Quizz (7.x-6.0-alpha3) - en to id translation catalogue (105 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Next
id: Selanjutnya

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Explanation or submission guidelines
id: Penjelasan atau pedoman pengiriman

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Action
id: Tindakan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: view
id: tampilan

en: unpublished
id: belum ditayangkan

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: None
id: Tiada

en: Response
id: Jawaban

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Add category
id: Tambah kategori

en: Back
id: Kembali

en: Save
id: Simpan

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Update
id: Perbarui

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Statistics
id: Statistik

en: Created
id: Dibuat

en: Question
id: Pertanyaan

en: Answer
id: Jawab

en: All
id: Semua

en: Allowed
id: Diperbolehkan

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Up to date
id: Terkini

en: Score
id: Skor

en: Published
id: Dipublikasikan

en: 1 day
id: 1 hari

en: Scale
id: Skala

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Time limit
id: Batas waktu

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Basic
id: Dasar

en: Choices
id: Pilihan

en: Random
id: Acak

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Full
id: Penuh

en: Result
id: Hasil

en: Manual
id: Petunjuk

en: published
id: diterbitkan

en: Display name
id: Nama tampilan

en: Activity
id: Aktifitas

en: Publishing options
id: Opsi penerbitan

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: first
id: pertama

en: Choice
id: Pilihan

en: revert
id: kembalikan

en: Revision
id: Revisi

en: current revision
id: revisi terkini

en: Review
id: Periksa

en: Finished
id: Selesai

en: Questions
id: Soal

en: Select
id: Pilih

en: Publish
id: Tampilkan

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
id: Artikel ini sudah diedit oleh anggota lain, perubahan tidak bisa disimpan.

en: Available
id: Ketersediaan

en: empty
id: kosong

en: Finish
id: Selesai

en: Choose an action
id: Pilih perintah

en: Choose one
id: Pilih salah satu

en: of
id: dari

en: color
id: warna

en: Revision information
id: Informasi revisi

en: Parent ID
id: ID Induk

en: Multilingual support
id: Dukungan multi bahasa

en: Background image
id: Gambar latar

en: Manage questions
id: Manajemen soal

en: Backwards navigation
id: Navigasi kembali

en: Pass rate
id: Nilai lolos

en: New revision
id: Revisi baru

en: Allow question status changes to create a new revision of the quiz?
id: Perbolehkan perubahan status revisi dari quiz?

en: Remember
id: Ingat

en: <em>Up to date</em>
id: <em>Terkini</em>

en: Max score
id: Skor maksimal

en: Revision log message
id: Catatan revisi

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
id: Sediakan penjelasan atas perubahan yang Anda buat. Hal ini akan membantu penulis lain memahami motivasi Anda.

en: Create new question
id: Buat pertanyaan baru

en: Multiple choice question
id: Soal Pilihan Ganda

en: Short answer question
id: Soal jawaban singkat

en: True/false question
id: Soal Benar/Salah

en: Attempts allowed
id: Batas uji ulang

en: You can access the result here !url
id: Anda dapat mengakses hasilnya disini !url

en: Leave blank
id: Kosongkan

en: Leave blank and finish
id: Kosongkan dan selesai

en: Auto update max score
id: Perbarui otomatis skor maksimal
