Quiz (7.x-4.0-alpha3) - en to ar translation catalogue (110 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Next
ar: التالي

en: user
ar: مستخدم

en: CCK
ar: عدة بناء المحتوى

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Submit
ar: إضافة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: More
ar: المزيد

en: Action
ar: إجراء

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: view
ar: عرض

en: unpublished
ar: غير منشور

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: None
ar: لا شيء

en: Response
ar: الجواب

en: Weight
ar: الوزن

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Add category
ar: أضف تصنيفا

en: Name
ar: الاسم

en: Export
ar: تصدير

en: Back
ar: رجوع

en: Save
ar: حفظ

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Update
ar: تحديث

en: Views
ar: الرؤى

en: Last month
ar: الشهر الماضي

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: User
ar: المستخدم

en: Options
ar: الخيارات

en: Created
ar: الإنشاء

en: term
ar: مصطلح

en: Question
ar: السؤال

en: All
ar: الكل

en: Allowed
ar: مسموح به

en: Never
ar: أبدا

en: Up to date
ar: محَدَّث

en: Score
ar: الدرجة

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: Scale
ar: توسيع النطاق

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Terms
ar: المصطلحات

en: node
ar: عقدة

en: Start
ar: البداية

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Random
ar: عشوائي

en: Operation
ar: عملية

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Result
ar: نتيجة

en: published
ar: منشور

en: Display name
ar: اسم العرض

en: Today
ar: اليوم

en: Yesterday
ar: أمس

en: Activity
ar: النشاط

en: Results
ar: النتائج

en: Changed
ar: تم التغير

en: Failed
ar: فشل

en: Finished
ar: اكتمل

en: Questions
ar: الأسئلة

en: Passed
ar: نجح

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
ar: لقد تم تعديل هذا المحتوى بواسطة مستخدم آخر. لا يمكن حفظ التعديلات.

en: Available
ar: متوفّر

en: Finish
ar: إنهاء

en: and
ar: و

en: Choose an action
ar: اختر إجراءً

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: This month
ar: هذا الشهر

en: This year
ar: هذه السنة

en: Direction
ar: الاتجاه

en: Last year
ar: السنة الماضية

en: Quiz
ar: مسابقة

en: Manage questions
ar: التحكم بالأسئلة

en: Backwards navigation
ar: إمكانية تخطي الأسئلة والرجوع لها لاحقا

en: Pass rate
ar: النتيجة المطلوبة للفوز بالمسابقة هي

en: New revision
ar: مراجعة جديدة

en: You have already taken this quiz @really. You may not take it again.
ar: لقد شاركت بالحل .. لايمكنك المشاركة أكثر من مرة واحدة على السؤال

en: Resuming a previous quiz in-progress.
ar: متابعة الحل عند آخر سؤال تم التوقف عليه.

en: Alternative !i
ar: الخيار  !i

en: Add more alternatives
ar: إضافة المزيد من الخيارات

en: No filter
ar: بدون تصفية

en: Allow Skipping questions
ar: السماح بتخطي الأسئلة

en: Randomize questions
ar: الأسئلة بطريقة عشوائية

en: Last question skipped.
ar: تم تخطي السؤال السابق

en: Take
ar: شارك بالحل

en: Confirm deletion
ar: تأكيد الحذف

en: Delete all marked results
ar: حذف كل العلامات المحددة

en: Special filters
ar: فلاتر التصفية

en: Start quiz
ar: ابدأ الحل

en: Multiple takes
ar: مرات السماح بالحل

en: Multiple choice question
ar: سؤال اختيار متعدد

en: (skipped)
ar: (متخطى)

en: This quiz is closed
ar: المسابقة مغلقة

en: Random questions
ar: أسئلة عشوائية

en: Duration :  @value
ar: استغرق: @value

en: Attempts allowed
ar: المحاولات المسموح بها

en: Your score: %score %
ar: درجتك هي: %score %

en: Summary options
ar: خيارات التلخيص

en: Question <span id="quiz-question-number">!x</span> of <span id="quiz-num-questions">@y</span>
ar: السؤال <span id="quiz-question-number">!x</span> من <span id="quiz-num-questions">@y</span>

en: Allow jumping
ar: السماح بقائمة التنقل بين الأسئلة

en: View answers
ar: عرض إجاباته
