Quizz (7.x-6.0-alpha4) - en to pt translation catalogue (130 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Next
pt: Próximo

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Explanation or submission guidelines
pt: Explicações ou regras para envio

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: view
pt: ver

en: unpublished
pt: não publicado

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: Response
pt: Resposta

en: Weight
pt: Peso

en: Category
pt: Categoria

en: Add category
pt: Nova categoria

en: edit
pt: editar

en: Back
pt: Voltar

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Update
pt: Atualizar

en: Teaser
pt: Chamada

en: Question
pt: Pergunta

en: All
pt: Tudo

en: Allowed
pt: Permitido

en: Always
pt: Sempre

en: Never
pt: Nunca

en: Up to date
pt: Atualizado

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: 1 day
pt: 1 dia

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Terms
pt: Termos

en: Configuration
pt: Configurações

en: Basic
pt: Básico

en: Choices
pt: Respostas

en: Handler
pt: Gerenciador

en: Random
pt: Aleatório

en: Latest
pt: Recente

en: Notifications
pt: Notificações

en: Full
pt: Completo

en: Result
pt: Resultado

en: published
pt: publicado

en: Display name
pt: Mostrar o nome

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: first
pt: primeiro

en: Choice
pt: Escolha

en: revert
pt: reverter

en: Revision
pt: Revisão

en: current revision
pt: revisão atual

en: last
pt: último

en: Review
pt: Revisão do pedido

en: Finished
pt: Concluído

en: Questions
pt: Questões

en: Select
pt: Selecionar

en: Publish
pt: Publicar

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
pt: Este post acabou de ser modificado por outro usuário. Não foi possível salvar as suas alterações.

en: Available
pt: Disponível

en: empty
pt: vazio

en: Finish
pt: Finalizar

en: Choose one
pt: Escolha uma

en: Generate
pt: Gerar

en: of
pt: de

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Parent ID
pt: ID do pai

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Multilingual support
pt: Suporte a múltiplos idiomas

en: Manage questions
pt: Gerenciar Questões

en: Backwards navigation
pt: Navegação para trás

en: Questions updated successfully.
pt: Questões atualizadas com sucesso.

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: New revision
pt: Nova revisão

en: Allow question status changes to create a new revision of the quiz?
pt: Permitir que alterações nas questões criem novas revisões do exame?

en: The number of random questions for this @quiz have been lowered to %anum to match the number of questions you assigned.
pt: O número de questões aleatórias para @quiz foi reduzido para %anum para igualar ao número de questões associadas.

en: There are currently not enough questions assigned to this term (@random). Please lower the number of random quetions or assign more questions to this taxonomy term before taking this @quiz.
pt: Por enquanto não existem questões suficientes associadas a este termo (@random). Por favor, diminua o número de questões aleatórias ou associe mais questões a este termo antes de prosseguir para @quiz.

en: There was an error updating the @quiz.
pt: Ocorreu um erro ao atualizar @quiz.

en: Control aspects of the Quiz module's display
pt: Controlar aspectos de visualização do módulo de exames

en: Default number of days before a @quiz is closed
pt: Número de dias antes que um @quiz seja fechado

en: You have already passed this @quiz.
pt: Você já passou neste @quiz

en: Correct answer
pt: Resposta correta

en: Remember
pt: Lembrar

en: Random order
pt: Ordem aleatória

en: Max score
pt: Pontuação máxima

en: Compulsory
pt: Obrigatório

en: Last question skipped.
pt: Questão anterior deixada em branco.

en: Publishing
pt: Publicando

en: Revision log message
pt: Mensagem de registro de alterações

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
pt: Deixe uma explicação das alterações que você está fazendo. Isto irá ajudar outros autores a entenderem suas motivações.

en: Create new question
pt: Criar nova questão

en: The best
pt: O melhor

en: The newest
pt: O mais novo

en: No randomization
pt: Sem randomização

en: Multiple takes
pt: Múltiplas tentativas

en: Random questions
pt: Questões aleatórias

en: Allowed number of attempts
pt: Número permitido de tentativas

en: Display allowed number of attempts
pt: Exibir número permitido de tentativas

en: Language selector
pt: Seletor de idiomas

en: Correct?
pt: Correto?

en: Leave blank
pt: Deixar em branco

en: Leave blank and finish
pt: Deixar em branco e finalizar

en: Your answer
pt: Sua resposta

en: Score:
pt: Pontuação:

en: Save score
pt: Salvar pontuação

en: Allow resume
pt: Permitir retomada

en: <strong>Random order</strong> - all questions display in random order
pt: <strong>Ordem aleatória</strong> - todas as perguntas são exibidas em ordem aleatória

en: Store results
pt: Armazenar resultados

en: These results should be stored for each user.
pt: Esses resultados devem ser armazenados para cada usuário.

en: Always available
pt: Sempre disponível

en: Ignore the open and close dates.
pt: Ignore as datas de abertura e fechamento.

en: Open date
pt: Data de início

en: Close date
pt: Data de fechamento

en: Result feedback
pt: Feedback do resultado

en: Range title
pt: Título do intervalo

en: e.g., "A" or "Passed"
pt: Ex: "10" ou "Passou"

en: Percentage low
pt: Percentual mínimo

en: Percentage high
pt: Percentual máximo

en: This is the text that will be displayed when the user's score falls in this range.
pt: Este é o texto que será exibido quando a pontuação do usuário cair nesse intervalo.

en: Answer type
pt: Tipo de resposta

en: Answer types
pt: Tipos de resposta
