Quick Tabs (7.x-3.0-beta1) - en to ja translation catalogue (63 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: One
ja: 1

en: Export
ja: エクスポート

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Path
ja: パス

en: Node
ja: ノード

en: Done
ja: 完了

en: Teaser view
ja: ティーザービュー

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Normal
ja: ノーマル

en: Select a view
ja: ビューの選択

en: Clone
ja: 複製

en: Revert
ja: 戻す

en: Style
ja: スタイル

en: Storage
ja: ストレージ

en: No style
ja: スタイルなし

en: Two
ja: 2

en: Three
ja: 3

en: More tabs
ja: 更にタブ追加

en: Click here to add more tabs.
ja: 更にタブを追加するにはここをクリック

en: Select a block
ja: ブロックの選択

en: Hide the title of this block
ja: このブロックのタイトルを非表示にする

en: Tab type
ja: タブのタイプ

en: Title field
ja: タイトルフィールド

en: You are not authorized to access this content.
ja: このコンテンツにアクセスする権限がありません。

en: Quicktabs
ja: クイックタブ

en: Create blocks of tabbed content.
ja: タブコンテンツのブロックを作成します。

en: Select the default style for quicktabs.
ja: クイックタブの既定のスタイルを選択してください。

en: Default style
ja: デフォルトスタイル

en: Choose the quicktab style.
ja: クイックタブのスタイルを選択します。

en: Add tab
ja: タブの追加

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL.
ja: arg1/arg2/arg3の形式で引数がURLの一部である場合として、ビューへ送られる追加引数です。URLから引数を取得するには、%0、%1、...、%Nを使用できます。

en: The node ID of the node.
ja: ノードIDです。

en: Hide the title of this node
ja: このノードのタイトルを非表示にする

en: Click here to delete this tab.
ja: このタブを削除するにはここをクリックします

en: Tab title
ja: タブのタイトル

en: Tab weight
ja: タブのウェイト

en: Tab content
ja: タブのコンテンツ

en: At least one tab should be created.
ja: 少なくとも1つのタブが生成されるべきです。

en: Title is required for each tab.
ja: タイトルはタブ毎に必要です。

en: Quicktab styles
ja: クイックタブスタイル

en: The default quicktab style has been saved.
ja: デフォルトクイックタブスタイルが保存されました。

en: First tab
ja: 最初のタブ

en: Second tab
ja: 二番目のタブ

en: Third tab
ja: 三番目のタブ

en: %style preview
ja: %styleプレビュー

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ja: "%"をパスの先頭に使用することはできません。

en: Styles
ja: スタイル

en: Default tab
ja: デフォルトタブ

en: Load all tabs on page view.
ja: ページ表示の全てのタブを読み込みます。

en: Choose how the content of tabs should be loaded.<p>By choosing "Yes", only the first tab will be loaded when the page first viewed. Content for other tabs will be loaded only when the user clicks the other tab. This will provide faster initial page loading, but subsequent tab clicks will be slower. This can place less load on a server.</p><p>By choosing "No", all tabs will be loaded when the page is first viewed. This will provide slower initial page loading, and more server load, but subsequent tab clicks will be faster for the user. Use with care if you have heavy views.</p>
ja: タブのコンテンツがどのように読み込まれるかを選んで下さい。<p>"はい"を選択することにより、ページが初めて表示された時、最初のタブだけが読み込まれます。他のタブのコンテンツはユーザーが他のタブをクリックした時のみに読み込まれます。これは初期ページの読み込みの早さを提供しますが、それ以降のタブのクリックは遅くなります。これはサーバーに負荷をかけないようにすることができます。</p><p>"いいえ"を選択することにより、ページが初めて表示された時、全てのタブが読み込まれます。これは初期ページの読み込みや更なるサーバーの読み込みを遅くしますが、それ以降のタブのクリックはユーザーにとっては速くなります。重い表示がある場合は注意して使用して下さい。</p>

en: Hide empty tabs
ja: 空白のタブを隠す

en: Empty and restricted tabs will not be displayed. Could be useful when the tab content is not accessible.<br />This option does not work in ajax mode.
ja: 空白かつ限定されたタブは表示されなくなります。タブコンテンツがアクセス可能でない時に役立つでしょう。<br />このオプションはAJAXモードでは機能しません。

en: Delete quicktab
ja: クイックタブの削除

en: Clone quicktab
ja: クイックタブの複製

en: Administer Quicktabs
ja: クイックタブの管理
