: Hide empty tabs
ru: Скрывать пустые вкладки

en: Empty and restricted tabs will not be displayed. Could be useful when the tab content is not accessible.<br />This option does not work in ajax mode.
ru: Пустые и запрещённые вкладки не будут показаны. Может быть полезно, когда к содержимому вкладки нет доступа.<br />Эта настройка не работает в ajax-режиме.

en: Renderer
ru: Средство визуализации

en: Display view in Quicktabs.
ru: Отобразить представление в Quicktab.

en: List quicktabs
ru: Список закладок

en: Edit quicktab
ru: Изменить Quicktab

en: Load only the first tab on page view
ru: Загружает только первую вкладку при просмотре страницы

en: The quicktabs machine name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ru: Машинное имя вкладки может содержать только буквы в нижнем регистре, числа и символ подчеркивания.

en: Are you sure you want to delete the quicktab block %title?
ru: Вы уверены в том, что хотите удалить Quicktab-блок %title?

en: Place this code in your module's implementation of <code>hook_quicktabs_default_quicktabs()</code> to provide it as a default quicktab.
ru: Разместите этот код в вашем модуле, в реализации хука <code>hook_quicktabs_default_quicktabs()</code>, для задания этого как вкладки по умолчанию.

en: No quicktabs instances available.
ru: Нет  доступных элементов Quicktab.

en: This will appear as the block title.
ru: Это появится как заголовок блока.

en: Choose how to render the content.
ru: Выберите, как содержимое должно быть показано.

en: The quicktabs machine name is required.
ru: Для вкладки требуется машинное имя.

en: The Quicktabs instance has been updated.
ru: Экземпляр вкладки Quicktab был обновлен.

en: The Quicktabs instance has been created.
ru: Экземпляр вкладки Quicktab был создан.

en: The Quicktabs instance %name has been removed.
ru: Экземпляр вкладки Quicktabs %name был удален.

en: Each Quicktabs instance has a corresponding block that is managed on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
ru: Каждый экземпляр вкладок имеет соответствующий блок, который управляется на <a href="@blocks"> странице администрирования блоков</a>.

en: Add Quicktabs Instance
ru: Добавить экземпляр вкладок

en: Block module is not enabled, cannot display content.
ru: Модуль Block не включен, не могу отобразить содержимое.

en: Quicktabs instance
ru: Экземпляр Quicktab

en: Views module is not enabled, cannot display content.
ru: Модуль Views не включен, не могу отобразить содержимое.

en: Adds predefined tab styles to choose from per Quick Tabs block.
ru: Добавление предопределенных стилей закладок которые выбираются для каждого блока Quicktab.

en: The Quicktabs instance to put inside this tab.
ru: Экземпляр Quicktab для расположения внутри этой вкладки.
