Quizz (7.x-6.0-alpha4) - en to sv translation catalogue (142 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Next
sv: Nästa

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Type
sv: Typ

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Explanation or submission guidelines
sv: Förklaring eller riktlinjer för inlägg

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: view
sv: visa

en: unpublished
sv: ej publicerad

en: Edit
sv: Redigera

en: None
sv: Ingen

en: Response
sv: Svar

en: Weight
sv: Vikt

en: Link
sv: Länk

en: Category
sv: Kategori

en: Add category
sv: Lägg till kategori

en: edit
sv: redigera

en: Back
sv: Tillbaka

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Update
sv: Uppdatera

en: Teaser
sv: Ingress

en: Total
sv: Totalt

en: Question
sv: Fråga

en: All
sv: Alla

en: Allowed
sv: Tillåten

en: Always
sv: Alltid

en: Never
sv: Aldrig

en: Up to date
sv: Aktuell

en: Score
sv: Poäng

en: Published
sv: Publicerad

en: 1 day
sv: 1 dag

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Terms
sv: Termer

en: browse
sv: bläddra

en: Time limit
sv: Tidsgräns

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Choices
sv: Val

en: Handler
sv: Hanterare

en: Random
sv: Slumpvis

en: Latest
sv: Senaste

en: unanswered
sv: obesvarad

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Full
sv: Fullständig

en: Result
sv: Resultat

en: You
sv: Du

en: published
sv: publicerad

en: Display name
sv: Visningsnamn

en: Publishing options
sv: Publiceringsalternativ

en: Create new revision
sv: Skapa ny version

en: first
sv: första

en: Choice
sv: Alternativ

en: revert
sv: återställ

en: Revision
sv: Version

en: current revision
sv: nuvarande version

en: Forbidden
sv: Otillåten

en: Review
sv: Granska

en: Finished
sv: Avslutat

en: Questions
sv: Frågor

en: Select
sv: Välj

en: Publish
sv: Publicera

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
sv: Detta innehåll har modifieras av en annan användare. Ändringarna kan inte sparas.

en: Available
sv: Tillgänglig

en: empty
sv: tom

en: Feedback form
sv: Formulär för respons

en: Feedback
sv: Respons

en: Finish
sv: Slutför

en: Choose one
sv: Välj en

en: Generate
sv: Generera

en: of
sv: av

en: Revision information
sv: Information om versionshantering

en: Parent ID
sv: Ovanliggande ID

en: Delete link
sv: Radera länk

en: Multilingual support
sv: Stöd för flera språk

en: 1 time | @count times
sv[0]: 1 gång
sv[1]: @count gånger

en: Supply a number of days to calculate the default close date for new quizzes.
sv: Ange antalet dagar för att räkna fram det förvalda slutdatumet för nya frågesporter.

en: Quiz
sv: Frågesport

en: Manage questions
sv: Hantera frågor

en: Number of questions
sv: Antal frågor

en: Backwards navigation
sv: Bakåtnavigering

en: The date this @quiz will become available.
sv: Datumet som denna @quiz kommer att vara tillgänglig.

en: Default summary. Leave blank if you don't want to give a summary.
sv: Förvald sammanfattning. Lämna blank om du inte vill återge en sammanfattning.

en: A collection of questions designed to create interactive tests
sv: En samling av frågor byggda för att skapa interaktiva prov

en: Questions updated successfully.
sv: Frågorna uppdaterades utan problem.

en: The default number of days before a quiz is closed must be a number greater than 0.
sv: Det förvalda antalet dagar innan en frågesport stängs måste vara större än 0.

en: This @quiz is not currently available.
sv: Denna @quiz är för närvarande inte tillgänglig.

en: In Progress
sv: Pågående

en: Pass rate
sv: Grad för att klara

en: Edit link
sv: Länk för redigering

en: New revision
sv: Ny version

en: Allow question status changes to create a new revision of the quiz?
sv: Skall statusändringar för frågorna skapa en ny version av frågesporten?

en: The number of random questions for this @quiz have been lowered to %anum to match the number of questions you assigned.
sv: Antalet slumpade frågor för denna @quiz har sänkts till %anum för att överensstämma med antalet frågor som du tilldelade.

en: There are currently not enough questions assigned to this term (@random). Please lower the number of random quetions or assign more questions to this taxonomy term before taking this @quiz.
sv: Det finns för närvarande inte tillräckligt många frågor tilldelade till denna term (@random). Var vänlig sänk antalet slumpade frågor eller tilldela fler frågor till denna taxonomiterm innan du gör denna @quiz.

en: There was an error updating the @quiz.
sv: Fel vid uppdatering av @quiz.

en: Control aspects of the Quiz module's display
sv: Kontrollaspekter för visning av modulen Quiz

en: Default number of days before a @quiz is closed
sv: Förvalt antal dagar innan en @quiz stängs

en: Allow quiz creators to set a pass/fail option when creating a @quiz.
sv: Låter skapare av frågesporter ange ett alternativ för klarade/misslyckade när de skapar en @quiz.

en: Result Option
sv: Alternativ för resultat

en: The start must be less than the end of the range.
sv: Startvärdet måste vara mindre än slutet för omfånget.

en: The ranges must not overlap each other. (%intersect)
sv: Omfånget får inte överlappa varandra. (%intersext)

en: You have already passed this @quiz.
sv: Du har redan klarat denna @quiz.

en: Number of random questions
sv: Antal slumpade frågor

en: Correct answer
sv: Rätt svar

en: Remember
sv: Kom ihåg

en: True False
sv: Sant Falskt

en: Module to create True or False Kind of Questions
sv: Modul för att skapa frågor av typ "Sant eller Falskt"

en: revisions
sv: versioner

en: Max score
sv: Maximal poäng

en: Compulsory
sv: Obligatorisk

en: Publishing
sv: Publicering

en: answered
sv: besvarad

en: Revision log message
sv: Loggmeddelande för versionshantering

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
sv: Tillhandahåll en förklaring för de ändringar du gör. Detta hjälper andra författare att förstå dina skäl.

en: Create new question
sv: Skapa ny fråga

en: Opens
sv: Påbörjas

en: Closes
sv: Avslutas

en: Choose if the correct answer for this question is "true" or "false".
sv: Välj om det rätta svaret för denna fråga är "sant" eller "falskt"

en: True/false question
sv: Sant/falskt-fråga

en: You have created a new revision of a question that belongs to %num quizzes. Choose what you want to do with the different quizzes.
sv: Du har skapat en ny version av en fråga som tillhör %num frågesporter. Välj vad du vill göra med de olika frågesporterna.

en: Helper module for all quiz question types
sv: Hjälpmodul för alla typer av frågesportsfrågor

en: Answer hidden
sv: Dolt svar

en: Quiz questions that allow a user to select "true" or "false" as his response to a statement.
sv: Frågesportsfrågor som låter en användare välja "sant" eller "falskt" som svar på ett påstående.

en: Auto revisioning
sv: Automatisk versionshantering

en: It is strongly recommended that auto revisioning is always on. It makes sure that when a question or quiz is changed a new revision is created if the current revision has been answered. If this feature is switched off result reports might be broken because a users saved answer might be connected to a wrong version of the quiz and/or question she was answering. All sorts of errors might appear.
sv: Det rekommenderas starkt att alltid ha automatisk versionshantering påslaget. Detta ser till att när en fråga eller frågesport ändras så skapas en ny version om den nuvarande versionen har besvarats. Om denna funktion är avstängd kan resultatrapporter bli korrupta eftersom en användares sparade svar kan vara kopplade till fel version av frågesporten och/eller frågan hon besvarade. Diverse typer av fel kan uppstå.

en: Delete results when a user is deleted
sv: Radera resultat när en användare raderas

en: When a user is deleted delete any and all results for that user.
sv: Radera alla eventuella resultat för en användare när den användaren raderas.

en: Index questions
sv: Indexfrågor

en: Max score per question
sv: Maximal poäng per fråga

en: This is the last question. Press Finish to deliver your answers
sv: Detta är den sista frågan. Tryck på Slutför för att sända in dina svar
