Quiz (7.x-5.0-rc5) - en to hi translation catalogue (78 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Next
hi: अगला

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: more
hi: और भी

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Response
hi: उत्तर

en: Weight
hi: मान

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Add category
hi: वर्ग सम्मिलित कीजिये

en: Back
hi: वापस

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Summary
hi: सारांश

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Time
hi: समय

en: View
hi: देखें

en: Total
hi: कुल

en: ID
hi: आईडी

en: Statistics
hi: आँकड़े

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: Question
hi: सवाल

en: All
hi: सभी

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Up to date
hi: आधुनिक

en: Selected
hi: चुना गया

en: Score
hi: स्कोर

en: Conditions
hi: शर्तें

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Desc
hi: अवरोही

en: node
hi: नोड

en: Choices
hi: विकल्प

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Result
hi: परिणाम

en: Manual
hi: मैनुअल

en: published
hi: प्रकाशित

en: Display name
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: author
hi: लेखक

en: Choice
hi: विकल्प

en: Results
hi: परिणाम

en: Changed
hi: बदल गया

en: Apply
hi: लागू करें

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
hi: इस सामग्री को किसी अन्य उपयोगकर्ता द्वारा संशोधित किया गया है, इसलिए परिवर्तन सहेजे नहीं जा सकते.

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: Direction
hi: दिशा

en: New revision
hi: नए संशोधन

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-
