Quiz (7.x-4.0-rc1) - en to cs translation catalogue (221 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Next
cs: Další

en: user
cs: uživatel

en: delete
cs: smazat

en: Status
cs: Stav

en: Submit
cs: Odeslat

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: Actions
cs: Akce

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: More
cs: Více

en: Action
cs: Akce

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: view
cs: zobrazit

en: unpublished
cs: skryto

en: Advanced options
cs: Pokročilé volby

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: None
cs: Žádné

en: Response
cs: Odpověď

en: Weight
cs: Váha

en: Category
cs: Kategorie

en: Settings
cs: Nastavení

en: Add category
cs: Přidat kategorii

en: Name
cs: Jméno

en: Back
cs: Zpět

en: Save
cs: Uložit

en: True
cs: Pravda (True)

en: False
cs: Nepravda (False)

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Last month
cs: Minulý měsíc

en: Statistics
cs: Statistiky

en: User
cs: Uživatel

en: Options
cs: Možnosti

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Node
cs: Uzly

en: term
cs: podmínka

en: Question
cs: Otázka

en: Answer
cs: Odpověď

en: All
cs: Vše

en: Allowed
cs: Povoleno

en: Always
cs: Vždy

en: Never
cs: Nikdy

en: Up to date
cs: Aktuální

en: Score
cs: Skóre

en: Term ID
cs: ID termínu

en: Unlimited
cs: Neomezené

en: Terms
cs: Termíny

en: node
cs: uzel

en: browse
cs: procházet

en: Time limit
cs: Časový limit

en: Start
cs: Začátek

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Random
cs: Náhodný

en: Operation
cs: Operace

en: Duration
cs: Trvání

en: 1 Day
cs: 1 den

en: 2 Days
cs: 2 dny

en: 3 Days
cs: 3 dny

en: 4 Days
cs: 4 dny

en: 5 Days
cs: 5 dní

en: 6 Days
cs: 6 dní

en: published
cs: zveřejněno

en: Display name
cs: Název zobrazení

en: Today
cs: Dnes

en: Yesterday
cs: Včera

en: Activity
cs: Aktivita

en: Results
cs: Výsledky

en: Match
cs: Odpovídá

en: Changed
cs: Změněno

en: Charts
cs: Grafy

en: cancel
cs: zrušit

en: Finished
cs: Hotovo

en: Questions
cs: Otázky

en: Select
cs: Vybrat

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
cs: Tento obsah byl v průběhu Vaší editace upraven jiným uživatelem, nelze uložit změny.

en: Available
cs: K dispozici

en: and
cs: a

en: Choose an action
cs: Vybrat akci

en: Started
cs: Zahájeno

en: Create @name
cs: Vytvořit @name

en: This week
cs: Tento týden

en: This month
cs: Tento měsíc

en: This year
cs: Tento rok

en: Choose one
cs: Vyberte jednu

en: Direction
cs: Směr

en: of
cs: z

en: Last week
cs: Minulý týden

en: Last year
cs: Minulý rok

en: color
cs: barva

en: Created by
cs: Vytvořeno

en: Created on
cs: Vytvořeno v

en: Please supply a valid date.
cs: Prosím, zadejte platné datum.

en: Multiple answers
cs: Vícenásobné odpovědi

en: Correct
cs: Správně

en: Quiz Results
cs: Výsledky kvízu

en: Quiz
cs: Kvíz

en: Manage questions
cs: Spravovat otázky

en: My results
cs: Moje výsledky

en: User results
cs: Výsledky uživatele

en: After each question
cs: Po každé otázce

en: Always Available
cs: Vždy k dispozici

en: Open Date
cs: Datum zahájení

en: Close Date
cs: Datum ukončení

en: Questions updated successfully.
cs: Otázky byly úspěšně aktualizovány.

en: In Progress
cs: Probíhá

en: Result ID
cs: ID výsledku

en: Time Finished
cs: Čas vypršel

en: correct
cs: správně

en: incorrect
cs: nesprávně

en: Time the quiz was finished.
cs: Čas, kdy byl kvíz dokončen.

en: New revision
cs: Nová revize

en: There was an error updating the @quiz.
cs: Došlo k chybě aktualizace @quiz.

en: Remove Incomplete Quiz Records (older than)
cs: Odstranit záznamy z nedokončeného kvízu (starší než)

en: @quiz title
cs: Název @quiz

en: @quiz Title
cs: Název @quiz

en: No @quiz results found.
cs: Žádné @quiz výsledky nebyly nalezeny.

en: This quiz has not been scored yet.
cs: Tento kvíz nebyl dosud bodován.

en: 7 Days
cs: 7 dní

en: 8 Days
cs: 8 dní

en: 9 Days
cs: 9 dní

en: 10 Days
cs: 10 dní

en: 11 Days
cs: 11 dní

en: 12 Days
cs: 12 dní

en: 13 Days
cs: 13 dní

en: 14 Days
cs: 14 dní

en: 15 Days
cs: 15 dní

en: 16 Days
cs: 16 dní

en: 17 Days
cs: 17 dní

en: 18 Days
cs: 18 dní

en: 19 Days
cs: 19 dní

en: 20 Days
cs: 20 dní

en: 21 Days
cs: 21 dní

en: 22 Days
cs: 22 dní

en: 23 Days
cs: 23 dní

en: 24 Days
cs: 24 dní

en: 25 Days
cs: 25 dní

en: 26 Days
cs: 26 dní

en: 27 Days
cs: 27 dní

en: 28 Days
cs: 28 dní

en: 29 Days
cs: 29 dní

en: 30 Days
cs: 30 dní

en: 35 Days
cs: 35 dní

en: 40 Days
cs: 40 dní

en: 45 Days
cs: 45 dní

en: 50 Days
cs: 50 dní

en: 55 Days
cs: 55 dní

en: 60 Days
cs: 60 dní

en: 65 Days
cs: 65 dní

en: 70 Days
cs: 70 dní

en: 75 Days
cs: 75 dní

en: 80 Days
cs: 80 dní

en: 85 Days
cs: 85 dní

en: 90 Days
cs: 90 dní

en: 95 Days
cs: 95 dní

en: 100 Days
cs: 100 dní

en: 105 Days
cs: 105 dní

en: 110 Days
cs: 110 dní

en: 115 Days
cs: 115 dní

en: 120 Days
cs: 120 dní

en: Thanks for taking the quiz!
cs: Díky za účast v tomto kvízu!

en: @quiz configuration
cs: Konfigurace @quiz

en: @quiz results
cs: Výsledky @quiz

en: The name of the @quiz.
cs: Název @quiz.

en:  Time Limit
cs:  Časový limit

en: Display text for the result
cs: Text zobrazovaný k výsledku

en: quiz
cs: kvíz

en: View results.
cs: Ukázat výsledky.

en: Quiz Version
cs: Verze kvízu

en: The time limit on a quiz.
cs: Časový limit pro kvíz.

en: Open time
cs: Čas zahájení

en: Close time
cs: Čas ukončení

en: Quiz Questions
cs: Kvízové otázky

en: Quiz Node ID
cs: ID uzlu kvízu

en: Question Node ID
cs: ID uzlu otázky

en: Question Status
cs: Stav otázky

en: Number of Questions
cs: Počet otázek

en: The number of questions assigned to the quiz.
cs: Poček otázek přiřazených ke kvízu.

en: Is Invalid
cs: Je neplatný

en: Quiz State
cs: Stav kvízu

en: Include random questions?
cs: Včetně náhodných otázek?

en: Use Quiz Results
cs: Použít výsledky kvízu

en: Use Quiz Questions
cs: Použít otázky kvízu

en: Use Current User
cs: Použít současného uživatele

en: Current User
cs: Současný uživatel

en: All Results (Do not filter)
cs: Všechny výsledky (bez filtru)

en: Maximum Score
cs: Nejvyšší skóre

en: This answer has not yet been scored.
cs: Tato odpověď ještě nebyla bodována.

en: Correct answer
cs: Správná odpověď

en: Quiz Question
cs: Kvízová otázka

en: Enter your answer here
cs: Zde vložte svou odpověď

en: Export as HTML
cs: Export do HTML

en: Export as XML
cs: Export do XML

en: Export as CSV
cs: Export do CSV

en: Question Results
cs: Výsledky otázky

en: 0 to 20 % -
cs: 0 až 20 % -

en: 20 to 40 % -
cs: 20 až 40 % -

en: 40 to 60 % -
cs: 40 až 60 % -

en: 60 to 80 % -
cs: 60 až 80 % -

en: 80 to 100 % -
cs: 80 až 100 % -

en: No questions were found.
cs: Nebyly nalezeny žádné otázky.

en: No filter
cs: Bez filtru

en: Two days ago
cs: Před dvěma dny

en: Long ago
cs: Před dávnou dobou

en: Compulsory
cs: Povinný

en: Randomize questions
cs: Vybrat náhodné otázky

en: Something went wrong. Please try again
cs: Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.

en: Attempts
cs: Pokusy

en: See charts
cs: Prohlédnout grafy

en: Chart icon from !url
cs: Ikona grafu z !url

en: Quiz Statistics
cs: Statistiky kvízu

en: Result Statistics
cs: Statistiky výsledků

en: The score has been saved.
cs: Výsledky byly uloženy.

en: Subquestion
cs: Podotázka

en: No questions were found
cs: Nebyly nalezeny žádné otázky

en: You must provide an answer
cs: Musíš dát odpověď

en: Summary options
cs: Možnosti souhrnu

en: Userpoints Category
cs: Kategorie Userpoints
