Quiz (7.x-4.0-rc7) - en to tr translation catalogue (252 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Next
tr: Sonraki

en: user
tr: kullanıcı

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Submit
tr: Gönder

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: More
tr: Devamı

en: Action
tr: Eylem

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: view
tr: görüntüle

en: unpublished
tr: yayımlanmadı

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: None
tr: Hiçbiri

en: Response
tr: Yanıt

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Add category
tr: Kategori ekle

en: Name
tr: İsim

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Back
tr: Geri

en: Save
tr: Kaydet

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Update
tr: Güncelle

en: Views
tr: Görünümler

en: Last month
tr: Geçen ay

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Titles
tr: Başlıklar

en: User
tr: Kullanıcı

en: Options
tr: Seçenekler

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: term
tr: terim

en: Question
tr: Soru

en: Answer
tr: Cevap

en: All
tr: Tümü

en: Allowed
tr: İzin verildi

en: Always
tr: Her zaman

en: Never
tr: Asla

en: Up to date
tr: Güncel

en: Score
tr: Puan

en: Term ID
tr: Terim ID

en: Scale
tr: Ölçek

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Terms
tr: Terimler

en: node
tr: düğüm

en: Start
tr: Başlangıç

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Random
tr: Rastgele

en: Operation
tr: İşlem

en: Duration
tr: Süre

en: 1 Day
tr: 1 Gün

en: 2 Days
tr: 2 Gün

en: 3 Days
tr: 3 Gün

en: Result
tr: Sonuç

en: published
tr: yayında

en: Display name
tr: Gösterilen isim

en: Today
tr: Bugün

en: Yesterday
tr: Dün

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Userpoints
tr: Kullanıcı puanları

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Changed
tr: Değişti

en: Failed
tr: Hata oluştu

en: cancel
tr: iptal

en: Finished
tr: Tamamlandı

en: Questions
tr: Sorular

en: go back
tr: geri git

en: Select
tr: Seç

en: Do not show
tr: Gösterme

en: Passed
tr: Geçti

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
tr: Bu içerik başka bir kullanıcı tarafından değiştirildi, değişiklikler kaydedilemedi.

en: Available
tr: Mevcut

en: Feedback
tr: Geri bildirim

en: Global Configuration
tr: Genel ayarlar

en: Finish
tr: Bitir

en: and
tr: ve

en: Choose an action
tr: Bir eylem seçin

en: Started
tr: Başladı

en: Create @name
tr: @name oluştur

en: This week
tr: Bu hafta

en: This month
tr: Bu ay

en: Choose one
tr: Seçim

en: Email Settings
tr: E-posta Ayarları

en: Direction
tr: Yön

en: of
tr: /

en: Last week
tr: Geçen hafta

en: Last year
tr: Geçen yıl

en: color
tr: renk

en: In progress
tr: Devam eden

en: Created by
tr: Oluşturan

en: Multiple answers
tr: Çoklu cevaplar

en: Quiz Results
tr: Sınav Sonuçları

en: Quiz
tr: Sınav

en: Manage questions
tr: Soruları yönet

en: My results
tr: Sonuçlarım

en: User results
tr: Kullanıcı sonuçları

en: Number of questions
tr: Soru sayısı

en: Backwards navigation
tr: Geriye dönme

en: At the end of the @quiz
tr: @quiz bittikten sonra

en: After each question
tr: Her sorudan sonra

en: Availability options
tr: Geçerlilik ayarları

en: Always Available
tr: Hep Açık

en: Click this option to ignore the open and close dates.
tr: Açılış ve kapanış tarihlerini yok saymak için bu seçeneği işaretleyin.

en: Open Date
tr: Açılış Tarihi

en: The date this @quiz will become available.
tr: @quiz bu tarihte kullanılabilir hale gelecektir.

en: Close Date
tr: Kapanış Tarihi

en: The date this @quiz will cease to be available.
tr: @quiz bu tarihte kullanıma kapatılacaktır.

en: Default summary. Leave blank if you don't want to give a summary.
tr: Varsayılan özeti. Bir özet vermek istemiyorsanız boş bırakın.

en: Please make sure the close date is after the open date.
tr: Lütfen kapanış tarihinin açılış tarihinden sonra olmasına dikkat edin.

en: Questions updated successfully.
tr: Sorular başarıyla güncellendi.

en: In Progress
tr: Devam Etmekte

en: Time Finished
tr: Bitirme Zamanı

en: correct
tr: doğru

en: incorrect
tr: yanlış

en: User Answer
tr: Kullanıcı Cevabı

en: Correct Answer
tr: Doğru Cevap

en: Score on the Quiz.
tr: Sınavın Puanı.

en: Pass rate
tr: Geçme notu(oranı)

en: Feedback Time
tr: Geribildirim Zamanı

en: New revision
tr: Yeni sürüm

en: Allow question status changes to create a new revision of the quiz?
tr: Sınavın farklı bir değişkesini oluşturmak için soru durum değişikliğine izin verilsin mi?

en: Control aspects of the Quiz module's display
tr: Sınav (Quiz) eklentisinin görünüm özelliklerini düzenle

en: Maximum Result Options
tr: Maksimum Sonuç Seçenekleri

en: Remove Incomplete Quiz Records (older than)
tr: Şu tarihten eski tamamlanmamış sınav kayıtlarını sil:

en: Number of days that you like to keep the incomplete quiz records
tr: Tamamlanmamış sınav kayıtlarını saklamak istediğiniz gün sayısı

en: JQuery Countdown
tr: JQuery geriye sayım

en: UserPoints
tr: Kullanıcı Puanı

en: Addons Configuration
tr: Eklentileri Yapılandırma

en: Enable UserPoints Module Integration
tr: UserPoints eklentisiyle bütünleştirmeyi etkinleştir

en: @quiz Title
tr: @quiz Başlık

en: No @quiz results found.
tr: Hiçbir @quiz sonucunuz bulunamadı.

en: 10 Days
tr: 10 Gün

en: 100 Days
tr: 100 Gün

en: You got %num_correct of %question_count possible points.
tr: %num_correct üzerinden %question_count puan aldın.

en: Thanks for taking the quiz!
tr: Sınava katıldığınız için teşekkürler.

en: @quiz results
tr: @quiz sonuçları

en: The name of the @quiz.
tr: @quiz için gireceğiniz başlık / ad.

en: Assign Action
tr: Eylem Atayın

en: Select an action to be preformed after a user has completed this @quiz.
tr: Bir kullanıcı bu @quiz i tamamlandıktan sonra gerçekleştirilecek bir eylem seçin.

en:  Time Limit
tr:  Zaman Kısıtlaması

en: Pass rate for @quiz (%)
tr: @quiz için başarılı olma oranı (%)

en: Summary text if passed
tr: Geçtiyse özet metin

en: The name of the result
tr: Sonucun adı

en: Number of random questions
tr: Rastgele soru sayısı

en: Maximum Score
tr: En yüksek Sonuç

en: Correct answer
tr: Doğru cevap

en: Feedback Settings
tr: Geribildirim ayarları

en: Missing question.
tr: Eksik soru.

en: Quiz Question
tr: Test Sorusu

en: Short Answer
tr: Kısa Cevap

en: Export as HTML
tr: HTML olarak kaydet

en: Export as XML
tr: XML olarak kaydet

en: Export as CSV
tr: CSV olarak kaydet

en: Alternatives
tr: Alternatifler

en: Available to all users
tr: Tüm kullanıcılara açık

en: Length of automatically set question titles
tr: Otomatik konulan soru başlıklarının uzunluğu

en: Wrong
tr: Yanlış

en: Max score
tr: En yüksek sonuç

en: Randomize questions
tr: Soruları rastgele sırala

en: Take quiz
tr: Sınava katılın

en: Matching question
tr: Eşleşen soru

en: Attended @title @quiz on @time
tr: Katıldığı @title @quiz, @time tarihinde

en: Take
tr: Katıl

en: Repeat until correct
tr: Doğruyu bulana kadar tekrarla

en: Require the user to re-try the question until they answer it correctly.
tr: Kullanıcı soruların doğru cevaplarını verene kadar soruyu tekrarlar.

en: Take by AJAX
tr: AJAX ile al

en: Create new question
tr: Yeni soru oluştur

en: These results should be stored for each user
tr: Bu sonuçlar, her bir kullanıcı için muhafaza edilmelidir.

en: The best
tr: En iyi

en: The newest
tr: En yeni

en: Special filters
tr: Özel filtreler

en: Evaluated
tr: Değerlendirildi/mi

en: Results have been deleted.
tr: Sonuçlar silindi.

en: Start quiz
tr: Sınava başlayın

en: No randomization
tr: Karıştırma yok

en: Multiple takes
tr: Çoktan seçmeli soru

en: Long answer question
tr: Uzun cevaplı soru

en: Multiple choice question
tr: Çoktan seçmeli soru

en: Default number of alternatives
tr: Varsayılan seçenek sayısı

en: Multiple choice question type for quiz.
tr: Sınav için çoktan seçmeli soru tipi.

en: Configure the question types.
tr: Soru tiplerini yapılandırın.

en: Question configuration
tr: Soru yapılandırma

en: Scale question
tr: Soru ölçeği

en: Scale question type for quiz.
tr: Sınav için ölçek soru türü.

en: Short answer question
tr: Kısa cevaplı soru

en: Choose if the correct answer for this question is "true" or "false".
tr: Bu soru için doğru cevap "doğru" veya "yanlış" ise seçin.

en: True/false question
tr: Doğru/yanlış sorusu

en: (skipped)
tr: (atlandı)

en: Not evaluated
tr: Değerlendirilmedi

en: The quiz name must be plain text.
tr: Ad düz metin olmalı.

en: Settings for random questions
tr: Rastgele soru için ayarlar

en: Max score for each random question
tr: Her rastgele soru için en yüksek sonuç

en: Taking options
tr: Seçenekleri alma ayarları

en: Random questions
tr: Rastgele soru

en: Display solution
tr: Çözümü görüntüleyin

en: Display the users answers and the correct answers for all questions along with the score for each question.
tr: Kullanıcıların cevaplar ve her soru için puan ile birlikte tüm soruların doğru cevaplarının görüntülenmesini sağlar.

en: Pass/fail options
tr: Geçer/kalır seçenekleri

en: Result Comments
tr: Sonucu Yorumla

en: Answer hidden
tr: Cevap gizli

en: Auto revisioning
tr: Otomatik revizyon

en: Set the maximum number of result options (categorizations for scoring a quiz). Set to 0 to disable result options.
tr: Sonuç seçeneklerinin (bir sınavı puanlama için sınıflandırmalar) en fazla sayısını ayarlayın. Sonuç seçeneklerini devre dışı bırakmak için 0 olarak ayarlayın.

en: E-mail for Quiz Takers
tr: Sınava Katılanlar için E-posta

en: E-mail results to quiz takers
tr: Sınava katılanlara sonuçları e-postala

en: Configure E-mail Subject
tr: E-posta Konusunu Yapılandır

en: Configure E-mail Format
tr: E-postayı Yapılandır

en: E-mail for Quiz Authors
tr: Sınav yazarı için e-posta

en: Questions in this quiz
tr: Bu sınavdaki sorular

en: Duration :  @value
tr: Süre: @value

en: Attempts allowed
tr: Tekrar tekrar çözme

en: Whether to allow users to skip questions in the @quiz
tr: Kullanıcıların @quiz sorularını atlamalarına izin verir.

en: Allowed number of attempts
tr: Deneme izin sayısı

en: The number of times a user is allowed to take the @quiz. <strong>Anonymous users are only allowed to take quizzes that allow an unlimited number of attempts.</strong>
tr: Sayısını bir kullanıcı @quiz olmak için izin verilir. <strong>Anonim kullanıcılar sadece çekmek için izin girişimleri sınırsız sayıda izin sınavlar.</strong>

en: Display allowed number of attempts
tr: Deneme izin sayısını göster

en: Display the allowed number of attempts on the starting page for this quiz.
tr: Bu sınav için başlangıç ​​sayfasındaki girişimleri izin numarasını görüntüler.

en: This quiz only allows %num_attempts attempts. Anonymous users can only access quizzes that allows an unlimited number of attempts.
tr: Bu sınava sadece %num_attempts kez katılabilirsiniz. Yöneticiler (ve izin verilirse ziyaretçiler) sadece bu sınavlara sınırsız sayıda katılabilir.

en: Next question
tr: Sonraki soru

en: Summary options
tr: Özet seçenekleri

en: Result options
tr: Sonuç seçenekleri

en: Delete results when a user is deleted
tr: Kullanıcı silindiğinde sonuçlarını da sil.

en: Index questions
tr: Soruları dizinle

en: If you turn this off questions will not show up in search results.
tr: Bunu kapatırsanız sorular arama sonuçlarında görünmez.

en: Max score for each question
tr: Her soru için en yüksek sonuç

en: Allow jumping
tr: Soru atlamaya izin ver

en: Leave blank
tr: Boş bırak

en: Leave blank and finish
tr: Boş bırak ve bitir

en: Your answers
tr: Cevaplarınız

en: View answers
tr: Cevapları göster

en: Administer quiz configuration
tr: Sınav yapılandırmasını yönet

en: View results for own quiz
tr: Kendi testin için sonuçları görüntüle.

en: Score any quiz
tr: Herhangi bir sınavı puanlayın

en: Edit question titles
tr: Soru başlıklarını düzenle.

en: This option is wrong.
tr: Bu seçenek yanlış.

en: Enable feedback
tr: Geribildirimi etkinleştirin

en: Correct answers
tr: Doğru cevaplar

en: Wrong answer
tr: Yanlış cevaplar

en: Auto update max score
tr: En yüksek sonucu otomatik güncelle

en: Save Score
tr: Sonucu Kaydet

en: Take quiz button
tr: Sınava katılma düğmesi

en: Quiz summary
tr: Sınav özeti

en: !username got %num_correct of %question_count possible points.
tr: !username %question_count üzerinden %num_correct puan aldı.

en: Is Evaluated
tr: Değerlendirilen mi
