Quizz (7.x-6.0-alpha2) - en to tr translation catalogue (182 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Next
tr: Sonraki

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Explanation or submission guidelines
tr: Açıklama ya da gönderim bilgileri

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Action
tr: Eylem

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: view
tr: görüntüle

en: unpublished
tr: yayımlanmadı

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Edit
tr: Düzenle

en: None
tr: Hiçbiri

en: Response
tr: Yanıt

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Add category
tr: Kategori ekle

en: edit
tr: düzenle

en: Back
tr: Geri

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Update
tr: Güncelle

en: Total
tr: Toplam

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Question
tr: Soru

en: Answer
tr: Cevap

en: All
tr: Tümü

en: Page
tr: Sayfa

en: Allowed
tr: İzin verildi

en: Always
tr: Her zaman

en: Never
tr: Asla

en: Up to date
tr: Güncel

en: Score
tr: Puan

en: 1 day
tr: @count gün

en: Scale
tr: Ölçek

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Terms
tr: Terimler

en: node
tr: düğüm

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Random
tr: Rastgele

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Result
tr: Sonuç

en: published
tr: yayında

en: Display name
tr: Gösterilen isim

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: first
tr: birinci

en: Userpoints
tr: Kullanıcı puanları

en: Choice
tr: Seçenek

en: revert
tr: geri al

en: Revision
tr: Sürüm

en: current revision
tr: güncel sürüm

en: Finished
tr: Tamamlandı

en: Questions
tr: Sorular

en: go back
tr: geri git

en: Select
tr: Seç

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
tr: Bu içerik başka bir kullanıcı tarafından değiştirildi, değişiklikler kaydedilemedi.

en: Available
tr: Mevcut

en: empty
tr: boş

en: Feedback
tr: Geri bildirim

en: Finish
tr: Bitir

en: and
tr: ve

en: Choose an action
tr: Bir eylem seçin

en: Choose one
tr: Seçim

en: Generate
tr: Oluştur

en: Direction
tr: Yön

en: of
tr: /

en: color
tr: renk

en: Revision information
tr: Sürüm bilgisi

en: Parent ID
tr: Üst ID

en: Delete link
tr: Bağlantıyı sil

en: Multilingual support
tr: Çoklu dil desteği

en: Multiple answers
tr: Çoklu cevaplar

en: Quiz
tr: Sınav

en: Manage questions
tr: Soruları yönet

en: Number of questions
tr: Soru sayısı

en: Backwards navigation
tr: Geriye dönme

en: Availability options
tr: Geçerlilik ayarları

en: The date this @quiz will become available.
tr: @quiz bu tarihte kullanılabilir hale gelecektir.

en: Default summary. Leave blank if you don't want to give a summary.
tr: Varsayılan özeti. Bir özet vermek istemiyorsanız boş bırakın.

en: Questions updated successfully.
tr: Sorular başarıyla güncellendi.

en: Question type
tr: Soru tipi

en: In Progress
tr: Devam Etmekte

en: Time Finished
tr: Bitirme Zamanı

en: User Answer
tr: Kullanıcı Cevabı

en: Correct Answer
tr: Doğru Cevap

en: Pass rate
tr: Geçme notu(oranı)

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: New revision
tr: Yeni sürüm

en: Allow question status changes to create a new revision of the quiz?
tr: Sınavın farklı bir değişkesini oluşturmak için soru durum değişikliğine izin verilsin mi?

en: Control aspects of the Quiz module's display
tr: Sınav (Quiz) eklentisinin görünüm özelliklerini düzenle

en: JQuery Countdown
tr: JQuery geriye sayım

en: UserPoints
tr: Kullanıcı Puanı

en: Enable UserPoints Module Integration
tr: UserPoints eklentisiyle bütünleştirmeyi etkinleştir

en: Summary text if passed
tr: Geçtiyse özet metin

en: Number of random questions
tr: Rastgele soru sayısı

en: Maximum Score
tr: En yüksek Sonuç

en: Correct answer
tr: Doğru cevap

en: Quiz Question
tr: Test Sorusu

en: Short Answer
tr: Kısa Cevap

en: Alternatives
tr: Alternatifler

en: Available to all users
tr: Tüm kullanıcılara açık

en: Length of automatically set question titles
tr: Otomatik konulan soru başlıklarının uzunluğu

en: Wrong
tr: Yanlış

en: Look and feel
tr: Görünüm

en: Max score
tr: En yüksek sonuç

en: Randomize questions
tr: Soruları rastgele sırala

en: Take quiz
tr: Sınava katılın

en: Matching question
tr: Eşleşen soru

en: Attended @title @quiz on @time
tr: Katıldığı @title @quiz, @time tarihinde

en: Repeat until correct
tr: Doğruyu bulana kadar tekrarla

en: Revision log message
tr: Sürüm kayıt mesajı

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
tr: Yapmakta olduğunuz değişiklikler için bir açıklama girin. Bu, diğer yazarların niyetinizi anlamalarına yardımcı olacaktır.

en: Create new question
tr: Yeni soru oluştur

en: The best
tr: En iyi

en: The newest
tr: En yeni

en: No randomization
tr: Karıştırma yok

en: Multiple takes
tr: Çoktan seçmeli soru

en: Long answer question
tr: Uzun cevaplı soru

en: Multiple choice question
tr: Çoktan seçmeli soru

en: Default number of alternatives
tr: Varsayılan seçenek sayısı

en: Multiple choice question type for quiz.
tr: Sınav için çoktan seçmeli soru tipi.

en: Scale question
tr: Soru ölçeği

en: Scale question type for quiz.
tr: Sınav için ölçek soru türü.

en: Short answer question
tr: Kısa cevaplı soru

en: Choose if the correct answer for this question is "true" or "false".
tr: Bu soru için doğru cevap "doğru" veya "yanlış" ise seçin.

en: True/false question
tr: Doğru/yanlış sorusu

en: The quiz name must be plain text.
tr: Ad düz metin olmalı.

en: Settings for random questions
tr: Rastgele soru için ayarlar

en: Max score for each random question
tr: Her rastgele soru için en yüksek sonuç

en: Taking options
tr: Seçenekleri alma ayarları

en: Random questions
tr: Rastgele soru

en: Pass/fail options
tr: Geçer/kalır seçenekleri

en: Answer hidden
tr: Cevap gizli

en: Auto revisioning
tr: Otomatik revizyon

en: Set the maximum number of result options (categorizations for scoring a quiz). Set to 0 to disable result options.
tr: Sonuç seçeneklerinin (bir sınavı puanlama için sınıflandırmalar) en fazla sayısını ayarlayın. Sonuç seçeneklerini devre dışı bırakmak için 0 olarak ayarlayın.

en: Configure E-mail Format
tr: E-postayı Yapılandır

en: Attempts allowed
tr: Tekrar tekrar çözme

en: Allowed number of attempts
tr: Deneme izin sayısı

en: Display allowed number of attempts
tr: Deneme izin sayısını göster

en: Next question
tr: Sonraki soru

en: Summary options
tr: Özet seçenekleri

en: Result options
tr: Sonuç seçenekleri

en: Delete results when a user is deleted
tr: Kullanıcı silindiğinde sonuçlarını da sil.

en: Index questions
tr: Soruları dizinle

en: Max score for each question
tr: Her soru için en yüksek sonuç

en: Allow jumping
tr: Soru atlamaya izin ver

en: Leave blank
tr: Boş bırak

en: Leave blank and finish
tr: Boş bırak ve bitir

en: Your answers
tr: Cevaplarınız

en: Administer quiz configuration
tr: Sınav yapılandırmasını yönet

en: View results for own quiz
tr: Kendi testin için sonuçları görüntüle.

en: Score any quiz
tr: Herhangi bir sınavı puanlayın

en: Edit question titles
tr: Soru başlıklarını düzenle.

en: Enable feedback
tr: Geribildirimi etkinleştirin

en: Correct answers
tr: Doğru cevaplar

en: Wrong answer
tr: Yanlış cevaplar

en: Auto update max score
tr: En yüksek sonucu otomatik güncelle

en: !username got %num_correct of %question_count possible points.
tr: !username %question_count üzerinden %num_correct puan aldı.

en: Question bank
tr: Soru bankası

en: Quiz result
tr: Sınav sonucu

en: Quiz result answer
tr: Sınav sonucu cevapları

en: Quiz question
tr: Sınav sorusu

en: Quiz pages
tr: Sınav sayfaları
