Quiz (7.x-5.6) - en to he translation catalogue (119 entries)

en: Title
he: כותרת

en: Next
he: הבא

en: Status
he: מצב

en: Delete
he: מחיקה

en: Submit
he: שלח

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: Content
he: תוכן

en: Username
he: שם משתמש

en: Type
he: סוג

en: Author
he: מחבר/ת

en: Actions
he: פעולות

en: Cancel
he: ביטול

en: Remove
he: הסרה

en: Description
he: תיאור

en: more
he: עוד

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

en: unpublished
he: לא מפורסם

en: Advanced options
he: אפשרויות מתקדמות

en: Edit
he: עריכה

en: Reset
he: איתחול

en: Response
he: תשובה

en: Weight
he: משקל

en: Category
he: קטגוריה

en: Settings
he: הגדרות

en: Add category
he: הוספת קטגוריה

en: Back
he: אחורה

en: Label
he: תווית

en: Save
he: שמירה

en: True
he: אמת

en: False
he: שלילי

en: Summary
he: תקציר

en: Update
he: עדכון

en: Time
he: זמן

en: View
he: צפיה

en: Total
he: סך הכל

en: Statistics
he: סטטיסטיקות

en: Unknown
he: לא ידוע

en: User
he: משתמש

en: Created
he: נוצר

en: Node
he: פריט תוכן

en: Question
he: שאלה

en: Answer
he: תשובה

en: All
he: הכל

en: Page
he: דף

en: Up to date
he: מעודכן

en: Selected
he: עיצוב נבחר

en: Score
he: ניקוד

en: Conditions
he: תנאים

en: Plain text
he: טקסט פשוט

en: Unlimited
he: ללא הגבלה

en: Desc
he: יורד

en: node
he: פריט תוכן

en: Choices
he: אפשרויות בחירה

en: Latest
he: הכי חדש

en: Sort by
he: מיון לפי

en: ‹ previous
he: ‹ לעמוד הקודם

en: next ›
he: לעמוד הבא ›

en: Result
he: תוצאה

en: published
he: פורסם

en: Display name
he: שם תצוגה

en: Activity
he: פעילות

en: Create new revision
he: יצירת גרסה חדשה

en: first
he: ראשון

en: author
he: מחבר/ת

en: Choice
he: בחירה

en: Results
he: תוצאות

en: Changed
he: השתנה

en: last
he: אחרון

en: Questions
he: שאלות

en: Apply
he: החל

en: Publish
he: פרסם

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
he: תוכן זה עודכן על ידי חבר אחר, לא ניתן לשמור את השינויים.

en: Available
he: זמין

en: « first
he: « לעמוד הראשון

en: last »
he: לעמוד האחרון »

en: Offset
he: היסט

en: Finish
he: סיום

en: Create @name
he: יצירת @name

en: Direction
he: כיוון

en: Presets
he: קבועים מראש

en: of
he: של

en: Parent ID
he: מזהה אב

en: - Choose an operation -
he: - בחירת פעולה -

en: Manage questions
he: ניהול שאלות

en: New revision
he: גרסה חדשה

en: Correct answer
he: תשובה נכונה

en: Provide the answer and the method by which the answer will be evaluated.
he: הזינו את התשובה והשיטה שלפיה התשובה תוערך.

en: Items per page
he: פריטים לעמוד

en: - All -
he: - הכל -

en: Alternatives
he: חלופות

en: Correct match
he: התאמה נכונה

en: Score if chosen: @sc Score if not chosen: @nc
he: ניקוד אם נבחר: @sc ניקוד אם לא נבחר: @nc

en: Filtered text (user selects text format)
he: טקסט מסונן (המשתמש יכול לבחור את מבנה הטקסט)

en: Long answer question
he: שאלה עם תשובה ארוכה

en: Multiple choice question
he: שאלה אמריקאית

en: Short answer question
he: שאלה עם תשובה קצרה

en: Quiz questions that allow a user to select "true" or "false" as his response to a statement.
he: שאלות שמאפשרות למשתמש לבחור "נכון" או "שגוי" כתשובה למשפט.

en: Summary options
he: אפשרויות תקציר

en: Result options
he: אפשרויות תוצאות

en: Asc
he: סדר עולה

en: Master
he: מאסטר

en: Correct?
he: נכון?

en: Leave blank
he: השאר ריק

en: Your answer
he: התשובה שלך

en: The answer for this question.
he: התשובה לשאלה זאת

en: !username got %num_correct of %question_count possible points.
he: !username קיבל %num_correct מתוך %question_count נקודות אפשריות.

en: Quiz pages allow you display questions across multiple pages.
he: דפי שאלון מאפשרים להציג שאלות לאורך כמה דפים.

en: !yourtotal score: @score%
he: !yourtotal ניקוד: @score%

en: Score:
he: ניקוד:

en: @quiz summary
he: סיכום @quiz

en: Attempt
he: נסיונות

en: Answer feedback
he: פידבק לתשובות

en: @quiz feedback
he: פידבק @quiz

en: @quiz page
he: דף @quiz

en: Question results
he: תוצאות השאלות

en: Question @question
he: שאלה @question

en: A table of feedback.
he: טבלא של פידבק.

en: The score of the result.
he: הדירוג של התוצאה
