Quick Tabs (7.x-3.0-beta2) - en to pt translation catalogue (65 entries)

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: One
pt: Um

en: Export
pt: Exportar

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Path
pt: Caminho

en: Done
pt: Concluído

en: Teaser view
pt: Exibir teaser

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Select a view
pt: Selecione uma view

en: Clone
pt: Clonar

en: Revert
pt: Reverter

en: Style
pt: Estilo

en: Storage
pt: Armazenamento

en: No style
pt: Sem estilo

en: Two
pt: Dois

en: Three
pt: Três

en: More tabs
pt: Mais abas

en: Click here to add more tabs.
pt: Clique aqui para adicionar mais abas.

en: Select a block
pt: Selecione um bloco

en: Hide the title of this block
pt: Esconder o título deste Bloco

en: Tab type
pt: Tipo de aba

en: New QT block
pt: Novo bloco QT

en: Title field
pt: Campo de título

en: <p>The Quick Tabs module allows you to create blocks of tabbed content. Clicking on the tabs makes the corresponding content display instantly (it uses jQuery). The content for each tabbed section can be either a node, view, block or another quicktab. It is an ideal way to do something like the Most Popular / Most Emailed stories tabs you see on many news websites.</p>
    <p>Once created, the quicktab block show up in your block listing, ready to be configured and enabled like other blocks. Multiple quicktabs can be placed on a single page.</p>
    <p>Visit the <a href="@configuration">configuration page</a> to see the available styles and select the default style for your quicktabs.</p>
pt: <p>O módulo Quick Tabs permite criar blocos de conteúdo em abas. Ao clicar nas abas  o conteúdo correspondente é  exibido instantaneamente (usando JQuery). O conteúdo de cada aba pode ser um node, view, block  ou outro quicktab. É uma maneira ideal de fazer algo como O Contéudo mais Popular / As Histórias Enviadas por email que você vê nos sites de Notícias.</p> <p>Uma vez criado, o bloco quicktab aparece na sua lista de blocos, pronto para ser configurado e habilitado como outros blocos. Abas Rápidas múltiplas podem ser colocadas em uma única página.</p> <p>Visite a <a href="@configuration">página de configuração</a>Para ver os estilos disponíveis e selecione o estilo padrão para a sua Guias Rápidas.</p>

en: Here you can create a new quicktab block. Once you have created this block you can configure and enable it on the <a href="@overview">blocks</a> page.
pt: Aqui você pode criar um bloco quicktab novo. Depois de ter criado este bloco pode configurar e ativá-lo na página <a href="@overview">blocos</a>.

en: You are not authorized to access this content.
pt: Você não está autorizado a acessar este conteúdo.

en: administer quicktabs
pt: administrar quicktabs

en: Select the default style for quicktabs.
pt: Selecionar o estilo padrão para quicktabs.

en: Default style
pt: Estilo padrão

en: Choose the quicktab style.
pt: Escolha o estilo do quicktab

en: Add tab
pt: Adicionar aba

en: The node ID of the node.
pt: O identificador do node do grupo.

en: Hide the title of this node
pt: Esconder o título deste node

en: Click here to delete this tab.
pt: Clique aqui para remover esta aba.

en: Tab title
pt: Título da aba

en: Tab weight
pt: Peso da aba

en: Tab content
pt: Conteúdo da aba

en: At least one tab should be created.
pt: Pelo menos uma aba precisar ser criada.

en: Title is required for each tab.
pt: Um título é exigido para cada aba.

en: Quicktab styles
pt: Estilos do quicktab.

en: The default quicktab style has been saved.
pt: O estilo padrão do QT foi salvo.

en: First tab
pt: Primeira aba

en: Second tab
pt: Segunda aba

en: Third tab
pt: Terceira aba

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
pt: "%" não pode ser usado como primeiro segmento de um caminho.

en: Styles
pt: Estilos

en: Default tab
pt: Aba padrão

en: Load all tabs on page view.
pt: Carregar todas as abas na visualização de página.

en: Choose how the content of tabs should be loaded.<p>By choosing "Yes", only the first tab will be loaded when the page first viewed. Content for other tabs will be loaded only when the user clicks the other tab. This will provide faster initial page loading, but subsequent tab clicks will be slower. This can place less load on a server.</p><p>By choosing "No", all tabs will be loaded when the page is first viewed. This will provide slower initial page loading, and more server load, but subsequent tab clicks will be faster for the user. Use with care if you have heavy views.</p>
pt: Escolha como o conteúdo das Abas deve ser carregado..<p>Ao escolher "Sim", apenas a primeira aba será carregada quando a página for visualizada. O conteúdo para outras Abas será carregado somente quando o usuário clica nas outras abas. Isto fornecerá o carregamento da página inicial mais rápido, mas os cliques subseqüentes nas Abas serão mais lentos. Isso pode colocar menos carga em um servidor.</p><p>Ao escolher "Não", todas as páginas serão carregadas quando a página for visualizada. Isto fornecerá o carregamento lento da página inicial, e carregará mais os servidores, mas os cliques nas Abas posteriores serão mais rápidos para o usuário. Use com cuidado se você tem <i>views</i> pesados.</p>

en: Hide empty tabs
pt: Esconder abas vazias

en: Empty and restricted tabs will not be displayed. Could be useful when the tab content is not accessible.<br />This option does not work in ajax mode.
pt: Abas vazias e restritas não serão exibidas.  Por ser útil quando o contéudo da Aba não está acessível.<br />Esta opção não funciona no modo Ajax.

en: Renderer
pt: Renderizador

en: Tab style
pt: Estilo da aba

en: List quicktabs
pt: Listar quicktabs

en: Edit quicktab
pt: Editar quicktab

en: Delete quicktab
pt: Remover quicktab

en: Clone quicktab
pt: Clonar quicktab
