Quizz (7.x-6.0-beta1) - en to ja translation catalogue (215 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Next
ja: 次へ

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Explanation or submission guidelines
ja: 説明や投稿のガイドライン

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: view
ja: ビュー

en: unpublished
ja: 未掲載

en: Edit
ja: 編集

en: None
ja: なし

en: Response
ja: レスポンス

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Category
ja: カテゴリー

en: Add category
ja: カテゴリーを追加

en: edit
ja: 編集

en: Back
ja: 戻る

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Update
ja: 更新

en: Views
ja: ビュー

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Total
ja: 合計

en: Question
ja: 質問

en: All
ja: すべて

en: Allowed
ja: 許可された

en: Always
ja: 必須

en: Never
ja: なし

en: Up to date
ja: 最新

en: Score
ja: 得点

en: Published
ja: 掲載

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: 1 day
ja: 1日

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Terms
ja: ターム

en: Time limit
ja: 制限時間

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Basic
ja: 基本

en: Choices
ja: 選択肢

en: Random
ja: ランダム

en: Latest
ja: 最終

en: unanswered
ja: 未回答

en: Notifications
ja: 通知

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Full
ja: すべて

en: Result
ja: 結果

en: published
ja: 掲載

en: Display name
ja: 表示名

en: Publishing options
ja: 掲載オプション

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: first
ja: 1番目

en: Userpoints
ja: ポイント

en: Choice
ja: 選択

en: revert
ja: 戻す

en: Revision
ja: リビジョン

en: current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Forbidden
ja: 禁止された

en: Review
ja: 確認する

en: Finished
ja: 完了

en: Questions
ja: 質問

en: Select
ja: 選択

en: Publish
ja: 掲載

en: URL path settings
ja: URLエイリアスの設定

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
ja: このコンテンツは別のユーザーによって修正されました。 変更は保存できません。

en: Available
ja: 利用可能

en: empty
ja: 空

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Finish
ja: 終了

en: Choose one
ja: 選択したもの

en: Generate
ja: 生成する

en: of
ja: の

en: Revision information
ja: リビジョン情報

en: Parent ID
ja: 上位コメントのID

en: Delete link
ja: リンクを削除

en: Multilingual support
ja: 多言語サポート

en: 1 time | @count times
ja[0]: 1回
ja[1]: @count 回

en: Supply a number of days to calculate the default close date for new quizzes.
ja: 新しいクイズについてのデフォルトの締切日を計算するための日数を入力します。

en: Quiz
ja: クイズ

en: Manage questions
ja: 問題の管理

en: Backwards navigation
ja: 後方ナビゲーション

en: The date this @quiz will become available.
ja: この @quiz が解答可能になる日付です。

en: Default summary. Leave blank if you don't want to give a summary.
ja: デフォルトの要約。要約が必要ない場合は空白にして下さい。

en: A collection of questions designed to create interactive tests
ja: インタラクティブなテストを作るために設計された問題の集合です

en: Questions updated successfully.
ja: 問題は正常に更新されました。

en: The default number of days before a quiz is closed must be a number greater than 0.
ja: クイズの締切前のデフォルト日数は0より大きい数でなければいけません。

en: Question type
ja: 問題の型

en: This @quiz is not currently available.
ja: この @quiz は現在解答できません。

en: In Progress
ja: 解答中

en: Pass rate
ja: 合格基準

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: New revision
ja: 新規リビジョン

en: Allow question status changes to create a new revision of the quiz?
ja: クイズの新しいバージョンを作るために問題の状態の変更を許可しますか?

en: The number of random questions for this @quiz have been lowered to %anum to match the number of questions you assigned.
ja: この @quiz にランダム問題数はあなたが割り当てた問題数に一致する %anum に引き下げられました。

en: There are currently not enough questions assigned to this term (@random). Please lower the number of random quetions or assign more questions to this taxonomy term before taking this @quiz.
ja: このターム(@random)に割り当てられる十分な問題がありません。この @quiz を解答させる前にランダム問題数を低く設定するか、このタクソノミータームに問題を更に割り当てるかして下さい。

en: There was an error updating the @quiz.
ja: @quiz の更新中にエラーが発生しました。

en: Default number of days before a @quiz is closed
ja: @quiz が締め切られるまでのデフォルトの日数

en: Allow quiz creators to set a pass/fail option when creating a @quiz.
ja: @quiz を作る時にクイズ作成者が合否オプションを設定できるようにします。

en: Enable UserPoints Module Integration
ja: UserPointsモジュールの拡張を有効化

en: Parts of this @quiz have not been evaluated yet. The score below is not final.
ja: この @quiz の一部はまだ採点されていません。下記の得点は確定したものではありません。

en: Set the maximum allowed time in seconds for this @quiz. Use 0 for no limit.
ja: この @quiz に許可された最大秒数の時間を設定します。0は無制限になります。

en: If checked, marks scored in this @quiz will be credited to userpoints. For each correct answer 1 point will be added to user's point.
ja: チェックした場合、この @quiz での採点記録はユーザーのポイントにクレジットされます。正解する毎に1ポイントがユーザーのポイントに追加されます。

en: Summary text if passed
ja: 合格した時の要約テキスト

en: Default summary text
ja: デフォルト要約テキスト

en: Result Option
ja: 結果オプション

en: The start must be less than the end of the range.
ja: 開始は範囲の終了より小さい値である必要があります。

en: The ranges must not overlap each other. (%intersect)
ja: 範囲は互いに重複してはなりません。(%intersect)

en: !title Results Notice from !sitename
ja: !sitename からの !title 結果通知

en: Test Description : !desc
ja: テストの説明 : !desc

en: You have already passed this @quiz.
ja: あなたはこの @quiz に既に合格しています。

en: Number of random questions
ja: ランダム問題の数

en: Quiz State
ja: クイズ状態

en: Quiz revision(s) to use
ja: 使用するクイズのリビジョン

en: Latest: most recent version of the quiz ONLY.
ja: 最終版: クイズの最終版のみ。

en: Initial: original version of the quiz ONLY.
ja: 初版: クイズの初版のみ。

en: All: ALL versions of the quiz.
ja: 任意: クイズの任意のバージョン。

en: Used for Quiz Status
ja: クイズの状態に使用される

en: When this agument is used, this box must be checked if the Quiz Status field is to work properly.
ja: この要素が使用されるとき、クイズの状態フィールドが正しく動作する場合にはこのボックスはチェック必須です。

en: Include random questions?
ja: ランダム問題を含めますか?

en: Whether or not questions set to "random" should be included in the count.
ja: 問題の設定が"ランダム"であるかどうかにかかわらずカウントに含めます。

en: Not Started
ja: 開始待ち

en: Question Status in Quiz
ja: クイズ中の問題の状態

en: Use Quiz Results
ja: クイズの結果を使用

en: Use Quiz Questions
ja: クイズ(問題)を使用

en: Secondary Grouping
ja: 副グループ化

en: If you are looking to generate a list of either quiz questions or quiz results, you must select the appropriate option from this list.
ja: クイズの問題またはクイズの結果のどちらかを生成する方法を探しているなら、このリストの適切なオプションを選択する必要があります。

en: Use Current User
ja: 現在のユーザーを使用

en: Filter using the current user; only quiz results owned by the current user will be shown.
ja: 現在のユーザーを使用してフィルター; 現在のユーザーが所有するクイズの結果だけが表示されます。

en: If you are using the Quiz Status, this box must be checked; otherwise, the field will not work properly.
ja: クイズの状態を使用する場合、このボックスはチェックが必須となります; それ以外の場合、フィールドは正しく動作しません。

en: Current User
ja: 現在のユーザー

en: NOT Current User
ja: 現在のユーザー以外

en: All Results (Do not filter)
ja: 全ての結果(フィルターしない)

en: Output will be limited to only include quiz results in this state. If the filter is exposed, the value set here will be used as the default. Note that "Any" is only useful for exposed filters.
ja: この状態のクイズの結果を含むものだけに出力は限定されます。フィルターが公開されている場合、ここでの値の設定はデフォルトとして使用されます。公開されるフィルターの役に立つのは"任意"だけであることに注意して下さい。

en: Correct answer
ja: 正解

en: Support for Quiz question types.
ja: クイズの問題の型をサポートします。

en: Quiz Question
ja: クイズ(問題)

en: Remember
ja: 記憶

en: assign questions
ja: 問題を割り当て

en: Quiz Core
ja: クイズ(コア)

en: True False
ja: True Falseモジュール

en: Module to create True or False Kind of Questions
ja: ○×問題を作成するモジュール

en: Length of automatically set question titles
ja: 問題のタイトルを自動的にセットする長さ

en: The autotitle length value must be an integer between 0 and 128.
ja: 自動タイトルの文字列長の値は0と128の間の整数でなければいけません。

en: Random order
ja: ランダムな順序

en: The number of questions to be randomly selected each time someone takes this quiz
ja: 誰かがこのクイズを解答する度にランダムに選ばれるようになるための問題の数。

en: <em>Up to date</em>
ja: <em>最新である</em>

en: revisions
ja: リビジョン

en: Max score
ja: 最高得点

en: Compulsory
ja: 強制的な

en: Randomize questions
ja: 問題をランダム化

en: Last question skipped.
ja: 最後の問題はスキップされました。

en: The current revision has been answered. We create a new revision so that the reports from the existing answers stays correct.
ja: 現在のリビジョンが解答されました。新しいリビジョンを生成しますので既存の解答からのレポートは正しいままになります。

en: answered
ja: 解答済

en: Quiz results
ja: クイズの結果

en: Attended @title @quiz on @time
ja: @time に @title @quiz に参加しました

en: Repeat until correct
ja: 正解まで繰り返し

en: The answer was incorrect. Please try again.
ja: 解答は間違っています。もう一度お試し下さい。

en: Revision log message
ja: リビジョンログメッセージ

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
ja: 変更についての説明を記入。あなたが行った更新を別の更新者が理解するのに役立ちます。

en: Create new question
ja: 新しい問題を作成

en: The best
ja: 最高

en: The newest
ja: 最新

en: Opens
ja: 開始中

en: Closes
ja: 締め切り

en: No randomization
ja: ランダム化しない

en: Multiple takes
ja: 複数挑戦

en: Choose if the correct answer for this question is "true" or "false".
ja: この問題の正解が"○"または"×"の場合に選択します。

en: True/false question
ja: ○×問題

en: The quiz name must be plain text.
ja: クイズ名はプレーンテキストである必要があります。

en: Settings for random questions
ja: ランダム問題用の設定

en: Max score for each random question
ja: ランダム問題毎の最高得点

en: Randomly select from questions with this term, or choose from the question pool below
ja: このタームを含む問題からランダムに選択、または以下の問題のプールから選択

en: A critical error has occured. Please report error code 28 on the quiz project page.
ja: 重大なエラーが発生しました。Quizモジュールのプロジェクトページにエラーコード28を報告して下さい。

en: Max score needs to be a positive number
ja: 最高得点は正の整数である必要があります

en: Random questions
ja: ランダム問題

en: The range %start value must be a number between 0 and 100.
ja: 範囲の %start の値は0と100の間の数字でなければいけません。

en: Time left
ja: 残り時間

en: You have created a new revision of a question that belongs to %num quizzes. Choose what you want to do with the different quizzes.
ja: あなたは %num 個のクイズに属する問題の新しいリビジョンを作っています。別のクイズで何をしてみたいかを選択します。

en: Helper module for all quiz question types
ja: 全てのクイズの問題の型についてのヘルパーモジュール

en: Quiz questions that allow a user to select "true" or "false" as his response to a statement.
ja: 主題に対するユーザーの応答として"○"または"×"の選択をユーザーに許可するQuizモジュールの問題。

en: Auto revisioning
ja: 自動リビジョン作成

en: It is strongly recommended that auto revisioning is always on. It makes sure that when a question or quiz is changed a new revision is created if the current revision has been answered. If this feature is switched off result reports might be broken because a users saved answer might be connected to a wrong version of the quiz and/or question she was answering. All sorts of errors might appear.
ja: 自動リビジョン作成は常にオンにすることを強く推奨します。問題またはクイズが変更される時、現在のリビジョンが解答されている場合には新しいリビジョンが作成されることを確認して下さい。この機能がオフになった場合、ユーザーが保存した解答は彼らが解答したクイズと問題の間違ったバージョンに接続される場合があるため、結果レポートは破壊されます。エラーの全ての種類が表示される場合があります。

en: Check this to display the pass/fail options in the @quiz form. If you want to prohibit other quiz creators from changing the default pass/fail percentage, uncheck this option.
ja: @quiz フォーム中に合否オプションを表示するにはこれをチェックします。デフォルトの合否パーセンテージの変更を他のクイズ作成者にさせないようにしたい場合、このオプションのチェックを外します。

en: Set the maximum number of result options (categorizations for scoring a quiz). Set to 0 to disable result options.
ja: 結果オプション(クイズの採点用のカテゴライズ)の最大数を設定します。結果オプションを無効にするには0に設定します。

en: Integer between 0 and 128. If the question creator doesn't set a question title the system will make a title automatically. Here you can decide how long the autotitle can be.
ja: 0から128までの整数。問題の作成者が問題のタイトルを設定しない場合、システムが自動的にタイトルを作成します。ここでは自動タイトルをどの位の長さにするかを決定できます。

en: Check this to send users their results at the end of a quiz.
ja: クイズの終わりに結果をユーザーに送信するにはこれをチェックします。

en: This format will be used when sending quiz results at the end of a quiz.
ja: この書式はクイズ終了時にその結果を送信する際に使用されます。

en: Configure E-mail Format
ja: メール書式の設定

en: This format will be used when sending quiz results at the end of a quiz. !title(quiz title), !sitename, !taker(quiz takers username), !date(time when quiz was finished), !minutes(How many minutes the quiz taker spent taking the quiz), !desc(description of the quiz), !correct(points attained), !total(max score for the quiz), !percentage(percentage score), !url(url to the result page) and !author are placeholders.
ja: この書式はクイズ終了時にその結果を送信する際に使用されます。!title(quiz title), !sitename, !taker(クイズ参加者のユーザー名), !date(クイズ解答完了の時刻), !minutes(クイズ参加者がクイズに何分間挑戦したか), !desc(クイズの説明), !correct(獲得点数), !total(クイズの最高得点), !percentage(得点のパーセンテージ), !url(結果ページのURL) と!author はプレースホルダーです。

en: Check this to send quiz results for all users to the quiz author.
ja: クイズの著者へ全てのユーザーの結果を送信するにはこれをチェックします。

en: This format will be used when sending quiz results at the end of a quiz. Authors and quiz takers gets the same format.
ja: この書式はクイズ終了時にその結果を送信する際に使用されます。著者とクイズ解答者は同じ書式になります。

en: The scoring data you provided has been saved.
ja: あなたが提供した採点データは保存されました。

en: Attempts allowed
ja: 許可された試み

en: Allowed number of attempts
ja: 許可された挑戦回数

en: Display allowed number of attempts
ja: 挑戦回数を表示

en: Dear !author
ja: !author さん

en: !taker got !correct out of !total points in !minutes minutes. Score given in percentage is !percentage
ja: !taker さんが !total 点中 !correct 点を !minutes 分で獲得しました。パーセンテージで与えられる得点は !percentage です

en: You can access the result here !url
ja: !url で結果にアクセスできます

en: Dear !taker
ja: !taker さん

en: You got !correct out of !total points in !minutes minutes. Score given in percentage is !percentage
ja: あなたは !total 点中 !correct 点を !minutes 分で獲得しました。パーセンテージで与えられる得点は !percentage です

en: You are making your first @quiz. On this page you set the attributes, most of which you may tell the system to remember as defaults for the future. On the next screen you can add questions.
ja: 初めての @quiz を作成しています。このページでは、属性を設定し、その殆どは将来的にデフォルトとして記憶するためのシステムを伝えることができます。次の画面で問題を追加できます。

en: Remember my settings
ja: 自分の設定を記憶する

en: Optionally specify an alternative URL by which this content can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
ja: 既存パスの代わりに使用したいパスの別名を入力してください。 例えば「サイトについて」のページを作成するなら"about" と入力します。 パスの指定には相対パスを使用し、さらにパスの最後に "/"（スラッシュ）は付けないようにしてください。 正しく指定されないとURLエイリアスは動作しません。

en: Categorized random questions
ja: 分類されたランダム問題
