Quiz (7.x-4.0-alpha8) - en to it translation catalogue (255 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Next
it: Successivo

en: user
it: utente

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Submit
it: Invia

en: Username
it: Nome utente

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: More
it: Altro

en: Action
it: Azione

en: Yes
it: Sì

en: view
it: mostra

en: unpublished
it: non pubblicato

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: None
it: Nessuno

en: Response
it: Risposta

en: Weight
it: Peso

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Add category
it: Aggiungi categoria

en: Name
it: Nome

en: Export
it: Esporta

en: Back
it: Indietro

en: Save
it: Salva

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Update
it: Aggiorna

en: Views
it: Viste

en: Last month
it: Ultimo mese

en: Statistics
it: Statistiche

en: Titles
it: Titoli

en: User
it: Utente

en: Options
it: Opzioni

en: Created
it: Creato

en: term
it: termine

en: Question
it: Domanda

en: Answer
it: Risposta

en: All
it: Tutti

en: Always
it: Sempre

en: Never
it: Mai

en: Up to date
it: Aggiornato

en: Score
it: Punteggio

en: Term ID
it: ID Termine

en: Scale
it: Scala

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Terms
it: Termini

en: node
it: nodo

en: browse
it: sfoglia

en: Start
it: Inizio

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Random
it: Casuale

en: Latest
it: Ultimo

en: Operation
it: Operazione

en: Duration
it: Durata

en: Do nothing
it: Non fare niente

en: Result
it: Risultato

en: Manual
it: Manuale

en: published
it: pubblicato

en: Display name
it: Nome visualizzato

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

en: Activity
it: Attività

en: Results
it: Risultati

en: Match
it: Riscontro

en: Changed
it: Modificato

en: Failed
it: Non riuscito

en: Charts
it: Grafici

en: cancel
it: annulla

en: Finished
it: Completato

en: Questions
it: Domande

en: Do not show
it: Non mostrare

en: Passed
it: Passato

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
it: Questo contenuto è stato modificato da un altro utente, le modifiche non possono essere salvate.

en: Available
it: Disponibile

en: Global Configuration
it: Configurazione generale

en: Finish
it: Termina

en: and
it: e

en: Choose an action
it: Scegli un azione

en: Started
it: Iniziato

en: Choose
it: Scegli

en: Create @name
it: Crea @name

en: This week
it: Questa settimana

en: This month
it: Questo mese

en: This year
it: Quest'anno

en: Choose one
it: Scegliere una risposta

en: Direction
it: Direzione

en: of
it: di

en: Last week
it: Ultima settimana

en: Last year
it: L'ultimo anno

en: Created by
it: Creato da

en: Created on
it: Creato il

en: answer
it: risposta

en: Add a title that will help distinguish this question from other questions. This will not be seen during the quiz.
it: Aggiungi il titolo che aiuterà a distinguere questa domanda dalle altre. Questo titolo non sarà visualizzato durante il questionario.

en: Multiple answers
it: Risposte multiple

en: Correct
it: Corretto

en: Quiz Results
it: Risultati quiz

en: Manage questions
it: Gestione domande

en: Backwards navigation
it: Navigazione all'indietro

en: At the end of the @quiz
it: Alla fine del @quiz

en: After each question
it: Dopo ogni domanda

en: Availability options
it: Opzioni di disponibilità

en: Always Available
it: Sempre disponibile

en: Click this option to ignore the open and close dates.
it: Seleziona questa opzione per ignorare le date di apertura e chiusura.

en: Open Date
it: Data apertura

en: The date this @quiz will become available.
it: La data in cui questo @quiz sarà reso disponibile.

en: Close Date
it: Data chiusura

en: The date this @quiz will cease to be available.
it: La data in cui questo @quiz non sarà più disponibile.

en: Default summary. Leave blank if you don't want to give a summary.
it: Riepilogo predefinito. Lascia vuoto se non vuoi fornire un riepilogo.

en: Please make sure the close date is after the open date.
it: Assicurati che la data di chiusura sia successiva alla data di apertura.

en: Questions updated successfully.
it: Domande aggiornate con successo.

en: correct
it: Corretto

en: Correct Answer
it: Risposta corretta

en: Feedback Time
it: Momento in cui viene fornito il feedback

en: Indicates whether quiz is always available (Open and Close time are ignored).
it: indica se il quiz è sempre disponibile (le date di apertura e chiusura sono ignorate).

en: New revision
it: Nuova revisione

en: The number of random questions for this @quiz have been lowered to %anum to match the number of questions you assigned.
it: Il numero delle domande casuali per questo @quiz è stato diminuito a %anum per farlo coincidere con il numero di domande che hai assegnato.

en: Control aspects of the Quiz module's display
it: Controlla l'aspetto del modulo Quiz

en: Default number of days before a @quiz is closed
it: Numero di giorni prima che @quiz venga chiuso

en: Maximum Result Options
it: Numero massimo di opzioni risultato

en: Enable UserPoints Module Integration
it: Attiva integrazione col modulo UserPoints

en: @quiz title
it: Titolo @quiz

en: Parts of this @quiz have not been evaluated yet. The score below is not final.
it: Parte del @quiz non è ancora stata valutata. Il punteggio non è definitivo.

en: You got %num_correct of %question_count possible points.
it: Hai ottenuto %num_correct su %question_count punti.

en: @quiz configuration
it: Configurazione @quiz

en: @quiz results
it: Risultati @quiz

en: The name of the @quiz.
it: Il nome del @quiz.

en: Assign Action
it: Assegna azione

en: Select an action to be preformed after a user has completed this @quiz.
it: Seleziona un'azione da svolgere dopo che un utente ha completato il @quiz.

en: Whether to allow user to go back and revisit their answers
it: Permettere agli utenti di fare passi indietro e rivedere le proprie risposte.

en: Indicates at what point feedback for each question will be given to the user
it: Indica in quale momento verrà fornito all'utente il feedback su ogni domanda

en: If checked, marks scored in this @quiz will be credited to userpoints. For each correct answer 1 point will be added to user's point.
it: Se selezionato, i punteggi totalizzati in questo @quiz saranno accreditati tramite userpoints. Per ogni risposta corretta, 1 punto sarà aggiunto ai punti dell'utente.

en: Pass rate for @quiz (%)
it: Valore per passare il @quiz (%)

en: Summary text if passed
it: Riepilogo se il quiz viene passato

en: Summary for when the user gets enough correct answers to pass the @quiz. Leave blank if you don't want to give different summary text if they passed or if you are not using the 'percent to pass' option above. If you don't use the 'Percentage needed to pass' field above, this text will not be used.
it: Riepilogo per quando l'utente inserisce abbastanza risposte esatte per passare il @quiz. lasciare vuoto se non si vuole fornire un riepilogo diverso se l'utente passa il quiz, oppure se non si usa l'opzione «percentuale per passare» qui sopra. Se non usi il campo «Percentuale necessaria per passare», questo testo non sarà utilizzato.

en: Default summary text
it: Testo di riepilogo predefinito

en: Result Option
it: Opzione risultato

en: The name of the result
it: Il nome del risultato

en: Percentage Start Range
it: Valore percentuale d'inizio dell'intervallo

en: Percentage End Range
it: Valore percentuale di fine dell'intervallo

en: Display text for the result
it: Testo da visualizzare per il risultato

en: Result summary. This is the summary that is displayed when the user falls in this result set determined by his/her responses.
it: Riepilogo del risultato. Questo è il riepilogo visualizzato quando l'utente ricade in questo risultato, secondo le sue risposte.

en: View results.
it: Visualizza risultati.

en: Maximum Score
it: Punteggio massimo

en: The score for this essay, between 0 and @max
it: Il punteggio per questo componimento, tra 0 e @max

en: Save this score
it: Salva questo punteggio

en: Enter your answer here. If you need more space, click on the grey bar at the bottom of this area and drag it down.
it: Scrivi qui la tua risposta. Se hai bisogno di più spazio clicca nella barra grigia sotto l'area di testo e trascinala verso il basso.

en: This answer has not yet been scored.
it: A questa risposta non è ancora stato assegnato un punteggio.

en: Until the answer is scored, the total score will not be correct.
it: Finché non viene assegnato un punteggio, il punteggio totale non è corretto.

en: Score the answers from quizzes that use long answer questions.
it: Valuta i punteggi delle domande a risposta aperta per i quiz

en: Correct answer
it: Risposta corretta

en: Provide the answer and the method by which the answer will be evaluated.
it: Indica la risposta ed il metodo di valutazione.

en: Match against a regular expression (answer must match the supplied regular expression)
it: Confronta con una espressione regolare (la risposta deve corrispondere con l'espressione regolare fornita)

en: About regular expressions
it: Approfondimento espressioni regolari

en: Regular expressions are an advanced syntax for pattern matching. They allow you to create a concise set of rules that must be met before a value can be considered a match.
it: Le espressioni regolari sono una sintassi avanzata per verificare la corrispondenza di schemi nelle stringhe. Permettono di creare un insieme di regole che devono essere verificate per confermare la corrispondenza con la stringa data.

en: For more on regular expression syntax, visit !url.
it: Per maggiori informazioni sulla sintassi delle espressioni regolari visita !url.

en: Question Results
it: Risultati domande

en: Generates a report on quiz results for quiz creators.
it: Genera un report con i risultati dei quiz per gli autori dei quiz.

en: You have not marked any alternatives as correct. If there are no correct alternatives you should allow multiple answers.
it: Non hai selezionato nessuna opzione come corretta. Se non ci sono opzioni corrette, dovresti permettere risposte multiple.

en: Alternatives
it: Alternative

en: Alternative !i
it: Opzione !i

en: Random order
it: Ordine casuale

en: Present alternatives in random order when quiz is beeing taken.
it: Presentare le opzioni alternative in ordine casuale quando il quiz sta venendo somministrato.

en: Simple scoring
it: Punteggio semplificato

en: Your settings will be remembered.
it: Le impostazioni saranno registrate.

en: Add more alternatives
it: Aggiungi opzioni

en: <em>Up to date</em>
it: <em>Aggiornato</em>

en: Browse for questions to add
it: Scegli domande da aggiungere

en: Mark all the questions you want to add.
it: Seleziona le domande che vuoi aggiungere.

en: You can filter questions by using the textfields and select boxes.
it: Puoi filtrare le domande usando i campi testo e i menu di selezione.

en: You can sort by pressing the table headers.
it: Puoi riordinare facendo clic sulle intestazioni della tabella.

en: No filter
it: Nessun filtro

en: Two days ago
it: Due giorni fa

en: Long ago
it: Molto tempo fa

en: Max score
it: Max punti

en: Allow Skipping questions
it: Permetti di evitare domande

en: Randomize questions
it: Ordine casuale delle domande

en: Pass rate for the @quiz as a percentage score.
it: Valore per passare il @quiz espresso in percentuale.

en: Show this result for scored quizzes in this range (0-100).
it: Mostra questo risultato per i quiz che hanno totalizzato punti in questo intervallo (0-100).

en: Attempts
it: Tentativi

en: Quiz Statistics
it: Statistiche dei quiz

en: You must provide an answer
it: È obbligatorio rispondere

en: Allow any number of answers(checkboxes are used). If this box is not checked, one, and only one answer is allowed(radiobuttons are used).
it: Permetti qualsiasi numero di risposte (vengono usati i checkbox). Se questa opzione non è selezionata, solo una risposta è permessa (vengono utilizzati pulsanti radio)

en: Give max score if everything is correct. Zero points otherwise.
it: Assegna il massimo punteggio se è tutto corretto, altrimenti zero punti.

en: Take
it: Rispondi

en: Repeat until correct
it: Ripeti fino a che non è corretta

en: Require the user to re-try the question until they answer it correctly.
it: Richiedere all'utente di riprovare a rispondere alla domanda fino a che la risposta è corretta.

en: There are currently no questions in this quiz. Assign existing questions by using the question browser below. You can also use the links above to create new questions.
it: Attualmente non ci sono  domande in questo quiz. Assegna domande esistenti usando il "browser" di domande qui sotto. Puoi inoltre usare i link qui sopra per creare nuove domande.

en: Create new question
it: Crea nuova domanda

en: These results should be stored for each user
it: Risultati da memorizzare per ciascun utente

en: The best
it: Il migliore

en: The newest
it: Il più recente

en: No randomization
it: Nessuna estrazione casuale

en: Multiple takes
it: Somministrazioni multiple

en: Multiple choice question
it: Domanda a scelta multipla

en: Configure the question types.
it: Configura i tipi di domande

en: Question configuration
it: Impostazioni domande

en: Automatic and case sensitive
it: Automatico con distinzione maiuscole/minuscole

en: Automatic. Not case sensitive
it: Automatico. Non distinguere maiuscole/minuscole

en: Pick an evaluation method
it: Seleziona un metodo di valutazione

en: Here you can change the default quiz settings for new users.
it: Da qui puoi modificare la configurazione predefinita dei quiz per i nuovi utenti.

en: @quiz settings
it: Impostazioni @quiz

en: Taking options
it: Opzioni per la somministrazione

en: Random questions
it: Domande casuali

en: Display solution
it: Mostra la soluzione

en: Display the users answers and the correct answers for all questions along with the score for each question.
it: Mostra le risposte degli utenti e le risposte corrette per tutte le domande, insieme al punteggio per ogni domanda.

en: Pass/fail options
it: Opzioni quiz passato/non passato

en: Result Comments
it: Note ai risultati

en: Score answer
it: Valuta risposta

en: Score this response
it: Valuta questa risposta

en: Choose how the answer shall be evaluated.
it: Seleziona come valutare la risposta

en: Specify the answer. If this question is manually scored, no answer needs to be supplied.
it: Specifica la risposta. Se la domanda è valutata manualmente non serve inserire la risposta.

en: Any unsaved changes will be lost. Are you sure you want to proceed?
it: Le modifiche non salvate saranno perdute. Vuoi veramente procedere?

en: !userpoints is an <strong>optional</strong> module for Quiz. It provides ways for users to gain or lose points for performing certain actions on your site like attending @quiz. You will need to install the !userpoints module to use this feature.
it: !userpoint è un modulo <strong>opzionale</strong> di Quiz. Fornisce un meccanismo all'utente per guadagnare o perdere punti ed eseguire azioni quali prendere parte a !quiz. Devi installare il modulo !userpoint per usare questa funzione.

en: Default values for the quiz creation form can be edited <a href="!url">here</a>
it: Le impostazioni predefinite per il modulo di creazione dei quiz possono essere modificate <a href="!url">qui</a>

en: Questions in this quiz
it: Domande in questo quiz

en: Whether to allow users to skip questions in the @quiz
it: Permettere agli utenti di eviatre di rispondere a domande del @quiz

en: Allowed number of attempts
it: Numero permesso di tentativi

en: The number of times a user is allowed to take the @quiz. <strong>Anonymous users are only allowed to take quizzes that allow an unlimited number of attempts.</strong>
it: Il numero di volte in cui a un utente si può somministrare il @quiz. <strong>Agli utenti Anonimi si possono solo somministrare quiz che permettono un numero illimitato di tentativi.</strong>

en: Display allowed number of attempts
it: Mostra il numero permesso di tentativi

en: Display the allowed number of attempts on the starting page for this quiz.
it: Mostra il numero permesso di tentativi nella pagina iniziale di questo quiz.

en: View results, score answers, run reports and edit configurations.
it: Visualizza i risultati, assegna i punteggi delle risposte, guarda i report e modifica le configurazioni.

en: Configure the Quiz module.
it: Configura il modulo Quiz

en: Quiz reports and scoring
it: Report dei quiz e punteggi

en: Score long answer questions
it: Valuta le domande a risposta aperta

en: User answer
it: Risposta dell'utente

en: You just created a new quiz. Now you have to add questions to it. This page is for adding and managing questions. Here you can create new questions or add some of your already created questions. If you want to change the quiz settings, you can use the "edit" tab.
it: Hai appena creato un nuovo quiz. Ora devi aggiungere delle domande. Questa pagina serve a creare e gestire le domande. Puoi creare nuove domande o integrare alcune domande già create in precedenza. Se vuoi modificare le impostazioni del quiz, usa la tab «Modifica».

en: You are making your first @quiz. On this page you set the attributes, most of which you may tell the system to remember as defaults for the future. On the next screen you can add questions.
it: Stai creando il tuo primo @quiz. In questa pagina imposti le proprietà, molte delle quali possono essere salvate dal sistema come valori predefiniti per il futuro. Nella schermata successiva si aggiungono le domande.

en: Remember my settings
it: Ricorda queste impostazioni

en: If this box is checked most of the quiz specific settings you have made will be remembered and will be your default settings next time you create a quiz.
it: Selezionando questo box, molte delle impostazioni sul quiz che hai definito saranno registrate e diventeranno i valori predefiniti la prossima volta che crei un quiz.

en: Your score: %score %
it: Il tuo risultato: %score %

en: Summary options
it: Opzioni per il sommario

en: Result options
it: Opzioni risultato

en: Add to @quiz
it: Aggiungi al @quiz

en: The @latest latest @quiz nodes this question isn't a member of
it: Gli ultimi @latest nodi @quiz cui questa domanda non appartiene

en: If you check any of the checkboxes this question will be added to the corresponding @quiz. If the @quiz has been answered a new revision will be created automatically.
it: Se selezioni una delle caselle di selezione questa domanda verrà aggiunta ai @quiz corrispondenti. Se il @quiz è già stato svolto verrà creata una nuova revisione automaticamente.

en: Title for new @quiz
it: Titolo per il nuovo @quiz

en: Write in the name of the new @quiz you want to create and add this question to.
it: Scrivi il nome del nuovo @quiz che vuoi creare ed al quale aggiungere questa domanda.

en: Delete results when a user is deleted
it: Elimina i risultati quando l'utente è cancellato

en: When a user is deleted delete any and all results for that user.
it: Quando l'utente è cancellato elimina tutti i risultati dell'utente.

en: Index questions
it: Indice domande

en: If you turn this off questions will not show up in search results.
it: disabilitando questa opzione la domada non verrà visualizzata nei risultati della ricerca.

en: Question <span id="quiz-question-number">!x</span> of <span id="quiz-num-questions">@y</span>
it: Domanda <span id="quiz-question-number">!x</span> di <span id="quiz-num-questions">@y</span>

en: Allow Resume
it: Permetti la ripresa

en: Whether to allow users to leave the @quiz incomplete and then resume it from where they left off.
it: Permettere o no agli utenti di lasciare incompleto il @quiz e riprenderlo da dove l'avevano lasciato.

en: Allow jumping
it: Permetti di saltare fra le domande

en: Whether to allow users to jump between questions using a menu in the @quiz
it: Permettere agli utenti di passare liberamente da una domanda all'altra usando un menu nel @quiz

en: The difference between "random order" and "random questions" is that with "random questions" questions are drawn randomly from a pool of questions. With "random order" the quiz will always consist of the same questions. With "Categorized random questions" you can choose several terms questions should be drawn from, and you can also choose how many questions that should be drawn from each, and max score for each term.
it: la differenza tra «ordine casuale» e «domande casuali» è che le «domande casuali» sono selezionate a caso da un pool di domande. Con «ordine casuale», il quiz sarà sempre composto dalle stesse domande. Con «domande casuali categorizzate» puoi scegliere diversi termini della tassonomia da cui le domande saranno estratte, ed è inoltre possibile scegliere quante domande possono essere estratte da ciascun termine, il punteggio massimo per ogni termine.

en: Show passed status
it: Mostra lo stato passato/non passato

en: Show the status, if the user has previously passed
it: Mostra un messaggio di stato se l'utente ha già passato il quiz.
