Quiz File Upload (7.x-5.3) - en to ja translation catalogue (17 entries)

en: n/a
ja: 利用不可

en: Upload
ja: アップロード

en: File not found.
ja: ファイルが見つかりませんでした

en: Manual
ja: 手動

en: Allowed file extensions
ja: 許可されている拡張子

en: Automatic
ja: 自動

en: Maximum upload size
ja: 最大アップロードサイズ

en: User Answer
ja: あなたの解答

en: Correct Answer
ja: 正解

en: This answer has not yet been scored.
ja: この解答はまだ採点されていません。

en: Quiz Question
ja: クイズ(問題)

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ja: アップロードファイルサイズを制限するため、"512" (バイト), "80 KB" (キロバイト) or "50 MB" (メガバイト)のような数値を入力してください。空白にしておくと、PHP設定の maximum post and file upload size(現在の設定では<strong>%limit</strong>)が利用されます。

en: Files must be less than !size.
ja: ファイルは !size 以下のサイズでなければなりません。

en: Allowed file types: !extensions.
ja: 利用可能な拡張子: !extensions

en: Pick an evaluation method
ja: 評価方法を選ぶ

en: Choose how the answer shall be evaluated.
ja: 解答がどのように評価されなければいけないかを選択します。

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ja: 拡張子はスペースまたはコンマで区切り、最初にピリオドを使わないでください。
