Quiz (7.x-4.0-alpha5) - en to th translation catalogue (130 entries)

en: Title
th: หัวข้อ

en: Next
th: ถัดไป

en: user
th: ผู้ใช้

en: delete
th: ลบ

en: Status
th: สถานะ

en: Submit
th: ส่งข้อมูล

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้งาน

en: Type
th: ประเภท

en: Actions
th: แอคชั่น

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Remove
th: เอาออก

en: Action
th: แอคชั่น

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Advanced options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: None
th: ไม่มี

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Add category
th: เพิ่มหมวด

en: Export
th: ส่งออก

en: Back
th: กลับ

en: Save
th: บันทึก

en: False
th: เท็จ

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Views
th: ดู

en: Statistics
th: สถิติ

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Created
th: สร้างเมื่อ

en: term
th: ข้อมูล

en: Question
th: คำถาม

en: Answer
th: คำตอบ

en: All
th: ทั้งหมด

en: Allowed
th: อนุญาต

en: Always
th: ตลอดเวลา

en: Never
th: ไม่เคย

en: Up to date
th: รุ่นล่าสุด

en: Score
th: คะแนน

en: Unlimited
th: ไม่จำกัด

en: node
th: โหนด

en: Time limit
th: เวลาสอบ

en: Random
th: สุ่ม

en: Operation
th: การปฏิบัติการ

en: Duration
th: เวลาสอบ

en: Result
th: ผล

en: published
th: ตีพิมพ์

en: Display name
th: ชื่อที่แสดง

en: Distribution
th: การแจกแจง (Distribution)

en: Results
th: ผลลัพท์

en: Changed
th: เปลี่ยน

en: Failed
th: ไม่ผ่าน

en: Forbidden
th: ไม่อนุญาต

en: cancel
th: ยกเลิก

en: Finished
th: เสร็จสิ้น

en: Questions
th: คำถาม

en: Passed
th: ผ่าน

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
th: เนื้อหานี้ได้ถูกแก้ไขโดยผู้ใช้งานรายอื่นไปแล้ว การเปลี่ยนแปลงใดๆจึงไม่สามารถบันทึกได้

en: Available
th: อนุญาตให้สอบเมื่อ

en: Finish
th: ส่งข้อสอบ

en: and
th: และ

en: Started
th: เริ่มสอบเมื่อ

en: Create @name
th: สร้าง @name

en: Direction
th: คำอธิบาย

en: of
th: ของ

en: Created by
th: ผู้สอบ

en: Created on
th: สอบเมื่อ

en: Quiz Results
th: ผลการสอบ

en: Manage questions
th: จัดการข้อสอบ

en: My results
th: ผลการสอบของฉัน

en: Backwards navigation
th: แก้ไขคำตอบ

en: correct
th: ถูก

en: incorrect
th: ผิด

en: Pass rate
th: เปอร์เซ็นต์ขั้นต่ำที่สอบผ่าน

en: New revision
th: ปรับปรุงใหม่

en: You got %num_correct of %question_count possible points.
th: ท่านทำได้ %num_correct จากคะแนนเต็ม %question_count

en: View results.
th: ดูผลการสอบ

en: Maximum Score
th: คะแนนเต็ม

en: The score for this essay, between 0 and @max
th: กรุณาให้คะแนนคำตอบนี้ ตั้งแต่ 0 ถึง @max

en: Save this score
th: บันทึกคะแนน

en: There are no unscored essays.
th: ไม่มีข้อสอบอัตนัยที่ยังไม่ได้ตรวจ

en: Enter your answer here. If you need more space, click on the grey bar at the bottom of this area and drag it down.
th: กรุณาใส่คำตอบในกรอบ ถ้าท่านต้องการพื้นที่เพิ่มกรุณาเลื่อนแถบสีเทาขอบด้านล่างของกรอบนี้ลง

en: This answer has not yet been scored.
th: คำตอบนี้ยังไม่ได้รับการตรวจ

en: Until the answer is scored, the total score will not be correct.
th: คะแนนรวมจะยังไม่ถูกต้องจนกว่าคำตอบจะได้รับการตรวจ

en: You have run out of time.
th: หมดเวลาสอบ

en: Quiz Top Scorers
th: ผู้สอบได้คะแนนสูงสุด

en: Quiz Attendees
th: ผู้สอบ

en: Quiz Status Chart
th: กราฟผลการสอบ

en: % pass
th: % สอบผ่าน

en: % fail
th: % สอบไม่ผ่าน

en: % incomplete
th: % ทำไม่เสร็จ

en: No Statistics found.
th: ไม่มีข้อมูลสถิติ

en: Rubric
th: เกณฑ์การให้คะแนน

en: revisions
th: ประวัติการปรับปรุง

en: Max score
th: คะแนนเต็ม

en: Last question skipped.
th: ท่านข้ามคำถามข้อที่แล้ว

en: Your results have been sent to your e-mail address.
th: ผลการสอบของท่านได้ถูกส่งไปยังอีเมลของท่านเรียบร้อยแล้ว

en: Take quiz
th: ทำข้อสอบ

en: Something went wrong. Please try again
th: มีบางอย่างผิดพลาด กรุณาลองใหม่อีกครั้ง

en: This chart shows the distribution of the scores on this quiz.
th: กราฟนี้แสดงการแจกแจง (distribution) ของคะแนน

en: Top scorers
th: ผู้สอบได้คะแนนสูงสุด

en: This chart shows what question takers have the highest scores
th: ผู้ที่ทำข้อสอบได้คะแนนสูงสุด

en: This chart shows the status for all attempts made to answer this revision of the quiz.
th: ผลการสอบของชุดการสอบนี้ โดยคิดจากการทำข้อสอบทุกครั้ง

en: This chart shows how many times the quiz has been taken the last !days days.
th: กราฟนี้แสดงจำนวนครั้งของการสอบภายใน !days วันที่ผ่านมา

en: Attempts
th: จำนวนการสอบ

en: revision !num
th: แก้ไขครั้งที่ !num

en: The score has been saved.
th: บันทึกคะแนนเรียบร้อยแล้ว

en: You must provide an answer
th: คุณต้องใส่คำตอบ

en: Take
th: เริ่มทำการสอบ

en: The answer was incorrect. Please try again.
th: คำตอบไม่ถูกต้อง กรุณาลองอีกครั้ง

en: Evaluated
th: ตรวจแล้ว

en: Results have been deleted.
th: ผลการสอบถูกลบ

en: Start quiz
th: เริ่มการสอบ

en: Long answer question
th: คำถามอัตนัย

en: Not evaluated
th: ยังไม่ได้ตรวจ

en: Time left
th: เวลาที่เหลือ

en: Score answer
th: ตรวจคำตอบ

en: Score this response
th: ตรวจข้อนี้

en: Duration :  @value
th: เวลาสอบ: @value

en: Attempts allowed
th: จำนวนครั้งที่อนุญาตให้สอบ

en: Quiz reports and scoring
th: รายงานผลการสอบและตรวจข้อสอบ

en: View reports and score answers.
th: ดูรายงานผลการสอบและตรวจข้อสอบ

en: Score long answer questions
th: ตรวจข้อสอบอัตนัย

en: Total score: @score %
th: คะแนนรวม: @score %

en: Your score: %score %
th: ผลคะแนนของคุณ: %score %

en: Your score was: @score %
th: คะแนนของท่าน: %score %

en: Max score per question
th: คะแนนเต็มของแต่ละข้อ

en: There are !num revisions of this quiz that have been taken.
        Different revisions may have different scoring, difficulity and other differences affecting its statistics.
        Because of this you have to choose the revision you want to see statistics from.
th: ข้อสอบนี้มีการแก้ไขมาแล้ว !num ครั้ง 
    การแก้ไขแต่ละครั้งอาจจะมีความยากง่ายและคะแนนไม่เท่ากัน ดังนั้นสถิติของการแก้ไขแต่ละครั้งจะถูกเก็บแยกจากกัน กรุณาเลือกสถิติของการแก้ไขครั้งที่คุณต้องการให้แสดง

en: There are no statistics for this quiz (or quiz revision). This is probably because nobody has yet run this quiz (or quiz revision). If the quiz has multiple revisions, it is possible that the other revisions do have statistics. If this is the last revision, taking the quiz should generate some statistics.
th: ไม่มีข้อมูลสถิติของข้อสอบนี้ (หรือในการแก้ไขครั้งนี้) สาเหตุอาจเนื่องมาจากยังไม่มีผู้ใดทำข้อสอบนี้ (หรือในการแก้ไขครั้งนี้) ถ้าข้อสอบนี้มีการแก้ไขหลายครั้งอาจเป็นไปได้ว่าการแก้ไขครั้งอื่นมีสถิติการสอบ ถ้านี่เป็นการแก้ไขครั้งสุดท้าย สถิติจะเริ่มเก็บเมื่อมีผู้ทำการสอบ
