Quizz (7.x-6.0-alpha3) - en to hi translation catalogue (81 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Next
hi: अगला

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Explanation or submission guidelines
hi: व्याख्या या प्रस्तुत दिशा निर्देश.

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: view
hi: देखें

en: unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: None
hi: कोई नहीं

en: Response
hi: उत्तर

en: Weight
hi: मान

en: Link
hi: कड़ी

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Add category
hi: वर्ग सम्मिलित कीजिये

en: edit
hi: संपादन करें

en: Back
hi: वापस

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Total
hi: कुल

en: ID
hi: आईडी

en: Statistics
hi: आँकड़े

en: Created
hi: निर्मित

en: Question
hi: सवाल

en: All
hi: सभी

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Up to date
hi: आधुनिक

en: Score
hi: स्कोर

en: Published
hi: प्रकाशित

en: 1 day
hi: १ दिन

en: Scale
hi: पैमाना

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: node
hi: नोड

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Basic
hi: सामान्य

en: Choices
hi: विकल्प

en: Full
hi: पूरा

en: Result
hi: परिणाम

en: Manual
hi: मैनुअल

en: published
hi: प्रकाशित

en: Display name
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Publishing options
hi: प्रकाशन विकल्प

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Choice
hi: विकल्प

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: Revision
hi: संशोधन

en: current revision
hi: मौजूदा सुधारण

en: Finished
hi: संपूर्ण

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
hi: इस सामग्री को किसी अन्य उपयोगकर्ता द्वारा संशोधित किया गया है, इसलिए परिवर्तन सहेजे नहीं जा सकते.

en: empty
hi: खाली

en: Choose an action
hi: क्रिया चुनें

en: color
hi: रंग

en: Revision information
hi: संशोधन जानकारी

en: Multilingual support
hi: बहुभाषी समर्थन

en: Background image
hi: पृष्ठभूमि पर छवि /चित्र

en: New revision
hi: नए संशोधन

en: Remember
hi: याद रखें

en: Revision log message
hi: संशोधन लॉग संदेश
