Quiz (7.x-5.0) - en to fr translation catalogue (532 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Next
fr: Suivant

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: more
fr: plus

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: unpublished
fr: non publié

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Response
fr: Réponse

en: Weight
fr: Poids

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Add category
fr: Ajouter une catégorie

en: Back
fr: Précédent

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Summary
fr: Résumé

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Time
fr: Heure

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Unknown
fr: Inconnu

en: User
fr: Utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Answer
fr: Réponse

en: All
fr: Tout

en: Allowed
fr: Autorisé

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Up to date
fr: À jour

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Terms
fr: Termes

en: node
fr: nœud

en: browse
fr: parcourir

en: Time limit
fr: Limite de temps

en: Choices
fr: Choix

en: Latest
fr: Les derniers

en: unanswered
fr: non répondu

en: 1 Day
fr: 1 Jour

en: 2 Days
fr: 2 Jours

en: 3 Days
fr: 3 Jours

en: 4 Days
fr: 4 Jours

en: 5 Days
fr: 5 Jours

en: 6 Days
fr: 6 Jours

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: Sort by
fr: Trier par

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Result
fr: Résultat

en: Manual
fr: Manuel

en: You
fr: Vous

en: published
fr: publié

en: Display name
fr: Nom de l'affichage

en: Activity
fr: Activité

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: first
fr: premier

en: author
fr: auteur

en: Choice
fr: Choix

en: Results
fr: Résultats

en: Add choice
fr: Ajouter un choix

en: Changed
fr: Modifié

en: Forbidden
fr: Non autorisé

en: last
fr: dernier

en: Charts
fr: Histogrammes

en: go back
fr: retour

en: Apply
fr: Appliquer

en: Publish
fr: Publier

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
fr: Ce contenu a été modifié par un autre utilisateur, impossible d'enregistrer les modifications.

en: Available
fr: Disponible

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Jump
fr: Saut

en: Offset
fr: Décalage

en: Finish
fr: Finir

en: Create @name
fr: Créer @name

en: Answers
fr: Réponses

en: Choose one
fr: Choisissez une réponse

en: Review options
fr: Options de révision

en: Generate
fr: Générer

en: Presets
fr: Réglages prédéfinis

en: of
fr: sur

en: Your
fr: Votre

en: Parent ID
fr: Identifiant (ID) du  parent

en: answer
fr: réponse

en: 1 time | @count times
fr[0]: une fois
fr[1]: @count fois

en: - Choose an operation -
fr: - Choisir une opération -

en: Supply a number of days to calculate the default close date for new quizzes.
fr: Indiquez un nombre de jours afin de calculer la date de clôture pour les nouveaux quizzes.

en: Matching
fr: Correspondance

en: A question type for the quiz module: allows you to create matching type questions, which connect terms with one another.
fr: Type de questions pour le module Quiz : il permet de créer des questions de type Maching dont les termes s'interconnectent entre eux.

en: Multiple answers
fr: Réponses multiples

en: Correct
fr: Bonne réponse

en: Manage questions
fr: Gérer les questions

en: My results
fr: Mes résultats

en: User results
fr: Résultats utilisateur

en: Number of questions
fr: Nombre de questions

en: Backwards navigation
fr: Navigation inversée

en: Availability options
fr: Options de disponibilité

en: The date this @quiz will become available.
fr: Date à laquelle le @quiz deviendra disponible.

en: A collection of questions designed to create interactive tests
fr: Une série de question destinées à créer des test interactifs

en: Questions updated successfully.
fr: Mise à jour des questions effectuée avec succès.

en: The default number of days before a quiz is closed must be a number greater than 0.
fr: Le nombre de jours par défaut avant la clôture d'un quiz doit être un nombre supérieur à 0.

en: Question type
fr: Type de question

en: Result ID
fr: ID résultat

en: User Answer
fr: Votre réponse

en: Correct Answer
fr: Bonne réponse

en: Pass rate
fr: Taux de réussite

en: New revision
fr: Nouvelle version

en: Allow question status changes to create a new revision of the quiz?
fr: Autoriser les changements de statut des questions pour créer une nouvelle révision de ce quiz ?

en: The number of random questions for this @quiz have been lowered to %anum to match the number of questions you assigned.
fr: Le nombre de questions aléatoires pour ce @quiz ont été réduites à %anum, afin de correspondre au nombre de questions que vous avez assignées.

en: There are currently not enough questions assigned to this term (@random). Please lower the number of random quetions or assign more questions to this taxonomy term before taking this @quiz.
fr: Il n'y a pour le moment pas assez de questions associées à ce terme (@random). Veuillez réduire le nombre de questions tirées au hasard, ou bien associer plus de questions à ce terme de taxonomie avant de passer ce @quiz.

en: There was an error updating the @quiz.
fr: Une erreur est survenue lors de la mise à jour du @quiz.

en: Control aspects of the Quiz module's display
fr: Contrôler des aspects l'affichage du module Quiz

en: Default number of days before a @quiz is closed
fr: Nombre de jours par défaut avant la clôture d'un @quiz

en: Allow quiz creators to set a pass/fail option when creating a @quiz.
fr: Permettre aux créateurs de quizzes le paramétrage d'une option réussite/échec lors de la création d'un @quiz.

en: 7 Days
fr: 7 Jours

en: 8 Days
fr: 8 Jours

en: 9 Days
fr: 9 Jours

en: 10 Days
fr: 10 Jours

en: 11 Days
fr: 11 Jours

en: 12 Days
fr: 12 Jours

en: 13 Days
fr: 13 Jours

en: 14 Days
fr: 14 Jours

en: 15 Days
fr: 15 Jours

en: 16 Days
fr: 16 Jours

en: 17 Days
fr: 17 Jours

en: 18 Days
fr: 18 Jours

en: 19 Days
fr: 19 Jours

en: 20 Days
fr: 20 Jours

en: 21 Days
fr: 21 Jours

en: 22 Days
fr: 22 Jours

en: 23 Days
fr: 23 Jours

en: 24 Days
fr: 24 Jours

en: 25 Days
fr: 25 Jours

en: 26 Days
fr: 26 Jours

en: 27 Days
fr: 27 Jours

en: 28 Days
fr: 28 Jours

en: 29 Days
fr: 29 Jours

en: 30 Days
fr: 30 Jours

en: 35 Days
fr: 35 Jours

en: 40 Days
fr: 40 Jours

en: 45 Days
fr: 45 Jours

en: 50 Days
fr: 50 Jours

en: 55 Days
fr: 55 Jours

en: 60 Days
fr: 60 Jours

en: 65 Days
fr: 65 Jours

en: 70 Days
fr: 70 Jours

en: 75 Days
fr: 75 Jours

en: 80 Days
fr: 80 Jours

en: 85 Days
fr: 85 Jours

en: 90 Days
fr: 90 Jours

en: 95 Days
fr: 95 Jours

en: 100 Days
fr: 100 Jours

en: 105 Days
fr: 105 Jours

en: 110 Days
fr: 110 Jours

en: 115 Days
fr: 115 Jours

en: 120 Days
fr: 120 Jours

en: Parts of this @quiz have not been evaluated yet. The score below is not final.
fr: Une partie du @quiz n'a pas encore eu de réponses. Le résultat ci-dessous n'est pas définitif.

en: @quiz configuration
fr: Configuration de @quiz

en: Set the maximum allowed time in seconds for this @quiz. Use 0 for no limit.
fr: Saisissez le durée maximum (en secondes) pour répondre au @quiz. Utilisez 0 pour ne pas fixer de limite.

en: Summary text if passed
fr: Texte de résumé en cas de succès

en: The start must be less than the end of the range.
fr: La valeur de début doit être inférieure à la valeur de fin.

en: The ranges must not overlap each other. (%intersect)
fr: Les valeurs ne doivent pas se chevaucher l'une l'autre (%interect).

en: You have already passed this @quiz.
fr: Vous avez déjà réussi ce @quiz.

en: Number of random questions
fr: Nombre de questions au hasard

en: The ID identifying a particular set of quiz results. This ID is unique with respect to the quiz nid and vid of the quiz, uid of the quizee, and the take of the quiz.
fr: L'ID identifiant un jeu de résultats. L'ID, unique, est fonction du nid du quiz, de son vid, de l'uid de l'utilisateur ayant participé et de la participation au quiz.

en: node revision
fr: révision du nœud

en: Enter your answer here. If you need more space, click on the grey bar at the bottom of this area and drag it down.
fr: Saisissez votre réponse ici. Si vous avez besoin de plus de place, cliquez sur la barre grise en bas de ce cadre glissez là vers le bas.

en: This answer has not yet been scored.
fr: Cette réponse n'a pas encore été notée.

en: This module provides long-answer (essay, multi-paragraph) questions to the quiz module.
fr: Ce module fournit au module Quiz des questions de type "réponse longue" (rédaction, multi-paragraphes).

en: This provides long answer (essay, multi-paragraph) question types for use by the Quiz module.
fr: Ce module fournit au module Quiz des questions de type "réponse longue" (rédaction, multi-paragraphes).

en: Match Question Size
fr: Taille des questions de type Match

en: Matching question type for quiz module.
fr: Question de type Matching pour le module Quiz.

en: Provide a way to create matching type of questions.
fr: Fournit un moyen de créer des questions de type Matching.

en: Correct answer
fr: Bonne réponse

en: Incorrect
fr: Mauvaise réponse

en: This provides multiple choice questions for use by the Quiz module.
fr: Fournit des questions à choix multiple pour le module Quiz.

en: Provides directions which can be inserted alongside questions in a quiz.
fr: Fournit des indications qui peuvent être insérées tout au long des réponses aux questions d'un quiz.

en: Provide a slot to add directions for a quiz or some sub-portion of a quiz.
fr: Fournit un cadre pour insérer des indications pour un quiz ou une portion de quiz.

en: Support for Quiz question types.
fr: Assistance pour les types de questions Quiz.

en: An answer must be specified for any evaluation type other than manual scoring.
fr: Une réponse correcte doit être fournie pour une évaluation autre que manuelle.

en: Enter your answer here
fr: Saisissez votre réponse ici

en: Provide the answer and the method by which the answer will be evaluated.
fr: Fournit la réponse ainsi que la méthode utilsée pour son évaluation.

en: Match against a regular expression (answer must match the supplied regular expression)
fr: Correspondance en fonction d'une expression régulière (la réponse doit satisfaire l'expression régulière fournie)

en: About regular expressions
fr: Au sujet des expressions régulières

en: Regular expressions are an advanced syntax for pattern matching. They allow you to create a concise set of rules that must be met before a value can be considered a match.
fr: Les expressions régulières sont des chaînes de caractères à la syntaxe avancée. Elles permettent de définir de manière concise un jeu de règles que doit satisfaire une valeur pour être validée.

en: For more on regular expression syntax, visit !url.
fr: Pour plus d'informations sur la syntaxe des expressions régulières, visitez le site !url.

en: This module provides a short answer question type for Quiz.
fr: Ce module fournit un type de question "réponses courtes" au module Quiz.

en: Short answer question type for Quiz.
fr: Type de question Réponse courte pour le module Quiz.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: No questions were found. Please !assign_questions before trying to take this @quiz.
fr: Aucune question n'est trouvée. Veuillez !assign_questions avant d'essayer de prendre ce @quiz.

en: assign questions
fr: affecter des questions

en: create a quiz
fr: créer un quiz

en: Quiz Top Scorers
fr: Meilleurs scores du quiz

en: No questions were found.
fr: Aucune question n'a été trouvée.

en: Generates a report on quiz results for quiz creators.
fr: Génère un rapport sur les résultats pour les créateurs du quiz.

en: You have not marked any alternatives as correct. If there are no correct alternatives you should allow multiple answers.
fr: Vous n'avez pas indiqué d'alternative correcte. S'il n'y a pas d'alternative correcte, vous devriez autoriser les réponses multiples.

en: Maximum number of alternatives allowed
fr: Nombre maximum de variantes possibles

en: Alternative !i
fr: Variante !i

en: Feedback if chosen
fr: Retour utilisateur si choisi

en: Feedback if not chosen
fr: Retour utilisateur si non choisi

en: Score if chosen
fr: Score si choisi

en: Score if not chosen
fr: Score si non choisi

en: Manage presets
fr: Gérer les réglages prédéfinis

en: Provide alternatives for the user to answer.
fr: Fournir des alternatives de réponse à l'utilisateur.

en: Select a set of alternatives
fr: Choisir un ensemble de variantes

en: Save as a new preset
fr: Enregistrer comme nouveau réglage prédéfini

en: Current alternatives will be saved as a new preset
fr: Les variantes actuelles seront enregistrées comme nouveau réglage prédéfini

en: Available to all users
fr: Disponible à tous les utilisateurs

en: What will you do?
fr: Qu'allez-vous faire ?

en: Module to create True or False Kind of Questions
fr: Module pour créer des questions de type Vrai ou Faux

en: Length of automatically set question titles
fr: Longueur des titres de questions créés automatiquement

en: access ajax quiz
fr: accéder au quiz en ajax

en: AJAX Quiz
fr: Quiz en AJAX

en: No Statistics found.
fr: Aucune statistique trouvée.

en: Random order
fr: Ordre aléatoire

en: Simple scoring
fr: Notation simple

en: Your settings will be remembered.
fr: Vos paramètres seront enregistrés.

en: Should have chosen
fr: Vous auriez du choisir

en: Rubric
fr: Rubrique

en: Result type
fr: Type de résultat

en: Look and feel
fr: Rendu visuel

en: <em>Up to date</em>
fr: <em>À jour</em>

en: revisions
fr: révisions

en: Max score
fr: Score max

en: Compulsory
fr: Obligatoire

en: Randomize questions
fr: Mélanger les questions

en: Take quiz
fr: Lancer le quiz

en: Something went wrong. Please try again
fr: Quelque chose s'est mal passé. Veuillez réessayer.

en: This chart shows the distribution of the scores on this quiz.
fr: Ce graphique montre la répartition des scores sur le quiz.

en: Top scorers
fr: Meilleurs scores

en: This chart shows the status for all attempts made to answer this revision of the quiz.
fr: Ce graphique montre l'état de toutes les tentatives de réponse à cette révision du quiz.

en: Attempts
fr: Tentatives

en: See charts
fr: Voir les graphiques

en: Chart icon from !url
fr: Icone du graphique !url

en: Quiz Statistics
fr: Statistiques des quiz

en: Result Statistics
fr: Statistiques de résultat

en: access user stats
fr: accéder aux statistiques utilisateur

en: access author stats
fr: accéder aux statistiques d'auteur

en: revision !num
fr: révision !num

en: Subquestion
fr: Sous-question

en: Correct match
fr: Correspondance correcte

en: Score if chosen: @sc Score if not chosen: @nc
fr: Score si choisi : @sc Score si non choisi : @nc

en: Allow any number of answers(checkboxes are used). If this box is not checked, one, and only one answer is allowed(radiobuttons are used).
fr: Autoriser n'importe quel nombre de réponses (des cases à cocher sont utilisés). Si cette option n'est pas sélectionnée, une et une seule réponse sera autorisée (des boutons radio sont utilisés).

en: Give max score if everything is correct. Zero points otherwise.
fr: 1 point pour une bonne réponse. 0 point pour une mauvaise réponse.

en: answered
fr: répondu(s)

en: Revision actions
fr: Actions pour la révision

en: Quiz results
fr: Résultats du Quiz

en: Take
fr: Lancer le quiz

en: Repeat until correct
fr: Recommencer jusqu'à ce que la réponse soit correcte

en: The answer was incorrect. Please try again.
fr: La réponse est incorrecte. Veuillez réessayer.

en: Filtered text (user selects text format)
fr: Texte filtré (l'utilisateur sélectionne le format de texte)

en: Create new question
fr: Créer une nouvelle question

en: The best
fr: Le meilleur

en: The newest
fr: Le plus récent

en: Evaluated
fr: Évalué

en: Opens
fr: Ouverts

en: Closes
fr: Ferme

en: @quiz reports and scoring
fr: Rapports et scores de @quiz

en: No randomization
fr: Pas de mode aléatoire

en: Multiple takes
fr: Tentatives multiples

en: Multiple choice question
fr: Question à choix multiples

en: Default number of alternatives
fr: Nombre d'alternatives par défaut

en: Multiple choice question type for quiz.
fr: Type de question à choix multiple pour un quiz.

en: Configure the question types.
fr: Configurer les types de questions.

en: Question configuration
fr: Configuration des questions

en: Scale question
fr: Question d'échelle

en: Automatic and case sensitive
fr: Automatique et sensible à la casse

en: Automatic. Not case sensitive
fr: Automatique. Insensible à la casse

en: Pick an evaluation method
fr: Sélectionnez une méthode d'évaluation

en: Short answer question
fr: Question à réponse courte

en: Quiz questions that allow a user to enter a line of text.
fr: Question permettant à l'utilisateur de répondre par une ligne de texte.

en: use regex for short answer
fr: utiliser une expression rationnelle pour une réponse courte

en: True/false statement
fr: Affirmation vrai/faux

en: Choose if the correct answer for this question is "true" or "false".
fr: Choisir si la réponse correcte à cette question est "vrai" ou "faux".

en: True/false question
fr: Question vrai/faux

en: Settings for random questions
fr: Paramètres des questions aléatoires

en: Max score for each random question
fr: Score maximum pour chaque question aléatoire

en: @quiz settings
fr: Paramètres de @quiz

en: Taking options
fr: Options prises

en: Random questions
fr: Questions aléatoire

en: Pass/fail options
fr: Options de Réussite/Echec

en: Time left
fr: Temps restant

en: The default number of alternatives must be between 2 and 50
fr: Le nombre d'alternatives par défaut doit être entre 2 et 50

en: Helper module for all quiz question types
fr: Module de base pour tous les types de question de quiz

en: The score needs to be a number between 0 and @max
fr: Le score doit être un nombre entre 0 et @max

en: Answer hidden
fr: Réponse cachée

en: Choose how the answer shall be evaluated.
fr: Choisir comment la réponse sera évaluée.

en: Quiz questions that allow a user to select "true" or "false" as his response to a statement.
fr: Question de quiz permettant à l'utilisateur de sélectionner "vrai" ou "faux" comme réponse à l'affirmation.

en: Date finished
fr: Date de complétion

en: Auto revisioning
fr: Révisions automatiques

en: It is strongly recommended that auto revisioning is always on. It makes sure that when a question or quiz is changed a new revision is created if the current revision has been answered. If this feature is switched off result reports might be broken because a users saved answer might be connected to a wrong version of the quiz and/or question she was answering. All sorts of errors might appear.
fr: Il est fortement recommandé de toujours activer les révisions automatiques. Cela garantit que quand une question ou un quiz est modifié une nouvelle révision est créée si la révision actuelle possède des réponses. Si cette fonctionnalité est désactivée les rapports de résultat peuvent être incohérents car une réponse pourrait se retrouver connectée à une mauvaise version du quiz et/ou de la question à laquelle elle répond. Toute sorte d'erreur pourrait se produite.

en: Check this to display the pass/fail options in the @quiz form. If you want to prohibit other quiz creators from changing the default pass/fail percentage, uncheck this option.
fr: Cette option permet d'afficher l'option réussite/échec dans le formulaire du @quiz. Les créateurs de quiz ne pourront pas supplanter les paramètres par défaut pour la note de passage si vous désactivez cette option.

en: Set the maximum number of result options (categorizations for scoring a quiz). Set to 0 to disable result options.
fr: Définir le nombre maximum de catégories de résultats pour la correction. Définir à 0 pour désactiver la catégorisation des résultats.

en: Integer between 0 and 128. If the question creator doesn't set a question title the system will make a title automatically. Here you can decide how long the autotitle can be.
fr: Entier compris entre 0 et 128. Si le créateur de la question ne définit pas de titre, le système en génère un automatiquement. Cette option contrôle la longueur de celui-ci.

en: Attempts allowed
fr: Tentatives autorisées

en: Allowed number of attempts
fr: Nombre d'essais autorisés

en: Display allowed number of attempts
fr: Afficher le nombre d'essais autorisés

en: The module for the questiontype %type is not enabled
fr: Le module pour le type de question %type n'est pas activé

en: Change settings for the all Quiz project modules.
fr: Modifier les paramètres pour tous les modules du projet Quiz.

en: Configure the Quiz module.
fr: Configurer le module Quiz.

en: @quiz form configuration
fr: Configuration du formulaire de @quiz

en: Configure default values for the quiz creation form.
fr: Configurer les valeurs par défaut pour le formulaire de création Quiz

en: Possible match
fr: Correspondance possible

en: TrueFalse question type for the quiz module.
fr: Type de question Vrai-Faux pour le module quiz.

en: A question type for the quiz module. A simplified version of multichoice where "true" and "false" are the alternatives.
fr: Un type de question pour le module quiz. Une version simplifiée de multichoix où "vrai" et "faux" sont les alternatives.

en: Default scoring method
fr: Méthode de notation par défaut

en: Give minus one point for incorrect answers
fr: Retirer un point pour les réponses incorrectes

en: Give one point for each incorrect option that haven't been chosen
fr: Donner un point pour chaque option incorrecte n'ayant pas été choisie

en: You are making your first @quiz. On this page you set the attributes, most of which you may tell the system to remember as defaults for the future. On the next screen you can add questions.
fr: Vous construisez votre premier @quiz. Sur cette page vous définissez les attributs, qui, pour la plupart ,peuvent être définis comme attributs par défaut désormais. Sur la page suivante, vous pourrez ajouter des questions.

en: Remember my settings
fr: Conserver mes paramètres

en: Next question
fr: Question suivante

en: Summary options
fr: Options du résumé

en: Result options
fr: Options de réultat

en: Remember settings
fr: Mémoriser mes paramètres

en: Alternatives for multichoice
fr: Alternatives pour le choix multiple

en: New revision has been created for the @quiz %n
fr: Une nouvelle révision a été créée pour le @quiz %n

en: Delete results when a user is deleted
fr: Supprimer les résultats quand un utilisateur est supprimé

en: When a user is deleted delete any and all results for that user.
fr: Lorsqu'un utilisateur est supprimé, tous ses résultats seront également supprimés.

en: Index questions
fr: Indexer les questions

en: Max score for each question
fr: Score maximum pour chaque question

en: The term was added
fr: Le terme a été ajouté

en: Max score per question
fr: Score max par question

en: Allow jumping
fr: Autoriser le saut de questions

en: Categorized random questions
fr: Questions aléatoires catégorisées

en: You are not allowed to view the solution for this question
fr: Vous n'êtes pas autorisé à consulter la solution de cette question

en: Master
fr: Principal

en: Correct?
fr: Correct ?

en: Leave blank
fr: Laisser vide

en: Leave blank and finish
fr: Laisser vide et terminer

en: Global configuration
fr: Configuration globale

en: Answer ID
fr: Identifiant de la réponse

en: All answers
fr: Toutes les réponses

en: Date started
fr: Date de lancement

en: Administer quiz configuration
fr: Administrer la configuration des quiz

en: Control the various settings and behaviours of quiz
fr: Permet de gérer les différents paramètres et fonctionnalités des quiz

en: Can access (take) all quizzes.
fr: Peut accéder à (lancer) tous les quiz

en: View any quiz results
fr: Voir les résultats de n'importe quel quiz

en: View own quiz results
fr: Voir ses propres résultats aux quiz

en: View results for own quiz
fr: Voir les résultats pour ses propres quiz

en: Delete any quiz results
fr: Supprimer les résultats de n'importe quel quiz

en: Score any quiz
fr: Noter n'importe quel quiz

en: Score own quiz
fr: Noter ses propres quiz

en: View quiz question outside of a quiz
fr: Voir une question de quiz en dehors d'un quiz

en: Questions can only be accessed through taking a quiz (not as individual nodes) unless this permission is given.
fr: Les questions peuvent uniquement être vues en lançant un quiz (pas en tant que nœuds individuels) sauf si cette permission est accordée.

en: View any quiz question correct response
fr: Voir la réponse correcte pour n'importe quelle question de quiz

en: Edit question titles
fr: Modifier les titres de question

en: Show passed status
fr: Afficher le statut réussite

en: Done !
fr: Terminé !

en: The ID of the Question Node.
fr: L'identifiant (ID) du Nœud de la Question.

en: Answer text
fr: Texte de réponse

en: Quiz Multichoice Answers
fr: Quiz à choix multiples

en: Answer id
fr: Identifiant (ID) de la réponse

en: The ID of a user's answer.
fr: L'identifiant (ID) de la réponse d'un utilisateur

en: This is the last question. Press Finish to deliver your answers
fr: Ceci est la dernière question. Veuillez cliquer sur "finir" pour terminer votre quiz.

en: Your answer
fr: Votre réponse

en: Enter feedback
fr: Saisir Le retour utilisateur

en: The take button.
fr: Le bouton lancer.

en: Default max score
fr: Score max par défaut

en: Choose the default maximum score for a short answer question.
fr: Choisir le score maximum par défaut pour une question à réponse courte.

en: The answer for this question.
fr: La réponse à cette question.

en: Unselected
fr: Désélectionné

en: !username got %num_correct of %question_count possible points.
fr: !username avez eu %num_correct points sur %question_count possibles.

en: Delete own quiz results
fr: Supprimer les résultats de ses propres quiz

en: Quiz statistics
fr: Statistiques du quiz

en: Question bank
fr: Banque de questions

en: Quiz result
fr: Résultat du quiz

en: Quiz result answer
fr: Réponse au quiz

en: Quiz properties
fr: Propriétés du quiz

en: Filter by quiz question type.
fr: Filtrer par type de question de quiz.

en: Quiz question
fr: Question de quiz

en: Filter by quiz question.
fr: Filtrer par question de quiz.

en: Quiz question types
fr: Types de question de quiz

en: You must provide an answer.
fr: Vous devez fournir une réponse.

en: Penalty for guessing
fr: Pénalité pour deviner

en: Provides pages which can contain questions in a quiz.
fr: Fournit des pages pouvant contenir les questions d'un quiz.

en: By proceeding you won't be able to go back and edit your answers.
fr: En poursuivant, vous ne serez pas en mesure de revenir en arrière pour modifier vos réponses.

en: !yourtotal score: @score%
fr: !yourtotal score : @score%

en: Remember as global
fr: S'en souvenir comme global

en: Score distribution
fr: Répartition du score

en: % of quiz takers
fr: % des participants

en: Score:
fr: Score :

en: Question types
fr: Types de question

en: Maximum result options
fr: Options de résultat maximum

en: Remove incomplete quiz records (older than)
fr: Retirer les enregistrements de quiz incomplets (plus vieux que)

en: Number of days to keep incomplete quiz attempts.
fr: Nombre de jours de conservation des réponses incomplète au quiz.

en: Pager start
fr: Début de pagination

en: Pager siblings
fr: Éléments de pagination

en: Number of siblings to show.
fr: Nombre d'éléments de pagination à afficher.

en: Display timer
fr: Afficher un minuteur

en: Questions in this @quiz
fr: Questions de ce @quiz

en: Quiz types
fr: Types de quiz

en: Save score
fr: Enregistrer le score

en: This @quiz has not been scored yet.
fr: Ce @quiz n'a pas encore été complété.

en: Take @quiz button
fr: Boutton de lancement de @quiz

en: @quiz summary
fr: Résumé de @quiz

en: Start @quiz
fr: Démarrer le @quiz

en: This @quiz is closed.
fr: Ce @quiz est fermé.

en: Resuming a previous @quiz in-progress.
fr: Revenir sur un @quiz en cours.

en: The name of this @quiz.
fr: Le nom de ce @quiz.

en: Allow resume
fr: Permettre de reprendre

en: Allow users to leave this @quiz incomplete and then resume it from where they left off.
fr: Permettre aux utilisateurs de laisser ce @quiz incomplet et d'y revenir pour le compléter.

en: Allow skipping
fr: Permettre de passer

en: Allow users to skip questions in this @quiz.
fr: Permettre aux utilisateurs d'ignorer des questions de ce @quiz.

en: Allow users to jump to any question using a menu or pager in this @quiz.
fr: Permettre aux utilisateurs de sauter à n'importe quelle question en utilisant un menu ou une pagination de ce @quiz.

en: Allow changing answers
fr: Permettre de modifier les réponses

en: If the user is able to visit a previous question, allow them to change the answer.
fr: Si l'utilisateur peut visiter une question précédente, lui permettre de modifier sa réponse.

en: Fresh attempt every time
fr: Nouvelle tentative à chaque fois

en: Prepopulate with correct answers from last result
fr: Préremplir avec les réponses correctes du dernier résultat

en: Prepopulate with all answers from last result
fr: Préremplir avec toutes les réponses du dernier résultat

en: Each attempt builds on the last
fr: Chaque tentative se base sur la dernière

en: Mark doubtful
fr: Marquer comme incertaine

en: Allow users to mark their answers as doubtful.
fr: Permettre aux utilisateurs de marquer leur réponse comme incertaine.

en: Show a message if the user has previously passed the @quiz.
fr: Afficher un message si l'utilisateur a précédemment fait le @quiz.

en: <strong>Random order</strong> - all questions display in random order
fr: <strong>Ordre aléatoire</strong> - toutes les questions s'affichent dans un ordre aléatoire

en: <strong>Random questions</strong> - specific number of questions are drawn randomly from this @quiz's pool of questions
fr: <strong>Questions aléatoires</strong> - un nombre spécifique de questions sont tirées au sort depuis la réserve des questions de ce @quiz

en: <strong>Categorized random questions</strong> - specific number of questions are drawn from each specified taxonomy term
fr: <strong>Question catégorisées aléatoires</strong> - un nombre spécifique de questions sont tirées au sort pour chaque terme de taxonomie spécifié

en: After the question
fr: Après la question

en: Allow users to take this @quiz multiple times.
fr: Permettre aux utilisateurs de faire ce @quiz plusieurs fois.

en: The number of times a user is allowed to take this @quiz. <strong>Anonymous users are only allowed to take @quiz that allow an unlimited number of attempts.</strong>
fr: Le nombre de fois qu'un utilisateur est autorisé à faire ce @quiz. <strong>Les utilisateurs anonymes sont uniquement autorisés à faire des @quiz qui autorisent un nombre illimité de tentatives.</strong>

en: Display the allowed number of attempts on the starting page for this @quiz.
fr: Afficher le nombre de tentatives autorisées sur la première page de ce @quiz.

en: Store results
fr: Enregistrer les résultats

en: These results should be stored for each user.
fr: Ces résultats seront enregistrés pour chaque utilisateur.

en: It is recommended to install the !countdown module, and enable the option in !link to show the time left to the user.
fr: Il est recommandé d'installer le module !countdown, et d'activer l'option dans !link pour afficher le temps restant à l'utilisateur.

en: Always available
fr: Toujours disponible

en: Ignore the open and close dates.
fr: Ignorer les dates d'ouverture et de fermeture.

en: Open date
fr: Date d'ouverture

en: Close date
fr: Date de fermeture

en: The date this @quiz will become unavailable.
fr: La date à laquelle ce @quiz sera indisponible

en: Enable the Date Popup (date_popup) module from the !date project to enable support for open and close dates.
fr: Activer le module Date Popup (date_popup) du projet !date pour activer le support des dates d'ouverture et de fermeture.

en: Passing rate for @quiz (%)
fr: Taux pour passer ce @quiz (%)

en: Passing rate for this @quiz as a percentage score.
fr: Taux pour passer ce @quiz sous forme de pourcentage du score.

en: Result feedback
fr: Retour d'information du résultat

en: Range title
fr: Titre d'intervalle

en: e.g., "A" or "Passed"
fr: ex. "A" ou "Passé"

en: Percentage low
fr: Pourcentage bas

en: Show this result for scored @quiz in this range (0-100).
fr: Afficher ce résultat pour une évaluation de ce @quiz dans cet intervalle (0-100).

en: Percentage high
fr: Pourcentage haut

en: Range has no summary text.
fr: L'intervalle n'a pas de texte résumé.

en: You have taken this @quiz already. You are marked as an owner or administrator for this quiz, so you can take this quiz as many times as you would like.
fr: Vous avez déjà fait ce @quiz. Vous êtes identifié comme propriétaire ou administrateur de ce quiz, vous pouvez donc faire ce quiz autant de fois que vous le souhaitez.

en: You have already taken this @quiz @really. You may not take it again.
fr: Vous avez déjà fait ce @quiz @really. Vous ne pouvez plus le faire.

en: You can only take this @quiz @allowed. You have taken it @really.
fr: Vous pouvez seulement faire ce @quiz @allowed. Vous l'avez fait @really.

en: Add questions to @quiz
fr: Ajouter des questions à ce @quiz

en: Attempt
fr: Tentative

en: Whether correct
fr: Correct ou non

en: Answer feedback
fr: Retour d'information de réponse

en: Question feedback
fr: Retour d'information de question

en: @quiz feedback
fr: Retour d'information de @quiz

en: Keep answers from last attempt?
fr: Conserver les réponses de la dernière tentative ?

en: No answers
fr: Aucune réponse

en: Only correct answers
fr: Uniquement les réponses correctes

en: You can choose to keep previous answers or start a new attempt.
fr: Vous pouvez choisir de conserver les précédentes réponses ou démarrer une toute nouvelle tentative.

en: Generate quiz
fr: Générer un quiz

en: This chart shows which quiz takers have the highest scores.
fr: Ce graphique montre quels participants de quiz ont les plus hauts scores.

en: Grade istribution
fr: Distribution des scores

en: Activity by date
fr: Activité par date

en: Take @quiz
fr: Lancer le @quiz

en: The take page for @quiz.
fr: La page de lancement du @quiz.

en: Choose all that apply
fr: Choisir tout ce qui s'applique

en: Added weights for multichoice alternatives.
fr: Poids ajoutés pour les alternatives multichoix.

en: @quiz directions
fr: Instructions du @quiz

en: @quiz directions allow you to drop in directions anywhere in a quiz. You can also use them to insert a confirmation step at the end of the quiz.
fr: Les instructions du @quiz permettent de donner des instructions n'importe où dans un quiz. Vous pouvez également les utiliser pour insérer une étape de confirmation à la fin du quiz.

en: @quiz page
fr: Page du @quiz

en: Add a title that will help distinguish this question from other questions. This will not be seen during the @quiz.
fr: Ajouter un titre qui permettra de distinguer les questions entre elles. Il ne sera pas affiché pendant le @quiz.

en: This feedback will show when configured and the user answers a question, regardless of correctness.
fr: Ce retour d'information sera affiché s'il est configuré et que l'utilisateur répond à la question, indépendamment de la réponse.

en: Doubtful?
fr: Incertain(e) ?

en: The last answer was not submitted, as the time ran out.
fr: La dernière réponse n'a pas été soumise car la limite de temps a été atteinte.

en: Dropped table {quiz_question_latest_quizzes}
fr: Table {quiz_question_latest_quizzes} supprimée

en: Number of quizzes to generate
fr: Nombre de quiz à générer

en: Number of questions per quiz
fr: Nombre de questions par quiz

en: Number of results per quiz
fr: Nombre de résultats par quiz

en: You have finished this @quiz.
fr: Vous avez fini ce @quiz.

en: Instead of starting a fresh @quiz, users can base a new attempt on the last attempt, with correct answers prefilled. Set the default selection users will see. Selecting "fresh attempt every time" will not allow the user to choose.
fr: Plutôt que de démarrer un @quiz de zéro, les utilisateurs peuvent repartir de la dernière tentative, avec les réponses correctes préremplies. Indiquer les sélections par défaut que les utilisateurs verront. Sélectionner "Nouvelle tentative à chaque fois" ne permettra pas à l'utilisateur de choisir.

en: Control what feedback appears and when. To display any per-question feedback, one of the "Question" review options must be enabled.
fr: Contrôler quel retour d'information apparaît et quand. Pour afficher un retour d'information par question, une des options de revue de la "Question" doit être activée.

en: Summary text for when the user passes the @quiz. Leave blank to not give summary text if passed, or if not using the "passing rate" field above. If not using the "passing rate" field above, this text will not be used.
fr: Texte résumé quand l'utilisateur réussit le @quiz. Laisser vide pour ne pas donner de texte résumé en cas de réussite, ou si vous n'utilisez pas le champ "taux de passage" ci-dessus. Si vous n'utilisez pas le champ "taux de passe" ci-dessus, ce texte ne sera pas utilisé.

en: Summary text if failed
fr: Texte résumé en cas d'échec

en: Summary text for when the user fails the @quiz. Leave blank to not give summary text if failed, or if not using the "passing rate" field above. If not using the "passing rate" field above, this text will not be used.
fr: Texte résumé quand l'utilisateur échoue au @quiz. Laisser vide pour ne pas donner de texte résumé en cas d'échec, ou si vous n'utilisez pas le champ "taux de réussite" ci-dessus. Si vous n'utilisez pas le champ "taux de réussite" ci-dessus, ce texte ne sera pas utilisé.

en: Result option
fr: Option de résultat

en: No questions found using the given criteria.
fr: Aucune question trouvée en utilisant le critère donné.

en: Question title
fr: Titre de la question

en: There are no attempts on this Quiz yet.
fr: Il n'y a encore aucune tentative pour ce quiz.

en: Quiz result ID
fr: Identifiant (ID) du résultat de quiz

en: Leave published
fr: Laisser publié

en: Question results
fr: Résultats de la question

en: Quiz result type
fr: Type de résultat de quiz

en: Quiz result types
fr: Types de résultat de quiz

en: Quiz %title succesfully revised.
fr: Révision du quiz %title créée avec succès.

en: Quiz %title succesfully updated.
fr: Quiz %title mis à jour avec succès.

en: This @quiz is not yet open.
fr: Ce @quiz n'est pas encore ouvert.

en: Quiz attempt
fr: Tentative de quiz

en: Allow changing blank answers
fr: Autoriser le changement des réponses aux questions ignorées

en: Show feedback after the question
fr: Afficher le retour d'information après la question

en: After the quiz
fr: Après le quiz

en: Show feedback after the quiz
fr: Afficher le retour d'information après le quiz

en: Allowed to take a quiz with ajax.
fr: Autorisé à passer un quiz avec ajax.

en: @quiz Pane: Take
fr: Panneau @quiz : lancer

en: The quiz on the referenced node
fr: Le quiz sur le nœud référencé

en: Update (no revision)
fr: Mettre à jour (aucune révision)

en: Changing answers is disabled.
fr: Le changement de réponse est désactivé.

en: The score of the result.
fr: Le score du résultat.

en: The questions in this result.
fr: Les questions dans ce résultat.

en: You need to install and enable at least one question type to use Quiz.
fr: Vous devez installer et activer au moins un type de question pour utiliser Quiz.

en: @user's @quiz result in "@title"
fr: Résultat de @quiz pour @user dans "@title"

en: Quiz addon
fr: Greffon Quiz

en: Quiz - Long answer
fr: Quiz - Réponse longue

en: Quiz - Multichoice
fr: Quiz - Choix multiple

en: Quiz - Directions
fr: Quiz - Instructions

en: Quiz - Scale
fr: Quiz - Échelle

en: Quiz - Short answer
fr: Quiz - Réponse courte

en: Quiz - True false
fr: Quiz - Vrai faux

en: If you turn this off, questions will not show up in search results. Note that you will need to enable the "View quiz question outside of a quiz" permission for anonymous users, as search needs this to index the question.
fr: Si vous le désactivez, les questions ne s'afficheront pas dans les résultats de recherche. Notez que vous devrez activer la permission "Voir les questions de quiz en dehors du quiz" pour les utilisateurs anonymes, car la recherche en a besoin pour indexer la question.

en: You are not allowed to take this @quiz.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à faire ce @quiz.

en: Quiz result types.
fr: Types de résultat Quiz.

en: Save quiz result type
fr: Enregistrer le type de résultat de quiz

en: Show this field on @quiz start.
fr: Afficher ce champ au démarrage d'un @quiz.

en: Almost
fr: Presque
