Quiz File Upload (7.x-5.3) - en to it translation catalogue (14 entries)

en: n/a
it: n/d

en: Upload
it: Carica

en: Manual
it: Manuale

en: Allowed file extensions
it: Estensioni file consentite

en: Automatic
it: Automatico

en: Maximum upload size
it: Dimensione massima caricamento

en: Correct Answer
it: Risposta corretta

en: This answer has not yet been scored.
it: A questa risposta non è ancora stato assegnato un punteggio.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
it: Inserire un valore del tipo "512" (byte), "80 KB" (kilobyte) opure "50 MB" (megabyte) in modo da limitare la dimensione permessa. Se il campo viene lasciato vuoto la dimensione verrà limitata solo dalle impostazioni PHP (limite attuale <strong>%limit</strong>).

en: Files must be less than !size.
it: I file devono pesare meno di !size.

en: Allowed file types: !extensions.
it: Tipi di file permessi: !extensions.

en: Pick an evaluation method
it: Seleziona un metodo di valutazione

en: Choose how the answer shall be evaluated.
it: Seleziona come valutare la risposta

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
it: Separa le estensioni con uno spazio o una virgola e non includere il punto iniziale.
