Quiz (7.x-4.0-alpha3) - en to id translation catalogue (131 entries)

en: Title
id: Judul

en: Next
id: Selanjutnya

en: user
id: anggota

en: delete
id: hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Username
id: Nama pengguna

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: More
id: Selengkapnya

en: Action
id: Tindakan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: view
id: tampilan

en: unpublished
id: belum ditayangkan

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: None
id: Tiada

en: Response
id: Jawaban

en: Weight
id: Bobot

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Add category
id: Tambah kategori

en: Name
id: Nama

en: Export
id: Ekspor

en: Back
id: Kembali

en: Save
id: Simpan

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Update
id: Perbarui

en: Views
id: View

en: Last month
id: Bulan lalu

en: Statistics
id: Statistik

en: User
id: Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: Created
id: Dibuat

en: term
id: istilah

en: Question
id: Pertanyaan

en: Answer
id: Jawab

en: All
id: Semua

en: Allowed
id: Diperbolehkan

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Up to date
id: Mutakhir

en: Score
id: Skor

en: Term ID
id: ID istilah

en: Scale
id: Skala

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Time limit
id: Batas waktu

en: Start
id: Mulai

en: Anonymous
id: Anonim

en: Random
id: Acak

en: Operation
id: Operasi

en: Duration
id: Durasi

en: 1 Day
id: 1 Hari

en: 2 Days
id: 2 Hari

en: 3 Days
id: 3 Hari

en: 4 Days
id: 4 Hari

en: 5 Days
id: 5 Hari

en: 6 Days
id: 6 Hari

en: Result
id: Hasil

en: Manual
id: Petunjuk

en: published
id: diterbitkan

en: Display name
id: Nama tampilan

en: Today
id: Hari ini

en: Yesterday
id: Kemarin

en: Activity
id: Aktifitas

en: Results
id: Hasil

en: Changed
id: Berubah

en: Failed
id: Gagal

en: cancel
id: batal

en: Finished
id: Selesai

en: Questions
id: Soal

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
id: Artikel ini sudah diedit oleh anggota lain, perubahan tidak bisa disimpan.

en: Available
id: Ketersediaan

en: Finish
id: Selesai

en: and
id: dan

en: Choose an action
id: Pilih perintah

en: Create @name
id: Kirim @name

en: This week
id: Pekan ini

en: This month
id: Bulan ini

en: This year
id: Tahun ini

en: Choose one
id: Pilih salah satu

en: Direction
id: Arah

en: of
id: dari

en: Last week
id: Pekan lalu

en: Last year
id: Tahun lalu

en: Quiz Results
id: Hasil kuis

en: Manage questions
id: Manajemen soal

en: Backwards navigation
id: Navigasi kembali

en: Pass rate
id: Nilai lolos

en: New revision
id: Revisi baru

en: Allow question status changes to create a new revision of the quiz?
id: Perbolehkan perubahan status revisi dari quiz?

en: You got %num_correct of %question_count possible points.
id: Anda memperoleh %num_correct poin dari %question_count total poin.

en: @quiz configuration
id: Konfigurasi @quiz

en: @quiz results
id: Daftar dan hasil Quiz

en: View results.
id: Lihat hasil

en: Question Results
id: Hasil Soal

en: <em>Up to date</em>
id: <em>Terkini</em>

en: Browse for questions to add
id: Browse untuk pertanyaan-pertanyaan untuk ditambahkan

en: Mark all the questions you want to add.
id: Tandai semua pertanyaan yang ingin ditambahkan.

en: Two days ago
id: Dua hari lalu

en: Max score
id: Skor maksimal

en: No questions were found
id: Tidak ada soal yang ditemukan

en: Take
id: Kerjakan

en: Create new question
id: Buat pertanyaan baru

en: Confirm deletion
id: Konfirmasi penghapusan

en: Are you sure you want to delete all of these results?
id: Apakah anda yakin ingin menghapus semua hasil tersebut?

en: Start quiz
id: Mulai Quiz

en: Multiple choice question
id: Soal Pilihan Ganda

en: Configure the question types.
id: Konfigurasi jenis-jenis pertanyaan.

en: Question configuration
id: Konfigurasi pertanyaan

en: Short answer question
id: Soal jawaban singkat

en: True/false question
id: Soal Benar/Salah

en: @quiz settings
id: Pengaturan @quiz

en: Questions in this quiz
id: Soal-soal dalam Quiz ini

en: Attempts allowed
id: Batas uji ulang

en: You can access the result here !url
id: Anda dapat mengakses hasilnya disini !url

en: View results, score answers, run reports and edit configurations.
id: Lihat hasil, skor jawaban, laporan dan edit konfigurasi.

en: Change settings for the all Quiz project modules.
id: Ubah pengaturan untuk semua modul proyek Quiz

en: Configure the Quiz module.
id: Konfigurasi modul Quiz.

en: @quiz form configuration
id: Konfigurasi form @quiz

en: Configure default values for the quiz creation form.
id: Konfigurasi nilai standar untuk pembuatan form @quiz.

en: Quiz reports and scoring
id: Laporan dan penilaian Quiz

en: View reports and score answers.
id: Lihat laporan dan nilai jawaban.

en: Your score: %score %
id: Skor Anda: %score %

en: Summary options
id: Opsi ringkasan

en: Question <span id="quiz-question-number">!x</span> of <span id="quiz-num-questions">@y</span>
id: Soal <span id="quiz-question-number">!x</span> dari <span id="quiz-num-questions">@y</span>
