Quiz File Upload (7.x-5.3) - en to ru translation catalogue (17 entries)

en: n/a
ru: н/д

en: Upload
ru: Закачать

en: File not found.
ru: Файл не найден.

en: Manual
ru: Вручную

en: Allowed file extensions
ru: Допустимые расширения файлов

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Maximum upload size
ru: Максимальный размер закачки

en: User Answer
ru: Ответ пользователя

en: Correct Answer
ru: Правильный ответ

en: This answer has not yet been scored.
ru: Этот ответ еще не учтен.

en: Quiz Question
ru: Вопрос тестирования

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ru: Максимальный размер файла. Введите значение подобным образом: «512» (понимается как байты), «80 KB» (килобайты), «50 MB» (мегабайты). Если ограничение вводить не нужно, то оставьте это поле незаполненным. В этом случае максимальный размер файла будет определяться параметрами PHP (текущее ограничение: <strong>%limit</strong>).

en: Files must be less than !size.
ru: Максимальный размер файла: !size.

en: Allowed file types: !extensions.
ru: Допустимые типы файлов: !extensions.

en: Pick an evaluation method
ru: Выберите метод оценки

en: Choose how the answer shall be evaluated.
ru: Выберите способ, которым должен быть оценен ответ.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ru: Введите расширения через пробел или запятую. Не используйте точку перед расширением.
