Quizz (7.x-6.0-alpha4) - en to ar translation catalogue (85 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Next
ar: التالي

en: delete
ar: حذف

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Type
ar: النوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Explanation or submission guidelines
ar: الشرح أو توجيهات الإرسال

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: view
ar: عرض

en: unpublished
ar: غير منشور

en: Edit
ar: تحرير

en: None
ar: لا شيء

en: Response
ar: الجواب

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Category
ar: التصنيف

en: Add category
ar: أضف تصنيفا

en: edit
ar: تحرير

en: Back
ar: رجوع

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Update
ar: تحديث

en: Teaser
ar: موجز

en: Total
ar: المجموع

en: ID
ar: المعرف ID

en: Question
ar: السؤال

en: All
ar: الكل

en: Allowed
ar: مسموح به

en: Never
ar: أبدا

en: Up to date
ar: محَدَّث

en: Score
ar: الدرجة

en: Published
ar: منشور

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Terms
ar: المصطلحات

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Basic
ar: الأساسي

en: Choices
ar: الخيارات

en: Random
ar: عشوائي

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Full
ar: كامل

en: Result
ar: نتيجة

en: published
ar: منشور

en: Display name
ar: اسم العرض

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: Choice
ar: اختيار

en: revert
ar: استرجاع

en: Revision
ar: مراجعة

en: current revision
ar: المراجعة الحالية

en: Review
ar: المراجعة

en: Finished
ar: اكتمل

en: Questions
ar: الأسئلة

en: Publish
ar: انشر

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
ar: لقد تم تعديل هذا المحتوى بواسطة مستخدم آخر. لا يمكن حفظ التعديلات.

en: Available
ar: متوفّر

en: empty
ar: فارغ

en: Finish
ar: إنهاء

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: Delete link
ar: رابط الحذف

en: Multilingual support
ar: دعم تعدد اللغات

en: Quiz
ar: مسابقة

en: Manage questions
ar: التحكم بالأسئلة

en: Backwards navigation
ar: إمكانية تخطي الأسئلة والرجوع لها لاحقا

en: Pass rate
ar: النتيجة المطلوبة للفوز بالمسابقة هي

en: New revision
ar: مراجعة جديدة

en: Randomize questions
ar: الأسئلة بطريقة عشوائية

en: Last question skipped.
ar: تم تخطي السؤال السابق

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
ar: أوضح التغيرات التي أجريتها. هذا التوضيح سيساعد باقي المؤلفين على فهم أسباب التغييرات.

en: Multiple takes
ar: مرات السماح بالحل

en: Random questions
ar: أسئلة عشوائية

en: Attempts allowed
ar: المحاولات المسموح بها

en: Allow jumping
ar: السماح بقائمة التنقل بين الأسئلة

en: By proceeding you won't be able to go back and edit your answers.
ar: إذا نقرت على موافق فلن تكون قادرا على العودة وتعديل إجاباتك.

en: Start @quiz
ar: إبدأ @quiz
